Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Străzile din Slobozia Nouă devin impracticabile

Străzile din Slobozia Nouă devin impracticabile

Cetățenii Sloboziei semnalează constant pe rețelele de socializare pro­blemele de infrastructură rutieră care apar. În topul postărilor conduce Cartierul Gării Noi. Următorul ar putea fi însă Cartierul Slobozia Nouă. Fotografia alăturată, postată de un locuitor al Cartierului, confirmă situația alarmantă cu care se confruntă cetățenii din zonă. Slobozia Nouă este recunoscută pentru investi­țiile dezastruoase inițiate de-a lungul anilor de către administrațiile Ionașcu, Stoica și Mocioniu...

Aurel Vlaicu, ultima stradă dintr-un lung șir «Aceasta este Strada Aurel Vlaicu din Slobozia Nouă, stradă pe care asfaltul a fost turnat în 2016. Pe aici trece autobuzul de călători...». Așa sună una dintre postările care însoțește această fotografie pe Facebook. Nu este singura. Cetățenii reclamă constant situația fără niciun rezultat. În precampania electorală, sub presiunea votului, administrația Mocioniu a «cârpit» gropile apărute pe străzile pietruite și a urgentat asfaltarea celebrelor Unirii și Cimitirului. Lucrările au fost executate în grabă, la 2 luni de zile distanță de la finalizarea contractului, iar calitatea lor lasă de dorit. Strada Aurel Vlaicu nu este singura din Cartier în care apar cratere... Cu câțiva ani înainte de asfaltare, pe Strada Cimitirului o autoutilitară a firmei Polaris s-a scufundat efectiv în șosea. În anul 2017 un camion de tonaj mediu s-a scufundat și el până la osii în pietrișul drumului. Și exemplele pot continua...

Slobozia Nouă, cartierul promisiunilor electorale Situația este cunoscută de către toate administrațiile precedente, de la Gabi Ionașcu, artizanul investițiilor în Slobozia Nouă, la Adrian Mocioniu. În campania electorală, candidatul PSD, Alexandru Potor, a susținut public că, cităm: «Slobozia Nouă trebuie asfaltată în întregime!». Nici actualul primar al Sloboziei, Dragoș Soare, nu este străin de situația dramatică din Cartier. În campania sa electorală el a susținut că, în Slobozia în care se poate, «asfaltul pe fiecare stradă și conec­tarea fiecărei locuințe la canalizare sunt prioritățile mele!». În așteptarea onorării acestor pormisiuni, locuitorii din Cartierul Slobozia Nouă continuă să plătească taxe și impozite aferente categoriei B de impozitare, în condițiile în care nu au nici asfalt, nici canalizare, nici apă potabilă și, pe alocuri, nici iluminat public.

Canalizarea de la Sfântu-Așteaptă
Problemele de infrastructură rutieră cu care se confruntă locuitorii din Slobozia Nouă își au originea în investiția realizată în mandatul ex-primarului Gabi Ionașcu. Reamintim că, în anul 2009, acesta a tăiat pe strada Prunului din Slobozia Nouă panglica inaugurală a investiției pentru «finanțarea unor lucări de extindere și reabilitare a sistemului de canalizare». Două treimi din această rețea de canalizare nu a fost realizată nici până în prezent! Valoarea investiției (e drept, în Cartierele Slobozia Nouă și Bora) a fost de 3,5 milioane de lei. În 2019, Consiliul Local Slobozia a aprobat o nouă Documentație de Avizare a Lucrărilor de Investiții (DALI) pentru «extinderea și reabilitarea sistemului de canalizare menajeră și pluvială în Cartierele Slobozia Nouă și Bora». Valoarea estimată a acestei investiții a fost de 7 milioane de lei, dar sursa de finanțare nu a fost identificată niciodată. În schimb, administrația Mocioniu a somat locuitorii din Cartier să se racordeze la rețeaua de canalizare inexistentă, invocând Legea 241/206 potrivit căreia «utilizatorii (...) au obligația de a se racorda la sistemele publice de canalizare»...

14 Octombrie 2020, 08:10 (2501 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Au început lucrările la canalizarea «wireless» de la Slobozia Nouă
Undă verde pentru rețeaua de canalizare din Cartierul Slobozia Nouă
Depozit de pepeni construit ilegal la Slobozia Nouă
Prima realizare edilitară a administrației Mocioniu

Comentariile cititorilor:


@dinamita:
(22 Octombrie 2020, 09:18)
Da, ai dreptate. Pesedeaua are electoratul ei; mai saracuti si la propriu si la figurat, batrani, fosti comunisti, oameni cu mentalitati precare, pe care nu-i mai schimbi cat or trai! Se ghideaza dupa principiul: "a furat, dar a si facut", sau, daca vine altul, e mai fomist si fura si mai mult, sau, pesedeii tin cu poporul (?). De aceea a zis primarul supra-numit "hai sictir" ca pesedeul poa` sa puna si o gluga de ciocani sa candideze ca primar, ca sigur va iesi! Aveau aparatul de partid functional, iar mita electorala era ceva obisnuit: le mai stergea o "datorie pe caiet" de la magazinul din colt, mai trageau un chiolhan cu tuiba, bere, mici si lautari care urlau noaptea in boxe: traiasca pesedeuuu, traiasca brusli, votati pesedeuuu. Asa ca...la prostime tine forma asta de mita elect-orala. Si cum pe tot globul asta procentul populatiei din patura mai saraca, mai neinstruita, este mai mare decat a celorlalti, se vad si rezultatele: saracie, coruptie, foame, lipsa de speranta de mai bine.
Sa nu uitam faptul ca dupa 30 de ani, la slobozia, diferenta intre stanga si dreapta a fost de doar 100 de voturi, si asta cu aportul unificarii dreptei.
P.s. cred ca pesedeaua s-a zgarcit la malai cum s-ar spune (sau la faina, zahar si ulei). Ce mai insemnau inca o suta si ceva de plase electorale pentru voturi? Deh, se mobilizeaza ei peste 4 ani!
Mary:
(15 Octombrie 2020, 16:42)
Că în Slobozia, dai în gropi! Numai pe unde s-a subtraversat carosabilul cu țevile noi de aducțiune a apei se vede șanțul care, chipurile a fost astupaț, vizibil sunt adevărate gropi. Și nu sunt puține, iar gurile de canal sunt la fel de deteriorate. Poate actualul primar o să le simtă cu propria mașină, că doctorul veterinar avea elicopter și era preocupat de frază.
Psd:
(14 Octombrie 2020, 18:31)
Va fi un paradis cu peneleii:))
dinamita:
(14 Octombrie 2020, 13:22)
tot PSD au votat si in 2020