Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Pe plus la toate capitolele

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Ripensia Timișoara 2-0

Pe plus la toate capitolele

Unirea Slobozia continuă să uimească lumea fotbalului românesc. Elevii lui Enache Costea fac victime în Liga Secundă, ținta de sâmbătă, 10 octombrie a.c., fiind tot o echipă din Banat, Ripensia Timișoara. Unirea a dominat jocul de la un capăt la altul, dobândind cel mai convingător succes din acest sezon, în ciuda faptului că la Reșița diferența de scor a fost mai mare. Ialomițenii vor fi cu siguranță priviți cu alți ochi de acum înainte. Au mai multe victorii decât înfrângeri, sunt neînvinși și fără gol primit pe propriul teren și au urcat în prima jumătate a clasamentului. Mai mult, sunt pe plus și la golaveraj, cu 8 goluri marcate și 6 primite. Să nu ne grăbim să punem în ramă această linie de clasament pentru că jucătorii au capacitatea de a o îmbunătăți...

Primă repriză excelentă
Unirea a terminat socotelile cu Cupa României la mijlocul săptămânii precedente, când a cedat la Călărași cu 1-3 în fața celor de la Mostiștea Ulmu. Astfel, călărășenii au obținut o palidă consolare pentru pierderea promovării. De acum, galben-albaștrii sunt setați pe campionat. Enache Costea a reușit să stăvilească euforia celor 3 puncte câștigate la Reșița, iar jucătorii au intrat contra Ripensiei concentrați 100%. Antrenorul Unirii a trimis în teren următorii jucători: Poiană-Stoianovici, Lazăr, Ibrian, Toma-Adăscăliței, Suciu, Danciu-Răduca, Moldovan, Trucă. Pe parcursul părții secunde au mai intrat Chebac, Muscă, Unguru, Pocol și Mihalache. Slobozia a început meciul în forță cu Răduca, Danciu și Trucă, reglându-și tirul în primele 10 minute, dar șuturile lor nu au prins cadrul porții. Bănățenii dau replica în minutul 20, când Tudorache îl găsește liber în careu pe Sokovic, dar sârbul nu ajunge la minge. În minutul 24 se produce cea mai frumoasă fază a meciului. Omniprezentul Toma centrează de pe dreapta, Moldovan recentrează din buza careului, iar Adăscăliței marchează din 6 metri. E 1-0 pentru Unirea, dar slobozenii nu caută nicidecum conservarea rezultatului. După ce Neagu îl evidențiază în premieră pe Poiană, cu un șut din lovitură liberă de la 25 de metri, jucătorii noștri dau decisiva. Răduca centrează de pe dreapta, trage Trucă, portarul Păduraru respinge slab, iar mingea ajunge la Adrian Moldovan, care nu poate ierta. Era doar minutul 34, iar Unirea avea deja 2-0. 5 minute mai târziu, același Păduraru respinge șutul lui Danciu până la vulpoiul Moldovan însă, de data aceasta, omul de gol al Unirii lovește doar bara. Și pentru ca toate să meargă din plin spre succesul ialomițenilor, în finalul primei reprize, Alexandru Popovici, cel mai experimentat jucător al oaspeților, se accidentează și este înlocuit de Denis Golda.

Poiană, cel cu lipici pe mănuși
În repriza secundă, Ripensia a intrat mai hotărâtă, însă nu a fost de ajuns. Unirea a practicat o apărare mai avansată care i-a incomodat vizibil pe oaspeți. Mai mult, ocaziile de gol au apărut tot la poarta lui Păduraru. Răduca a preluat puțin pe lângă poartă, din 6 metri, iar Toma a executat periculos o lovitură liberă de la 25 de metri, mingea trecând la jumătate de metru de poarta adversă. Primul șut pe poartă expediat de oaspeți în partea secundă a venit în minutul 61, dar mingea trimisă de Tudorache a fost reținută fără probleme de Poiană. De altfel, portarul Sloboziei a fost foarte sigur pe el în repriza a doua. Ripensia și-a bazat construcția ofensivă pe centrări și mingi lungi trimise în careul Unirii, dar Poiană a cules mai toate baloanele de parcă ar fi avut lipici pe mănuși. După această nouă evoluție remarcabilă, Poiană bifează al doilea meci consecutiv fără gol primit. Spre finele jocului, își revine și portarul oaspeților. În minutul 70, Trucă expediază un șut înșelător de la 22 de metri, iar Păduraru se întinde și scoate in extremis. În minutul 74, Muscă reia puțin peste poartă centrarea lui Toma, iar în ultimul minut tânărul Pocol mai expediază un șut pe poartă, dar Păduraru prinde. Se termină 2-0 pentru Unirea, care urcă pe locul 7, cu 10 puncte. Miercuri, 14 octombrie 2020, orele 15,00, pe «1 Mai» se joacă restanța cu Farul Constanța, iar sâmbătă, 17 octombrie a.c., echipa noastră se va deplasa la Miercurea Ciuc.

Costea: «Obiectivul rămâne același!» «Am făcut un joc bun, mai ales în prima repriză. Și în partea a doua am stat bine din punct de vedere defensiv și, chiar dacă nu am mai avut aceeași posesie, ocaziile mari au apărut tot în dreptul nostru. Obiectivul rămâne același, menținerea în Liga Secundă și, de aceea, este foarte important faptul că adunăm puncte. Trebuie să rămânem cu picioarele pe pământ pentru că urmează meciuri foarte grele!» a declarat la finele meciului cu Ripensia antrenorul Enache Costea.

13 Octombrie 2020, 16:15 (2350 vizualizări - 1 comentariu)

Citiți și:
Primele vești bune: Adi Mihalcea rămâne!
S-au dezlănțuit în repriza secundă
Semieșec la ultimul meci acasă
Nu e baraj, dar a fost frumos

Comentariile cititorilor:


haidehaide:
(13 Octombrie 2020, 19:48)
Pentru Unirea! Pentru culori! Felicitari baieti! 

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Joi 26 Mai 2022
60 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
1 2 370 371 372 374 376 377 378 388 389

Fără permis, la plimbare cu mașina

Joi, 4 martie a.c., în jurul orei 13.30, agenții din cadrul Poliției Orașului Fierbinți-Tîrg au identificat în trafic, pe DJ 101 C, un autoturism la volanul căruia se afla un tînăr, de 19 ani, din județul ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2010, 20:54
(21516 vizualizări - 0 comentarii)


1

Prevenirea evenimentelor rutiere, în atenția polițiștilor

Polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au continuat acțiunile de prevenire și combatere a cauzelor ce pot provoca accidente rutiere pe arterele din județ. Astfel, în ultimele 24 de ore, 78 de participanți ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2010, 20:51
(17399 vizualizări - 0 comentarii)


Tîlhari încarcerați

Doi tineri, în vîrstă de 16, respectiv 17 ani, primul din comuna Maia, iar cel de-al doilea din Slobozia, au fost încarcerați în cursul zilei de joi, 4 martie a.c., în arestul Inspectoratului, după ce ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2010, 20:48
(18287 vizualizări - 0 comentarii)


3
Mașinile furate, prioritate pentru polițiști

Mașinile furate, prioritate pentru polițiști

Polițiștii ialomițeni au desfășurat o acțiune pentru combaterea ilegalităților ce se comit în domeniul furturilor de autovehicule. În ultima perioadă de timp au fost organizate și executate acțiuni specifice ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2010, 14:59
(17418 vizualizări - 0 comentarii)


Filtre la Căzănești

Polițiștii din Căzănești au depistat mai mulți conducători auto care nu au respectat normele prevăzute în Codul Rutier. Astfel, polițiștii au întocmit două dosare penale pe numele a doi bărbați. Unul dintre ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2010, 16:48
(14125 vizualizări - 0 comentarii)


5

Alcool la volan

Miercuri, 3 martie a.c., polițiștii au acționat în mai multe localități rurale. Astfel, în intervalul orar 8.00-16.00, polițiști din Slobozia au acționat pe raza localităților Albești, Ciulnița, Buești ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2010, 16:48
(15098 vizualizări - 1 comentariu)


6

Acțiuni comune polițiști-jandarmi în Țăndărei

Efective sporite de polițiști și jandarmi au acționat în sistem integrat în după-amiaza zilei de miercuri, 3 martie a.c., în orașul Țăndărei. Începînd cu ora 13.00, s-a acționat pe raza orașului urmărindu ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2010, 16:39
(15451 vizualizări - 0 comentarii)


7

Necropsia bărbatului găsit în beciul unei case din Bucu va elucida misterul morții acestuia

Bărbatul găsit în stare de inconștiență într-un beci al unei case în construcție din localitatea Bucu a fost identificat. Potrivit primelor cercetări, se pare că bărbatul era domiciliat în localitatea ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2010, 11:34
(15300 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 300 de jandarmi la meciul Urziceni-Steaua

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița va asigura cu peste 150 de militari jandarmi măsurile de ordine la meciul de fotbal dintre echipele Unirea Urziceni și Steaua București. Alături de efectivele ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2010, 11:26
(16562 vizualizări - 0 comentarii)


9

Minori dispăruți, găsiți de polițiști

Polițiștii au reușit identificarea minorului Bucur Ștefănel, de 13 ani, plecat de la domiciliu, din orașul Fierbinți-Tîrg, în dimineața zilei de 1 martie 2010. În urma colaborării cu polițiștii Direcției ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2010, 16:10
(13341 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale Poliției

Polițiștii slobozeni, în colaborare cu jandarmii ialomițeni și reprezentanți ai societății furnizoare de energie electrică au acționat în dimineața zilei de marți, 2 martie a.c., între orele 6,30-8,00, ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2010, 16:09
(13047 vizualizări - 0 comentarii)


Copil de 4 luni, adus la spital mușcat de șobolani

La Spitalul de Urgență din Slobozia a fost adus un copil de 4 luni, cu mai multe răni pe corp, ce păreau a fi provocate de mușcăturile unui șobolan. Cazul copilului a fost semnalat polițiștilor sîmbătă ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2010, 05:38
(13253 vizualizări - 0 comentarii)


12
A dispărut!

A dispărut!

Luni, 1 martie a.c., în jurul orei 19.00, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul că minorul Bucur Ștefănel, de 13 ani, a plecat de la domiciliul din orașul Fierbinți-Tîrg și nu a mai revenit. ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2010, 05:37
(13727 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2010, 02:31
(12505 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2010, 01:14
(10856 vizualizări - 0 comentarii)


Evenimente culturale

Consiliul Județean Ialomița și Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» invită ialomițenii la inaugurarea Sălii STUDIO. Astfel, joi, 4 martie 2010, tinerii artiști ai Liceului de Artă din Slobozia vor susține ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2010, 13:38
(11609 vizualizări - 0 comentarii)


Măsuri pentru stimularea creării de noi locuri de muncă

În Monitorul Oficial nr. 136, din 1 martie 2010, a fost publicată Ordonanța de Urgență nr. 13/23.02.2010, privind reglementarea unor măsuri în vederea stimulării creării de noi locuri de muncă și diminuării ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2010, 13:29
(11550 vizualizări - 0 comentarii)


Informare APIA

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează beneficiarii măsurilor de reconversie/restructurare și defrișare a plantațiilor viticole că trebuie să completeze și să depună formularul de ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2010, 13:13
(13198 vizualizări - 0 comentarii)


Informare privind deconturile negative de TVA

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că a fost aprobată o nouă procedură pentru soluționarea deconturilor cu sume negative de taxă pe valoarea adaugată cu opțiune de ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2010, 08:55
(15279 vizualizări - 0 comentarii)


Deșeurile, în atenția Prefecturii Ialomița

În perioada, 3-20 februarie a.c., polițiști din cadrul Serviciului de Investigare a Fraudelor, specialiști din cadrul Gărzii de Mediu și comisari ai Gărzii Financiare au desfășurat controale la nivelul ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2010, 08:12
(12208 vizualizări - 0 comentarii)


Capota s-a ridicat în mers, iar mașina s-a izbit de un tir

În cursul dimineții de luni, 1 martie a.c., în jurul orei 8.30, polițiștii rutieri au fost sesizați despre faptul că un tînăr de 20 de ani, din Slobozia, ce se deplasa la volanul unui autoturism din direcția ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2010, 14:16
(10985 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni de prevenire și combatere a infracționalității

Efective sporite de polițiști din cadrul IPJ Ialomița au participat în acest sfîrșit de săptămînă la mai multe acțiuni organizate pe raza județului, continuînd astfel acțiunile specifice pentru creșterea ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2010, 14:15
(10573 vizualizări - 0 comentarii)


Sancționat contravențional pentru ședere ilegală pe teritoriul României

Polițiștii au depistat în zona Popasului Sinești un cetățean moldovean, în vîrstă de 33 de ani, intrat în România la data de 16 august 2009, în baza unei vize de scurtă ședere în scop de vizită.
Străinul ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 18:00
(11055 vizualizări - 0 comentarii)


Beat la volan

Pe Calea București din Urziceni a fost depistat un bărbat, în vîrstă de 32 de ani, din comuna Ion Roată, în timp ce conducea autoturismul proprietate aflîndu-se în stare de ebrietate. La testarea cu aparatul ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 17:58
(11765 vizualizări - 0 comentarii)


Dosar penal pentru nerespectarea drepturilor de autor

În cadrul unui control la o discotecă din comuna Coșereni, aparținînd unei societăți comerciale cu sediul social în București, polițiștii au constatat că era difuzată muzică ambientală prin intermediul ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 17:57
(9572 vizualizări - 0 comentarii)


Planul de acțiune SIGURANȚA (II)

În baza planului comun de acțiune SIGURANȚA, în noaptea de 27/28 februarie a.c., la nivelul județului s-au desfășurat mai multe acțiuni în sistem integrat la care au participat efective ale Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 17:54
(11234 vizualizări - 0 comentarii)


A vrut să se spînzure

Un cetățean din comuna Perieți a sesizat vineri, 26 februarie a.c., că un bărbat de 33 de ani, din localitate, se află în podul casei sale intenționînd să se spînzure. Deplasîndu-se la fața locului, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 09:09
(10370 vizualizări - 0 comentarii)


A intrat cu mașina în pom

În apropierea municipiului Slobozia s-a produs un accident rutier cu o victimă. Pe scurt, vineri, 26 februarie 2010, în timp ce o femeie de 43 de ani, domiciliată în București, conducea un autoturism din ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 09:07
(7661 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive în mediul rural

Agenții Posturilor de Poliție Andrășești, Albești, Buești, Ciochina, Munteni Buzău, Reviga și Colelia, în colaborare cu o grupă de luptători ai Serviciului de Intervenție Rapidă au desfășurat acțiuni comune ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 09:07
(11311 vizualizări - 0 comentarii)


Încarcerat

Polițiști din cadrul structurilor Urziceni, Bărcănești și Axintele au acționat pe raza celor două comune, ocazie cu care, în satul Horia, au depistat un bărbat de 39 de ani, din localitate, pe numele căruia ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 09:05