Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Pericol biologic din cauza apelor uzate ale Combinatului Chimic din Slobozia

Pericol biologic din cauza apelor uzate ale Combinatului Chimic din Slobozia

Pericol de poluare pe Ialomița. Autoritățile de mediu sunt în alertă după ce o cantitate de apă uzată provenind de la Combinatul Chimic, administrat de Chemgas Holding Corporation SRL, a fost deversată în râu. Se pare că este vorba despre un accident petrecut din cauza ploilor abundente din ultima săptămână. În momentul de față, mai multe probe pre­levate din albia râului se află în analiză la Garda de Mediu Ialomița și Serviciul de Gospodărire a Apelor Ialomița. «Așteptăm rezultatele testelor, apoi vom dispune măsuri, dacă va fi necesar...» susține Dan Popescu, reprezentat al Gărzii de Mediu Ialomița.

Conductele distruse de viitură
Din primele informații, se pare că accidentul ecologic s-a petrecut în zona localității Cosâmbești, în urmă cu aproximativ o săptă­mână. Din cauza unei viituri provocată de ploile puternice, rețeaua de conducte prin care Combinatul Chimic din Slobozia/Chemgas Holding Corporation SRL deversează în râul Ialomița o parte din apele uzate și pluviale, a cedat. Astfel, o cantitate mai mare decât cea admisă de astfel de poluanți a ajuns în râu. «A venit de sus de pe deal, după cum vedeți apa mare... A spălat tot vârful dealului și s-a rupt conducta aia groasă. Toata apa a ajuns pe șosea și s-a dus în Ialomița. Mirosea puternic a amoniac...» povestește speriată Elena Vișan, o lo­calnică din Cosâmbești care locuiește aproape de zona afectată de revărsările apelor uzate. Mai mult, apa a inundat drumul județean care face legătura între Slobozia și localitatea Cosâmbești, circulația în zonă fiind blocată preț de câteva zile din cauza apei de pe caro­sabil. Oamenii au fost informați cu privire la această situație, printr-un mesaj legat de crengile unui copac aflat în apropierea zonei inundate: «Vă informăm că, din cauza unei defecțiuni la rețeaua de apă, de la capătul de stație din Cartierul Bora-intrare în Cosâmbești, autobuzul își va scurta traseul, până la remedierea defecțiunilor. Astfel acesta se va întoarce la drumul forestier, înainte de stația actuală (ieșire din Bora-Avicola veche)».

Măsurile, în așteptare
În ciuda pericolului vizibil, măsurile cu privire la remedierea situației sunt în așteptare. Autoritățile încă analizează situația pentru a putea demonstra dacă apa care a fost deversată accidental în Ialomița reprezintă un pericol pentru mediu sau nu. Totul depinde acum de analizele de laborator ale probelor pre­levate din albia râului Ialomița. Rezultatul acestor analize trebuie efectuat de Garda de Mediu Ialomița și transmise Sistemului de Gospodărire a Apelor Ialomița. Dacă rezulta­tele vor arăta neconformități în ceea ce pri­vește cantitățile de substanțe chimice care au ajuns în Ialomița, o dată cu deversarea apelor uzate, există șansa ca societatea Chemgas Holding Corporation SRL să fie din nou sancționată din cauza problemelor de mediu pe care le creează. «Deocamdată așteptăm rezultatele analizelor probelor pe care le-am prelevat... În funcție de ele vom dispune măsurile care se impun în această situație. Cazul este în monitorizare și vă asigur că nu vom ezita să aplicăm legea, dacă va fi necesar!» susține Dan Popescu, reprezentat al Gărzii de Mediu Ialomița.

3 amenzi într-o singură lună Problemele de mediu generate de Combinatul Chimic din Slobozia, administrat de Chemgas Holding Corporation SRL, i-au adus unității industriale, numai în ultima lună, 3 sancțiuni contravenționale. Două dintre ele au fost acordate de Garda de Mediu Ialomița și Inspectoratul pentru Situații de Urgență Ialomița, din cauza unui incendiu produs la o instalație de gaz și neraportat. Ultima sancțiune a fost acordată în urmă cu două săptămâni, când Combinatul Chimic a emanat în aerul de deasupra Sloboziei cantități peste limita admisă de oxizi de azot. Valoarea totală a acestor amenzi depășește 75 mii de lei.

6 Iulie 2020, 08:05 (2657 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Firma care administrează Combinatul Chimic din Slobozia are datorii de 80 milioane de euro
Suspiciuni de evaziune fiscală la Amonil Slobozia
Sindicatul liber AMONIL pichetează «stînga»

Comentariile cititorilor:


Ca la noi,in Ialomita :
(8 Iulie 2020, 07:56)
Hai ca sunteti tari,ati vrea sa se ia masuri impotriva nesimtirii abuzurilor cu poluarea acum,pe caldura,pe fondul crizei economico-sanitare? Angajatii de la mediu sunt panicati de gravitatea secetei,de numarul crescut de baptisti,de abandonul scolar si de evolutia lirei pe piata europeana.Reveniti cu sesizarile cand Garda de mediu isi va relua activitatea pentru care este platita,adica prin 2036 toamna ca va fi racoare.E greu sa fi angajat ca bugetar si sa iti executi sarcinile de serviciu,cand problemele personale si familiale sunt mai urgent de rezolvat.In Ialomita prefectul doarme(obosita,ca a inlocuit 2 sefi de inspectorate militare,ce e usor??) si presedintele CJ este la asfaltat,ca vin alegerile.Reveniti la ei prin decembrie,sa nu fie deranjati.
Slobozean:
(6 Iulie 2020, 19:22)
Dupa cum am mai scris sambata 3.07.2020 ora20 cerul deasupra combinatului era ROSU. Politia dirija circulatia in dreptul cimitirului si nici nu se sinchisea .
ruina comunista:
(6 Iulie 2020, 18:08)
Aceasta ruina comunista numita Combinatul Chimic din Slobozia trebuie inchisa definitiv. 
Ne otravestea arerul, ne otraveste pamantul din zona, ne otraveste apa si isi bate joc de salariati. 
La anumite prioade de timp auzim Combinatul se inchide ca apoi Combinatul se redeschide si face angajari. se duce lumea cu incredere si speranta sa munceasca sa castige ceva banuti, dar dupa ceva timp iar auzim Combinatul se inchide. Se inchide de fiecare data banditeste (dar cu largul concurs al autoritatilor) si multi salariati isi pierd locul de munca dar raman si cu salarii restante neachitate, pentru ca acest CHEMGAS isi bate joc de Slobozia si de intreaga tara. Mai aflam ca acest CHEMGAS e cel mai mare datornic al judetului Ialomita dar autoritatile nu iau nicio masura. Nu se poate spune ca e lasat sa functioneze pentru a plati salariati, pentru ca nu o face si nu a facut asta de mai bine de 8 ani - totul e o minciuna. Dar se poate spune ca e lasat sa functioneze pentru ca o parte din autoritati sa primeasca spaga ! Corect Prefectura / Corect Consiliu Judetea ? Corect Garda de Mediu ? Corect ITM ? Corect ANAF ? Corect Politia ?
monitorizatu satului:
(6 Iulie 2020, 10:17)
Daca acest caz este in monitorizarea garzii de mediu, e cazul sa stam linisttiti, nimic pozitiv nu se va intampla.
CETATEAN:
(6 Iulie 2020, 09:42)
CRED CA TREBUIE SA NE IMPLICAM CU TOTII!
CINE STIE CA NICI MACAR TESTE  PENTRU ACESTE VERIFICARI ALE SUBSTANTELOR NOCIVE PE CARE LE RESPIRAM ...NU AVEM 
OAMENI DE AFACERI , ALESILOR.....LUATI ATITUDINE