Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

DSP Ialomița verifică firmele care oferă mese calde nevoiașilor

DSP Ialomița verifică firmele care oferă mese calde nevoiașilor

Direcția de Sănătate Publică Ialomița desfășoară în această perioadă un control la agenții comerciali înscriși în programul guvernamental prin care li se acordă o masă caldă persoanelor defavorizate. În urma verificărilor, inspectorii DSP au descoperit mai multe nereguli cu privire la maniera în care firmele oferă mâncarea beneficiarilor. Astfel, a fost aplicată și o sancțiune contravențională.

180 de lei/lună pentru o masă caldă
Prin Schema Națională de Sprijin pentru Persoanele Vârstnice și pentru Persoanele fără Adăpost (SNSPVPA), adoptată de Guvernul României, au fost emise si distribuite persoanelor defavo­rizate tichete sociale, pe suport electronic, pentru mese calde. În județul Ialomița au fost emise 5800 de carduri electronice pentru tot atâția beneficiari. Încă de la început, inițiativa Guvernului României a creat nemulțumire în rândul beneficiari­lor din cauza faptului că oamenii au fost obligați să se deplaseze doar în zonele unde există societăți-partenere ale acestui Program. De menționat este faptul că la nivelul județului Ialomița au fost incluse în acest proiect 10 societăți comerciale care și-au asumat răspunderea de a oferi o masă caldă pe zi pentru persoanele defavorizate. În timp ce majoritatea be­neficiarilor locuiesc în mediul rural, aceștia au fost obligați să străbată zeci de kilometri până la firmele-partenere, aflate la depărtare de zonele în care aceștia locuiesc. Dincolo de această disfuncțio­nalitate, Direcția de Sănătate Publică Ialomița a realizat un control cu privire la calitatea serviciilor oferite de societățile-patenere în acest Program. Iar neregulile nu au întârziat să apară. În comuna Scânteia, de exemplu, inspectorii DSP Ialomița au descoperit faptul că administratorul societății înscrise în program, deși a declarat că poate oferi o masă caldă, în realitate acesta deținea un magazin. O situație similară a fost idenficată și pe raza localității Gârbovi. De asemenea, deși figura pe lista partenerilor cu sediul în comuna Sinești, unul dintre parteneri își desfășura activitatea în alt județ. Administratorul nu a făcut nicio notificare către autoritățile județene în acest sens, iar beneficiarii nu au putut să-și folosească tichetele în localitate, fiind obligați să meargă până la Urziceni. Mai mult decât atât, unul dintre partenerii înscriși în Program, cu sediul în Țăndărei, a fost amendat cu 10 mii de lei de către Direcția de Sănătate Publică Ialomița întrucât apa folosită pentru prepararea hranei avea o calitate necores­punzătoare. Verificările se vor încheia la finalul acestei săptămâni, oficialii Direcției de Sănătate Publică Ialomița urmând să înainteze Prefecturii Ialomița un raport detaliat cu toate aspectele sesizate în teren. Fiecare dintre cei 5800 de beneficiari a primit 180 de lei/lună pentru a-și putea asigura mesele calde.

6 Iunie 2021, 13:20 (1383 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Sancțiuni de 37 mii de lei pentru apa nepotabilă furnizată populației
Controale în cabinetele medicale din Ialomița
Control ministerial la Direcția de Sănătate Publică Ialomița

Comentariile cititorilor:


cititor:
(8 Iunie 2021, 10:04)
Este f adevărat, este risipă mare, nu sunt nici verificați bine beneficiarii.
Uni bătrâni nici nu locuiesc la adresele lor, sunt chiar în alte localități la copii deși, mâncarea se lasă la vecini.
Pensionar:
(7 Iunie 2021, 13:59)
Pensionarii ( nu fac referire la cei cu pensii speciale) sunt bataia de joc a societatii. Orice ajutor care pentru noi este binevenit , pentru altii este sursa de imbogatire.Da, mi-as dori ca cineva de la DSP sa manance ce primim noi.( de multe ori niste resturi amestecate ).Dar cine mai are timp si chef de noi!
Stanciu:
(7 Iunie 2021, 12:25)
Bani murdari pe seama nevoiasilor.
MIRCEA:
(7 Iunie 2021, 11:48)
BATAIE DE JOC CU ACESTE CARDURI ....La AXINTELE vine o firma si le  ia 40 RON pt.. un meniu care face maxim 20 RON.Daca cardul permitea sa faca o plata de 100RON pe zi atit le lua ......dar este limitat la 40 RON. FACETI CEVA CA ESTE JAF PE SPATELE UNOR BATRINI AMARITI! Mai bine sa cumpere alimente cu cardul din magazine ca sa  se aleaga si ei cu ceva .Mincarea care o aduc firmele este rece si nu este buna.........MAI BINE NU MAI LE DATI DECIT SA IMBOGATITI NISTE ,,BAETI DESTEPTI,,.......SI SA UMILITI NISTE BATRINI CU O PENSIE AMARITA.