Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

JURNAL DE CAMPANIE

«Candidez la președinția Consiliului Județean Ialomița!»

Victor Moraru nu renunță

«Candidez la președinția Consiliului Județean Ialomița!»

Victor Moraru nu renunță la candidatura sa pentru șefia Consiliului Județean Ialomița. Domnia sa susține că este «cel mai valoros exponent al PSD în Ialomița». Reamintim că marți, 21 iulie a.c., președintele Organizației PSD Ialomița, senatorul Marian Pavel, a declarat oficial ca va candida pentru această funcție.

Președintele candidează Joi, 23 iulie 2020, în cadrul unei conferințe de presă, Victor Moraru a comentat public declarațiile lui Marian Pavel privind decizia acestuia de a candida pentru președinția Consiliului Județean. «Este o greșeală... Sper ca Marian Pavel să revină asupra acestei decizii! Eu sunt cel mai valoros exponent al partidului în Ialomița. Candidez la președinția Consiliului Județean și vreau să candidez pentru PSD!» a declarat Victor Moraru, printre altele. De asemenea, Moraru a respins acuzațiile care vizau lipsa sa de implicare politică, susținând că «am pe Facebook cu 60% mai multe postări și luări de poziție politice decât Marian Pavel!». De asemenea, el a invocat un sondaj IRES potrivit căruia ialomițenii cred în proporție de 64% că președintele PSD Ialomița este Victor Moraru. Reamintim că Marian Pavel a declarat că nu contestă activitatea administrativă a lui Victor Moraru, dar că activitatea sa politică lasă de dorit. «Înainte de toate suntem o echipă politică... Nu facem administrație pe persoană fizică!» a precizat senatorul PSD Marian Pavel.

Consiliul Județean sunt eu!
Dincolo de miza războiului politic dintre cei doi, este remarcabilă în context poziția publică a președintelui Victor Moraru. Acesta susține permanent în spațiul public că toate investițiile promovate de către Consiliul Județean Ialomița i se datorează. Acestă identificare redundantă a unui om cu instituția ar putea justifica decizia PSD Ialomița de a-l înlocui. «N-am avut concediu, n-am avut Sărbători, am muncit pentru acest județ și pentru acest partid! Dacă sunt oameni în acest partid, cu siguranță vor reacționa în sensul de a mă susține! Dacă sunt oameni... (...) Eu nu le cer nimic! Le cer doar atât: să mă bucur și eu de munca pe care am depus-o aici și să facem ceva pentru ialomițeni. (...) În 53 de localități avem proiecte. A fost și munca mea! Și a echipei, e adevărat... Dar inițiatorul sunt eu, cel care își asumă riscurile! Echipa vine în spate și ajută. Și partidul ajută. Sunt de 20 de ani în administrație și fac politică pentru PSD. Dar s-a schimbat modul de a face politică. Când faci o faptă bună, omul întreabă: „cine a făcut asta?“. „Păi... cutărică!“ (...) Nu mai mergem pe stradă și strigăm „PSD! PSD!“. Nu se mai poate așa...» s-a victimizat contagios în declarații actualul președinte al Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru.

Grandomanie cu parfum de șantaj politic
Victor Moraru a mai declarat că nu doar Consiliul Județean are nevoie de el, ci și primarii din teritoriu. «Sunt colegi primari care pot pierde la 4-5 procente... Nu știu cât le aduc eu. Dar, probabil aportul meu contează! Pot pierde alegerile 8-10 primari... Marian Pavel trebuie să se gândească la toate astea și să nu facă acest lucru! Pot face cu el orice înțelegere. Dar pe mine nu mă interesează niciuna dintre funcțiile pe care le deține el!» a completat Moraru. De asemenea, Victor Moraru a susținut că fără el PSD va pierde Primăria Slobozia, aportul său în această privință fiind decisiv: «Fără mine nu se va câștiga Primăria Slobozia! Nu e un șantaj, e o realitate! Sunt de 20 de ani aici în zona Amara-Slobozia și unde sunt eu votează și Amara, unde sunt eu votează și Slobozia... Oamenii ăștia de-aici din Slobozia timp de 16 ani s-au uitat către Amara... „Ia uite, domnule, ce face flăcăul ăla acolo? Ce minuni face...“. Și normal că oamenii au aprecieri bune...».

23 Iulie 2020, 14:40 (8327 vizualizări - 34 comentarii)

Citiți și:
Cătălin Grigore asigură interimatul la președinția Consiliului Județean Ialomița
MINCIUNILE ADMINISTRATIVE ale lui Victor Moraru au picioare scurte
Ialomițenii au plătit pentru mediatizarea președintelui Victor Moraru 2 milioane de lei
Sinucigașii administrației ialomițene

Comentariile cititorilor:


Gabi:
(23 Iulie 2020, 15:47)
O toata lumea plinge dupa tine Moraru, gata acum este sfirsitul epocii tale de (...). Gata retragete ca nimeni nu te vrea, mai dragă. Chiar nu pricepi ca acum ti o ei maimutoiule.
Da plinge lumea dupa tine, toti primari, (...). Hia sa vezi ce iti pregatesc.
art:
(23 Iulie 2020, 15:37)
Moraru nu e prost. Nu da pasarea din mana pe aia dupa gard. Stie sigur ca postul de senator oferit nu e sigur. Mai mult, cred ca lui Pavel i s-a spus ca pe pozitia 1 la Senat la Ialomita va fi un parvenit si nu un ialomitean si de aceea se arunca la CJ. Eu cred ca cine pierde acum va dispare din politica. Tot e bine ca scapam de unul. Oricum PSD va pierde Amara, Slobozia, Fetesti, Urziceni si alte localitati PSD -iste. E de urmarit lupta dintre cei doi.
votant cu flotant :
(23 Iulie 2020, 15:33)
Io crez caci daca vor face prin rotatie la sefia CJ, judetul Ialomita va intrece in dezvoltare judetul Cluj. Ce zic io ba Cluj, va intrece si statul California. Cei doi inca nu si-au aratat adevarata valoare, pana acum au fost la antrenameala in cantonament.
Ionut:
(23 Iulie 2020, 15:17)
Ce ai facut tu (...) pentru Amara?Nimic.Doar ati furat.Asa cum ati facut si la Slobozia.