Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Expert Insolvență, lichidatorul Chemgas Holding, a vândut Combinatul Chimic Slobozia cu 124 milioane de lei

Expert Insolvență, lichidatorul Chemgas Holding, a vândut Combinatul Chimic Slobozia cu 124 milioane de lei

Lichidatorul Chemgas Holding, firma Expert Insolvență, a vândut întreaga platformă industrială a Combinatului Chimic Slobozia. Cumpărătorul este societatea Popasul Trebeș SRL Bacău. Valoarea tranzacției este de 124 milioane de lei, bunurile fiind achiziționate prin licitație publică.

Vândut la licitație publică Lichidatorul Expert Insolvență, societatea desemnată să asigure administrarea Chemgas Holding, a anunțat încă din luna martie a acestui an vânzarea, prin licitație publică, a Combinatului Chimic Slobozia. La primele două licitații, organizate în data de 14, respectiv, 21 aprilie a.c., nicio societate nu a fost interesată să achiziționeze platforma industrială de la Slobozia. În urma licitației de miercuri, 28 aprilie 2021, firma Popasul Trebeș SRL Bacău a cumpărat bunurile scoase la vânzare de către Expert Insolvență. Este vorba despre Platforma Industrială Furfurol, Stația de Epurare Slobozia, dar și ansamblul de instalații tehnice utilizate pentru producerea îngrășămintelor chimice. Societatea Popasul Trebeș SRL Bacău a achiziționat Combinatul Chimic Slobozia la prețul de 124 milioane de lei. Firma din Bacău, Popasul Trebeș SRL, a fost înființată în 1991, iar principalul său obiect de activitate îl reprezintă «vânzarea de îngrășăminte chimice și produse cerealiere». Totodată, conform informațiilor publice, Expert Insolvență va vinde, prin licitație publică, și bunuri care aparțin societății Amonil. Este vorba despre terenuri și o centrală electrică de cogenerare, bunuri a căror valoare a fost stabilită la 5 milioane de euro.

29 Aprilie 2021, 09:10 (3242 vizualizări - 12 comentarii)

Citiți și:
Curtea de Apel București a decis falimentul Chemgas Holding Corporation
Decizie definitivă a Curții de Apel București: Chemgas Holding Corporation, în faliment!
Statul s-a opus solicitării privind închirierea instalațiilor Combinatului Chimic din Slobozia

Comentariile cititorilor:


Curiosul :
(2 Mai 2021, 23:24)
Cum de ministerul emergiei nu vede oportunitatea ,gaz ieftin in Marea Neagră infrastrucura bună, specialiștii in domeniul chimic,chiar si un liceu cu profil ,plus 80 miliarde de la UE ,pentru dezvoltare,ei sunt singurii prin Romgaz sa dezvolte si sa.retehnologizeze CIC Slobozia devenit Amonil devenit Chemgaz devenit Popas acum,ar putea urma calea Enel care îți vand curent cu obligativitatea de a investi in industria eoliană. Dar de ministerele sunt așa de fala pentru culorile politicului,pnl psd aceeași mizerie.
Covrig 19:
(1 Mai 2021, 09:03)
Iar o să înceapă poluarea mediului in numele la nu știu ce locuri de munca!!!!! Până nu distrugem tot nu ne lăsăm... Să nu ne mai mirăm ca am ajuns să bem apă la pet si ca nu se mai face o roșie in aer liber. Praf si pulbere pentru Slobozia!!! Iar cozi de vulpe si alte mizerii deversate. Ei nu plăteau cei câțiva angajați si voi vreți retehnologizare...
@Niciolaie :
(30 Aprilie 2021, 22:48)
Ai dreptate. De fapt cred ca au fost plătite de slobozeni ca parca aveau datorii și la bugetul local.
Cetatean:
(30 Aprilie 2021, 22:39)
Da, combinatul e bun - la fier vechi! Da, este nevoie de locuri de muncă. Da, combinatul ar fi avut nevoie de modernizări, când le au fost vremea - acum arată ca după război. Primăria trebuia sa găsească nu 300, ci 1000 de locuri de munca noi! Dar niciodată autoritățile nu lucrează și noi ajungem sa ne rugam de niște ruine sa facem bani. Combinatul + cleantech = închise. Simplu! Au fost făcute pentru a îmbunătăți situația comunității, oamenilor etc. nu pentru a nu putea deschide geamul intr o zi de canicula sau sa auzi bazait permanent. Doar nu locuim la Cernavodă.. așa-i?
Niciolaie:
(30 Aprilie 2021, 17:50)
Pe ăia 300 îi angajează Dedeman, Carrefour și Oyl în 10 minute și terminăm cu poluarea și bomba de lângă casă. Aceste așa zise salarii date la Combinat le-a plătit in fapt populația României prin neplata impozitelor de către Nicolae. Uitați-vă numai ce datorii a avut acumulate in ultimii 10 ani prin neplata taxelor și impozitelor datorate la stat.
Rsr:
(30 Aprilie 2021, 11:32)
Aceeasi Marie cu alta palarie. Popasul Trebes e tot a lui Niculae. Oamenii vor fii tot neplatiti, fara echipamente de protectie samd.nu va faceti sperante ca vor investi sau vor da salarii la timp. Majoritatea angajatilor sunt pensionari care ii vor ingropa pe cei tineri pt ca ei au pensie si au din ce trai. Tre sa fi kamikaze sa te angajezi acolo.
@......:
(30 Aprilie 2021, 10:36)
Dar tu realizezi câte locuri de munca sunt libere in agricultura și nu se duce nimeni sa muncească ? Și ma întreb ce fac acum acei 300 de oameni care ar putea fi angajați la combinat? Stau acasă și așteaptă redeschiderea? Conta pt oraș când erau 3000 de angajați nu 300. Cred ca ar fi bine sa nu mai cădem in capcanele politicienilor care ne promit marea cu sarea pentru câteva locuri de munca. Rata șomajului este acum foarte mică iar singurii care nu au de munca sunt lenesii sau unii care se cred prea bine pregătiți pentru locurile de munca existente local( chiar și pentru ei exista relocare).
Eu:
(30 Aprilie 2021, 09:27)
Eu zica ca trebuie investit (modernizat) in acest combinat deoarece este o bijuterie a acestui oras, si lumea are unde munci
....:
(30 Aprilie 2021, 07:28)
Tu realizezi ce înseamnă pentru un oraș mic precum Slobozia 300 angajați doar la acest combinat? Acești oameni au familii și un salariu peste medie așa că beneficiile sunt foarte importante pentru toată comunitatea din zona Slobozia.
@Netatean:
(29 Aprilie 2021, 20:14)
Cred ca este important și prețul pentru care se angajează oamenii sau poate ești bucuros ca ieși la pensie cu doi ani mai devreme. Cred ca sănătatea a zeci de mii de oameni este mai importantă decât 2 - 300 de locuri de munca.
Netatean:
(29 Aprilie 2021, 13:20)
Asta e buna,..ați luat o razna cu împuțitul,..in loc sa ne bucurăm că se vor reangaja oameni,.o dam pe împuțit.
Cetatean:
(29 Aprilie 2021, 11:28)
Uraaaaaaa! Liber la împuțit Slobozia!!