Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Legea mirosurilor» reglementează activitatea agenților economici

Ialomița mai are o șansă

«Legea mirosurilor» reglementează activitatea agenților economici

La jumătatea lunii iulie 2020 a intrat în vigoare «Legea mirosurilor». Lau­rențiu Ghiauru, directorul Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița, susține că noile reglementări vor permite cetățenilor din Ialomița să oblige autoritățile publice la reacții și măsuri rapide de intervenție: «Noile reglementări generează responsabili­tăți suplimentare pentru Direcția de Sănătate Publică și autoritățile locale. Practic, acum orice cetățean poate cere autorităților un studiu de impact în cazul în care reclamă apariția unui disconfort olfactiv!».

O lege așteptată 30 de ani În Monitorul Oficial din 13 iulie 2020 a fost republicată Legea 123 pentru mo­dificarea și completarea Ordonanței de Urgență a Guvernului nr. 195/2005, privind protecția mediului, în sensul introducerii definiției disconfortului olfactiv și a măsurilor de gestionare a acestui tip de poluare precum prevenirea, reducerea și chiar sistarea funcționării instalațiilor și activității factorilor ale căror emisii produc un disconfort olfactiv care depășește normele admise. Laurențiu Ghiauru, directorul Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița, susține că noile reglementări vin în sprijinul cetățenilor și responsabilizează autoritățile locale: «Noile reglementări generează responsabilități suplimentare pentru Direcția de Sănătate Publică și autoritățile locale. Practic, acum orice cetățean poate cere autorităților un studiu de impact în cazul în care reclamă apariția unui disconfort olfactiv! Evident, existau și înainte reglementări clare... Acum însă, cetățenii le pot cere autorităților care au putere de decizie să reacționeze mai rapid. Și, conform legii 123, noi rămânem cu atribuții de reglementare care obligă agenții economici să nu desfășoare activități care deranjează olfactiv!».

Bună și nu prea «Legea mirosurilor» vizează disconfortul olfactiv poluant care afectează calitatea aerului și are repercusiuni negative asupra sănătății populației, stabilind și amenzi usturătoare, între 7500 și 15000 de lei pentru persoane fizice și între 50000 și 100000 de lei pentru persoanele juridice. Pentru aplicarea ei este însă nevoie de o Hotărâre de Guvern. Noile reglementări generează responsabilități suplimentare pentru Direcția de Sănătate Publică, prin care să se completeze cadrul legal. În caz contrar, susțin specialiștii în domeniu, noile obligații nu pot fi aplicate. În cazul Ialomiței, au fost identificare oficial «10 surse potențial poluatoare». 5 dintre agenții economici care reprezintă surse de poluare sunt concentrați în Slobozia și în jurul ei. Este vorba despre Clean Tech Ciulnița, Urban Slobo­zia, Expur, Chemgas Corpora­tion/Com­binatul Chimic și Depozitul Zonal de deșeuri al firmei Vivani Salubritate. În pofida sesizărilor făcute în ultimii 4 ani de către cetățenii Sloboziei niciuna dintre aceste firme nu a fost obligată să-și mo­difice radical activitatea de producție.

Slobozenii ar putea ieși mai devreme la pensie
Camera Deputaților adoptat marți, 25 august a.c., cu majoritate de voturi, o propunere le­gislativă care extinde categoriile de persoane care beneficiază de reducerea vârstei standard de pensionare cu 2 ani, fără penalizare, dacă au locuit cel puțin 30 de ani în unele zone afectate de poluarea permanentă. Printre locali­tățile vizate de această modificare a Legii 263 din 2010 se numără și Slobozia. Con­form propunerii beneficiază de prevede­rile proiectului și persoanele care locu­iesc pe o rază de 8 km în jurul orașului.

9 Septembrie 2020, 11:50 (2009 vizualizări - 4 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Usor cu mobilierul directore:
(11 Septembrie 2020, 08:04)
Bre nea Ghiauru,de ce crezi ca era nevoie de aceasta lege?Voi sunteti niste indivizi care manevrati butoanele de zeci de ani si aruncati vrajeli cu "orice cetatean"..Voi va acoperiti unii pe altii de ani de zile,o veti face in continuare,sistemul e prost conceput,sa avantajeze vinovatul.Doar cand va functiona bunul simt si responsabilitatea fiecaruia vom fi protejati.In rest,chiar voi ii veti invata vum sa fenteze contraventiile.Tu esti pensionat de 15 ani,lucrezi in continuare,cine te va dezvata pe tine de metehnele impregnate ca sa si credem in noile legi?Tu si alti sefi de institutii aflati pe functii de 15...20 ani.
Titi:
(10 Septembrie 2020, 13:31)
Balamuc mare azi pe podul de la Bora.Camioane întoarse din drum! cozi kilometrice...ca la noi....Voi nimic!? nicio reactie...
mi-am luat izoleta noua:
(10 Septembrie 2020, 10:28)
Pe cand legea gustului, legea auzului si legea vazului ??? Hai ca se poate !!!
SLOBOZEANU:
(9 Septembrie 2020, 12:21)
Numai ca ieri la sedinta camerei deputatilor (08.09.2020) Slobozia si Ciulnita nu apar in propunerea modificarii alin.5 din Legea 263/2010 pentru a beneficia la reducerea varstei standard de pensionare.
Multumim reprezentantilor ialomiteni ce ne reprezinta.