Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Lucrări de împădurire doar pe hârtie în pădurea din Sudiți

Direcția Silvică Ialomița tace

Lucrări de împădurire doar pe hârtie în pădurea din Sudiți

O asociație nonguvernamentală care militează pentru respec­tarea legislației de mediu, «Agent Green», sesizează dispariția a peste 200 mii de arbori ce ar fi trebuit să împădurească o suprafață de 250 de hectare de pădure tăiată în zona localității Sudiți. Contactați telefonic, reprezentanții Direcției Silvice Ialomița nu au făcut niciun fel de comentariu cu privire la investigația realizată de Asociația «Agent Green».

Jaf în pădure pe bani publici
Conform estimărilor oficiale, în jurul localității Sudiți există cea mai întinsă zonă despădurită din Sud-Estul României. Aproximativ 250 de hectare de pădure ar fi trebuit împădurite în perioada 2019-2020, după ce suprafața a rămas fără arbori ca urmare a defrișărilor și tăierilor necontrolate. Potrivit cer­cetărilor făcute de «Agent Green», asociația nonguvernamentală care are drept scop verificarea respectării legislației de mediu, în documentele Direcției Silvice Ialomița aceste lucrări au fost prevăzute însă, pe teren, arborii lipsesc. Din documentele analizate de reprezentanții Asociației «Agent Green» a reieșit că, între 2019 și 2020, pe cele 250 de hectare ar fi trebuit plantați 200 mii de arbori. Pentru achiziția lor s-a plătit suma de 800 mii de lei. Potrivit «Agent Green», responsabilitatea este pasată între Sorin Checiu, directorul Di­recției Silvice Ialomița, Constantin Ionescu, șeful Comisiei de Disci­plină a Direcției Silvice Ialomița, Marius Predescu, șeful Districtului Sudiți de pe raza Ocolului Silvic Slobozia, Marius Burcea, respon­sabilul Comparti­men­tului de Îm­păduriri al Ocolului Silvic Slobozia și Auraș Iosif, pădurarul de la Can­tonul Sudiți de pe raza Ocolului Silvic Slobozia. Luați la întrebări de către reprezentanții Asociației «Agent Green», fiecare a invocat o altă explicație cu privire la situația sesizată în pădurea din jurul locali­tății Sudiți. Într-un comunicat de presă remis publi­cității de Asociație, Constantin Ionescu, șeful Comisiei de Disci­plină a Direcției Silvice Ia­lomița, a precizat că «un pădurar singur nu ar putea face treaba asta... Dacă cei doi de deasupra lui, adică șeful de district care întocmea pontajele și responabilul pe regenerare erau oameni serioși, atunci pădurarul nu avea cum să facă așa ceva!». La rândul său, Marius Predescu, șeful Districtului Sudiți de pe raza Oco­lului Silvic Slobozia se apără arun­când vina pe Marius Burcea, respon­sabilul de regenerare și pe șeful zilierilor: «Toată treaba o coordona șeful Compartimentului, Marius Burcea. El se ducea după puieți!».

Oficialii Direcției Silvice păstrează tăcerea
Revenit în funcția de șef al Di­recției Silvice Ialomița după o perioadă petrecută la București în calitate de expert în cadrul Regiei Naționale RomSilva, Sorin Checiu nu a putut fi contactat pentru a oferi un punct de vedere oficial, acesta nerăspunzând la telefon. Între timp, în ace­lași comunicat de presă remis publi­cității, Asociația «Agent Green» precizează faptul că situația de la Sudiți a fost trimisă spre investigare Direcției Naționale Anticorupție-Structura Centrală din București. «O anchetă DNA este în desfășu­rare în acest caz!» susțin reprezentanții «Agent Green».

26 Decembrie 2020, 11:10 (3158 vizualizări - 13 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Puietul:
(25 Martie 2021, 00:03)
Golania continua....personajul e același...la Suditi se intampla la fel și anul asta
pensionar:
(23 Ianuarie 2021, 20:45)
Domnilor ce aveti spre cecetare dosarul plantatiilor fictive de la ocolul silvic Slobozia cat mai va ganditi sa va pronuntati in acest caz? Va este greu sau doriti sa aveti mapa plina si poate, poateo sa-l predati la alti colegi.Oricum prestanta inspectoratului este spre multumitor.Bafta.
Covid19:
(2 Ianuarie 2021, 21:05)
Daca nu era expertu, era cretinel și tot la groapa îi ducea...începuse bine la urziceni Așa că din doua rele...sa vedem acu cine pune laba pe direcție, că ăștia pleacă la parnaie
pensionar:
(2 Ianuarie 2021, 18:55)
In plantatiile de la SUDITI, au fost mancati multi bani, chiar de pe timpul mai marelui Tatoi, care dupa gura targului, ar conduce in continuare DS Ialomita chiar si dupa plecarea la pensie. Din curiozitate: se pot solicita documentele de cumparare a terenului, unde se tot planteaza de ani buni, cum au fost justificate anual pierderile, cine le-a aprobat controlul anual in fiecare an? 
Poate ca de acum inainte, cei abilitati, vor face demersurile legale, pe care nu le-au demarat de frica, sau poate ca atata pot ei.
anti:
(31 Decembrie 2020, 17:42)
la multi ani cu executare pentru mafia padurilor
Il padrino:
(29 Decembrie 2020, 15:59)
Capo di tutti capi nu e pomenit, dar latul se strange. Plus ca dosarul de evaziune in care e cercetat penal mai are putin pana la sentinta.
Cocojanbo:
(28 Decembrie 2020, 21:22)
Da, este o lege nescrisă ca în sectorul silvic sa se fure, e ceva natural, cei de jos sunt mânjiți că sa nu vorbească și grosul se duce la șefi și partide... in cazul de fata (...)
Covid19:
(28 Decembrie 2020, 20:36)
Banii sunt la C. și B., cine ajunge la ei?
PS:
(28 Decembrie 2020, 11:47)
Daca "expertul" nu era detasat la Bucuresti jaful organizat continua si in ziua de azi.Cum despre demisie de onoare nu poate fi vorba, institutiile statului sa isi repede si corect datoria.
Vlad:
(28 Decembrie 2020, 09:19)
Infracțiuni de fals si delapidare pe care le fac toti sefii de district si de ocol sivic, altfel nu ar putea trăi. Veniturile se împart în sus in sistem piramidal, de la cel care receptioneaza lucrarea pana la minister.
Celentano:
(28 Decembrie 2020, 08:53)
Arganta sefului si tupeul padurarului......... sunt de fapt doar pentru public! intre ei sunt intelegeri ca sa fure bine organizat! sa se duce pana la capat cercetarea, ancheta sa gaseasca vinovatii si sa se recupereze prejudiciul!!! 
forestier:
(27 Decembrie 2020, 15:29)
cine are macar un hectar-doua de padure si stie cum se intretine ca sa o mentina, a realizat de mult timp dimensiunea masivelor hotii din domeniul silvic, asa cum sunt comise ele de la vladica ( toti sefii, indiferent de nivel ),  pana la opinca ( toti padurarii, idiferent de zona )..
Drujba rosie:
(27 Decembrie 2020, 10:03)
Se simte de la o posta fenta penala a oficiosilor de Partid si de Ocol!!!! Incepand cu aroganta Sefului si pana la nesimtirea omului din padure, toti au contribuit la situatia de fapt. La puscarie!!!!!