Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Orașul de Floci» și Conacul Bolomey ne costă 8 milioane de lei

Investițiile în «cultura istorică» merg mai departe

«Orașul de Floci» și Conacul Bolomey ne costă 8 milioane de lei

Investițiile în «cultura istorică» a județului afectează dramatic bugetul Consiliului Județean Ialomița. Deși întârziate, procedurile de atribuire a lucrărilor pentru «Orașul de Floci» și Conacul Bolomey nu au fost abandonate. Conform estimărilor oficiale, cofinanțarea acestor două obiective va costa 8 milioane de lei. Singura investiție în «cultura istorică» desfășurată conform graficului este cea de reabilitare a Bisericii de lemn «Sfântul Nicolae».

Iluzii turistice pe bani europeni Administrația județeană a decis să continue demersurile pentru finalizarea investițiilor în «cultura istorică» a județului. Această aventură investițională, demarată de administrația Moraru, are valoare cumulată de 39,5 milioane de lei. Banii ar fi trebuit utilizați pentru reabilitatea Bisericii de lemn «Sfântul Nicolae», a Conacului Bolomey și a «Orașului de Floci». Singura investiție «în derulare» la acest moment rămâne cea a Bisericii de lemn «Sfântul Nicolae» (3,1 milioane de lei). Pentru celelalte două, respectiv «Orașul de Floci» (13,8 milioane de lei) și Conacul Bolomey (22,6 milioane de lei), lucrările sunt întârziate nepermis de mult. Reamintim că demararea acestor proiecte a generat controverse publice la nivelul jude­țului, ad­ministrația Moraru fiind acuzată că a inventat conceptul de «cultură istorică» pentru a justifica accesarea acestor fonduri. În cei 4 ani de mandat, Victor Moraru nu a putut oferi niciodată explicații pertinente legate de accesarea fondurilor europene pentru aceste investiții.

De 8 ori la licitație Cea mai dramatică situație se înregis­trează în cazul investiției pentru «Orașul de Floci». Conform informațiilor oficiale, lucrările de reabilitare a acestui obiectiv istoric au fost scoase de 8 ori la licitație, însă până acum această investiție nu a fost atribuită. Lipsa unui constructor este însă numai una dintre problemele cu care se confruntă administrația județeană. O altă mare problemă o reprezintă asigurarea cotei de confinanțare pentru acest obiectiv. Deși este finanțată din fonduri europene, administrația județeană are obligația de a asigura 4,5 milioane de lei din valoarea lucrărilor care urmează să fie realizate. Pentru cele 13,8 milioane de lei, se vor restaura ruinele existente, vor fi construite porți de acces «pentru contorizarea și vânzarea de bilete vizitatorilor», se vor construi pavilioane noi (din panouri mo­dulare) și va fi rea­lizată sistematizarea pe verticală a sitului, respectiv dotarea cu mobilier urban, construirea de poduri și podețe, organizarea unui punct de belvedere și chiar «realizarea de suporturi pentru cuiburi de berze pentru menținerea unui habitat special».

22,6 milioane de lei pentru o ruină Dacă în cazul «Orașului de Floci» există o minimă justificare, în pofida va­lorii exagerate a investiției, în cazul Conacului Bolomey Consiliul Județean nu are niciuna, iar proiectul se anunță deja un eșec. Primul argument ar fi acela că, potrivit informațiilor oficiale, inves­tiția ar fi trebuit să fie finalizată în 7 ani. Procedurile de accesare a fondurilor au demarat în 2016. Contractul de finanțare a fost semnat în 2019, iar în februarie 2021 investiția nu a fost încă atribuită. Asta înseamnă că până la scadență au mai rămas puțin peste 2 ani (n.red.: mai 2023). Chiar și în condițiile în care termenele de finalizare a lucrărilor vor fi extinse, inves­tiția rămâne nejustificată. Din cele 22,6 milioane de lei cât repre­zintă investiția, valoarea cheltuielilor neeligibile (asigurate din bugetul național și cel județean) se ridică la aproximativ 3,5 milioane de lei. Adaugați această sumă la cele 4,5 mi­lioane de lei pe care îi cheltuie administrația județeană pentru «Orașul de Floci» și aveți o primă imagine a valorii acestor «investiții din fonduri europene». Iar la acest tablou adăugăm, pentru posteritate, și o fotografie reală cu ce a mai rămas întreg din Conacul Bolomey...

8 Martie 2021, 07:55 (1763 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Administrația Pavel își cere scuze pentru «disconfortul creat» de asfaltarea DJ201
Finanțări bugetare generoase pentru biserici, sport și sănătate
Firma Construcții Erbașu a semnat contractul pentru construirea noului Bloc Operator al Spitalului Slobozia

Comentariile cititorilor:


Stefan:
(18 Iulie 2021, 15:27)
Comentariul lui Vasile este incredibil de prost... ci ca trebuie bagat buldozerul in istorie pentru a elibera terenul... vai de noi, ce popor am ajuns!
Ion:
(8 Martie 2021, 23:15)
V-a lasat Moraru proiecte pe care nu sunteți în stare sa le înțelegeți! Aceste proiecte sunt finanțate din fonduri europene, asa ca au fost foarte bine fundamentate și analizate! Altfel nu obțineau finantarea!!! Puteți găsi toate informațiile în cererea de finanțare, nu mai dati vina pe Moraru! Sa-mi spuneți ce presedinte de CJ a mai adus atâția bani în acest judet!
(in)vestitorul primaverii:
(8 Martie 2021, 11:46)
Intreb pentru un pretin: Conacul Bolomey, nu cumva a fost restituit mostenitorilor fostului proprietar? Pai daca este proprietate privata, cum poate o autoritate publica sa investeasca bani publici pentru a-l reabilita? Asa poate sa ceara orice proprietar al unei case mai vechi, boieresti sa i-o renoveze consiliul judetean/local din banii tuturor. In cazul conacului de la Manasia, lucrurile au stat altfel, si anume normal: s-a restituit proprietarului, iar acesta a accesat fonduri europene plus bani din buzunarul propriu si l-a renovat, functionand in circuitul turistic. Ce este diferit la Cosambesti, vreo combinatie a cons jud, vreo modalitate de sifonare?
Vasile:
(8 Martie 2021, 10:45)
Nu ca nu as vrea sa se reabiliteze, doar ca pretul este absolut fabulos! 22,6 milioane de lei! De banii acestia, facem 5 conace! Nu e mai simplu la japonezi? Au pastrat cateva castele pe ici-colo, au facut poze la vechituri si apoi au bagat buldozerul si au eliberat terenul. Iar noi, in Ialomita asta saraca, aruncam atatia bani pe o cladire care nu foloseste nimanui? O face ea parte din istorie, dar istoria fiecarei cladiri are si ea un inceput si un sfarsit. Cred ca mai marii judetului ne confunda cu marile imperii coloniale, care doar din maruntis au facut Turnul Londrei, Palatul de la Versailles sau Sagrada Familia din Barcelona.