Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești: Medicul Mioara Neagu a murit din cauza infecției cu SARS-CoV-2

Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești: Medicul Mioara Neagu a murit din cauza infecției cu SARS-CoV-2

Medicul care coordona Camera de Primiri Urgențe a Spitalului Municipal «Anghel Saligny» Fetești, Mioara Neagu, a murit în dimineața zilei de vineri, 16 octombrie a.c., din cauza infecției cu SARS-CoV-2. Acesta se afla internată pe Secția Terapie Intensivă a Spitalului Colentina din București.

Doliu în lumea medicală din Ialomița Medicul Mioara Neagu, coordonatorul Camerei de Primiri Urgențe a Spitalului Municipal «Anghel Saligny» din Fetești și-a pierdut viața în dimineața zilei de vineri, 16 octombrie a.c., la Spitalul Colentina din Bucureși. Dr Mioara Neagu se afla internată pe Secția Terapie Intensivă de aproximativ o săptămână, din cauza infecției cu SARS-CoV-2. Se pare că medicul s-ar fi îmbolnăvit la serviciu, după ce a consultat un pacient pozitiv. Medicul Mioara Neagu împlinise în luna iulie 48 de ani... Este al doilea cadru medical din Ialomița răpus de boala infecțioasă COVID-19, după ce o asistentă medicală a Spitalului Orășenesc din Țăndărei a murit în luna martie a acestui an din cauza infecției provocată de noul Coronavirus.

16 Octombrie 2020, 13:05 (6882 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
Spitalul suport COVID-19 din Fetești nu mai poate face internări
Haos în spitalele din Ialomița din cauza pandemiei de COVID-19
Rată de vindecare a pacienților COVID-19 de 64% în Spitalul Fetești
IPJ Ialomița: Amenzi pentru nerespectarea măsurilor de protecție sanitară
Grupul de Comunicare Strategică: 150 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Comentariile cititorilor:


Georgiana:
(22 Octombrie 2020, 14:18)
sa vedem certificatul medico legal din care reiese ca a murit de coronavirus!!! 
AMBULANTIER:
(22 Octombrie 2020, 08:32)
Am pierdut o valoare foarte pretioasa in MEDICINA.........VALORILE SE REFAC FOARTE GREU DOMNILOR IN MEDICINA. DZ SA O ODIHNEASCA IN PACE!
Adina :
(22 Octombrie 2020, 08:24)
Mor profesionisti tineri.Pacat.Dar stiti ca la aupsiere s-au descoperit bacterii in corpul doctoritei?Bacterii cu care nu venise de acasa,biata femeie,ci erau din mediul in care isi desfasurase activitatea,locuri in care ajung si pacientii.Deci cum este cu acest Covid?Are legatura decesul cu alte probleme ale pacientului,sau nu?Avem probleme de igienizare a spitalelor?De unde bacterii la Fetesti?
Pacat :
(18 Octombrie 2020, 12:01)
Se scrie aici de parca nu era constienta de riscuri.Sau a trecut virusul prin masca si costum ?Ca si cum militarii romani lupta in Afganistan dar nu stiu ca si pot muri acolo impuscati sau aruncati in aer.Alege profesia care te fereste de griji.Politistul de la SAS ucis in gara la SV ?Daca stia ce il asteapta,bietul om se facea peisagist de gradini.Hai,incepeti cu aberatiile !
Gigel:
(16 Octombrie 2020, 20:14)
Propun Consiliului Local Fetesti sa initieze urgent o hotarare prin care sa i se acorde titlul de cetatean de onoare. Macar atat merita eroii care mor la datorie.
Worker:
(16 Octombrie 2020, 18:09)
Dumnezeu s-o dihneasca in pace! 
obiectiv:
(16 Octombrie 2020, 17:18)
Condoleante familiei indurerate !Intamplator am cunoscut-o in anul 2017 in spitalul Tandarei ,la camera de garda.A examina-o pe mama mea.Era un profesionist!Dumnezeu sa o odihneasca in pace!
Luminita:
(16 Octombrie 2020, 15:17)
 Nu o cunosc personal pe d-na doctor dar fotografia imi spune ca a fost un om bun, dedicat meseriei. Condoloeante familiei indurerate.