Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Subprefectul Tudorița Ionescu pleacă secretar de primărie la Amara

Demisie pe ușa din dos

Subprefectul Tudorița Ionescu pleacă secretar de primărie la Amara

Subprefectul Tudorița Ionescu și-a depus demisia din funcție la 9 luni de la angajare. Oficial, atât subprefectul Tudorița Ionescu, cât și prefectul Tonița Manea neagă existența acestei demisii. Surse administrative confirmă însă faptul că Tudorița Ionescu a solicitat Primăriei Amara «transferul la cerere pentru funcția de secretar general» al Primăriei.

Doamne, mare e grădina Ta! Subprefectul Tudorița Ionescu și-a depus la începutul acestei săptămâni demisia din funcție după numai 9 luni de la angajare. Oficial însă, Tudorița Ionescu neagă intenția de a părăsi Instituția Prefectului Ialomița. «Această demisie nu există!» ne-a declarat telefonic. Nici prefectul Tonița Manea nu confirmă intențiile doamnei subprefect. «Eu nu am primit o astfel de solicitare. După cum știți, numirile în această funcție se fac de către Ministerul de Interne, la recomandarea primului ministru. Doamna subprefect este singura în măsură să vă răspundă!» ne-a declarat prefectul Tonița Manea.

Loc cald de secretar la Amara Deși neagă existența propriei demisii, Tudorița Ionescu a solicitat Primăriei Amara «transferul la cerere pentru funcția de secretar general» al Primăriei. Surse administrative din cadrul instituției confirmă faptul că cererea a fost înregistrată în circuitul administrativ. Reamintim că Tudorița Ionescu a fost anterior secretar al Primăriei Mihail Kogălniceanu, fiind propulsată în funcția de subprefect grație unei conjuncturi politice favorabile. În perioada în care a ocupat postul de subprefect, rolul acesteia a fost unul decorativ, singurele apariții publice find cele oficiale și cele de reprezentarea a instituției în cadrul ședințelor de Consiliu Județean.

22 Ianuarie 2021, 17:10 (4855 vizualizări - 10 comentarii)

Citiți și:
Tudorița Ionescu, învestită în funcția de subprefect al Ialomiței
Secretarul Primăriei Mihail Kogălniceanu, al doilea subprefect al Ialomiței

Comentariile cititorilor:


Ialomitean:
(1 Februarie 2021, 17:18)
FP,tu ce scrii in CV-ul tau? Filmari,inregistrari....
FP:
(1 Februarie 2021, 12:06)
Pai sa-si puna CV pe site sa ne informam corect. Sau nu prea are ce scrie in el. Apropo... mai plinge pentru ca D a pierdut primaria sau s-a linistit?
Ialomitean:
(25 Ianuarie 2021, 17:53)
Pentru FP:Nu vorbi fara sa ai toate informatiile.Daca nu cunoasteti activitatea profesionala a doamnei subprefect incercati sa nu mai faceti comentarii rautacioase.
Jumuga:
(25 Ianuarie 2021, 14:14)
Am tot respectul pentru aceasta doamna. DE CE? Va explic imediat: In urama cu cateva luni, am sunat la prfectura ialomita si am prezentat o situatie de fapt. Va asigur ca in 20 de minute am primit raspuns si conform legilor in viguare sa rezolvat situatia. AM TOT RESPECTUL PENTRU ACESTA DOAMNA CARE FACE CINSTE POSTULUI PE CARE IL OCUPA. Fac apel la dl POPA sa ramana acest mesaj si sa fie afisat daca tot suntem noi deonologici.
FP:
(25 Ianuarie 2021, 13:11)
Nu poate fi transferata deoarece nu indeplineste conditiile. Nu poti transfera un secretar de comuna pe functia de secretar de oras. Pentru a ocupa functia de secretar de comuna iti trebuie 5 ani vechime, pentru oras 7 ani. In plus, nu are master de conducere. Se poate detasa insa pina la ocuparea postului.
Citizen:
(23 Ianuarie 2021, 20:23)
Adevărul este ca primarii sunt aleși, stau 4-15 ani în funcție, dar secretarul general al UAT rămâne leger în funcție.pana la pensie. Un alt adevăr este ca, secretarul de multe ori conduce primaria, el contrasemneaza și da legalitate actelor. De exemplu când este ales câte un Bucler de tractorist primar el habar nu nunare cu ce se mănâncă administrația locala și are câte o duduie din asta care ești miezul, face și desface pana se mai deșteaptă alesul, Bucler tractorist. Așadar pentru ea postul de secretar de primărie nu este politic și rămâne bătută în cuie în fotoliul călduț de secretar general.Avem exemple de fetite secretar campione în smecherii și banditeala, care put a mizerie Numai ca fetili astea doua puse la prefectura ajutorul tăietorolui de plopi, ar trebui sa treacă un picmai mulți ani pe la reciclarea de la Targsor. După aia libere la mulsul taurasilor. Duduia mare prefect și sbrefect or fii simțit ele ceva. Una se. Rea secretar și cealalta la ce o visa ? Ca și Gigi electricianul se visa președinte de CJ sau cine mai.stie ce. Săracul Neacșu ce mai își blestema zilele acum. 
PLATONESTI :
(23 Ianuarie 2021, 19:10)
Noi locuitorii comunei Platonesti avem o propunere pentru postul de subprefect. Fostul viceprimar, Neagu Romeo care a realizat multe lucruri bune la noi in sat și le-a revendicat actualul primar. Verificați va rog și luați aminte.
Heerky:
(23 Ianuarie 2021, 19:07)
Ne poate spune cineva macar 2 realizări ale acestei doamne subprefect in timpul mandatului? Ca doar a.luat salariu, nu?
Dodonel:
(23 Ianuarie 2021, 10:21)
Bate vant de schimbare in Prefectura... inclusiv Tonita, simte ca i se pregateste ceva in ritm de...manea!
IL 94 ADI:
(22 Ianuarie 2021, 23:30)
Să fie vorba de vreo negociere națională legată de împărțirea posturilor de prefect între PNL,USR si UDMR? Sa se dărâme piramida consumatorilor de sifoane și mici?