Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Focar: 23 de ialomițeni angajați ai FAN Courier, infectați cu COVID-19

Focar: 23 de ialomițeni angajați ai FAN Courier, infectați cu COVID-19

23 de ialomițeni, angajați ai FAN Courier, au fost depistați pozitiv la testul pentru SARS-CoV-2. Aceștia au fost transferați la spitale suport COVID-19 din București și Fetești. Autoritățile au confirmat că starea de sănătatea bolnavilor este bună.

DSP Ilfov coordonează ancheta Din primele informații, focarul a izbucnit în urmă cu o săptămână, când la punctul de lucru pe care FAN Courier îl are în județul Ilfov au apărut primii angajați cu suspiciune de infecție respiratorie. Testele au arătat faptul că aceștia erau infectați cu noul Coronavirus. Astfel, au fost testați cei peste 30 de angajați ai unității, 23 dintre aceștia fiind pozitivi. Cei 23 de salariați bolnavi de COVID-19 au domiciliul în localități din județul Ialomița, precum Adâncata, Jilavele și Fierbinți Târg. Încă de duminică, autoritățile au început să-i transfere la unități medicale suport COVID-19 din București și Fetești. Ancheta epidemiologică a fost coordonată inițial de DSP Ialomița, iar în prezent este continuată de DSP Ilfov. Surse medicale susțin faptul că starea de sănătate a tuturor bolnavilor este bună, doar doi dintre ei având simptome ușoare de boală.

9 Iunie 2020, 12:10 (11973 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Grupul de Comunicare Strategică: 150 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița
Grupul de Comunicare Strategică: 329 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița
Declarații oficiale și scenarii neoficiale despre COVID-19

Comentariile cititorilor:


ion:
(12 Iunie 2020, 08:08)
La o saptamana distanta de cand au fost semnalate aceste cazuri, un salariat al firmei de curierat despre care se vorbeste, s-a prezentat la o firma din Slobozia, pentru a distribui un colet, a intrat in incinta fara masca si facea si glume pe acest subiect.. Ce are de spus conducerea firmei de curierat?
@Fan:
(10 Iunie 2020, 10:33)
ca bine zici, dar cine sa faca ancheta bre? nu vedeti ca toate focarele vechi sau noi sunt legate de Barbulesti si de lipsa de actiune a unora care trebuiau sa controleze focarele? daca nu au facut ce trebuie atunci, cum vrei sa faca acum? acuma doar incearca sa musamalizeze problema ca poate nu se prinde nimeni ca totul de acolo vine. 

Fan:
(9 Iunie 2020, 16:24)
Acei angajați depistați covid lucrau împreună cu încă 400 de oameni în același depozit! Câți din cei 400 au intrat în contact cu acești "23" va spun eu cel puțin 10% din iei asa ca lăsați vrăjeală cu (DSP în sus și-n jos) ca n-au făcut nimic! Ancheta trebuie făcut în toată firma nh dor la cei 30 cum spuneți voi huuuu
men sana in corpore insana:
(9 Iunie 2020, 14:27)
Multumim DSP Ialomita, pentru modul exemplar in care v-ati implicat in carantinarea Barbulesti si protejarea comunelor inconjuratoare! Multumim pt modul exemplar in care v-ati implicat in verificarea respectarii masurilor de distantare si protectie pe timpul transportului de calatori(microbuze).
Noroc ca at mai deschis un spital....ops, e doar pe hartie pentru sporuri si bonusuri.
Nu e de mirare ca cea mai afectata zona e zona de resedinta a directorului DSP!!!! demisia !!!!
scuze, v-am trezit?
Ninel:
(9 Iunie 2020, 13:40)
Le doresc însănătoșire grabnică, sunt tineri au famili... multa sănătate