Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Pază și Servicii Comunitare SRL a făcut profit pe banii contribuabililor

Economii de 3,2 milioane de lei anual la Primăria Slobozia

Pază și Servicii Comunitare SRL a făcut profit pe banii contribuabililor

Administrația Soare dorește să înlocuiască serviciile de «pază umană» pentru cele 22 de obiective administrative din subordine cu «servicii de monitorizare și intervenție». Ședința Adunării Generale a Acționarilor SC Pază și Servicii Comunitare SRL va avea loc pe 5 aprilie 2021. Conform informațiilor oficiale, firma are contracte exclusiv cu Primăria Slobozia și facturează anual 3,2 milioane de lei către bugetul local.

De la Ionașcu încoace Înființată în urmă cu 10 ani, la inițiativa ex-primarului Gabi Ionașcu, Pază și Servicii Comunitare SRL asigură paza umană la 22 de obiective administrative din Slobozia. Conform infor­mațiilor oficiale, firma are contracte exclusiv cu Primăria Slobozia și cheltuie anual 3,2 milioane de lei din bugetul local. În aceste condiții, administrația Soare a decis să supună atenției AGA Pază și Servicii Comunitare SRL (n.red.: respectiv cei 21 de consilieri locali și doi consilieri județeni) înlocuirea serviciilor de «pază umană» cu «servicii de monitorizare și intervenție». Ședința AGA va avea loc luni, 5 aprilie 2021, și va dezbate intenția administrației locale de a reorganiza activitatea instituției și a renunța la «paza umană».

Soare vrea economii Inițiativa renunțării la contractele cu această firmă aparținând Consiliului Local Slobozia aparține primarului Dragoș Soare și face parte din campania acestuia de reducere a cheltuielilor instituției. «Este o cheltuială mare și, în opinia mea, nejustificată... Am discutat cu domnul Ivanciu și mi-a spus, senin, că el a făcut profit cu această firmă. Dar toate contractele firmei sunt exclusiv cu Primăria Slobozia! Regret că unii dintre angajații firmei ar putea rămâne fără slujbe, dar cred că situația din acest moment e inacceptabilă pentru administrație...» a justificat Dragoș Soare inițiativa sa. Decizia rezilierii contractelor aparține însă AGA Pază și Servicii Comunitare SRL.

Există explicații justificate Contactat telefonic, directorul Pază și Servicii Comunitare SRL, Gelu Ivanciu, susține că pentru situația existentă la acest moment există explicații pertinente și justificate. «Inițial, am avut și contracte externe... Cu Korin, cu Petstar, cu Intergroup... Dar nu am putut rezista practicii sublicitării contractelor! Prețul pe care îl practicăm noi pentru ora de pază este de 21,59 de lei. Orice preț sub această cifră reprezintă artificii finanțate neortodox... Noi nu putem face astfel de lucruri! Nu ne batem joc de oameni, nu am făcut-o niciodată... Sper doar ca acești angajați care au lucrat exemplar pentru administrație să nu își piardă locurile de muncă!» a declarat Gelu Ivanciu pentru ziarul nostru.

7 Aprilie 2021, 10:20 (3495 vizualizări - 40 comentarii)

Citiți și:
Primăria Slobozia a repartizat 7 locuințe ANL pentru tineri
Cartierul lui Sorel
Slobozia plătește credite de 5 milioane de lei anual
Pază și Servicii Comunitare SRL intră în reorganizare

Comentariile cititorilor:


@ Eu:
(7 Aprilie 2021, 17:36)
Urlăm din toate puterile că foștii primari nu au realizat nimic, că au făcut doar prăpăd, au pârjolit și ne-au lăsat cu traista goală. Vine acum un primar care vreă să strângă cureaua și să elimine toate aceste găuri negre pe unde se sifonau banii publici și iar nu ne place.
Da, acesta este prețul combaterii risipei, acesta e prețul eficienței - disponibilizări de persoane.
Este utopie să spui că vrei să muncești, dar nu ai locuri de muncă în Slobozia. Cine dorește cu adevărat să muncească cinstit, nu să stea la umbră, iar noaptea să doarmă, găsește fără probleme unde.
Eu:
(7 Aprilie 2021, 17:03)
Un sistem de monitonizare doar inregistreaza infractiunea, pe cand un agent de securitate ajuta sa nu se intample, ce este greu de inteles? Pagubele vor fi mult mai mari cand infractiunea se intampla. Plus de asta legea obliga institutiile statului sa fie cu paza umana si video. Ganditi-va un pic asa, daca scolile sunt lasate fara paza si poate intra oricine periculos in incinta in timp ce aveti copilu la scoala Doamne fereste. Camerele sunt egal cu zero daca infractiunea s-a produs
@ un cetatean:
(7 Aprilie 2021, 16:41)
Anual se cheltuie 3,2 milioane de lei din bugetul acesta sărac pentru a plăti un număr foarte mic de angajați, comparativ cu populația orașului. Cu suma aceasta se pot face alte lucruri și nu să acordăm asistență socială pe banii noștri.
Un sistem de monitorizare video îți acoperă tot perimetrul, pe când un simplu paznic nu poate face acest lucru.
Diferența de costuri este enormă, nu putem să mergem în continuare cu politica aceasta socială extrem de păguboasă.
Iar referitor la faptul că Poliția, națională sau locală, se ocupă cu ordinea publică și nu cu paza, încercați să gândiți un pic. 
Cel care pătrunde prin efracție într-o incintă comite o infracțiune, așa că este perfect justificată intervenția poliției de orice fel ar fi ea.
Iar faza cu poliția locală și ordinea publică, hai să fim serioși, e deplasată rău.
@Un cetatean:
(7 Aprilie 2021, 15:51)
Cred ca banii contribuabilului slobozean merita cheltuiti in zone care sa aduca siguranta, facilitati  si confort cetatenilor orasului, nu profit unor firme de paza.
Un cetățean :
(7 Aprilie 2021, 13:24)
Pt Mario.. Dispar circa 70 de oameni care rămân fără serviciu, fără un venit, oameni care au rate, familii, fac naveta ca să vina la munca. Oameni care nu aparțin unei clase politice, vor doar sa muncească.Paza monitorizata nu e chiar asa eficienta pe cât crezi.Poate nu sunt instruiți atât de bine ma refer la tehnici de apărare sau atac, dar își dau silința sa își păstreze locul de munca, sa aducă un ban acasă la familie și copii. La ei nu v ați gândit, d vsta care criticați, cât și primarul nostru drag?? Știi oare cât buget se aloca celor de la politia locala inclusiv norma de hrană, bonuri și alte beneficii? Dar funcționarilor publici care freacă menta pe la birouri și care abia așteaptă ora 16 ca să poată pleca acasă? Ce sporuri au... Va legați de 70 și ceva de oameni care au salariu minim, 14 15 mil, fără alte beneficii, bonuri, vouchere de vacante, nimic.. Acum chiar ii lăsați fără NIMIC...
@Mario:
(7 Aprilie 2021, 12:18)
Politia locala si politia nationala nu se ocupa de paza ci doar de ordinea si linistea publica, camerele inregistreaza Doar infractiunea dar nu o previn cum o face un agent de paza, si daca zici ca privatii au doar camere de ce marile magazine au paza umana? Si acum ti se pare normal in orasul asta sarac sa mai fie inca o parte de oameni in somaj, o sa mai ramana cucu in acest oras, le spun mereu prietenilor cand o sa plec si eu de aici o sa sting si lumina
@ Mario:
(7 Aprilie 2021, 12:11)
Cu tot respectul, dar subscriu la ce-a comentat Mario. Viitorul constă în monitorizarea foto-video de la distanță și intervenția punctuală când este nevoie.
S-a constatat că simpla observare a unor camere video descurajează în procent de 90% persoanele interesate să intre fraudulor în anumite locații/sedii. 
Iar monitorizarea și intervenția se pot efectua chiar prin efectivele Poliției Locale și atunci cu adevărat facem economii la bugetul public.
Mirela:
(7 Aprilie 2021, 11:53)
Probabil ca reducerea cheltuielilor in asta consta. Trimiterea in somaj a unor oameni care nu au proptea politica si mentinerea unor functionari in primarie pe care daca ii intrebi la ce serviciu lucreaza habar nu au. Domnule primar cu parere de rau dar nu ati aratat pana acum  intentia de a realiza ceva concret pentru aceasta comunitate. Va mentineti in tiparul celor pe care i-ati criticat pana acum.
Mario:
(7 Aprilie 2021, 11:23)
Nu este adevărat că are o problemă cu oamenii de la pază, ci pur și simplu are o mare problemă cu cheltuirea nejustificată a banului public. Pentru asigurarea ordinei publice, inclusiv securitatea și paza unor instituții, există Poliția națională și ''eroii'' de la Poliția Locală Slobozia. 
În toată lumea, pentru paza unor instituții ale administratiei publice s-au implementat programe și măsuri de monitorizare video și antiefracție, și bineînțeles și intervenția atunci când se impune. Costurile sunt astfel reduse semnificativ, iar orice infracțiune este probată video.
De ce aceste sisteme sunt extrem de apreciate în zona privată, iar la stat nu pot fi implementate?
Dispar cumva niște posturi și funcții de conducere acordate pentru servicii aduse PSD???
Eu:
(7 Aprilie 2021, 10:44)
Exact paza este problema, primarul asta vrea sa lase toate institutiile si scolile nepazite, am observat ca are o problema personala cu oamenii de la paza. Primare oamenii astia isi castiga existenta si castiga anual cat castigi tu intr-o luna