Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Visul de pe urmă al servilului Tănăsescu

Viitorul prefect de Ialomița?

Visul de pe urmă al servilului Tănăsescu

Gata, s-a decis. USR și-a adjudecat funcția de prefect al județului Ialomița. Babagianu își ia adio de la sporul de 30% pentru combaterea COVID-19 din spatele biroului, prefectul Tonița Manea se întoarce la prima dragoste, Casa de Pensii, iar subprefectul Barbu rămâne la birou, că cineva trebuie să dea viză de legalitate pe actele emise de instituție. Dar cine va fi prefectul? Aceasta-i întrebarea!

Un județ pe care nu-l vrea nimeni Funcția de prefect în Ialomița rămâne una de palmares. Cui îi pasă de un județ care abia are 120000 de votanți din care vin la vot nici jumătate? În aceste condiții, adjudecarea funcției de către USR PLUS nu reprezintă o victorie politică, ci mai degrabă o palidă consolare. Conform algoritmului, USR PLUS va avea în țară 14 prefecți și 28 de subprefecți. Iar unul dintre prefecți va fi cel de Ialomița. Decizia pune în reală încurcătură filiala ialomițeană în care de-abia mai are cine stinge lumina... Alexei Dărăbanu, întemeietorul USR Ialomița, s-a dus la mai bine în Franța, Alexandru Horhocea își caută eul interior prin Bucegi, Mihaela Stan nu dă vrabia din Londra pe cioara de pe gardul Prefecturii, iar Octavian Săvoiu, președintele PLUS Ialomița, are grijile afacerii și nu-i stă gândul la funcții. În aceste condiții, pepiniera de lideri a filialei s-a epuizat, că de unde e, nici Barna nu cere... Și totuși?! Cineva trebuie să ocupe funcția de prefect. Cineva pentru care același Barna, spun gurile rele, e dispus să dea foc filialei, numai să îl vadă într-o funcție.

A fi sau a nu fi... Tănăsescu! Mihai Tănăsescu este extrema ascunsă a USR. Un soi de coordonator politic județean al filialei. Adică un activist politic al cărui vis declarat a fost să ajungă parlamentar. De aceea s-a și proțăpit, moț, în fruntea listei pentru Camera Deputaților. N-a fost să fie, că electoratul din Ialomița nu știe carte, iar pe Tănăsescu nu-l votează nici măcar colegii de partid. Numai că Tănăsescu a crezut în steaua de servil politic. Și cum a aflat că e rost de un post de prefect, cum a început să posteze mesaje pe Facebook. Pe noi ne-a impresionat asta, postată pe 23 decembrie 2020: «(...) deși eram mici, aveam ambiții mari. (...) majoritatea eram membri simpli, uitându-mă acum, observ mulți parlamentari, miniștri, europarlamentari, chiar și un vicepremier. Ce vreau să vă spun este că visele devin realitate dacă ești suficient de optimist încât să crezi în ele. (...) Da, este oficial, suntem la guvernare și cu si­guranță visele noastre vor deveni din nou rea­litate!». Nu-i așa că vă dau lacrimile?! Ce premoniție, dom’le! Ce viziune... Și cum dă lecții plebeilor politici care și-au tatuat pe frunte «fără penali în funcții publice» doar ca să ajungă el, Mihai Tănăsescu, prefect de Ialomița. Hai, la bună vedere și să nu spuneți că nu v-am avertizat!

2 Februarie 2021, 18:05 (12546 vizualizări - 36 comentarii)

Citiți și:
Mihai Tănăsescu, prefectul USR pe Facebook. Ialomița mai așteaptă!

Comentariile cititorilor:


Nedumerit:
(3 Februarie 2021, 19:38)
Pai vad ca votantii usr au inceput sa se planga. Eu nu mai inteleg nimic.... cum naiba or vota...
gigi:
(3 Februarie 2021, 19:33)
Am o virsta si ma  magindesc ca nu se mai merita sa stai in Romania copiii sunt bine sunt in tara au situatii bune fara sprijin politic dar ma gindesc la cei 3 nepoti ai mei daca sa le insuflu dragostea de tara si cind vor fi mari daca mai merita sa ramina in asta tara care din ce in ce se pare ca e ca o barcuta in deriva in ocean  . Pacat de aceasta tara f, bogata
Hoarca:
(3 Februarie 2021, 17:59)
Nu mai fiti carcotasi si habarnisti, eu pe matracuca asta cu nume de pictor celebru, as arunca direct in puscarie. Pe ea si o groaza de slugi ordinare din prefectura. Multi puscariabili pe la comisia de fond funciar si serviciul lor de tehnicieni. Pe bune direct in puscarie, la stuf cu ei. Adio fă Pictorițooo. Sper sa nu iti mai vad fata de plapuma decat pusa la uscat in puscarie.
@Ioana:
(3 Februarie 2021, 17:59)
Dacă avem juriști analfabeți în Primăria Slobozia, asta ne mai lipsea, un prefect cu aceleași abilități gramaticale!
Ioana:
(3 Februarie 2021, 16:11)
Ceea ce trăim acum este tragi-comedie! Cum este posibil ca un analfabet funcțional, lingău pe la București, sa ajungă prefect?? Aloooo USR Plus, ce faceți??? Aveți atâția oameni capabili în Ialomița și voi îl numiți pe cel mai prost?? Mihaela Stan, Octavian Savoiu, Ciprian Bocioaga, ex-primarul din Fierbinti, ce n-au??? Sunt de 100 de ori mai pregătiți decât papagalul de Tănăsescu!!! Rușine!!!
Maximus:
(3 Februarie 2021, 15:19)
@ @ Ana
Asa s-au repartizat locurile si la Senat: 3 parlamentari Aur, desi partidul respectiv a iesit pe locul 3. Asta e ruleta politca din Romania. In Romania e loc doar pentru politicieni, bugetari sau preoti.  
Vai p.l. noastră:
(3 Februarie 2021, 13:32)
După ce că are față de bou e și semianalfabet. Îl cunosc personal...
Alina:
(3 Februarie 2021, 13:11)
Băi fraților, sunteți răutăcioși. Așa figură de Prefect nu o să mai avem în veci.
Să-l aleagă că omul este reprezentativ, chiar este o figură care impune_ _ _
Acum serios, băi chiar nu le este rușine ăstora care se gudură să ajungă în funcții publice de top?
Înțelegeam dacă era vorba de Săvoiu, de Mihaela Stan, persoane cu altă pregătire, cu discurs, cu experiență, cu CV adevărat.
Băi fraților, dar asta e numire?
Raluca D:
(3 Februarie 2021, 11:59)
Excelent comentariu, @Ana! Pertinente observații, @Cocos!
Și uite așa ne dăm seama că USR-PLUS nu este decât o mare țeapă, că Dan Barna se comportă absolut identic cu Liviu Dragnea și Marcel Ciolacu. Numiri exclusiv politice și atât!
Ce criterii de competență, ce performanță, ce experiență managerială???
@ Ana:
(3 Februarie 2021, 11:01)
Acum ați înțeles dragi cetățeni că județul Ialomița nu reprezintă absolut nimic pentru clasa politică de la București?
Pentru Consiliul Județean Ialomița, PSD a obținut de 7 ori (rețineți, de 7 ori) mai multe voturi de cât alianța USR-PLUS!!!
Diferență zdrobitoare și iată că funcția de Prefect revine partidului care a înregistrat un eșec de proporții! A contat părerea ialomițenilor? Absolut deloc!
La alegerile parlamentare de anul trecut, ialomițenii au votat în procent de 40% cu PSD, dar din cele 6 mandate de parlamentari jumătate au revenit AUR Ialomița, formațiune care a avut de 4 ori mai puține voturi decât PSD. 
A contat ce au dorit și votat alegătorii ialomițeni? Nici pe departe!
Concluzia? O trageți singuri, stimați ialomițeni!
Ionica:
(3 Februarie 2021, 10:42)
Dar de Florin, frizerul din “500”...consilier, ce spuneti?:)
si tu brutus?:
(3 Februarie 2021, 10:37)
Deci depolitizarea institutiilor publice, mult clamata de usr pana sa ajunga la guvernare, inseamna de fapt...numiri politice fix la fel ca la celelalte partide corupte. Speram sa se schimbe ceva in bine, nu sa se inlocuiasca un pion cu altul, care sa asculte orbeste de telefonul rosu de sus. Un profesionist, cinstit, educat, bine intentionat, desemnat pe postul de prefect in urma unui concurs corect.
Pana in prezent am avut doar politruci numiti de diverse partide pentru a le face jocurile de culise in functie de interese.
...si usr, aceeasi mizerie?
de mirare ?:
(3 Februarie 2021, 10:07)
nimic de mirare ca nu s-a gandit ca in primul rand trebuie sa fii capabil.
dar nu e nicio surpriza, se inscrie in curentul general actual al clasei asa-zis politice.
stimata redactie, poate ne prezentati mai in detalliu profilul individului ca eu nu am auzit in viata mea de el.
ce face, de unde vine, cu ce se ocupa, ce realizari are ( daca are ceva demn de semnalat ) etc.
@@Cocos:
(3 Februarie 2021, 09:21)
L-ați uitat pe faimosul prefect PNȚ Ilie Nicola Virgilius...
Gigel:
(3 Februarie 2021, 09:14)
Independent - bucurati-va, o sa aveti muuulta paine de mancat daca unul ca el ajunge prefect! Si noi ne vom distra de minune, doar Caragiale se va rasuci in mormant!