Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Comuna Sfântu Gheorghe a intrat în carantină

Focar de COVID-19

Comuna Sfântu Gheorghe a intrat în carantină

Instituția Prefectului Ialomița a luat decizia carantinării comunei Sfântu Gheorghe din Ialomița. Conform informațiilor oficiale, la nivelul comunei a fost înregistrată o rată de infectare care depășește 6 cazuri la mia de locuitori. Primarul comunei Sfântu Gheorghe, Mădălin Teculescu, consideră măsura necesară. La nivelul comunei au fost înregistrate două focare de COVID-19.

Din nou în carantină Comuna Sfântu Gheorghe intră din nou în carantină. Decizia a fost luată în cadrul Comitetului pentru Situații de Urgență de la nivelul Prefecturii Ialomița. Conform datelor oficiale, la nivelul comunei a fost raportată o rată de infectare care depășește 6 cazuri la mia de locuitori. Primarul comunei, Mădălin Teculescu, a confirmat că există cel puțin două focare de COVID-19. «Unul dintre cadrele didactice ale școlii a fost confirmat. Ulterior au mai fost confirmați 4 elevi din clasa unde acesta preda și un elev dintr-o altă clasă. La acest moment situația este sub control, iar evoluția bolnavilor este bună. Măsura carantinării este una necesară. Sperăm ca în două săptămâni să revenim la normal...» a declarat acesta. În aceste condiții, școala din Sfântu Gheorghe a fost închisă, cursurile urmând a se desfășura on-line. Aceasta este a treia școală din județ care desfășoară orele de curs în scenariul roșu, după școlile din Gheorghe Lazăr și Giurgeni.

18 Februarie 2021, 09:15 (1536 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Primarul Mădălin Teculescu o acuză de «constituirea unui grup infracțional organizat» pe fosta primăriță Livia Gomes
Carantina la Sfântu Gheorghe: Cartonașe colorate la ferestre!
Ansamblul Folcloric de la Sfântu Gheorghe

Comentariile cititorilor:


Relule,:
(20 Februarie 2021, 02:09)
frica si frigul produc virusi,mai puneti un plover si fes pe cap
Gica:
(18 Februarie 2021, 17:37)
Însănătoșire grabnică le doresc,Bunul Dumnezeu să le ajute.
RELU:
(18 Februarie 2021, 12:23)
AVETI DREPTATE, IN 2 SAPTAMANI NU O SA MAI EXISTE NICI UN CAZ. CARANTINA O SA REZOLVE TOT, VIRUSUL VA FUGI DE FRICA.