Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Scandalul de la Școala Gimnazială Nr. 5 Slobozia Nouă a fost «mușamalizat»

Învățătoarea rămâne la catedră

Scandalul de la Școala Gimnazială Nr. 5 Slobozia Nouă a fost «mușamalizat»

Reprezentanții Liceului Tehnologic «Înălțarea Domnului» nu a luat nicio măsură în scandalul iscat la Școala Gimnazială Nr. 5 Slobozia între învățătoarea clasei a 3-a și un grup de părinți. Într-un memoriu înaintat Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, aceștia au reclamat comportamentul abuziv al cadrului didactic. Cu toate acestea, oficialii unității de învățământ au omis să cerceteze cazul în Comisia de Disciplină și au stabilit ca învățătoarea să rămână în școală, dar să fie mutată la o altă clasă. Ea predă acum la clasa I. «Nu am avut timpul necesar și de aceea am apelat la această măsură...» a declarat Mariana Hogaș, directorul instituției de învățământ.

Situație neschimbată În memoriul înaintat Inspec­toratului Școlar Județean Ialomița, părinții au reclamat faptul că «doamna învățătoare este foarte nervoasă și nemul­țumită mereu la ore, fapt care se transpune într-un limbaj agresiv față de elevi, folo­sind apelative precum: „idioți, dobitoci, proști, etc“». Cazul a fost însă trecut cu vederea, atât de oficialii Inspec­toratului Școlar Județean Ialo­mița, cât mai ales de conducerea Liceului Tehnologic «Înălțarea Domnului» Slobozia, unitate care are în subordine Școala Gimnazială Nr. 5 Slobozia. Pro­blema ar fi trebuit analizată în cadrul Comisiei de Disciplină a școlii, însă acest demers nu a fost dus la îndepli­nire. Mai mult, învățătoarea continuă să predea în aceeași școală, dar la o altă clasă. «Am decis ca doamna să rămână să predea la clasa I... Nu am avut timpul necesar pentru a organiza această Comisie de Dis­ciplină. Să sperăm că nu vor mai fi pro­bleme. Doamna a recunoscut că are obiceiul să ridice tonul ca să se facă auzită în clasă, dar nici vorbă de injurii aduse co­piilor...» a declarat Mariana Hogaș, directorul Liceului Teh­nologic «Înălțarea Domnului» Slobozia. Învățătoarea vizată de acuzațiile părinților, pe numele său Cătălina Gabriela Andrei, susține că nimic din ceea ce se reclamă nu este adevărat. «Totul este o făcătură! Eu nu am făcut așa ceva niciodată... Nu sunt o fire recalcitrantă și nu am astfel de obiceiuri. Pot să demonstrez cu mesaje primite pe grupul de părinți că mamele îmi mulțumesc pentru activitatea pe care o des­fășor la clasă. Repet, nimic din ceea ce se spune nu este adevărat!» a declarat Cătălina Ga­briela Andrei, învățătoarea acu­zată că ar avea un comportament reclacitrant față de elevii săi.

22 Aprilie 2021, 12:20 (1267 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Părinții reclamă comportamentul unei învățătoare

Comentariile cititorilor:


Vasile:
(23 Aprilie 2021, 13:19)
Montati camere audio video si sa vedem si noi daca comportamentul comunist mai persista. Nu poti sa scoti comunismul din unii decat daca ii filmezi.  Si daca are probleme psihice sau de natura emotionala o invitam atat pe doamna director cat si profesoara in cauza la un cabinet psihologic. Chiar poate ne lamureste ziarul Independent cu testarea asta a cadrelor bugetare. Auzim ceva domnu ziarist sau si testarile astea sunt asa de formalitate. Apoi ne miram ca tinerii ce ies de pe bancile scolii sunt nu stiu cum...
Gabita:
(22 Aprilie 2021, 23:13)
Dna inv ,prin metode numai de dumneaei stiute ,a invaluit si de data aceasta ,conducerea scolii si a inspectoratului.De ce nu s-a intrunit Comisia pentru disciplina?Pentru ca nu a vrut dna director.Acele cuvinte sunt specifice limbajului doambei inv,daca poate fi numita doamna.Nu m-ar mura ,ca in viitorul apropiat,,,doamna"in cauza ,sa fie numita director in aceasta unitate scolara,ca tare mult ii plac functiile.Sa te tii atunci jigniri si tipete nu numai la adresa copiilor ,ci si a cadrelor didactice!
Parinte SC.5:
(22 Aprilie 2021, 13:10)
Ce usor aruncați cu noroi. Fna.a fost sincera și corecta. Ce vreți? Q mutat o de la clasa unde erau nemulțumiri. Xe altceva? Sunt opinii pro și contra în rândul părinților. A procedat corect. Faceți ziaristica după cum bate ... interesul. În perioada alegerilor ati fost super. Măcar fiți obiectivi de acum S a procedat corect. Si in presa ca și pe scena politica...