Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Alegeri Locale parțiale pentru funcția de primar la Ion Roată și Gura Ialomiței

Ialomița în campanie electorală

Alegeri Locale parțiale pentru funcția de primar la Ion Roată și Gura Ialomiței

Luni, 7 iunie a.c., a fost data limită de depunere a candidaturilor pentru Alegerile Locale parțiale. Aparent fără miză, acest scrutin capacitează resursele tuturor partidelor politice. La Ion Roată, capul de afiș este Marinică Cazacu, iar la Gura Ialomiței bătălia se dă între Nicu Biserică (PSD) și Ioan Jipa (PNL).

La vot pe 27 iunie 2021 Până pe data de 27 iunie a.c., candidații partidelor politice din Ion Roată și Gura Ialomiței se află în campanie electorală. La Ion Roată candi­dează Marinică Cazacu (independent), Ion Păun (PMP), Ionel Păun (PNL) și Andrei Cristian Bora (PRO România). Capul de afiș rămâne independentul Marinică Cazacu. Surpriza o reprezintă faptul că Ionel Păun, fost candidat PSD la Alegerile Locale de anul trecut, este acum candidatul PNL. PSD Ialomița nu a reușit să identifice un alt candidat, așa că s-a decis să-l susțină pe Marinică Cazacu. «PSD îl susține pe Marinică Cazacu, iar Marinică Cazacu va câștiga Alegerile!» a precizat Marian Pavel, președintele PSD Ialomița. La Gura Ialomiței, au fost validați următorii candidați: Nicu Biserică (PSD), Ioan Jipa (PNL), Paulina Gorgovan (USR), Georgiana Elena Crăciun (AUR), Marius Preda (PMP) și George Vilă Corbu (PRO România). Bătălia finală se va da între Ioan Jipa (PNL), fost primar al localității în mandatul 2008-2012, și actualul edil Nicu Biserică (PSD). Acesta a devenit cunoscut în lo­calitate după ce a incendiat mobilierul din sediul Primăriei în urma decesului fostului primar Iulian Ionașcu.

11 Iunie 2021, 11:55 (2962 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Ion Roată: Dosar penal pentru «fraudă la vot»
Ialomița: Alegeri Locale parțiale în siguranță

Comentariile cititorilor:


Rezist:
(24 Iunie 2021, 04:00)
Nu am sa înțeleg cetățenii din Ialomița care Votează penali la I Roata , Fierbinti , Tandarei , Barbulesti , etc ! Și nici nesimtirea acestor penali de a candidă ! (...) ar fi trebuit sa candideze șef de camera la Poarta Albă , dacă nu am fi avut o justiție sa spunem prea blinda !
Stf:
(18 Iunie 2021, 16:15)
Haideti,sa fim realisti,domnul (...) merita sa obtina functia de primar al acestei comune! Merita,pentru ca sa vazut fapte,nu vorbe! Cine a fost zi si noapte pe teren activ,pe ploaie,pe vant..cand a fost defectiune la apa,cand sa amenajat stadionul,cand s-au facut monumentele,cand s-au pus cosurile de gunoi..etc etc...Cine???? Decat domnul (...) a fost activ pe toate strazile! A pus mana si a facut!!!Sa iasa lumea si sa spuna in gura mare adevarul adevarat,sa recunoasca binele care la facut domnul (...)! Nimeni nu a miscat un pai in atatia ani,a stiut sa darame caminul de la brosteni dar de facut, nimeni nu a facut nimic! Singurul om care va face este domnul (...)! De acum se vad fapte,nu vorbe! Iar domnul (...) sa nu mai ameninte lumea, ca ii face papusile lui si ca ii joaca pe sarma ghimpata! Nu avem nevoie de un asa primar ca domnul (...). Cu Stima!
un cetatean:
(18 Iunie 2021, 08:06)
Da este o cacealma specifica domnului (...), dar si lui (...), care este jupinul, acum in Ion Roata. Dar sa vedem rezultatul, poate cine stie, sa nu fie rasturnat de electorat sau dat jos de ANI...
@haiduc:
(12 Iunie 2021, 09:05)
E evident ca (...) a predat armele, fiind Pro PNL. Cazacu pare ca nu mai are nicio legatura cu PNL, insa el taie si spanzura... Nimic nu este ceea ce pare. Ar trebui sa i se dea functia d-lui Cazacu, direct, fara alegeri. El merita si nu are destul inca. E o tanara speranta securista.
pt.Croitoru:
(12 Iunie 2021, 08:56)
Gresit!!!Chiar i-a iesit.Odata ce ai semnat adeziunea la alt partid iti pierzi calitatea de consilier local,viceprimar.Deci pana in 2024 e tras pe dreapta.Cand vrei sa scapi de cineva in politica il fortezi sa treaca la alt partid.Si sa fim seriosi.Marinica Cazacu nu are contracandidat.
Ionel:
(11 Iunie 2021, 22:41)
Se pare ca este o moda inscrierea unor candidatil nuli, fara nici o sansa, insa care au nume asemanatoare cu cei care chiar candideaza. Astfel incat batranii sa incurce voturile! Deci Ion Paun si Ionel Paun... Astia din politica, nu au nici mama, nici tata!
Croitoru:
(11 Iunie 2021, 21:35)
Dl Pavel cred că ați uitat ce înțelegere ați făcut cu dl Cazacu,cu orice preț s-a dorit să-l scoateți din viața politică pe dl Păun, așa că ați aranjat o cacialma care nu va ieșit.