Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Angajații Spitalului Slobozia cer «sporuri salariale» și «condiții decente de muncă»

Angajații Spitalului Slobozia cer «sporuri salariale» și «condiții decente de muncă»

Peste 50 de angajați ai Spitalului Județean de Urgență Slobozia, membrii ai Sindicatului «Solidaritatea Sanitară», au organizat un protest în fața sediului Prefecturii Ialomița joi, 14 ianuarie 2021. Salariații și-au manifestat nemulțumirea față de condițiile în care sunt obligați să muncească.

«Vrem să fim respectați!» Salariații Spitalului Județean de Urgență Slobozia care au protestat, membri ai Sindicatului «Solidaritatea Sanitară», fac parte din categoriile de personal medical care nu au beneficiat de prevederile actelor normative referitoare la stimularea angajaților din sistemul medical. Este vorba despre infirmiere, brancardieri sau angajați din aparatul administrativ al unității medicale. Protestatarii consideră că, la fel ca și medicii, s-au implicat permanent în lupta cu pandemia de COVID-19. «Sunem epuizați și avem la rândul nostru o contribuție importantă în actul medical desfășurat pe toată perioada pandemiei. Suntem epuizați și vrem ca drepturile să ne fie respectate. Vrem condiții de muncă decente și vrem să beneficiem de sporurile salariale!» a declarat Aura Sandu, reprezentantul Sindicatului «Solidaritatea Sanitară» din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

14 Ianuarie 2021, 15:15 (1716 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Brancardierii și infirmierele au ieșit în stradă
Sindicaliștii SANITAS, obligați să închirieze propria sală de ședințe
Rendez-vous cu gherila PFA a dr Olaru
1/2 martie 2021: «Solidaritatea Sanitară» împresoară porțile Parlamentului

Comentariile cititorilor:


pacient:
(18 Ianuarie 2021, 12:24)
un prim pas spre decenta....profesionala, ar fi sa faca greva pentru a cere, in primul rand,  conditii decente pentru pacienti. aceasta ar fi chiar  una dintre ratiunile de a fi angajati  ai acestei institutii.
apoi, daca pacientii vor avea conditii decente de cazare si tratament, sigur vor avea si ei cele mai bune conditii de munca.
deci primul pas : cereti respectul cuvenit pentru pacienti.
Cadru medical:
(16 Ianuarie 2021, 11:06)
Care sunt rupti de munca? Aia de la birouri care merg in drupuri de 3 si 4 la fumat? Nici nu ajung bine la serviciu ca se adunagramada, fara masti si trag din tigara pe scarile din dos.
Costin:
(15 Ianuarie 2021, 22:05)
Săracii de ei,poate au dreptate.Au cerut să nu mai fie numiți..că și,eroii din prima linie'dar să li se de-a banii promiși...Eroi nu mai sunt de mult în țara asta...
Tataia Petrea :
(15 Ianuarie 2021, 19:26)
Nici cu clor nu iese,vezi ca faultezi grav limba română. ION , abator este la Nicu Bunea la ieșirea spre "metropola " Bucu. Dreptate! dacă îți arat fluturașul ce vrei sa insinuiezi,ca sunt mulți bani? Poi sa stai 12 ore cu pacienții bolnavi de Covid si după îți arat fluturașul ca să înveți geografie
Gigi :
(15 Ianuarie 2021, 16:50)
La munca!!!!
Dreptate!:
(15 Ianuarie 2021, 15:31)
Caractere!! Sa prezinte in loc de pancarde fluturasi de salarii sa vada cum sunt platiti comparativ cu oamenii pe care ar trebuie sa-i trateze/respecte/akute/etc
@@@Anonimus :
(15 Ianuarie 2021, 11:06)
La muncă.cand mama era internată și mă duceam la ea faceam curat în baie că nici nu puteai să atingi clanta ușii. Deci descrierea spitalului județean:șpagă,șpagă,șpagă,șpagă,șpagă,șpagă,șpagă.se stie că asta e descrierea spitalelor din România.Insa să fiu si corecta in acest spital există 2 doctori care nu sunt spagari,nici măcar o cafea.
Nici cu clor nu iese:
(15 Ianuarie 2021, 08:31)
Pentru bataia de joc si cazurile de malpraxis,ce trebuie sa faca pacientii sau rudele ramase in viata?Unde se protesteaza?Infarct confundat/asociat cu dureri digestive,nesimtire din partea angajatilor acestei intitutii,incepand din zona portii de intrare.Lipsa empatiei,toate,unde se reclama si ce masuri sunt luate?Zbieretele si urletele angajatelor ca medici de ce se tolereaza?Ca e medic"bun"?Exista si medici rai?La UPU,cardio,nu va duna cunoscut?De unde au asa apucaturi?Au studiat in pestera?
Ion:
(15 Ianuarie 2021, 07:58)
Angajatii abatorului slobozia vor sa fie respectati....