Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Bărăganul Ciulnița înfruntă Steaua

Fotbal, Liga a IV-a

Bărăganul Ciulnița înfruntă Steaua

Miercuri, 5 august 2020, de la orele 17,00, campioana județului Ialomița, Bărăganul Ciulnița, joacă primul meci în drumul către Liga a III-a. Va fi o competiție extrem de grea pentru trupa antrenată de Marius Milea și Cosmin Pană. Prima adversară va fi Steaua București, campioana Capitalei. Echipa antrenată de Daniel Oprița are în componență mulți jucători cu experiență în primele două divizii, exemple fiind Băjenaru, Zaharia sau Morariu. Proba superiorității roș-albaș­trilor a fost dată în primul meci din această grupă. Steaua a trecut cu 8-1 de campioana județu­lui Giurgiu, Ar­geșul Mihăilești. «În ciuda scorului, până la un punct a fost un meci destul de echilibrat. Giurgiuvenii au dat o replică de apreciat până prin minutul 60 când, în opinia mea, au căzut fizic...» ne oferă o ana­liză succintă a celor petrecute acolo antrenorul Marius Milea. Revenit la prima dragoste, fotbalul, după ce timp de peste 5 ani a lucrat doar în handbal, Milea privește cu optimism confruntarea cu militarii.

«Să-i blocăm pe benzi!» Este, după cum am spus, o diferență foarte mare între loturile celor două echipe, dar nu ar fi prima dată când în fotbal are câștig de cauză buturuga mică. Și diferențele nu se opresc aici... Steliștii se antrenează zilnic și au în multe aspecte regim de echipă profesionistă. În tabăra ialomițeană, o bună parte dintre jucători vor merge la serviciu și în ziua meciului. Este foarte greu să te impui în astfel de condiții. Important este ca toți fotbaliștii Bărăganului să intre pe teren cu tot entuziasmul necesar și cu un plus de combativitate. Un rol important ar putea avea și antrenamentul susținut marți, în cadrul căruia s-a pus accentul pe aspecte tactice. «Va fi necesar să schimbăm sistemul de joc față de meciul cu Victoria Țăndărei. Ne dorim un joc mai închis, mai compact pe faza defensivă... Trebuie să-i blocăm pe benzile laterale, acolo unde este punctul lor forte și să nu-i lăsăm să trimită mingi periculoase în careul nostru!» explică Marius Milea. Din postura de antrenor secund, Milea a obținut promovări cu Unirea Slobozia, Dunărea Călărași și Abatorul. Dacă va promova cu Ciulnița ar fi prima lui reușită de acest gen ca antrenor principal. Meciul dintre Bărăganul Ciulnița și Steaua va fi transmis în direct pe Digi Sport și se va juca la Modelu.

4 August 2020, 11:10 (1434 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Forțe proaspete pentru primăvară
«Nu cred că obiectivul pe care îl am de îndeplinit la Slobozia este cel mai greu din câte mi-au fost trasate...»
Adrian Mihalcea îi ia locul lui Enache Costea
Bărăganul Ciulnița, campioană
Cine va înfrunta Steaua: Ciulnița sau Țăndărei?

Comentariile cititorilor:


Mircea T:
(5 August 2020, 19:21)
Felicitări pentru prestația avută. Capul sus,mai este un meci.
Mircea T:
(5 August 2020, 15:40)
Succes băieți! Suntem alaturi de voi.
Romi:
(5 August 2020, 09:51)
Bafta băieți!