Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Visul de pe urmă al servilului Tănăsescu

Viitorul prefect de Ialomița?

Visul de pe urmă al servilului Tănăsescu

Gata, s-a decis. USR și-a adjudecat funcția de prefect al județului Ialomița. Babagianu își ia adio de la sporul de 30% pentru combaterea COVID-19 din spatele biroului, prefectul Tonița Manea se întoarce la prima dragoste, Casa de Pensii, iar subprefectul Barbu rămâne la birou, că cineva trebuie să dea viză de legalitate pe actele emise de instituție. Dar cine va fi prefectul? Aceasta-i întrebarea!

Un județ pe care nu-l vrea nimeni Funcția de prefect în Ialomița rămâne una de palmares. Cui îi pasă de un județ care abia are 120000 de votanți din care vin la vot nici jumătate? În aceste condiții, adjudecarea funcției de către USR PLUS nu reprezintă o victorie politică, ci mai degrabă o palidă consolare. Conform algoritmului, USR PLUS va avea în țară 14 prefecți și 28 de subprefecți. Iar unul dintre prefecți va fi cel de Ialomița. Decizia pune în reală încurcătură filiala ialomițeană în care de-abia mai are cine stinge lumina... Alexei Dărăbanu, întemeietorul USR Ialomița, s-a dus la mai bine în Franța, Alexandru Horhocea își caută eul interior prin Bucegi, Mihaela Stan nu dă vrabia din Londra pe cioara de pe gardul Prefecturii, iar Octavian Săvoiu, președintele PLUS Ialomița, are grijile afacerii și nu-i stă gândul la funcții. În aceste condiții, pepiniera de lideri a filialei s-a epuizat, că de unde e, nici Barna nu cere... Și totuși?! Cineva trebuie să ocupe funcția de prefect. Cineva pentru care același Barna, spun gurile rele, e dispus să dea foc filialei, numai să îl vadă într-o funcție.

A fi sau a nu fi... Tănăsescu! Mihai Tănăsescu este extrema ascunsă a USR. Un soi de coordonator politic județean al filialei. Adică un activist politic al cărui vis declarat a fost să ajungă parlamentar. De aceea s-a și proțăpit, moț, în fruntea listei pentru Camera Deputaților. N-a fost să fie, că electoratul din Ialomița nu știe carte, iar pe Tănăsescu nu-l votează nici măcar colegii de partid. Numai că Tănăsescu a crezut în steaua de servil politic. Și cum a aflat că e rost de un post de prefect, cum a început să posteze mesaje pe Facebook. Pe noi ne-a impresionat asta, postată pe 23 decembrie 2020: «(...) deși eram mici, aveam ambiții mari. (...) majoritatea eram membri simpli, uitându-mă acum, observ mulți parlamentari, miniștri, europarlamentari, chiar și un vicepremier. Ce vreau să vă spun este că visele devin realitate dacă ești suficient de optimist încât să crezi în ele. (...) Da, este oficial, suntem la guvernare și cu si­guranță visele noastre vor deveni din nou rea­litate!». Nu-i așa că vă dau lacrimile?! Ce premoniție, dom’le! Ce viziune... Și cum dă lecții plebeilor politici care și-au tatuat pe frunte «fără penali în funcții publice» doar ca să ajungă el, Mihai Tănăsescu, prefect de Ialomița. Hai, la bună vedere și să nu spuneți că nu v-am avertizat!

2 Februarie 2021, 18:05 (13324 vizualizări - 36 comentarii)

Citiți și:
Mihai Tănăsescu, prefectul USR pe Facebook. Ialomița mai așteaptă!

Comentariile cititorilor:


@ Cocos:
(3 Februarie 2021, 08:46)
Haideți să fim serioși! Funcția de Prefect nu a fost ocupată aproape niciodată, cu excepția prof Alecsandru Știucă, de o persoană care să se ridice la înălțimea acestei funcții, prin pregătire intelectuală și bagaj cultural, prin realizări profesionale și moralitate absolută, prin cinste și integritate.
Am avut tot felul de personagii, unele profund corupte și implicate în tot felul de mânăreli, altele dispunând de reduse capacități intelectuale și fără niciun patrimoniu de cultură generală, altele care doar au fost pe post de figurine pe la diverse ceremonii și bilanțuri.
Persoane ca Savu, Bălan, Gigi Petre, Tonița, Silica Tudor (sunt persoane publice, nu-i anonimizați) sunt triste reprezentări ale impotenței intelectuale și profesionale, exponentele servilismului politic și imoralității caracteristice clasei politice.
Așa că ce ne mai miră că unul ca Tănăsescu ajunge Prefect de Ialomița, mai ales că este puternic susținut financiar de ''pater familias''.
Singura mea problemă este că omul are exact același bagaj gramatical ca al celebrelor juriste din Primăria Slobozia.
Așa că dacă va fi numit, o să ne distrăm pe cinste!
Mitică:
(2 Februarie 2021, 22:34)
Cu dracu'a visat să fie parlamentar? Mâna sus cine a văzut măcar un afiș electoral cu moaca lui! E drept că nu e prea fotogenic, dar campania lui a fost sublimă. Non combat.
Cocos:
(2 Februarie 2021, 21:34)
Are un CV impresionant care il avantajeaza, are atâtea realizari profesionale incât el si numai el merita functia de prefect. Va face din Ialomita un adevarat New York.
Ana:
(2 Februarie 2021, 20:38)
Ferească Dumnezeu,tara asta o ia razna.Se pare ca poate ajunge oricine sa ne conduca.Cine este domnul?Cu ce s-a ocupat până acum?
Cetateanul turmentat:
(2 Februarie 2021, 19:41)
"Un soi de coordonator politic județean al filialei" ??!! Omul nu s-a prezentat nici la lansarea propriei candidaturi la parlamentare iar in campanie a fost mai mult absent. Ce coordonare-i asta? Daca ajunge prefect cred ca va fi doar poster in Prefectura.
Ion:
(2 Februarie 2021, 19:30)
Dacă și asta iese prefect atunci chiar ca suntem o țara de retarzi!!!Cum sa iasă specia asta prefect?