Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ANCHETĂ

Primarul din Bărcănești cheltuie peste 100 mii de lei anual pe facturi de telefonie

Record administrativ în Ialomița, în 2019

Primarul din Bărcănești cheltuie peste 100 mii de lei anual pe facturi de telefonie

bonus: DREPT LA REPLICĂ

Primarul comunei ialomițene Bărcănești, Daniel Popa, conduce detașat în topul edililor care cheltuie banii publici pentru a plăti... facturi pentru convorbiri telefonice! În anul 2019 el a cheltuit 178850 de lei pentru «poștă, telecomunicații, radio, tv și internet» într-o comună care de-abia numără 3500 de locuitori. Daniel Popa susține că aceste cheltuieli sunt justificate și explicabile: «A fost un vârf, că așa era contractul... Acum o să scadă!».

Un primar de pomină Exclus din PNL în urmă cu un an și jumătate, declarat independent «de dragul cetățenilor» și înregimentat la Pro România în martie 2020, primarul Daniel Popa este cunoscut în zonă ca un cal breaz. Consătenii susțin că au avut «orbul găinilor» când l-au ales, consilierii locali plâng că n-au reușit să facă nimic pentru comună sub administrația lui, iar el se laudă cu fondurile obținute prin PNDL pentru investiții care întârzie să fie finalizate. Însă ocupația lui de bază, susține consilierul local Radu Nicolae, este de a cheltui banii publici pe facturi de telefonie mobilă. Pentru a afla cât, consilierul local a cerut printr-o adresă oficială să îi fie comunicată «situația plaților lunare a abonamentelor telefonice pentru anul 2019». Răspunsul primarului Daniel Popa este fascinant și nu ne îndoim că va rămâne în analele administrației: «ca urmare a politicii de confidențialitate stipulate în contracte și conform GDPR accesul cu privire la abonamentele existente sunt confidențiale».

Primarul Daniel Popa se jură că nu fură În spatele acestui refuz de a oferi informații publice, primarul Daniel Popa ascunde un record greu de egalat. Conform contului de execuție bugetară pentru anul 2019, document public la nivelul oricărei administrații, cheltuielile pentru «poștă, telecomunicații, radio, tv și internet» se ridică la Bărcănești la 178850 de lei. Daniel Popa explică de o manieră personală situația: «Am avut un contract multianual care implica mai multe cheltuieli... Avem WI-FI, cabluri trase prin comună, telefoane, laptopuri, și alte socoteli... Dați-i dracu’ pe aia care spun altceva, că n-au altă treabă! Și mai e și euro care a crescut, nu mai e ce era la început... Dar în 2019 a fost un vârf, că așa era contractul, acum o să scadă!». În plus, a mai explicat primarul Daniel Popa, facturile acoperă contractele pentru două rețele de telefonie și telefoane gratuite pentru toți cei 24 de angajați ai primăriei, plus șoferii de microbuz de la școală, aflați și ei pe ștatul de plată al administrației locale. «Nu zic că nu e mult... Dar acum cu problemele astea, tăiem de colo, de colo. Și o să scadă!» a conchis primarul Daniel Popa.

Administrația care golește bugetul
Facturile pentru abonamentele telefonice nu sunt un singurele cheltuieli exagerate pe care le face primarul în numele concetățenilor săi. Contul de execuție bugetară pentru 2019 reflectă faptul că primăria Bărcănești a achiziționat mobilier de birou în valoare de 64007 lei. De asemenea, primarul Daniel Popa a fost generos și cu materialele pentru curățenie, ca să nu rămână mobila murdară, Doamne ferește! El a cheltuit la acest capitol 24200 de lei. Un alt capitol bugetar cu cheltuieli inexplicabil de mari este cel «al bunurilor și serviciilor pentru întreținere și funcționare» care s-au ridicat în 2019 la 66079 lei. Însă cei mai mulți bani au fost cheltuiți in 2019 pentru reparații curente. La acest capitol Daniel Popa s-a întrecut pe sine și a reușit să cheltuie peste 800000 de lei. Iar explicațiile sale mai mult îl acuză, decât îl disculpă: «Eu am preferat să fac reparații cu cei care încasează ajutorul social! De-aia sunt mulți bani... N-am făcut cu firmă decât instalația electrică și instalația sanitară. Atât!». (foto: Primăria Bărcănești)

DREPT LA REPLICĂ

Domnul Panait, Vă trimit punctul meu de vedere privitor la întrebările dumneavoastră pe adresa de e-mail a Ziarului Independent
Abonamente telefoane:
-sunt multiple pentru majoritatea salariaților;
-cuprinde și modemuri;
-laptop;
-echipamente electronice;
-materiale wi-fi.
La furnituri de birou:
-nu sunt cuprinse doar furnituri de birou;
-au fost și materiale pentru pesta porcină (tăvi, dezinfectante, echipamente);
-materiale de protecție pentru beneficiarii de ajutor social;
-dezinfectante;
-saci menajeri;
-veste reflectorizante;
-materiale pentru elevi.
La bunuri și servicii:
-sunt materiale multiple folosite la reparații și construcții efectuate cu personalul Primăriei și cu ajutorul social;
-de aici plătim chiar și abonamentele de presă, etc.
La reparații curente:
-am amenajat al 3-lea dispensar cu personalul administrativ al Primăriei și cu beneficiarii de ajutor social;
-am făcut reparații la Primărie la cele 4 foste localuri de școală (în total sunt 8 localuri), 2 dispensare, mijloace auto;
-sunt multe lucrări, nu am stat, noi am muncit.
Eu îl bănuiesc pe consilierul Radu Nicolae că a reclamat la dumneavoastră la redacție pentru că el a discutat, anterior, aceste subiecte în ședința de Consiliu Local.
Acest consilier care intenționează să candideze pentru primar, de ce nu este revoltat și despre blocajele pe care le-au făcut în Consiliul Local unii consilieri, de regulă 5 dintre ei, dar în anumite situații au fost și alți consilieri care au votat contra sau s-au abținut?
Au blocat PROIECTE DE HOTĂRÂRE, ”s-au abținut” să aprobe să primească comuna noastră donație 4000 mp de teren pe care urma să construim Stația de Epurare pentru Proiectul de Alimentare cu Apă potabilă și Canalizare. De asemenea, 5 consilieri ”s-au abținut” să aprobe măsurătorile celor 16 străzi care urmau să le asfaltăm. La alt Proiect, la care voiam să contruim Cămin Cultural cu fonduri din alte surse decât bugetul local, 2 dintre consilieri au votat împotrivă și alți 3 consilieri s-au abținut. La altă ședință, chiar consilierul revoltat Radu Nicolae alături de alți 4 consilieri au blocat Proiectul prin care trebuia să contribuim cu 40.000 lei pentru a cumpăra alături de comunele Coșereni și Axintele o autogunoieră necesară pentru S.C.Eco Euro Cab (abia după 6 luni, în sfârșit, am cumpărat-o după ce au votat mai târziu). Cu altă ocazie, 3 dintre consilieri au întârziat procesul de demolare al unei clădiri unde urma să construim un Teren sintetic multifuncțional prin Fonduri Europene și au mai fost multe alte șicane.
De asemenea, mă întreb de ce acest consilier local nu s-a simțit deranjat atunci când unii funcționari publici blocau proiecte așa cum s-a întâmplat în octombrie 2015 când secretarul de atunci și contabila se agitau să nu înființez transport gratuit pentru elevii de liceu. Atunci, fostul secretar și contabila s-au împotrivit să propună acest proiect dar, totuși, Consiliul Local l-a votat. Ulterior, secretarul a greșit în mod intenționat niște articole în redactarea Hotărârii iar Prefectura a respins legalitatea acestui Proiect. După o lună, am redactat eu, personal, textul proiectului, l-am propus din nou în Consiliul Local și a fost, în sfârșit, aprobată legalitatea lui de către Prefectură. Contabila a continuat să facă diferite acțiuni pentru că o ”râcâia” că Proiectul mergea înainte cu succes.
Cu altă ocazie, în anul 2019, când am dorit să fac o expertiză pe contabilitate consilierul local Radu Nicolae s-a împotrivit vehement alături de alți consilieri. Păi, cum să nu o apere când contabila Primăriei care face documentele contabile personale pentru acest consilier local, pentru tatăl lui și pentru unii prieteni de-ai lui?

13 Mai 2020, 09:25 (5051 vizualizări - 13 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Costin:
(21 Noiembrie 2020, 00:51)
Asa cum era de aseteptat, respectivul, a picat testul alegerilor, a ramas doar consilier.
Daiana:
(21 Mai 2020, 10:29)
Este uimitor ce “sustinatori” fara indoiala “stimulati” are domnul primar. Vorbesc ca cineva care a contribuit major la instalarea acestui domn primar in 2012 cand s-a prezentat ca o alternativa buna candidatilor oponenti. Nu fac politica insa doresc o comuna curata si dezvoltata asa cum vedem ca se intampla in unele judete ale tarii. De aceea am ajutat in campanie cu un efort decisiv in rezultatele alegerilor. Tot ce am constatat insa de atunci il descalifica major: in doua mandate s-a ocupat aproape exclusiv de stadion si de antrenarea echipei de fotbal. Renovarea primariei este o gluma, cativa metri patrati de gresie si schimbarea usilor, sa fim intelesi, comparati cu bugetul cheltuit pe alte nevoi care mereu sunt subiective, ale dumnealui nu ale comunei. Nevoia stringenta a comunei este alimentarea cu apa, ne-a promis-o de la primul mandat, cand au venit urmatoarele alegeri a chemat echipa sa faca masuratori sa creada populatia ca va demara lucrari, dupa votare totul a fost dat uitarii. Taberele pentru copii sunt facute si din donatii, ca sa ramana bani la bugetul primariei pentru cheltuieli gestionate prost, in interes personal. Tabletele pentru copii au fost distribuite cu laude la adresa primarului, dar nu sunt achizitionate de primarie ci din fondurile guvernamentale din cate stiu. Daca este asa de bun primar de ce la Boranesti, comuna mai mica si cu posibilitati mai restranse, comuna de romi, sunt trotuare, strazi asfaltate si se construieste cu atata spirit gospodaresc? Aici abia ne miscam, din fonduri asigurate deja, cu “bube in cap” date de achizitii neinregistrate, neinventariate, nereceptionate. Strazi neasfaltate mai putin strada prietenei dumnealui, e atat de vadit incat nu stiu cum nu ne rusinam sa privim la acest subiect. Gunoaiele sufoca aceasta comuna, e debandada totala in regimul constructiilor, debandada in randul romilor pe care ii incurajeaza si ii mentine ca potential electoral. Un exemplu foarte prost pentru ca romii pot fi si gospodari si o
@Andreea:
(14 Mai 2020, 13:36)
Daca este precum spui, ma bucur. Insa, din satelit nu se vad prea multe ulite asfaltate, dimpotriva, par a fi de pamant.
Consilierii se pot opune din mai multe motive, dar nu strica sa participati si voi cetatenii la sedintele de consiliu local. Sedintele sunt publice si ii puteti trage la raspundere pe consilieri / primar daca considerati ca se opun nejustificat. Poate voteaza impotriva deoarece au considerat ca lucrarile sau achizitiile sunt supraevaluate, adica, in loc sa cumpere tableta cu 7-800 lei, a luat-o cu 3000 de lei. Sau poate este vreo razbunare politica; ia in calcul faptul ca mai toti consilierii sunt soldatei ascultatori ai partidului care i-a plantat acolo. Sunt niste "yes men". Multi nu voteaza conform constiintei lor, ci dimpotriva, asa cum le dicteaza partidul. In cazul asta, poate consilierii il impiedica pe primar pentru a nu creste in sondaje si a nu avea sanse mari la viitoarele alegeri fiindca a trecut la alt partid (e traseist, de aceea ma mir cum de nu a fost demis fiindca a fost ales pe listele pnl; a se vedea cazul ionascu 2012 la slobozia). Voi stiti mai bine ce e in ograda voastra, tocmai de aceea mergeti si cereti explicatii celor care se opun.
Totusi tine cont ca majoritatea comunelor (si unele orase) inca au mare parte din strazi neasfaltate in anul 20 20, nu mai scriu de lipsa utilitatilor; asa ca, nu s-a spetit nimeni prea tare ca sa ne scoata din mocirla (la propriu si la figurat).
Andreea:
(14 Mai 2020, 11:09)
Eu sunt cetățean rezident al acestei comune de cand m-am născut. Am 27 de ani, drept de vot si de opinie. De cand este domnul Popa primar comuna noastră se bucură de numeroase realizări: dansul a construit de la 0 grădinița de la Condeesti, școala Condeesti a fost modernizată, în prezent școala principală de la Barcanesti este în șantier pentru renovare si extindere, copii de liceu au transport gratuit la urziceni datorită autocarului comunei,avem dispensare noi, anual copiii premianți merg în tabăra gratuită și multe altele. Recent am vazut ca primarul a cumpărat tablete pentru copiii de clasa a 8a pentru a putea face cursuri online si pregatire pentru examen. Trotuare si străzi asfaltate am fi avut de mult dacă consilierii locali( unul dintre ei menționat în articol) nu s-ar fi opus proiectelor. De ce consilierii care ar trebui să susțină modernizarea comunei se opun? De ce nu se scrie un articol despre asta?
Andreea:
(14 Mai 2020, 10:10)
Poate dacă consilierii locali( unul dintre ei menționat si in acest articol) nu s-ar fi opus proiectelor cu siguranta am fi avut trotuare si străzi asfaltate. Chiar ma intreb deseori de ce tocmai consilierii care ar trebui să susțină evoluția si modernizarea comunei se opun proiectelor. Din cauza lor cetățenii au de suferit.
Succes:
(14 Mai 2020, 07:50)
Andreea si Marius, este dreptul vostru sa-l votati 100 de ani de acum inainte; dar, daca tot il laudati (in cazul in care comentariile nu-i apartin insusi primarului), de ce nu veniti cu argumente ca sa-i sustineti maretele realizari? Gen: a asfaltat 15 strazi, a introdus retele de apa, canalizare, gaze, a modernizat scoala, cabinetul medical, etc, etc. Informati voi opinia publica detaliind maretele realizari si atunci nu vom mai "scoate comentariile astea". Pana atunci nu putem sa nu ne intrebam: cu banii aia multi platiti pe serviciile de telefonie, nu se putea realiza macar un trotuar, ca sa nu mai inoate copiii prin noroi in drumul lor spre scoala??
@zolel:
(13 Mai 2020, 23:28)
E lasă că alții primari cheltuie bani primariei pe la carciumi cu fetitele altora, ne dezvăluie pompierul. E as de parca noi nu știam ca găină bătrână face zeama bună. 
Chestia cu telefoanele este demult timp și  o găsim în mai toate primariile. 
Marius :
(13 Mai 2020, 22:21)
Un primar foarte bun pentru oamenii din Comuna Bărcănești. Realizările dumnealui le depășesc pe cele ale predecesorilor dumnealui. (un fost rezident al localității Bărcănești)
Andreea:
(13 Mai 2020, 21:28)
Primarul Barcanestiului este foarte apreciat de oameni. Nu stiu de unde ati scos comentariile astea. Toata lumea în Barcanesti știe că i-au făcut consilierii multe probleme si i-au blocat proiecte. Noi il iubim si il apreciem. Ar fi cazul sa fiti mai obiectivi.
Aga:
(13 Mai 2020, 11:11)
De primari aia de fac naveta câte 180 km/zi, nu zice nimeni nimic din ce bani își face plinul la mașină de 2000 cm cubi, plus alte drumuri la prinsul pasarelelor?  Terefoanele și facturile pentru păsărele nu se pun? 
mi-am luat izoleta noua:
(13 Mai 2020, 11:00)
Alegerea primarilor dintr-un singur tur de scrutin a facut posibil ca in Bihor sa fie ales un primar de comuna cu 120 voturi iar el habar nu avea ca a fost ales primar.
Poporul habar nu are pe cine pune stampila (cel putin in zona rurala) iar o parte dintre candidati habar nu au cate voturi au primit. Hai alegeri libereeeeeeee  !!!!!!!!
@haiduc:
(13 Mai 2020, 10:07)
A, ca sa nu spun de ce factura este asa mare.... cred ca toti si-ah luat iphone XI, normal
@haiduc:
(13 Mai 2020, 10:06)
Primarie pentru 3500 de locuitori? Adica 20 de oameni, care nu fac nimic, din care la munca sunt zilnic 3-4 maxim. Si absolut toti primarii sunt latifundiari...au grija in 90 din timp de afacerile lor. Unde poti sa ajungi cu asa un stat ?