Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Jumătate dintre administrațiile locale solicită ilegal plata serviciilor de furnizare a apei

Situație paradoxală în Ialomița

Jumătate dintre administrațiile locale solicită ilegal plata serviciilor de furnizare a apei

La nivelul județului Ialomița doar 50% dintre administrațiile locale furnizează apă populației legal, prin intermediul unor firme licențiate de către Autoritatea Națională de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilități Publice. Celelalte administrații solicită ilegal această taxă, iar calitatea apei furnizate be­neficiarilor este deficitară. Direcția de Sănătate Publică Ialomița cunoaște situația și o tolerează tacit. Intrarea în legalitate ar presupune majorări substanțiale de cost și investiții pentru care administrațiile locale nu au alocații bugetare.

Doar 11 firme licențiate în Ialomița în 2019
Furnizarea serviciilor de apă potabilă presupune obținerea unei licențe eliberate de Autoritatea Națională de Regle­mentare pentru Serviciile Comunitare de Utilități Publice (ANRSC). Condițiile legale de obținere a acestei licențe impun, printre altele, existența unui număr minim de contracte de furnizare a apei încheiate cu beneficiarii și a unor contracte de întreținere pentru instalațiile aflate în exploatare. Aparent facile, con­dițiile legale impuse de ANRSC descurajează administrațiile locale. Acestea preferă să delege gestiunea serviciilor de apă unor firme specializate. Conform date­lor oficiale, la nivelul județului Ialomița, doar 11 firme dețineau în 2019 licențe legale pentru furnizarea serviciilor de apă. Pe listă figurează RAJA SA Constanța, Urban SA Slobozia, EcoAqua SA Călărași, Antrepriză SRL Slobozia, Apă Canalizare Progresu Sfântu Gheorghe SRL, Serviciul Public de Interes Local Apă Canal Stelnica, Utilități Gospodărie Comu­nală Făcăeni, Apă Canal Lunca Dunării SRL Mihail Kogălniceanu, Euro Apavol SRL Volun­tari pentru localitatea Sinești, SGCL Amara, Primăria Bordușani, Apă Canal Sălcioara SRL, Pama SRL Ploiești pentru Valea Măcrișului. În 2020 numărul lor a scăzut. În total, aceste firme deservesc aproximativ 30 de localități din Ialomița. În restul localităților, conform unui raport al Direcției de Sănătate Publică privind ca­litatea apei, serviciile de alimentare cu apă sunt asigurate de către administrațiile locale.

DSP încasează legal «taxă de protecție»
Același Raport anual al DSP confirmă faptul că în peste 30 de localități ale județului (unele deservite de operatorii nominalizați anterior!), apa nu este potabilă sau înregistrează «neconformități». Cum se explică, în aceste condiții, faptul că atât DSP, cât și ANRSC, nu interzic furnizarea serviciilor de apă în comuni­tățile care livrează această apă cu «neconformități» și fără licență, adică ilegal?! Explicație este simplă, afirmă sub protecția anonimatului unul dintre primarii în culpă: «Încheiem contracte cu DSP pentru analize de potabilitate... Costul lor se ridică la aproximativ 15000 de lei. Dacă vrei să furnizezi apă populației, faci analizele la ei... Sigur că nu ies bune, dar îți permit să funcționezi! Îți iei angajamente, semnezi program de conformare și mergi mai departe... Toți știm că nu putem lăsa oamenii fără apă!». Deși situația este aceeași în jumătate dintre localitățile județului, niciunul dintre primarii intervievați de noi nu și-a asumat oficial un punct de vedere privind această realitate. Pe de altă parte, primarii loca­lităților care au reușit să intre în legalitate susțin că este de ajuns să îți dorești. «Noi am avut serviciu de apă la Primărie... Dar s-a schimbat legislația... A trebuit să închidem firma și să deschidem o societate nouă. Sigur, există multe condiții, multă documentație... Dar am făcut tot ce ni s-a cerut și am obținut licența ANRSC!» susține primarul comunei Făcăeni, Nuți Roșu.

Până la ANRSC te mănâncă sfinții
Directorul DSP Ialomița, Dan Noel, susține că administrațiile locale nu sunt obligate să încheie contracte de analiză cu instituția pe care o reprezintă: «Fac asta pentru că avem laborator acreditat și le e mai ușor să apeleze la noi decât în altă parte... Și nu primesc autorizație sa­nitară decât dacă au analizele bune! Cine nu are apă potabilă, trebuie să facă inves­tiții și să o potabilizeze. Problema e că în unele localități aceste investiții au fost făcute de câte două-trei ori și tot nu au apă potabilă... Tot noi suntem de vină și pentru asta?!». Întrebarea directorului DSP nu poate primi un răspuns oficial. Dar reprezentantul uneia dintre firmele care asigură furnizarea serviciilor de apă în Ialomița are un punct de vedere edificator. Florin Marinescu, asociat unic al firmei Antrepriză SRL Slobozia care deservește lo­calitățile Munteni Buzău și Rădulești: «Apa nu este de la Dumnezeu... Ea costă bani! Iar banii nu ajung la noi, așa cum se spune. Banii sunt reinvestiți în întreținerea rețelelor de apă. Din păcate însă, în multe localități, administrațiile locale nu pot co­lecta eficient această taxă. De aceea pre­feră să concesioneze serviciile de apă!».

Concluzii care nu țin de sete Rezumând toate aceste puncte de vedere, putem concluziona că în jumătate dintre localitățile județului administra­țiile locale încasează ilegal contrava­loarea serviciilor de furnizare a apei potabile. Situația este tolerată atât de DSP, cât și de ANRSC, care nu au aplicat amenzi pentru lipsa licen­țelor, iar administrațiile locale fac slalom printre reglementările legislative pentru a furniza apă, indiferent de calitatea acesteia. Ca de obicei, singurii care pierd sunt beneficiarii. În mediul rural însă, aceștia au fost obișnuiți să nu plătească pentru apa consumată, să o plătească la prețuri modice sau, pur și simplu, să o fure. Și, deși în final toți acumulează frustrări și nemulțumiri, nimeni nu face nimic concret pentru intrarea în legalitate.

27 Ianuarie 2021, 08:05 (1204 vizualizări - 0 comentarii)

Citiți și:
Administrațiile din Ialomița investesc în Studii de Fezabilitate pentru «rețele inteligente de gaze»
Primăriile din Ialomița au colectat taxe și impozite locale de 80,7 milioane de lei
Administrațiile din Ialomița așteaptă încă o rectificare bugetară

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Marți 11 Mai 2021
343 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
1 2 3 5 7 8 9 338 339

Tânăr din Alexeni, reținut după ce a spart geamurile la 11 autovehicule în Urziceni

Un tânăr, de 23 de ani, din Alexeni, a fost reținut de polițiști în cursul zilei de luni, 5 aprilie a.c., pe raza municipiului Urziceni. Conform oamenilor legii, în cursul nopții de sâmbătă spre duminică ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2021, 18:05
(422 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive pentru respectarea măsurilor de protecție sanitară

Peste 100 de polițiști ialomițeni au participat luni, 5 aprilie a.c., la o acțiune preventivă ce a avut ca scop respectarea măsurilor de protecție sanitară. Cu ocazia acestei misiuni, oamenii legii au aplicat ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2021, 15:55
(303 vizualizări - 0 comentarii)


Horia: 48 de ore de luptă cu flăcările

Horia: 48 de ore de luptă cu flăcările

Au trecut 48 de ore de când pompierii din Ialomița și Călărași încearcă să stingă un incendiu care a cuprins o șiră de baloți de aproximativ 50 de metri lungime și 4 metri înălțime. Pompierii au reușit ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2021, 15:40
(400 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Horia incendiu


Cotorca: Autocamion implicat în accident

În dimineața zilei de marți, 6 aprilie a.c., un accident rutier s-a petrecut în zona localității Cotorca. Din informațiile autorităților, în evenimentul rutier a fost implicat un autocamion. Șoferul autovehiculului ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2021, 15:25
(364 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cotorca accident


Grupul de Comunicare Strategică: 39 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Marți, 6 aprilie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9864, cu 39 de cazuri mai mult față de ziua de luni ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2021, 13:25
(435 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa la Fetești!

RAJA Constanța informează toți consumatorii din orașul Fetești cu privire la faptul că în noaptea de marți spre miercuri, 6/7 aprilie 2021, în intervalul orar 24,00-04,00, se va opri apa în tot orașul. ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2021, 10:50
(358 vizualizări - 0 comentarii)


Focar COVID-19: Carantină zonală la Gârbovi

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița a dispus carantinarea zonală a comunei Gârbovi. Decizia va intra în vigoare de la miezul nopții de luni spre marți, 5/6 aprilie 2021, și va fi valabilă ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2021, 17:05
(678 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 600 de persoane aflate în carantină/izolare, verificate de polițiștii ialomițeni în ultimele 24 de ore

Duminică, 4 aprilie a.c., forțele de ordine au fost la datorie, acționând pentru verificarea respectării măsurilor impuse în contextul Stării de Alertă, precum și  pentru prevenirea și limitarea infectării ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2021, 15:45
(369 vizualizări - 0 comentarii)


8

Grupul de Comunicare Strategică: 69 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Luni, 5 aprilie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9825, cu 69 de cazuri mai mult față de ziua de duminică ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2021, 13:40
(487 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Platformă on-line pentru adeverințele aferente sectorului zootehnic

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, începând cu data de 5 aprilie 2021, pune la dispoziție o platformă on-line prin care pot fi transmise către Centrele județene ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2021, 11:20
(322 vizualizări - 0 comentarii)


Portalul www.anaf.ro oferă posibilitatea înregistrării electronice în sistemul One Stop Shop-OSS

Începând cu 1 aprilie 2021, portalul www.anaf.ro oferă posibilitatea înregistrării electronice în sistemul One Stop Shop-OSS (Regim special de TVA). În conformitate cu prevederile Directivei T ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2021, 10:40
(281 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plăți pentru beneficiarii Măsurii 14-bunăstarea animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că a demarat procesul de autorizare la plată pentru Măsura 14-Plăți privind bunăstarea animalelor-pachet a) Plăți în favoarea bunăstării ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2021, 09:55
(292 vizualizări - 0 comentarii)


12
Incendii la Horia și Coșereni

Incendii la Horia și Coșereni

Un incendiu a izbucnit în dimineața zilei de luni, 5 aprilie 2021, la o rezervă de furaje din satul Horia. Locația era în raionul de competență al ISU Călărași însă, din cauza arderii foarte mari, au fost ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2021, 09:40
(329 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 66 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Duminică, 4 aprilie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9756, cu 66 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2021, 13:50
(434 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 48 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 3 aprilie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9690, cu 48 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2021, 13:40
(430 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Evaluarea riscului la TVA

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii persoane juridice că în Monitorul Oficial nr. 286 din 22 martie 2021 a fost publicat Ordinul președintelui ANAF nr. 393 din ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2021, 13:55
(451 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 63 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Vineri, 2 aprilie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9642, cu 63 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2021, 13:45
(408 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii de vegetație uscată la Slobozia și Movilița

Pe raza municipiului Slobozia, pompierii militari din cadrul Gărzii de pompieri Slobozia au fost solicitați joi, 1 aprilie a.c., în jurul orelor 11,35, să intervină pentru localizarea și lichidarea unui ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2021, 11:55
(327 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infracțiuni rutiere

Joi seara, 1 aprilie 2021, în jurul orelor 22,00, polițiștii rutieri din Fetești au depistat, în flagrant, un bărbat în vârstă de 38 de ani, din Stelnica, în timp ce conducea o autoutilitară pe raza municipiului ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2021, 11:50
(312 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Slobozia

Forțe de ordine ale Poliției și Jandarmeriei au acționat în cursul zilei de joi, 1 aprilie 2021, pe raza municipiului Slobozia, pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19 și diminuarea ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2021, 11:40
(353 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia razie


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive pentru respectarea măsurilor de protecție sanitară

Joi, 1 aprilie a.c., polițiștii ialomițeni au continuat acțiunile de verificare a modului în care sunt respectate prevederile Legii nr. 55/2020, privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2021, 11:30
(271 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Slobozia

Joi, 1 aprilie a.c., în jurul orei 12,40, salvatorii de la Garda de intervenție Slobozia au fost solicitați să intervină la un accident rutier, în care au fost implicate două autoturisme și în urma căruia ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2021, 09:20
(380 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Țăndărei: Percheziții într-un dosar privind deținerea ilegală de arme

Țăndărei: Percheziții într-un dosar privind deținerea ilegală de arme

Polițiștii din Ialomița au descoperit la domiciliul a doi bărbați din Țăndărei 3 pistoale cu glonț și 42 de cartușe, în urma unor percheziții domiciliare pe linia deținerii ilegale de arme. Astfel, miercuri ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2021, 16:20
(507 vizualizări - 3 comentarii)


AJFP Ialomița: Termen limită pentru conectarea caselor de marcat electronice

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că în Monitorul Oficial nr. 319 din 30 martie 2021 a fost publicat Ordinului președintelui ANAF nr. 435 din 25 ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2021, 16:10
(456 vizualizări - 2 comentarii)


Noile restricții de circulație introduse în Slobozia și alte 9 localități din Ialomița

Noile restricții stabilite la nivel central, privind circulația persoanelor în zilele de weekend și închiderea magazinelor și supermarketurilor la orele 18,00, vor intra în vigoare în 10 localități din ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2021, 15:05
(1765 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Programul «Tezaur» continuă și în luna aprilie

Ialomițenii pot subscrie și în luna aprilie pentru noi emisiuni de titluri de stat destinate exclusiv populației în cadrul Programului «Tezaur», cu maturități de 1, 3 și 5 ani, începând cu data de 1 aprilie ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2021, 14:25
(438 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 67 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Joi, 1 aprilie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9579, cu 67 de cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2021, 13:20
(378 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Maia și Urziceni

Accidente la Maia și Urziceni

Miercuri, 31 martie a.c., în jurul orei 9,15, salvatorii de la Detașamentul de Pompieri Urziceni au fost solicitați să intervină la un accident rutier în care au fost implicate două autoturisme și în urma ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2021, 09:40
(342 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: O tânără șoferiță a accidentat un pieton și a fugit de la locul accidentului

În seara zilei de marți, 30 martie a.c., în jurul orelor 22,30, Poliția Municipiului Fetești a fost sesizată prin apel 112, de un bărbat în vârstă de 24 de ani, din comuna Făcăeni, cu privire la faptul ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2021, 15:40
(418 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 96 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 31 martie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9512, cu 96 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2021, 14:20