Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Jumătate dintre administrațiile locale solicită ilegal plata serviciilor de furnizare a apei

Situație paradoxală în Ialomița

Jumătate dintre administrațiile locale solicită ilegal plata serviciilor de furnizare a apei

La nivelul județului Ialomița doar 50% dintre administrațiile locale furnizează apă populației legal, prin intermediul unor firme licențiate de către Autoritatea Națională de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilități Publice. Celelalte administrații solicită ilegal această taxă, iar calitatea apei furnizate be­neficiarilor este deficitară. Direcția de Sănătate Publică Ialomița cunoaște situația și o tolerează tacit. Intrarea în legalitate ar presupune majorări substanțiale de cost și investiții pentru care administrațiile locale nu au alocații bugetare.

Doar 11 firme licențiate în Ialomița în 2019
Furnizarea serviciilor de apă potabilă presupune obținerea unei licențe eliberate de Autoritatea Națională de Regle­mentare pentru Serviciile Comunitare de Utilități Publice (ANRSC). Condițiile legale de obținere a acestei licențe impun, printre altele, existența unui număr minim de contracte de furnizare a apei încheiate cu beneficiarii și a unor contracte de întreținere pentru instalațiile aflate în exploatare. Aparent facile, con­dițiile legale impuse de ANRSC descurajează administrațiile locale. Acestea preferă să delege gestiunea serviciilor de apă unor firme specializate. Conform date­lor oficiale, la nivelul județului Ialomița, doar 11 firme dețineau în 2019 licențe legale pentru furnizarea serviciilor de apă. Pe listă figurează RAJA SA Constanța, Urban SA Slobozia, EcoAqua SA Călărași, Antrepriză SRL Slobozia, Apă Canalizare Progresu Sfântu Gheorghe SRL, Serviciul Public de Interes Local Apă Canal Stelnica, Utilități Gospodărie Comu­nală Făcăeni, Apă Canal Lunca Dunării SRL Mihail Kogălniceanu, Euro Apavol SRL Volun­tari pentru localitatea Sinești, SGCL Amara, Primăria Bordușani, Apă Canal Sălcioara SRL, Pama SRL Ploiești pentru Valea Măcrișului. În 2020 numărul lor a scăzut. În total, aceste firme deservesc aproximativ 30 de localități din Ialomița. În restul localităților, conform unui raport al Direcției de Sănătate Publică privind ca­litatea apei, serviciile de alimentare cu apă sunt asigurate de către administrațiile locale.

DSP încasează legal «taxă de protecție»
Același Raport anual al DSP confirmă faptul că în peste 30 de localități ale județului (unele deservite de operatorii nominalizați anterior!), apa nu este potabilă sau înregistrează «neconformități». Cum se explică, în aceste condiții, faptul că atât DSP, cât și ANRSC, nu interzic furnizarea serviciilor de apă în comuni­tățile care livrează această apă cu «neconformități» și fără licență, adică ilegal?! Explicație este simplă, afirmă sub protecția anonimatului unul dintre primarii în culpă: «Încheiem contracte cu DSP pentru analize de potabilitate... Costul lor se ridică la aproximativ 15000 de lei. Dacă vrei să furnizezi apă populației, faci analizele la ei... Sigur că nu ies bune, dar îți permit să funcționezi! Îți iei angajamente, semnezi program de conformare și mergi mai departe... Toți știm că nu putem lăsa oamenii fără apă!». Deși situația este aceeași în jumătate dintre localitățile județului, niciunul dintre primarii intervievați de noi nu și-a asumat oficial un punct de vedere privind această realitate. Pe de altă parte, primarii loca­lităților care au reușit să intre în legalitate susțin că este de ajuns să îți dorești. «Noi am avut serviciu de apă la Primărie... Dar s-a schimbat legislația... A trebuit să închidem firma și să deschidem o societate nouă. Sigur, există multe condiții, multă documentație... Dar am făcut tot ce ni s-a cerut și am obținut licența ANRSC!» susține primarul comunei Făcăeni, Nuți Roșu.

Până la ANRSC te mănâncă sfinții
Directorul DSP Ialomița, Dan Noel, susține că administrațiile locale nu sunt obligate să încheie contracte de analiză cu instituția pe care o reprezintă: «Fac asta pentru că avem laborator acreditat și le e mai ușor să apeleze la noi decât în altă parte... Și nu primesc autorizație sa­nitară decât dacă au analizele bune! Cine nu are apă potabilă, trebuie să facă inves­tiții și să o potabilizeze. Problema e că în unele localități aceste investiții au fost făcute de câte două-trei ori și tot nu au apă potabilă... Tot noi suntem de vină și pentru asta?!». Întrebarea directorului DSP nu poate primi un răspuns oficial. Dar reprezentantul uneia dintre firmele care asigură furnizarea serviciilor de apă în Ialomița are un punct de vedere edificator. Florin Marinescu, asociat unic al firmei Antrepriză SRL Slobozia care deservește lo­calitățile Munteni Buzău și Rădulești: «Apa nu este de la Dumnezeu... Ea costă bani! Iar banii nu ajung la noi, așa cum se spune. Banii sunt reinvestiți în întreținerea rețelelor de apă. Din păcate însă, în multe localități, administrațiile locale nu pot co­lecta eficient această taxă. De aceea pre­feră să concesioneze serviciile de apă!».

Concluzii care nu țin de sete Rezumând toate aceste puncte de vedere, putem concluziona că în jumătate dintre localitățile județului administra­țiile locale încasează ilegal contrava­loarea serviciilor de furnizare a apei potabile. Situația este tolerată atât de DSP, cât și de ANRSC, care nu au aplicat amenzi pentru lipsa licen­țelor, iar administrațiile locale fac slalom printre reglementările legislative pentru a furniza apă, indiferent de calitatea acesteia. Ca de obicei, singurii care pierd sunt beneficiarii. În mediul rural însă, aceștia au fost obișnuiți să nu plătească pentru apa consumată, să o plătească la prețuri modice sau, pur și simplu, să o fure. Și, deși în final toți acumulează frustrări și nemulțumiri, nimeni nu face nimic concret pentru intrarea în legalitate.

27 Ianuarie 2021, 08:05 (1218 vizualizări - 0 comentarii)

Citiți și:
Administrațiile din Ialomița investesc în Studii de Fezabilitate pentru «rețele inteligente de gaze»
Primăriile din Ialomița au colectat taxe și impozite locale de 80,7 milioane de lei
Administrațiile din Ialomița așteaptă încă o rectificare bugetară

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Sâmbătă 15 Mai 2021
363 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
1 3 5 6 7 8 9 339 340

IPJ Ialomița: Acțiuni de prevenire a răspândirii noului Coronavirus

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au continuat acțiunile de verificare a modului în care cetățenii din județ respectă măsurile de protecție sanitară. Astfel, au fost aplicate 127 de sancțiuni ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2021, 13:05
(304 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infracțiuni rutiere

În Duminica Floriilor, patru șoferi au fost depistați în flagrant de polițiștii de la Rutieră conducând autoturisme pe drumurile publice din județul Ialomița aflându-se sub influența băuturilor alcoolice ...[citește_toată_știrea]

26 Aprilie 2021, 16:10
(386 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Eveniment privat, întrerupt de polițiști

În cursul zilei de duminică, 25 aprilie a.c., în jurul orelor 20,30, polițiștii din Fetești s-au sesizat din oficiu cu privire la desfășurarea unei petreceri private la un restaurant din municipiul Fetești ...[citește_toată_știrea]

26 Aprilie 2021, 15:50
(341 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 73 mii de lei pentru nerespectarea măsurilor de protecție sanitară

Polițiștii ialomițeni, sub autoritatea Instituției Prefectului Ialomița, au continuat să acționeze, în sistem integrat, alături de celelalte structuri, în vederea verificării respectării măsurilor impuse ...[citește_toată_știrea]

26 Aprilie 2021, 15:40
(322 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 21 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Luni, 26 aprilie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10498, cu 21 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

26 Aprilie 2021, 13:15
(310 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Slobozia și Gârbovi

Vineri, 23 aprilie a.c., în jurul orelor 17,05, salvatorii din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia-Garda de Intervenție Slobozia au fost solicitați să intervină la un accident rutier produs în Slobozia ...[citește_toată_știrea]

26 Aprilie 2021, 09:55
(349 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Măsuri de siguranță în apropierea Sărbătorilor Pascale

Inspectorii de Prevenire vor intensifica, în această perioadă, acțiunile de control și informare preventivă la lăcașurile de cult din județul Ialomița, unde se preconizează participarea unui număr mare ...[citește_toată_știrea]

26 Aprilie 2021, 09:35
(277 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 7 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Duminică, 25 aprilie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10477, cu 7 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2021, 14:05
(383 vizualizări - 0 comentarii)


8

Grupul de Comunicare Strategică: 26 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 24 aprilie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10470, cu 26 de cazuri mai mult față de ziua ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2021, 14:15
(321 vizualizări - 0 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

23 Aprilie 2021, 18:10


Grupul de Comunicare Strategică: 29 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Vineri, 23 aprilie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10444, cu 29 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2021, 13:40
(364 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Două persoane rănite în urma unui accident rutier

Movilița: Două persoane rănite în urma unui accident rutier

Vineri, 23 aprilie a.c., în jurul orelor 12,10, un accident rutier s-a petrecut în zona localității Movilița. Din primele informații se pare că un automobil s-a ciocnit violent de o autoutilitară. În urma ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2021, 13:05
(288 vizualizări - 0 comentarii)


12
Ciulnița: Acțiuni de prevenire a furturilor de animale

Ciulnița: Acțiuni de prevenire a furturilor de animale

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au organizat joi, 22 aprilie a.c., o acțiune pe raza localității Ciulnița cu scopul de a-i atenționa pe localnici în legătură cu furturile de animale. Cetățenii din comună ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2021, 11:55
(315 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de 9500 de lei pentru nerespectarea măsurilor de protecție sanitară

În ultimele 24 de ore, polițiștii și jandarmii ialomițeni au desfășurat ample acțiuni ce au vizat modul în care populația județului respectă măsurile de protecție sanitară. Cu această ocazie, au fost aplicate ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2021, 11:45
(260 vizualizări - 0 comentarii)


Proiectil neexplodat, găsit la Gârbovi

Proiectil neexplodat, găsit la Gârbovi

Joi, 22 aprilie a.c., un cetățean din comuna Gârbovi care executa lucrări agricole în propria gospodărie, a descoperit un proiectil perforant de artilerie calibru 57 mm. Conștientizând pericolul reprezentat ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2021, 09:35
(262 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Fetești

Un accident rutier s-a produs pe raza municipiului Fetești, pe DN3A, joi, 22 aprilie a.c., în jurul orelor 9,30. Salvatorii de la Stația de Pompieri Fetești au fost solicitați să intervină la evenimentul ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2021, 09:20
(279 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


APIA: Peste 550 mii de Cereri Unice de Plată, depuse de fermieri

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, în cadrul Campaniei de primire a Cererilor Unice de Plată în anul 2021, au fost înregistrate un număr de 550655 de cereri, pentru ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2021, 13:50
(284 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 29 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Joi, 22 aprilie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10415, cu 29 de cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2021, 13:25
(441 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Percheziții într-un dosar de «proxenetism»

În ziua de joi, 22 aprilie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale, sub coordonarea procurorilor Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița, au desfășurat 6 percheziții domiciliare ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2021, 12:25
(420 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Tutun de contrabandă, trimis prin poștă

Polițiștii Ialomițeni au reușit să destructureze o rețea de traficanți de tutun care livrau țigări de contrabandă prin intermediul serviciilor poștale. Astfel, joi, 22 aprilie a.c., oamenii legii au deschis ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2021, 12:10
(686 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Respectarea măsurilor de protecție sanitară, verificată de polițiști

În ultimele 24 de ore, polițiștii din Ialomița au verificat modul în care sunt respectate măsurile de protecție sanitară la nivelul județului. Astfel, au fost aplicate 73 de sancțiuni contravenționale, ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2021, 11:50
(275 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 22 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 21 aprilie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10386, cu 22 de cazuri mai mult față de ziua ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2021, 14:05
(313 vizualizări - 0 comentarii)


Alexeni: Incendiu de la o tigaie uitată pe foc

Salvatorii din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni au fost solicitați marți, 20 aprilie a.c., în jurul orelor 15,40, să intervină pentru localizarea și lichidarea unui incendiu la o casă din comuna ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2021, 09:20
(270 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Alexeni incendiu


SJA Ialomița: Ofițer de poliție din cadrul Serviciului Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor Ialomița, la data săvârșirii faptelor, trimis în judecată

La data de 02.04.2021, ca urmare a finalizării cercetărilor efectuate cu sprijinul polițiștilor Anticorupție ai Direcției Generale Anticorupție-Serviciul Județean Anticorupție Ialomița, procurorul de caz ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2021, 17:45
(1077 vizualizări - 1 comentariu)


APIA: Cereri de plată pentru rambursarea ajutorului de stat la cantitățile de motorină aferente trimestrului I 2021

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează potențialii beneficiari că primește Cereri de plată pentru rambursarea ajutorului de stat pentru cantitățile de motorină achiziționate ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2021, 16:50
(424 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 26 aprilie 2021, termen limită pentru depunerea a 8 declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că luni, 26 aprilie 2021, este termenul limită de depunerea următoarelor documente: Formularul 100-«Declarație privind ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2021, 15:25
(380 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 24 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Marți, 20 aprilie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10364, cu 24 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2021, 13:55
(359 vizualizări - 0 comentarii)


Trei slobozeni, reținuți pentru 24 de ore după ce au bătut un bărbat pe stradă

Polițiștii de Investigații Criminale din Slobozia au reținut în cursul zilei de luni, 19 aprilie a.c., trei bărbați, cu vârste cuprinse între 18 și 27 de ani, domiciliați în Slobozia, cercetați sub aspectul ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2021, 13:45
(323 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Respectarea măsurilor de protecție sanitară, monitorizată de polițiști

Luni, 19 aprilie a.c., forțele de ordine au fost la datorie, acționând pentru verificarea respectării măsurilor impuse în contextul Stării de Alertă, precum și  pentru prevenirea și limitarea infectării ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2021, 13:40
(307 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 22 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Luni, 19 aprilie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10340, cu 22 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2021, 13:50