Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Jumătate dintre administrațiile locale solicită ilegal plata serviciilor de furnizare a apei

Situație paradoxală în Ialomița

Jumătate dintre administrațiile locale solicită ilegal plata serviciilor de furnizare a apei

La nivelul județului Ialomița doar 50% dintre administrațiile locale furnizează apă populației legal, prin intermediul unor firme licențiate de către Autoritatea Națională de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilități Publice. Celelalte administrații solicită ilegal această taxă, iar calitatea apei furnizate be­neficiarilor este deficitară. Direcția de Sănătate Publică Ialomița cunoaște situația și o tolerează tacit. Intrarea în legalitate ar presupune majorări substanțiale de cost și investiții pentru care administrațiile locale nu au alocații bugetare.

Doar 11 firme licențiate în Ialomița în 2019
Furnizarea serviciilor de apă potabilă presupune obținerea unei licențe eliberate de Autoritatea Națională de Regle­mentare pentru Serviciile Comunitare de Utilități Publice (ANRSC). Condițiile legale de obținere a acestei licențe impun, printre altele, existența unui număr minim de contracte de furnizare a apei încheiate cu beneficiarii și a unor contracte de întreținere pentru instalațiile aflate în exploatare. Aparent facile, con­dițiile legale impuse de ANRSC descurajează administrațiile locale. Acestea preferă să delege gestiunea serviciilor de apă unor firme specializate. Conform date­lor oficiale, la nivelul județului Ialomița, doar 11 firme dețineau în 2019 licențe legale pentru furnizarea serviciilor de apă. Pe listă figurează RAJA SA Constanța, Urban SA Slobozia, EcoAqua SA Călărași, Antrepriză SRL Slobozia, Apă Canalizare Progresu Sfântu Gheorghe SRL, Serviciul Public de Interes Local Apă Canal Stelnica, Utilități Gospodărie Comu­nală Făcăeni, Apă Canal Lunca Dunării SRL Mihail Kogălniceanu, Euro Apavol SRL Volun­tari pentru localitatea Sinești, SGCL Amara, Primăria Bordușani, Apă Canal Sălcioara SRL, Pama SRL Ploiești pentru Valea Măcrișului. În 2020 numărul lor a scăzut. În total, aceste firme deservesc aproximativ 30 de localități din Ialomița. În restul localităților, conform unui raport al Direcției de Sănătate Publică privind ca­litatea apei, serviciile de alimentare cu apă sunt asigurate de către administrațiile locale.

DSP încasează legal «taxă de protecție»
Același Raport anual al DSP confirmă faptul că în peste 30 de localități ale județului (unele deservite de operatorii nominalizați anterior!), apa nu este potabilă sau înregistrează «neconformități». Cum se explică, în aceste condiții, faptul că atât DSP, cât și ANRSC, nu interzic furnizarea serviciilor de apă în comuni­tățile care livrează această apă cu «neconformități» și fără licență, adică ilegal?! Explicație este simplă, afirmă sub protecția anonimatului unul dintre primarii în culpă: «Încheiem contracte cu DSP pentru analize de potabilitate... Costul lor se ridică la aproximativ 15000 de lei. Dacă vrei să furnizezi apă populației, faci analizele la ei... Sigur că nu ies bune, dar îți permit să funcționezi! Îți iei angajamente, semnezi program de conformare și mergi mai departe... Toți știm că nu putem lăsa oamenii fără apă!». Deși situația este aceeași în jumătate dintre localitățile județului, niciunul dintre primarii intervievați de noi nu și-a asumat oficial un punct de vedere privind această realitate. Pe de altă parte, primarii loca­lităților care au reușit să intre în legalitate susțin că este de ajuns să îți dorești. «Noi am avut serviciu de apă la Primărie... Dar s-a schimbat legislația... A trebuit să închidem firma și să deschidem o societate nouă. Sigur, există multe condiții, multă documentație... Dar am făcut tot ce ni s-a cerut și am obținut licența ANRSC!» susține primarul comunei Făcăeni, Nuți Roșu.

Până la ANRSC te mănâncă sfinții
Directorul DSP Ialomița, Dan Noel, susține că administrațiile locale nu sunt obligate să încheie contracte de analiză cu instituția pe care o reprezintă: «Fac asta pentru că avem laborator acreditat și le e mai ușor să apeleze la noi decât în altă parte... Și nu primesc autorizație sa­nitară decât dacă au analizele bune! Cine nu are apă potabilă, trebuie să facă inves­tiții și să o potabilizeze. Problema e că în unele localități aceste investiții au fost făcute de câte două-trei ori și tot nu au apă potabilă... Tot noi suntem de vină și pentru asta?!». Întrebarea directorului DSP nu poate primi un răspuns oficial. Dar reprezentantul uneia dintre firmele care asigură furnizarea serviciilor de apă în Ialomița are un punct de vedere edificator. Florin Marinescu, asociat unic al firmei Antrepriză SRL Slobozia care deservește lo­calitățile Munteni Buzău și Rădulești: «Apa nu este de la Dumnezeu... Ea costă bani! Iar banii nu ajung la noi, așa cum se spune. Banii sunt reinvestiți în întreținerea rețelelor de apă. Din păcate însă, în multe localități, administrațiile locale nu pot co­lecta eficient această taxă. De aceea pre­feră să concesioneze serviciile de apă!».

Concluzii care nu țin de sete Rezumând toate aceste puncte de vedere, putem concluziona că în jumătate dintre localitățile județului administra­țiile locale încasează ilegal contrava­loarea serviciilor de furnizare a apei potabile. Situația este tolerată atât de DSP, cât și de ANRSC, care nu au aplicat amenzi pentru lipsa licen­țelor, iar administrațiile locale fac slalom printre reglementările legislative pentru a furniza apă, indiferent de calitatea acesteia. Ca de obicei, singurii care pierd sunt beneficiarii. În mediul rural însă, aceștia au fost obișnuiți să nu plătească pentru apa consumată, să o plătească la prețuri modice sau, pur și simplu, să o fure. Și, deși în final toți acumulează frustrări și nemulțumiri, nimeni nu face nimic concret pentru intrarea în legalitate.

27 Ianuarie 2021, 08:05 (1203 vizualizări - 0 comentarii)

Citiți și:
Administrațiile din Ialomița investesc în Studii de Fezabilitate pentru «rețele inteligente de gaze»
Primăriile din Ialomița au colectat taxe și impozite locale de 80,7 milioane de lei
Administrațiile din Ialomița așteaptă încă o rectificare bugetară

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Marți 11 Mai 2021
324 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
1 2 3 4 6 8 9 10 338 339

AJFP Ialomița: Reducerea evaziunii fiscale, obiectiv important din Strategia ANAF 2021-2024

Având în vedere strategia ANAF pe termen mediu prin care și-a fixat ca și obiectiv important reducerea evaziunii fiscale și a economiei subterane, Activitatea de Inspecție Fiscală din cadrul AJFP Ialomița ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2021, 12:20
(313 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Petrecere privată, întreruptă de polițiști

În cursul zilei de luni, 29 martie a.c., polițiștii ialomițeni au întrerupt petrecerea privată organizată la locuința unui bărbat, de 35 de ani, din orașul Căzănești. La respectivul imobil au fost identificate ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2021, 15:50
(475 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de 37 mii de lei pentru nerespectarea măsurilor de protecție sanitară

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au continuat acțiunile  de verificare a modului în care sunt respectate măsurile de protecție sanitară. Astfel, au fost aplicate în total 133 de sancțiuni ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2021, 15:40
(344 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 74 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Marți, 30 martie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9416, cu 74 de cazuri mai mult față de ziua de luni ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2021, 13:45
(474 vizualizări - 0 comentarii)


Serviciul Județean Anticorupție Ialomița: Funcționari publici din Primăria Fetești, trimiși în judecată

Polițiștii anticorupție ai Direcției Generale Anticorupție-Serviciul Județean Anticorupție Ialomița au efectuat acte de urmărire penală la delegarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2021, 18:05
(548 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Se oprește apa la Fierbinți-Târg!

Pentru executarea lucrărilor de schimbare a tabloului de automatizare de la nivelul rezervorului de alimentare cu apă potabilă, de pe strada Gării, din orașul Fierbinți-Târg, RAJA Constanța este nevoită ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2021, 15:55
(328 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Pe parcursul sfârșitului de săptămână, polițiștii de la Rutieră au organizat acțiuni pentru creșterea gradului de siguranță în trafic, prevenirea producerii unor accidente de circulație, dar și pentru depistarea ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2021, 15:20
(439 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19, amenzi de 35600 de lei

Verificările desfășurate de polițiștii ialomițeni, în cadrul activităților de prevenire și limitare a infectării cu virusul SARS-CoV-2, au dus la identificarea și sancționarea a 149 de cetățeni care nu ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2021, 15:15
(401 vizualizări - 0 comentarii)


8

Grupul de Comunicare Strategică: 38 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Luni, 29 martie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9342, cu 38 de cazuri mai mult față de ziua de duminică ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2021, 13:25
(475 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Incendiu la un cabinet medical

Țăndărei: Incendiu la un cabinet medical

Pompierii militari din cadrul Gărzii de pompieri Țăndărei au fost solicitați sâmbătă, 27 martie a.c., în jurul orelor 14,15, să intervină pentru localizarea și lichidarea unui incendiu izbucnit la un cabinet ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2021, 09:40
(468 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Și-a găsit sfârșitul într-o canalizare

Un bărbat de 60 de ani din Feteși a murit duminică, 28 martie a.c., după ce a căzut într-o canalizare. În ajutorul victimei s-au deplasat de urgență două echipaje de la Stația de pompieri Fetești cu o autospecială ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2021, 19:20
(492 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 57 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Duminică, 28 martie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9304, cu 57 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2021, 13:50
(539 vizualizări - 0 comentarii)


12

Grupul de Comunicare Strategică: 32 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 27 martie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9247, cu 32 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2021, 13:40
(598 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Centru de vaccinare anti-COVID-19, deschis în cadrul Batalionului 113 Artilerie

Slobozia: Centru de vaccinare anti-COVID-19, deschis în cadrul Batalionului 113 Artilerie

Reprezentanții Batalionului 113 Artilerie din Slobozia au dat startul campaniei de vaccinare anti-COVID-19 pentru populația civilă. În cadrul instituției militare funcționează din această săptămânăun Centru ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2021, 18:05
(845 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 47 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Vineri, 26 martie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9215, cu 47 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2021, 13:35
(517 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi acordate pentru nerespectarea măsurilor de protecție sanitară

În ultimele 24 de ore, 76 polițiști și 30 de polițiști locali au acționat pentru verificarea  respectării măsurilor impuse în contextul Stării de Alertă, precum și pentru prevenirea și limitarea infectării ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2021, 12:35
(354 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Peste 2000 de Cereri Unice de Plată depuse

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a făcut o primă centralizare a Cererilor Unice de Plată, depuse de fermieri în perioada 1-26 martie 2021. La nivelul țării, potrivit datelor oficiale, ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2021, 12:10
(516 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 60 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Joi, 25 martie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9168, cu 60 de cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2021, 13:30
(684 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Peste 600 kg de pește, confiscate

Ialomița: Peste 600 kg de pește, confiscate

Miercuri, 24 martie a.c., în jurul orelor 13,00, polițiștii din Platonești și Țăndărei au desfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale în domeniul pisciculturii ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2021, 11:25
(580 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Cercetat penal pentru «tăiere ilegală» și «furt de arbori»

Țăndărei: Cercetat penal pentru «tăiere ilegală» și «furt de arbori»

În cursul zilei de miercuri, 24 martie a.c., în jurul orelor 17,00, polițiștii rutieri din Țăndărei au depistat, în flagrant, în extravilanul orașului Țăndărei, un bărbat în vârstă de 27 de ani, din Fetești ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2021, 11:10
(489 vizualizări - 4 comentarii)


Razie de amploare și percheziții la Borănești și Coșereni

Razie de amploare și percheziții la Borănești și Coșereni

17 percheziții domiciliare au avut loc în dimineața zilei de joi, 25 martie 2021, pe raza comunelor Borănești și Coșereni, precum și una în București, fiind vizate persoane bănuite de săvârșirea mai multor ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2021, 10:50
(618 vizualizări - 0 comentarii)


APIA primește Cereri de sprijin pentru schema de ajutor de stat «Servicii de silvomediu, servicii climatice și conservarea pădurilor»

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează potențialii beneficiari că se primesc Cererile de sprijin pentru accesarea schemei de ajutor de stat «Servicii de silvomediu, servicii ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2021, 09:50
(469 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Eșalonarea simplificată pentru obligațiile fiscale principale și accesorii datorate după data de 16 martie 2020

Administrația Județeana a Finațelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor interesați că pot accesa eșalonarea la plată simplificată, pe o perioadă de cel mult 12 luni, pentru obligațiile fiscale ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2021, 16:10
(428 vizualizări - 0 comentarii)


Birou Teritorial al Avocatului Poporului la Slobozia

Birou Teritorial al Avocatului Poporului la Slobozia

Miercuri, 24 martie 2021, în cadrul unei întâlniri oficiale desfășurata în Sala de Ședințe a Consiliului Local Slobozia, Avocatul Poporului, Renate Weber, a anunțat public deschiderea unui nou Birou Teritorial ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2021, 13:50
(884 vizualizări - 2 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 72 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 23 martie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9108, cu 72 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2021, 13:20
(494 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Exercițiu de cooperare cu forțe și mijloace pentru gestionarea situațiilor de urgență produse de un accident rutier cu victime multiple

Joi, 25 martie a.c, începând cu orele 10,00, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița organizează un exercițiu de cooperare cu forțe și mijloace în teren în care este ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2021, 13:05
(360 vizualizări - 0 comentarii)


Tânără de 20 de ani din Bordușani, amendată că nu a respectat «izolarea»

Verificările persoanelor care au obligația izolării sau carantinării la o adresă aleasă au dus la identificarea unei tinere de 20 de ani, din comuna Bordușani, care a încălcat această măsură. Reamintim ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2021, 11:50
(444 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

În cursul zilei de luni, 22 martie a.c., în jurul orei 9,00, polițiștii rutieri din Urziceni au oprit, pentru control, un autoturism care avea o deplasare sinuoasă. La volanul autovehiculului a fost identificat ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2021, 15:20
(445 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19

În cursul zilei de luni, 22 martie a.c., aproape 100 de forțe de ordine au acționat pe raza județului Ialomița pentru verificarea respectării măsurilor și interdicțiilor impuse în vederea limitării răspândirii ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2021, 15:05
(416 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 48 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Marți, 23 martie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9036, cu 48 de cazuri mai mult față de ziua de luni ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2021, 13:15