Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Guvernul Câțu a aprobat 87,6 milioane de lei pentru Sala Polivalentă din Slobozia

Compania Națională de Investiții gestionează proiectul

Guvernul Cîțu a aprobat 87,6 milioane de lei pentru Sala Polivalentă din Slobozia

La ședința din 25 martie 2021, Guvernul României a aprobat indicatorii tehnico-economici pentru «Construire Sală de Sport Polivalentă la Slobozia». Investiția va fi gestionată de către Compania Națională de Investiții și este cu 25% mai mare decât s-a estimat inițial.

Încă un pas într-o poveste Guvernul României a aprobat la sfârșitul lunii martie 2021 una dintre cele mai mari investiții inițiate vreodată de administrația locală din Slobozia. Valoarea acestei investiții este de 87,6 milioane de lei. Inițial, investiția a fost estimată la 66,5 milioane de lei. Finanțarea ar fi trebut să fie aprobată în primăvara anului 2019, însă oficialii Companiei Naționale de Investiții nu au reușit să includă obiectivul printre prioritățile investiționale ale Guvernului de la acel moment. Decizia Guvernului Cîțu aprobă indicatorii tehnico-economici pentru «Construire Sală de Sport Polivalentă la Slobozia», însă drumul până la finalizarea obiectivului rămâne unul lung. Potrivit informațiilor, Sala Polivalentă ar trebui să fie finalizată în 40 de luni de la debutul lucrărilor.

3 etaje pentru competiții sportive Conform studiului de fezabilitate aprobat în luna iunie 2018 de către Consiliul Local Slobozia, obiectivul general al proiectului îl reprezintă «creșterea nivelului calitativ și de performanță al procesului educațional, cât și creșterea gradului de participare la învățământul liceal». La momentul inițierii primelor demersuri legale, autoritățile locale au susținut că este vorba despre o construcție independentă, care «va deservi activitatea sportivă și competițională la nivel profesionist». Sala ar urma să aibă 3 etaje, 2266 de locuri, o suprafață totală construită de 10355 mp, urmând a fi realizată la «standarde moderne, dispunând de toate instalațiile și utilitățile specifice unei construcții de acest gen». Impunătorul edificiu va fi construit în Cartierul Sportiv, în imediata vecinătate a Bazinului de Înot Didactic din Slobozia.

6 Aprilie 2021, 18:10 (3710 vizualizări - 25 comentarii)

Citiți și:
Pază și Servicii Comunitare SRL intră în reorganizare
Copiii Sloboziei cer «un loc de bătut mingea» în Cartierul 500
Pază și Servicii Comunitare SRL a făcut profit pe banii contribuabililor

Comentariile cititorilor:


prostovanul mandatului:
(12 Aprilie 2021, 15:08)
alta gaura neagra ca parcarea subterana pe care o vor plati urmasii urmasilor vostri, ca nu e mea, nu e a voastra. ci a urmasilor urmasilor vostri...
platitor:
(11 Aprilie 2021, 18:10)
Sa fim seriosi sala de sport trebuie acestui oras ,pina la urma nu o sa primim nici un ban cu acest guvern ,totul este numai minciuna si dispret pentru cetateni acestui oras de nimic .
Mary:
(10 Aprilie 2021, 18:54)
Cine a spus, cu 60 de ani în urmă, că Slobozia este un oraș de țigani, nu a greșit.
Nostradamus:
(10 Aprilie 2021, 13:45)
@gigi - nu e vorba ca s-ar face o sala de sport pe banii altora, ci ca in final se va face tot pe banii nostri, adica pe credit bancar, ca si groapa lui Stoica. Aceasta este problema. Costul este fabulos (87 milioane lei), plus neprevazutele care o va duce lejer peste 100 milioane. Vom cheltui acesti bani pe credit, si ii vom plati in urmatorii 20 ani cu varf si indesat! Nu are nimeni nimic cu sportul, este insa vorba de o mare inselaciune. De numai 20 milioane reasfaltam toate strazile din Slobozia! Putinii bani de la bugetul local ii aruncam pe geam prin plata ratelor (babane!) pentru groapa lui Stoica. Ar fi un dezastru sa aruncam in plus si pe sala lui Soare. Si ne cam indreptam acolo!
gigi:
(10 Aprilie 2021, 07:04)
1 indiferent de constructor {chiar daca esta din alta localitate}va angaja muncitori din Slobozia         2 daca sala va indeplini anumite dimensiuni si conditii de organizare a unor competitii sportive de nivel national si european {si vor fi indeplinite } atunci iti vor creste veniturile pe plan local {cazare,masa} adica un venit din impozit                                                                                                               3citi sunt cei care vor sa intre in sala la meciurile de handbal si nu au loc ?                                               4mai si ginditi inainte sa postati uni dintre dvs.                                                                                                   
Vali:
(9 Aprilie 2021, 12:58)
La noi in oras te impiedici de carute pe drumurile publice si strazile sunt ca dupa bombardament,vacile pasc domeniul public si maidanezii sunt la ei acasa dar e musai sa facem sala de 87 de milioane ca parcarea subterana e finalizata.Meritati soarta lu nea Nicu.
@WALY:
(9 Aprilie 2021, 08:47)
Stimabile, ti-a promis partidul ca te pune sef la conducerea salii polivalente? De ce esti asa de suparat pe oamenii care-si doresc apa potabila si infrastructura? Cu ce drept iti permiti sa jignesti? Asta ai invatat la scoala "on lyne" , asa ai facut cei 7 ani de acasa? Nu te da tu de ceasul mortii pentru obezitatea noastra si a copiilor; tocmai ti s-au dat argumente ca sala polivalenta nu va fi pentru tot omul de pe strada. Copiii nu vor face sport acolo. Au in schimb bazinul de inot, sau stadionul, sau terenuri de fotbal, sali de sport de cartier, ori curtea scolii, sali de fitness/forta. Respecta celelalte pareri si vino cu argumente pertinente, nu cu fumigene. Avem dreptul la libera exprimare, iar aceasta publicatie ni-l ofera; hai sa nu dovedim ca suntem grobieni!
"Mens sana in corpore sano" ... avem unde face sport, mai usor cu sala polivalenta; apropo, dupa sport trebuie sa te hidratezi cu apa (plata si potabila daca se poate). Daca n-avem apa potabila mai bine nu ne apucam de sport! Intelegi aluzia? Sanatate...si putin bun simt!
Vasile:
(8 Aprilie 2021, 19:54)
De la aprobare pina la finalizare e drum lung, o să plece câtu vin alții și taie banu ca nu face lucrarea cine trebuie și uite asa vin ai noștri pleacă ai noștri noi rămânem tot ca prostii, o să facă sala ca stadionul de lângă ea la anul și la mulți ani
Cetățean :
(8 Aprilie 2021, 16:58)
De unde bani ca să te duci să faci sport sau să asiști la competiții dacă oamenii nu au locuri de muncă?! Majoritatea locuitorilor abia își permit să își cumpere de mâncare . Mulți nici cheltuielile de întreținere nu le pot achita! Dar să-și mai trimită copiii la sală! Câte locuri de muncă se vor crea prin acest proiect și pentru cât timp? Trebuiesc atrase sume pentru investiții care să permită înființarea de locuri de muncă pe termen lung și foarte lung. Investiții care să producă bunuri, nu să fie consumatoare de banii,și așa puțini, ai cetățenilor.
WALY:
(8 Aprilie 2021, 11:52)
Bai, voi ati luat-o razna, va lipseste logica, sau ati facut putina scoala, on lyne, daca stiti ce este.
Lasat sa se construiasca sala, nu pentru voi, grasilor, ci pentru copii si tineri, necioplitilor.
Nu mai aruncati cu pitre prostilor, va este gandul numai la mancare si curul in masina, neispravitilor, NOSTRADOMUS sau altii ca tine.
@Nostradamus:
(8 Aprilie 2021, 08:03)
Corect! Sala - daca se va construi - nu va fi disponibila pentru toata lumea; nu ne inchipuim ca va intra liber orice copil care vrea sa faca sport! Va fi doar pentru competitii organizate. Sportul poate fi practicat de catre marea masa a tinerilor si in aer liber, pe stadion, pe terenurile (mini) de fotbal, jogging pe dig. Tinerii nu mai fac sport in ziua de azi, nu pentru ca nu ar avea unde/cum, ci din alte motive (jocuri PC/socializare online, etc.).
Sali de spectacole avem din belsug: sala primariei (fostul cinema galax, fostul cinema de la ialomita luat inapoi de primarie, sala consiliului judetean, casa de cultura). De ce nu sunt functionale toate daca dam pe afara de atata cultura? Iar referitor la sport...exista sali de sport, ex: in cartierul nordului, in slobozia noua, la stadionul municipal. Sunt pline "ochi"? 
Daca am fi avut echipe sportive foarte performante la nivel national/european as fi inteles necesitatea construirii unei sali adecvate, insa, in afara de scrima nu prea performeaza nimeni in sportul local.
Deci, astfel de investitii inutile dar foarte costisitoare ce motive au la baza? comisioanele, parandaraturile, sau ingamfarea edililor din oraselul sarac de tara? Ca sa-l parafrazez pe fostul primar: "noi de ce sa nu avem parcare subterana, suntem mai de la tara"? e, uite ca avem si parcare subterana: nefunctionala, inundata, prost facuta, mancatoare de bani continuu si pentru care ne-a indatorat pe multi ani!
Asa ca...ar fi bine sa avem edili responsabili, care sa faca ceea ce este neaparat nevoie si urgent, nu himere.
Nostradamus:
(7 Aprilie 2021, 19:52)
@Wally, inainte sa comentezi citeste ce am scris. Cred ca ai citit pe diagonala. Oricum ar fi, tu crezi ca noua sala va fi disponibila copiilor, sa ii distruga suprafata? Te inseli! Ea va fi destinata competitiilor oficiale (pe care nu le avem) si concertelor (asa a spus Mocioniu). Avem deja sala de sport, si nu au acces copiii in ea (doar juniorii de la club). Diferenta intre imaginatie si realitate e mare.
Marius:
(7 Aprilie 2021, 18:18)
Vrem apa potabilă!!!raportat la nr de locuitori, Slobozia se află pe primul loc în Europa la numărul de cazuri de cancer.Criminalilor!,ne onorați sistematic, si acum nu știți cum sa sifonati banul public prin proiecte nerealizabile.Sper din tot sufletul sa nu sa realizeze nimic din proiectul asta ,iar banii urbei sa se canalizeze la stația de tratare a apei,la drumuri fără cratere, la eliminarea mirosurilor grele (statia de epurare ),la starpirea tantarilor pe timpul verii,la întreținerea spațiilor verzi,etc. Cand toate aceste se vor fi realizat,atunci sa se construiască si sală multivalenta. Până atunci pe doritorii de mișcare ii invit politicos sa vina zilnic la pista de zgură a stadionului municipal sa faca miscare.sunt si aparate fitness în zona sălii de handbal.
WALY:
(7 Aprilie 2021, 17:03)
Proirctul este de peste 10 ani, dar prosti ca Nostradomus sau Mary nu l-au dorit. Lasati copii sa fie supraponderali sa nu faca sport, neterminatilor. Asi dori sa o vad treminata sala,.caci ru beau apa de la robinet de cand s-au forat puturile, era mai bie cand beati apa din Borcea cu toti rahati in ea?
Mai judecat si voi logic daca avrti cu ce!
Nostradamus:
(7 Aprilie 2021, 15:46)
@Răduță Aurelian-Constantin, primul pas ar fi cumpărarea unor mese de tenis în aer liber, pentru a mai da copiii jos din grăsimea acumulată în această perioadă de pandemie. 10 mese înseamnă 10.000 euro, o nimica toată pentru Primărie, și ar da un impuls sportului. Dar de aici nu ies paraândărături, de aceea nu se vor achiziționa. La fel cum nu se va face niciodata terenul de parkour pe care ți-l dorești. Trebuie să iasă un ban pe undeva cuiva, să se facă ceva. Acum înțelegi de ce toți primarii vor "proiecte"? Pentru că din "proiecte" se sifonează bani, și vorbim de o mulțime de bani (prin firmele prietenilor, care apoi cotizează înapoi pentru a mai primi și alte lucrări. Am auzit că ultimii foști primari și-ar fi construit vile în timpul mandatelor... dar probabil îmi închipui eu, nu cred că este adevărat, e doar lumea rea și invidioasă).