Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Trei foști parlamentari ialomițeni își cer pensiile speciale în instanță

Trei foști parlamentari ialomițeni își cer pensiile speciale în instanță

Ecoul proceselor intentate de foștii parlamentari pentru redobândirea pensiilor speciale a ajuns și în Ialomița. Pe rolul Tribunalului Ialomița a fost înregistrat un proces prin care foștii demnitari Maria Petre, Alecsandru Știucă și Gabi Ionașcu își cer redobândirea dreptului la pensie specială. «Noi cerem respectarea unui drept de care am fost privați!» a comentat situația Gabi Ionașcu, fost se­nator PMP în le­gislatura 2016-2020.

Drepturi cerute în instanță Pensiile speciale de care beneficiau foștii parlamentari au fost desființate în luna februarie a acestui an, cu o majoritate de voturi a deputaților și senatorilor din actuala legislatură. Imediat ce decizia a fost adoptată, foștii demnitari, membri ai Asociației Foștilor Parlamentari, au solicitat Avocatului Poporului să sesizeze Curtea Constituțională, invocând faptul că decizia de desființare a pensiilor speciale este discriminatorie. Estimările oficiale au arătat faptul că, anual, România plătea foștilor parlamentari pensii speciale de peste 12 milioane de euro. La nivel național, au fost deschise până la acest moment 122 de acțiuni în instanță prin care foștii parlamentari cer redobândirea dreptului la pensie specială. În județul Ialomița, o acțiune similară a fost înregistrată pe rolul Tribunalului Ialomița. Foștii parlamentari care își cer dreptul la acest tip de pensie sunt Maria Petre, Alecsandru Știucă și Gabi Ionașcu. Maria Petre a fost senator, din partea Partidului Democrat, în perioada 2000-2007, Alecsandru Știucă a fost deputat, din partea Partidului Social Democrat, în perioada 2004-2008, iar Gabi Ionașcu a fost ales senator, din partea Partidului Mișcarea Populară, în mandatul 2016-2020. Contactat telefonic pentru un punct de vedere cu privire la acest proces, fostul senator ialomițean Gabi Ionașcu a explicat faptul că se solicită instanței de judecată redobândirea unui drept și nu o sumă de bani. «Consider că este o atitudine politicianistă de a lua acest drept unora și a-l lăsa altora... Legislativul putea să păstreze dreptul și să modifice cuantumul! Tocmai de aceea am făcut acest demers pentru a ne recâștiga dreptul... Acțiunea este comună în semn de solidaritate între noi, foștii demnitari ai țării!» a declarat Gabi Ionașcu, fost senator al României.

29 Aprilie 2021, 07:50 (3320 vizualizări - 21 comentarii)

Citiți și:
Topul primilor 10 politicieni ialomițeni

Comentariile cititorilor:


Un ialomitean:
(9 Mai 2021, 19:03)
Lui Ionascu să i se dea apa din puțurile din Slobozia. S-O BEA EL PE TOATA! El a ales locul puțurilor. Și șpaga, bineînțeles. Ca reprezentanți ai ialomițenilor în Parlament , ce au făcut cei trei? Ce au făcut pentru Ialomița? Nimic, nimic...Doar putere , relații, șpăgi etc 
Xxxxc:
(6 Mai 2021, 14:28)
Huuuuuuuu!!!!
nemultumitu':
(5 Mai 2021, 14:13)
Rusine! 
Ina:
(2 Mai 2021, 15:43)
Cand era la isj lucra dupa propriile reguli! Sa cerseasca !
ha ha lere !:
(1 Mai 2021, 12:56)
milogii ! nu au pic de respect si rusine, nu au facut nimic si stau cu mana intinsa sa primesca pomana
Rechinul:
(1 Mai 2021, 08:42)
Știu că este plin de el, arogant, dușmănos.
Slobozean:
(1 Mai 2021, 07:58)
Credeți că dacă se comentează își vor schimba atitudinea? Trist este ca in tara asta vedem ca impostura și curvaraseala au ajuns virtuți. Dar doar vonstatam și nimic altceva. De ani și ani sunt aceleași caractere. O lume dominata de rău. România este deja în prăpastie prin asa caractere de oameni....carevfac politica doar ptr.ei. Ce oameni capabili are poporul asta, instruiți și cu caracter. Dar stau în modestie xa se promovează prostia, hoția, impostura și trădarea de tara și oameni. Vor beneficia ei de judecata Domnului...
Abcd:
(30 Aprilie 2021, 15:20)
@Pensia specială, atât stie tataie Stiuca : discutii literare. In schimb are mentalitate comunistă bazată pe amenințări (directe sau indirecte) plus ca se crede superior tuturor. Politic: nu a fost in stare sa castige o primărie rurală (a terminat pe locul 3), a intrat în parlament printr o conjunctură, iar după 2 luni a vrut sa fie prefect de Ialomita ( dorința indeplinita) si soarta a făcut ca în 2-3 săptămâni psd sa iasa de la guvernare, pierzând si aceasta functie. Am dubii in ceea ce priveste inteligenta si caracterul acestui om( PS : Il cunosc bine pe Stiuca)
Eu:
(30 Aprilie 2021, 09:31)
Parca mancati cu 10 guri, sunt multi oameni care nu au ce manca ca nu este de munca si voi vreti pensie speciala, dupa parerea mea pensia speciala o merita veteranii de razboi si cei care muncesc in conditii grele
Pensia specială...:
(29 Aprilie 2021, 22:53)
... pentru domnul Alecsandru Știucă trebuie  dată nu pentru policianul care a fost! Trebuie dată pentru intelectualul care a fost si a rămas! Ca om politic.... educația și bunul simț i-au fost obstacol! A fost, este și va rămâne un  om de cultura, deasupra acestor vremuri de doi lei! Cei care umblă prin cutia cu delight turcesc (rahat turcesc, pentru necunescători), să ia o pauză, să bea o cafea mică și să încerce să aibă o dicuție literară cu domnul Știucă!
Mircea:
(29 Aprilie 2021, 20:45)
Cu ce sau de ce,sunt atât de speciali parlamentarii ăștia? Au făcut vreun război? Au construit vreo racheta? Vor numai bani și bani,fir-ar ai dracului! Căci de 30 de ani, numai fură! Cum era țara asta și cum am ajuns? Aveam de toate,iar acum nimic nu mai este al nostru.Cu girul lor,s-a vândut tot.Mai au, să ne vândă și pe noi,la bucată.Hotii dracului! Pe care îi votam,că prostii!
IL-007:
(29 Aprilie 2021, 20:19)
Hapsanul de Stiuca vrea pensie specială? El nu a stat un mandat complet, a fost parlamentar timp de vreo două luni. Nu i mai satură Dumnezeu pe hotii astia???
Alt cetatean:
(29 Aprilie 2021, 15:06)
Sunt prea multi parlamentari. Nu merita nici macar 500 lei/luna pensie suplimentara. 
Ce fel au reprezentat poporul in Parlament daca viata romanilor de rand e asa cum e. Dupa 1990 au parasit definitiv Romania 3 milioane de oameni. A fost tras la raspundere vreunul din stimabilii de mai sus? Ce fel de legi au facut? Parlamentarul Madalin primea 9990 lei pensie, va dati seama! Tupeu...
Cetatea de departe:
(29 Aprilie 2021, 14:26)
Cea mai mare bucurie pe care o am este aceia sa văd ialomițenii suferind. Nu meritați bucurie, nu meritați nimic! Proporție de aproape nouazeci la suta sunteți îngâmfați, prosti, hoți, corupți, parsivi fără de caracter, care va furați chiar și între voi, frați, veri, rude! Persoanele, foști parlamentari apelează la justiție și sa vedeți ca or sa câștige. De ce, am explicat mai sus, pentru cei ce stiu sa citească printre rânduri. Trecând prin județ cu oarece treburi, am văzut și remarcat o groaza de infecți aleși primari. Doamne câta prostie, mizerabili, sa alegi in fruntea comunității o puscarias or un prostul familiei care nu știe de capul lui. Oleeeeeuuuu mamiculeeee cât se bucura trogloditul pentru o căruță de pământ aruncată pe drum.
Haloimis:
(29 Aprilie 2021, 13:58)
Cat de prost sa fi pentru a intelege ca acesta lege a fost facuta la misto, ca sa dea bine la prostime, scuze votantii psd pnl plus si usr. Pai bai tarane cu par pe limba, voi chiar ati crezut? Contestata si castiga clar la ccr, o alta hoarda de hoti. Cat vor sta partidele acestea nu o sa vedeti decat japca. Romanica e praf, e pulbere incepand cu anul 1996 cand sa facut cdr alianta pnt si pnl.Nimic nu se va schimba in bine atat timp cat vor sta astia la conducere. Bravo lor, au facut si fac bani pe prostia voastra, rumanschi. Sincer sa fiu imi provoaca voma dar si ura cand vad prostia cu drept de vot. Una peste alta va cam meritati traiul cetatenilor. Ei defileaza cu bani voi mergeti la vot ca oile. Proasta lume anul asta si la anul face pui.))