Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Spitalele ialomițene pierd lupta cu infecțiile asociate asistenței medicale

Spitalele ialomițene pierd lupta cu infecțiile asociate asistenței medicale

Moartea lui Ștefan Dobriș, persoană cunoscută în administrația locală ialomi­țeană, scoate în evidență încă o dată indiferența cu care spitalele tratează problema infecțiilor nosocomiale. Diagnosticat cu boala infecțioasă COVID-19 și internat atât la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești, cât și la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, Ștefan Dobriș și-a pierdut viața din cauza suprainfectării cu bacteria Clostridium Difficile. Cele două unități medicale nu au raportat în ultimele luni cazuri de infecții asociate asistenței medicale (IAAM). Însă, Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești, unitatea de unde se presupune că Ștefan Dobriș s-ar fi putut infecta cu bacteria care i-a adus sfârșitul, a închis Secția Boli Interne. «Suntem într-o perioadă în care avem mai puțini pacienți și am decis să efectuăm unele lucrări de dezinfecție și reparații...» a motivat Silica Vali Tudor, managerul interimar al Spitalului Municipal «Anghel Saligny» Fetești.

Răpus de bacteria Clostridium Difficile? Moartea lui Ștefan Dobriș, persoană cunoscută în administrația locală ialomițeană, a survenit marți, 12 ianuarie 2021, după aproximativ o lună în care s-a luptat să supraviețuiască bolii infecțioase COVID-19. Investigațiile medicale efectuate în urma decesului au scos însă la iveală faptul că, pe lângă infecția cu SARS-CoV-2, acesta se suprainfectase cu Clostridium Difficile, una dintre cele mai frecvente infecții bacteriene asociate actului medical. Prezența bacteriei în probele biologice prelevate de la acesta a fost confirmată printr-un document medical transmis de Spitalul Județean de Urgență Slobozia către Direcția de Sănătate Publică Ialomița. «Într-adevăr, în cazul acestui pacient s-a constatat prezența infecției cu Clostridium Difficile...» a confirmat oficial Dan Noel, directorul Direcției de Sănătate Publică Ialomița. În toată perioada de timp pe care a petrecut-o pe patul de spital, Ștefan Dobriș a fost internat atât la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești, cât și la Spitalul Județean de Urgență Slobozia.

Reacția spitalelor Infecția cu bacteria Clostridium Difficile în cazul lui Ștefan Dobriș a fost descoperită în urma analizelor efectuate la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, însă sursa infectării ar putea fi Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești. Oficialii unității medicale susțin însă că de la debutul pandemiei și până în prezent nu au raportat nicio infecție asociată asistenței medicale pentru că nu au întâmpinat astfel de pro­bleme. Cu toate acestea, în urma mediatizării morții subite a lui Ștefan Dobriș, unitatea medicală a închis Secția Boli Interne. Mai mult, Secția a fost dezinfectată prin nebulizare și introdusă într-un proiect de reabilitare. Pacienții internați au fost transferați pe alte secții, iar personalul medical a fost trimis acasă, în concediu de odihnă, pentru o perioadă de 10 zile. Conducerea Spitalului Municipal «Anghel Saligny» susține că nu prezența infecțiilor asociate asistenței medicale a generat luarea acestei decizii, ci numărul scăzut al pacienților internați. «Adresabilitatea către spitalul nostru a cunoscut o scădere masivă în ultima perioadă de timp, tocmai de aceea am decis să acordăm concedii de odihnă personalului nostru, epuizat după atâtea luni de luptă cu pandemia... Luând această decizie, am considerat că este oportun că efectuăm și lucrări de dezinfecție în Secția Boli Interne. Noi nu am avut probleme cu infecțiile nosocomiale!» susține Silica Vali Tudor, managerul interimar al Spitalului Municipal «Anghel Saligny» Fetești. La Spitalul Slobozia, surse medicale susțin faptul că o posibilă explicație în privința prezenței bacteriei Clostridium Difficile ar fi medicația antivirală specifică bolii COVID-19, care ar favoriza dezvoltarea acestui microorganism în corpul bolnavilor. Informația nu a fost însă confirmată de reprezentanții unității medicale. «Nu există nicio asociere între administrarea de anitivirale Covid-19 și incidența Clostridium Difficile, iar numărul de infecții Clostridium Difficile la pacienții Sars-CoV-2 este redus față de incidența acestei infecții în alte pato­logii!» este răspunsul oficial al unității medicale.

19 Ianuarie 2021, 17:05 (5275 vizualizări - 22 comentarii)

Comentariile cititorilor:


CETATEAN:
(26 Ianuarie 2021, 17:24)
Puneti poza cu Silica la intrarea in spital poate scapam de virusi
Mizerie, mizerie, mizerie..:
(23 Ianuarie 2021, 18:10)
In Romania inca nu se stie ce inseamna curățenie, dezinsecție... si asta mai ales in spitale unde este o mizerie cruntă...am văzut femei de servici care spălau cu modul înainte să mature si întindeau mizeria peste tot...la toalete nu spălau niciodată, fara sa bai vorbesc de produse pentru dezinfectat, la UPU daca ajungi nu schimba nimeni cearsaful, te așezi în același pat in care au mai fost câțiva bolnavi in ziua respectiva, medicii arunca halatele de unică folosință pe jos si le iau tot de jos si le îmbracă, nu dezinfecteaza nimeni nimic, nici aparate, nici scaune sau paturi.... ar trebui facute cursuri speciale de curățenie si cine nu respectă ce invata acolo sa fie dat afara...
Luminita:
(21 Ianuarie 2021, 14:38)
Singura bacterie din spitalul Fetesti este (...). Un boșorog plin de alcool ce lovește lumea nevinovata cu mașina pe strada. El împreuna cu amantele lui din spital stau toată ziua pe cafele și whiskane. Dacă ei nu își fac treaba cum trebuie, atunci cine e de vina?
Una mai tanara:
(21 Ianuarie 2021, 12:02)
Asistentele cu liceul, au rămas majoritatea tot acolo ca daca vedeti vreuna mai in varsta nu inseamna ca e si mai deșteaptă. Ia întrebați prima asistentă cu liceul sanitar valorile presiunii venoase centrale sa vedem daca stie cat e. Si daca arat mai bine nu inseamna ca nu am nimic in cap.Conteaza fiecare cum vrea sa învețe mai mult sau nu.
Unul:
(20 Ianuarie 2021, 22:26)
Da infectiile au fost si raman neraportate, nimeni nu respecta nimic in spital. Ajungi la upu deschizi usa si cand sa vezi, asistenta fara masca se fofileaza camd ma vede si isi pune masca. Oare te duci pt o urgenta si pleci cu altceva? Alt caz te duci pt recoltare test covit, cu o persoana nevazatoare, asistentele de un sictir si o nesimtire iesite din comun. Te iau la trei pazaste ca parca esti vinovat ca nu vezi ce oti ara ea. Platim asigurari si statul este OBLIGAT sa ne asigure asistenta medicala si sa fim tratati ca oameni nu ca animale.
cetatean:
(20 Ianuarie 2021, 19:11)
Ce sa faci cu Silica o bacteri mult mai mare decit cele pe care le pastoreste ,nu se simte sa i-si dea demisia ca habar nu are de profesie .
Alexandru:
(20 Ianuarie 2021, 16:11)
Ce face Directia de Sanatate Publica Ialomita?
Directorul Dan Noel in loc sa trimita corpul de inspectori sa controleze spitalele (...)
vax:
(20 Ianuarie 2021, 13:52)
De ce este promovata permanent aceasta molie ineficienta...?
Cetatean:
(20 Ianuarie 2021, 12:19)
@ceratean-Nu am spus ca nu exista bacteria si in timpul Marianei,(exista, de mult timp), doar ca lucratorii spitalului isi mai faceau treaba. Si ca in prezent,lucratorii spitalului nu isi cunosc directorul. Si ca pe langa COVID, a aparut si epidemia cu clostridium in spitalele de la noi! Si spitalul nu spune ca exista probl.si cu bacteria!
sandel:
(20 Ianuarie 2021, 12:13)
Multi dintre noi dam vina pe persoanele din conducerea unui spital, insa sa nu uitam ca de la nivel 2, si pana la asistente, infirmiere si femei de servici, care sant varza, pentru ca asta au facut pana sa dobandeasca aceste functii, erau ba vanzatoare, ba nimic, dar printr-o smecherie de scoli facute pe autobuz, mai mult, sant astazi cele care sparlesc din spitale, medicamente, detergenti, substante de dezinfectare, de ce, pentru ca ele nu au dobandit nimic in scolile generale, sau un amarat de liceu ?
Da, jos palaria pentru asistentele cu liceu sanitar, sant vechi, dar putine si cat vor mai fi acest tip asistente se mai pastreaza inca un tratament adecvat pacientilor. si sa stiti , pentru acestea chiar au invatat, pe cand cele dupa 2000, sant cum v-am spus, varza, dar fudule si cu bani, aceste matracuce..
Pt Victor!:
(20 Ianuarie 2021, 12:13)
Victor, si o ruda de-a mea a fost internata in acelasi salon cu domnul Dobris! Cum putem vorbi?
Oof:
(20 Ianuarie 2021, 12:00)
Iar ai facut.o vedeta pe aceasta.cate servicii mai schimba.
Victor:
(20 Ianuarie 2021, 09:58)
Unchiul meu a fost internat la Fetesti, avand Covid, s-a vindecat de covid, a mers 5 zile acasa, iar acum se afla internat la Slobozia, de 2 saptamani, din cauza acestei bacterii luate din spital. A fost coleg de camera in spital cu domnul Dobris, care s-a stins din viata sub ochii lui...
Vasile:
(20 Ianuarie 2021, 09:26)
De două ori am fost izolat si am facut clostridium,asa mi sa spus si mie ca am venit cu es de acasă!exista un sistem de tăcere si musamalizare in sistem mafiot in randul angajaților acestor spitale!
Marinica:
(20 Ianuarie 2021, 08:25)
De vina sunt si angajatii ce nu si-au indeplin sarcina de a raporta acele infectii si de a verifica corpul ATI de acele infectii oricare ar fi ele. Conform legii acei medicii de sectie au obligatia legala de a face analize periodice de astfel de infectii si de ale trece intr-un registru. Daca acesti un isi indeplinesc sarcinile de serviciu ,pe langa desfacerea contractului de munca acestia trebuie sa raspunda conform legii.