Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: Sancțiuni disciplinare în cazul polițistului local care a agresat o tânără

Slobozia: Sancțiuni disciplinare în cazul polițistului local care a agresat o tânără

Reprezentanții Primăriei Slobozia au cerut Poliției Locale efectuarea unor cercetări disciplinare în cazul agentului acuzat că a agresat, în plină stradă, o tânără de 24 de ani din oraș. «O astfel de atitudine a angajaților Poliției Locale Slobozia este inacceptabilă!» este poziția oficială a primarului Sloboziei, Dragoș Soare, precizată într-un comunicat de presă.

Poliția Slobozia face verificări O anchetă penală se află în prezent în lucru după ce tânăra de 24 de ani care susține faptul că a fost agresată de polițistul local a sesizat organele judiciare. Se pare că, la rândul său, agentul, care se afla în afara orelor de program la momentul incidentului, a fost agresat de iubitul fetei, împreună cu un prieten de-al acestuia. Într-un comunicat de presă remis publicității, Primăria Municipiului Slobozia condamnă public gestul agentului, solicitând cercetarea disciplinară a polițistului local. «O astfel de atitudine a angajaților Poliției Locale Slobozia este inacceptabilă, indiferent dacă aceștia se află în exercițiul funcției sau nu! Polițiștii locali sunt angajații comunității tocmai pentru a asigura ordinea și liniștea publică și este inadmisibilă o astfel de abatere de la principiile pe care a fost clădită instituția Poliției Locale. Am solicitat conducătorului Poliției Locale Slobozia să convoace comisia de disciplină care să analizeze faptele petrecute, fiind primul pas pentru sancționarea angajatului instituției. Locul unor oameni care au o atitudine atât de violentă, mai ales față de femei, indiferent că sunt în timpul lor liber, nu este în mod evident în stradă, în patrule și în contact cu cetățenii. Voi dispune cele mai dure sancțiuni în acest caz, pentru că astfel de derapaje trebuie sancționate dur. Vreau să fie foarte clar pentru toți angajații Primăriei Slobozia faptul că noi lucrăm pentru locuitorii orașului nostru, în interesul lor și că este obligația noastră să le oferim servicii de calitate pentru care suntem plătiți. Vom reveni la finalul cercetărilor cu privire la acest caz pentru a vă comunica rezultatul acestora și măsurile pe care le-am dispus!» se mai arată în respectivul comunicat de presă.

8 Ianuarie 2021, 11:05 (5238 vizualizări - 50 comentarii)

Citiți și:
Primăria Slobozia a investit 100 mii de lei în programe electronice de arhivare nefuncționale
Administrație performantă în 6 luni la Slobozia

Comentariile cititorilor:


@@ Alin:
(15 Ianuarie 2021, 08:55)
Desființarea structurii de Circulație rutieră, pentru că au eficiență 0 și menținerea doar a structurii de ordine publică, dar cu centrarea obligatorie a misiunilor în mijlocul cetățenilor, pe jos, și nu să consume banii contribuabililor plimbându-și șefa la domiciliul din Bora și înapoi.
@@ Alin:
(14 Ianuarie 2021, 12:23)
Da, Alin, desființare fără întârziere sau, în cel mai rău caz, restructurare de proporții și diminuarea cu 50% a personalului.
Rețin o remarcă a fostului primar din Oradea, Ilie Bolojan, care a spune că a dat afară 40% din polițiștii locali și instituția a mers la fel de prost, dar cel puțin a făcut economii importante pentru comunitatea locală.
Cred că ar trebui urmat acest model, mai ales că Dragoș Soare a fost la o astfel de întâlnire cu Ilie Bolojan.
Bineînțeles, dacă a reținut ceva!
Maris:
(14 Ianuarie 2021, 04:14)
Trotuarele din Cartierul Pepiniera sunt blocate zilnic de mașini parcate neregulamentar exact pe trotuar, fiind nevoită să circul pe șosea. Am facut sesizări telefonice la Politia locală dar degeaba... legea e doar pt unii. Credeam că după alegeri se va vedea o schimbare si la poliția locală dar ei văd ca de la vânat spargatorii de semințe au trecut la bătut cetățenii.
Cetățean de la bloc:
(13 Ianuarie 2021, 18:33)
Comunitarii de la slobozia nu se pot numi polițiști. Toata lumea stie cum sunt ei angajați,nu se compara cu poliția adevărată. Sunt fricosi, ii sfidează interlopii,ei amendează doar bătrânii care sparg seminte in fata blocului.nu au inițiative,se plimba toată ziua cu masina de serviciu,prin tot orașul, dar nu se dau jos.sincer nu vad utilitatea acestui serviciu în slobozia.ar trebuie desfiintat si restructurat din temelii.unii dintre ei sunt asa supraponderali sau în vârstă încât nu pot prinde niciun copil de 4 ani,si nu glumesc,ii vedem zilnic.dle primar Soare,v am votat ,asteptam măsuri.in situatia mea ,castig 2700 ron ,la privat,si muncesc de mi sar capacele,nu vreau sa plătesc la un comunitar 6000 ron pe luna,ca sa l vad ca se plimba cu masina instituției,bine merci la caldurica,câteodată se ascund pe străzi laturalnice,parcări,zac acolo cu orele(vezi parcarea de la sala sport liceul cuza),Si orașul este plin de masini care parchează neregulamentar,interlopi care nu poartă mască si sfidează restul populatiei.daca tot s a cerut o parere:a mea este ca in actuala forma asa zisa politie locală slobozia,nu reprezinta decât o gaură în bugetul local.nu mai zic de pericolul care îl prezintă acești lucrători în spațiul public,ei având grave probleme psihice(vezi articolul de mai sus).Ca si contributor la bunăstarea lor propun ca serviciul lor să se facă " la pas"sa mai vada si ei realitatea din teren,sa faca si ei mișcare, sa se mai oxigeneze putin,Poate asa nu mai agresează cetățenii pe strada.
@@ Alin:
(13 Ianuarie 2021, 11:39)
De curiozitate, dacă s-ar face un sondaj de opinie în rândul locuitorilor din Slobozia, oare câți ar vota pentru desființarea Poliției Locale Slobozia?
@@@ Cleopatra :
(13 Ianuarie 2021, 11:31)
Poate polițistul a greșit. De unde să fiu sigura? Și chiar dacă a greșit asta nu inseamna că tu interlopule trebuie să-ți faci dreptate singur.Nenea Pute Rău nu-ți place Slobozia a rivodorci dute în America.Si la POLIȚIA LOCALĂ sunt persoane intrate pe drept, cu facultate făcută pe bune,incoruptibili.
@@ Alin:
(13 Ianuarie 2021, 09:35)
Bravo Poliția Locală Slobozia! Bravo Primăria Slobozia! În urma comentariilor cititorilor Independent, cele două instituții au decis să restabilească ordinea în Slobozia și au aplicat amenzi celor care parcau ilegal pe str. Cuza Vodă. În felul acesta, au eliberat partea carosabilă și au redat circulației o arteră extrem de aglomerată!!!
Glumesc, glumesc, glumesc!
Încă o dată, lipsa de reacție a autorităților la semnalarea unor cazuri clare de eludare a regulilor este magnifică. Pur și simplu, indolența și incompetența angajaților din cele două instituții, puternic cronofage, este dusă la un nivel de neimaginat!
Dacă în cazul Poliției Locale este explicabil, pur și simplu nu avem cu cine, în cazul Primăriei Slobozia este vorba de altceva. Așteptam un altfel de primar, o altfel de implicare, dar asta este. Dezamăgire pe linie!
Pute rau:
(13 Ianuarie 2021, 07:13)
Se pare ca nu s au dat prea multe amenzi pentru vânturi!!!iar pute în orașul ăsta de cacao.comunitarii....iesiti odata pe străzi!!!!nu va mai plângeti p aici ca si a luat o pe coajă unul de al vostru!!!la munca,colcăie orașul si bora de hoti si tâlhari!!!
Marcu:
(13 Ianuarie 2021, 03:34)
Dar de ancheta nu mai spune nimeni nimic ? Comunitarul ce face ? A iesit din spital ? Acesti politisti se pare ca au probleme psihce in corpore. Vezi politaiul care si-a injunghiat fosta nevasta s-a ascuns intr-o constructie si a procedat ca Nastase adica s-a ranit singur.
@@ vlad tepes:
(12 Ianuarie 2021, 16:20)
chiar apreciez  cum gandesti. se pare ca poti privi obiectiv  lucrurile, analizand  doar faptele, in contextul lor,  fara sa ii bagi pe toti in aceeasi oala numai pentru ca lucreaza in aceeasi  instituie. si de data asta te referi la penitenciar.
principiul asta insa, ar trebui aplicat pentru toata lumea, indiferent de instituia in care lucreaza. altfel, prima observatie devine nula.
Văru Maftei:
(12 Ianuarie 2021, 15:14)
Multi scriu, putini cunoaste (sic). Eu stiu ca nu te apuci sa scrii inainte sa citesti suficient, cel putin asa e firesc. Este foarte greu de urmarit ce scriu o buna parte pe aici, o fi din cauza ca sunt comunitari?
@ Vlad Tepes:
(12 Ianuarie 2021, 13:56)
Absolut corect, dar atenție să nu îi acuzăm in corpore. Au și angajați super ok, cu caracter și bun simț!
Dar sunt și câțiva care sunt implicați în tranzacții extrem de dubioase cu apartamente, falsificâdu-și cu bună știință declarațiile de avere. Lucru interzis și cu consecințe penale!
Dar cine să se sesizeze, domnule Nan M?
Vlad Tepes:
(12 Ianuarie 2021, 11:37)
Beizadelele cu bani dar cu un deficit enorm de educație, consideră că pot să deranjeze liniștea populatiei prin pocnitori de putere mare, doar asa ca sa se mai distreze si ei, ca de, au bani si isi permit....ce basca lor.. Dar si prin acte de huliganism de o violență extremă. Cât despre faptul că angajații ANP nu si.au putut stăpâni instinctele primare, asta spune multe despre calitatea resursei umane din acestei structuri. A fost declansata cercetarea disciplinara pentru prejudiciul de imagine adus? Sunt PENTRU o judecare corectă a tuturor părților implicate!
@Alin:
(12 Ianuarie 2021, 09:47)
Da, Alin, ai dreptate. Dar știi ce este cu adevărat interesant?
Exact Valentin Nedelcu, actualul șef al Poliției Locale Slobozia, este cel care a condus anterior Serviciul Circulație Rutieră din respectiva instituție.
De ce ne mai mirăm că nu se iau măsuri, atâta timp cât și anterior persista aceeași situație?
Este vorba de relații, de pile, de legături de partid, nu este chiar atât de simplu cum cred unii.
Legea nu se aplică la fel pentru toți locuitorii din Slobozia, poate realizează și domnul primar acest lucru.
@ Marcu Alin:
(12 Ianuarie 2021, 08:26)
De acord cu unii dintre comentatorii anteriori! Nu există nicio scuză, dar absolut nicio scuză din partea autorităților locale, indiferent că vorbim de Poliție Locală, Poliție Municipală sau Primăria Slobozia, ca pe o arteră extrem de aglomerată și circulată, la doi pași de Tribunalul Ialomița, să permiți staționarea repetată (deja e fenomen) a autoturismelor în zona de acțiune a indicatoarelor Oprirea interzisă.
Este culmea incompetenței și incapacității polițiștilor de orice fel ar fi ei, locali sau naționali (în special cei de le Rutieră).
Este nepermis!
Iar pentru cei care încearcă să găsească tot felul de scuze și argumente pentru această situație, le pun întrebarea firească dacă așa dorim să asigurăm respectarea normelor în municipiul Slobozia, pentruunii mumă, pentru alții ciumă?