Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

JURNAL DE CAMPANIE

Adrian Mocioniu și-a luat adio de la Primăria Slobozia

Adrian Mocioniu și-a luat adio de la Primăria Slobozia

Adrian Mocioniu nu mai este primar al munici­piului Slobozia. Se consi­deră demisionat din funcție pe 17 august 2020, când și-a depus candidatura pentru un nou mandat pe listele PRO România, alături de Victor Moraru. La acest moment, interimatul la conducerea Primă­riei Slobozia este asigurat de către viceprimarul Gabriel Mușat.

Petecul de la sacul PRO România «Adrian Mocioniu și-a luat cele două sacouri slim din garderoba biroului de primar, a cerut membrilor PRO România să saboteze în continuare activitatea instituției și... dus a fost!» declară anonimă o sursă din cadrul instituției. Reamintim că Adrian Mocioniu se consideră demisionat din data de 17 august 2020, când și-a depus candidatura alături de Victor Moraru. Ordinul prefectului privind încetarea mandatului primarului nu ajunsese luni, 24 august a.c., la sediul instituției, însă semnarea acestuia repre­zintă o certitudine. PSD, partid pe lista căruia a câștigat mandatul de primar, i-a retras sprijinul politic lui Mocioniu încă din martie 2019, când acesta a anunțat că susține filiala PRO România în Ialomița.

Necazul a căzut pe vicele Mușat Potrivit declarațiilor lui Adrian Mocioniu, în absența unui primar ales Primăria Slobozia riscă să devină neguvernabilă. Viceprimarul Gabriel Mușat, care va asigura interimatul funcției până la Alegerile Locale, respinge această posibilitate: «Activitatea instituției continuă și nu vor exista sincope! Ne facem treaba la fel de bine... Ba chiar mai bine decât înainte!». În pofida asigurărilor oferite de oficiali, mulți dintre angajații Primăriei dau dovadă de insubordonare. Aceeași sursă ad­ministrativă susține că această stare de fapt a fost generată de comportamentul irespon­sabil al primarului Adrian Mocioniu, care a împărțit angajații instituției în «simpatizanți PRO» și «ceilalți». Următoarea ședință de Consiliu Local va avea loc joi, 27 august 2020.

25 August 2020, 10:55 (4255 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Funcția de președinte al Consiliului Județean Ialomița, vânată de 10 candidați!

Comentariile cititorilor:


Adi:
(1 Octombrie 2020, 15:40)
Omu are succes la femei,ce bunaciuni il cauta mama mama.Asta e ca adera la ciolan,e o treaba amestecata
Licu Pa:
(31 August 2020, 08:47)
Pacat ca nu l a luat la plecare , pe  PSEUDOGENIUL de la  Urbanism .Era un gest  util , uman  si inteligent . Sunt la fel de valorosi  , dar la URBAN  si  DSV . Cu ei in frunte  , nici dracu n a vrut sa investeasca in  SLOBOZIA  .De ce oare ?!  
prost de-impung:
(28 August 2020, 12:36)
apopo de incompetent...nici cu fostul primat, zis si "hai sictir" nu mi-e rusine; si el s-ar fi calificat cu brio la rubrica cel mai incompetent primar (din lume). Macar mocio asta micu` nu a ajuns vedeta pe internet precum scoica. Rivalizeaza cu nevertebratele care fac emisiuni de mare (in)cultura la Latrina3 - vulpita si Lazarel, sau cum drq il cheama pe prostul lumii. Din acel "film" sunt si astia de i-am avut pana acum. Sa vedem "lotul" urmator... :(
Ambrus:
(28 August 2020, 08:03)
Si-a luat adio ,sa speram pentru todeauna ,totul depinde de noi sa scapam de cel mai incompetent primar avut de oras in ultimi 30 ani .
functionar 2:
(26 August 2020, 17:19)
Functionarule in ultimi patru ani Primaria Slobozia nu a avut primar 'de problemele urbei s-a ocupat (...) care a condus orasul si numai de acele activitati de unde a esit parandarat .
Functionar:
(25 August 2020, 23:47)
pe pagina personala de facebook, ex-primarul se "lauda" ca alianta psd-pnl " a hotărât sa lase până după alegeri municipiul fără primar". Simpatizanții, conform comentarii-doar agramați, îl ridica în slavi. Pfff. Hal de campanie, hal de primar. Sa speram ca rămâne ex, până la adânci bătrâneți. Atenție, nu l atenționați în comentarii ca și a dat foc la valiză prin retragerea din partidul pentru care a candidat în 2020 și ca a pierdut primari conform legii!!! Nuuu, ca Șterge comentariile, au încercat și alții!