Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Criză de judecători la Tribunalul Ialomița

Criză de judecători la Tribunalul Ialomița

Tribunalul Ialomița, cea mai mare instanță din județ, își desfășoară activitatea în stare de avarie, din cauza numărului mic de judecători. Deși instanța dispune de 18 posturi de magistrați, efectiv, la serviciu, vin doar 10. Unul dintre judecători a fost transferat la Tribunalul București, iar alți 3 s-au pensionat. «Din păcate această situație reprezintă o dificultate ce nu poate să-și găsească rezolvarea!» au explicat reprezentanții instanței.

Mai puțini judecători în schema de personal
Numărul mic de judecători dă peste cap activitatea Tribunalului Ialomița în sensul că magistrații rămași efectiv în activitate nu se pot specializa pe un anumit domeniu de Drept, așa cum se întâmplă în alte instanțe de judecată. Astfel, pentru a asigura buna desfășurare a proceselor, puținii judecători pe care instanța îi are sunt obligați să participe la ședințe din mai multe arii ale Dreptului. «În condițiile în care numărul de judecători ce funcționează la nivelul acestei instanțe este mic, nu s-a putut realiza o specializare autentică a judecătorilor, impunându-se, spre exemplu, ca judecătorii care intră în cauze de litigii de muncă și asigurări sociale, să participe și în soluționarea cauzelor de contencios administrativ-fiscal, ceilalți judecători să soluționeze cauze civile, cu profesioniști, minori și familie, proprietate intelectuală și toți judecătorii Secției Civile să participe la judecarea cauzelor de insolvență. Din păcate aceasta este o situație ce nu poate să-și găsească rezolvarea în condițiile actuale!» au explicat reprezentanții Tribunalului Ialomița. Datele statistice arată că din cele 18 posturi de magistrați disponibile, sunt ocupate efectiv doar 10. Dezechilibrul funcțiilor de magistrați a fost generat de pensionările din ultimele luni, 3 la număr, dar și de delegarea pe funcție a unui magistrat la Tribunalul București. Cea mai intensă activitate se desfășoară în cadrul Secției Civile, acolo unde, în anul 2020, s-au înregistrat 2935 de dosare noi. În schimb, la Secția Penală a Tribunalului Ialomița, anul trecut au fost intrate pe rol doar 171 de cauze noi.

18 Februarie 2021, 12:20 (2366 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Criză de personal în instanțele din Ialomița

Comentariile cititorilor:


Tacutu :
(20 Februarie 2021, 11:42)
Dar despre faptul ca   TRIBUNALUL IALOMITA , primeste de la  CAB ,  dosare spre rejudecare , deoarece  se anuleaza  sentintele lor proaste , de ce nu spun nimic ?!  Daca este incompetent judecatorul  sau judecatoarea  , mai bine sa se duca acasa  , decit sa dea  hotariri  proaste  . Oricum daca te judeci  cu o institutie publica , sigur lierzi , noroc ca  exista  CURTE DE APEL ,  care judeca  profesionist , nu ca  domnisoara tardiva  ....
Vasile :
(19 Februarie 2021, 19:35)
V-ați întrebat vreodată de ce sunt mai puține penalele?Românii sunt torturați și TÂLHARITI cu ștampila statului.Procurorii refuză să facă cercetările în încercarea de a recupera paguba cetățenii se adresează în civil-penal unde se încalcă art.20pc.8ncpp,art.290ncpp art.281ncpp și sunt tilhariti si torturați de instituția care are in atributii conf.lg.304/2004 "apărarea drepturilor fundamentale ale cetățenilor"conf.D 2088/98/2011 decizia a fost dată pe baza unei expertize în care expertul are plângere penală"asta înseamnă că magistrații de la tribunalul Ialomița nu suflă în fața celor care au plângeri penale.Daca parchetele își făceau treaba erau penale și instituțiile publice funcționau.De ce credeți că se plătesc Pensii speciale? Contrar art.16 din Constitutie? Ca să ne protejeze pe noi cetățenii de rând?
justitiabil:
(19 Februarie 2021, 12:35)
metoda americana : judecator pe viata.
-se evita penuria de personal,
-se extinde "ciclul" de activitate al unui judecator, reducand perioadele de formare, initiere, experimentare ale unui judecator nou angajat si deci perioadele  mai "neproductive" ale acestuia,
-se reduc cheltuielile, judecatorul primind salariul ( indestulator) si dupa varsta de 60 sau 65 de ani, dar pentru munca depusa nu pentru o pensie uneori mai mare decat salariul, in timp ce pentru munca respectiva este platit un alt judecator,
-odata cu reducerea numarului de posturi vacante, exista mari sanse sa creasca exigenta in selectia noilor judecatori.
-se utilizeaza la mai eficient  capacitatea  profesionala, experienta, intelepciunea acumulata intr-un domeniu in care formarea este deosebit de dificila, a unor oameni de calitate,  deja formati si deosebit de utili in conditiile in care sunt total dedicati   muncii lor, ei la randul lor primind recunoasterea materiala a societatii prin salariul corespunzator.