Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Unitate în diversitate» la Țăndărei

«Unitate în diversitate» la Țăndărei

Administrația din Țăndărei oferă primul exemplu de consens administrativ și politic după ani de tensiuni politice permanente. Joi, 3 iunie a.c., în cadrul unei conferințe de presă, primarul Cristi Roman a anunțat pu­blic «pacificarea» administrației locale. Edilul a fost secondat de către viceprimarul Traian Mitrea (PNL) și consilierul personal al acestuia, Auraș Popa (consilier ALDE).

60% din bugetul orașului pentru investiții Primarul orașului Țăndărei, Cristi Roman, a organizat o conferință de presă în care a anunțat «pacificarea» Consiliului Local. Poziția sa a fost susținută de către viceprimarul Traian Mitrea (PNL) și consilierul personal al acestuia, Auraș Popa (consilier ALDE): «Campania politică s-a terminat. A înce­put campania administrativă. Suntem în fața dumneavoastră, în fața cetățenilor orașului, pentru a anunța că am convenit împreună cu reprezentanții partidelor politice din Consiliul local ca în cei 3 ani rămași până la finalizarea acestui mandat să facem administrație! Bugetul orașului a fost votat de 16 dintre consilierii orașului Țăndărei, iar la construirea acestui buget au conlucrat toți consilierii locali...». Conform datelor oficiale, bugetul orașului Țăndărei este de 37 milioane de lei. În anul 2021, 60% din acest buget va fi orientat către secțiunea de investiții, iar 40% către secțiunea de funcționare. Conform declarațiilor celor prezenți, acesta este cel mai mare procent alocat dezvoltării orașului din ultimii ani.

Administrația garantează investițiile Bugetul de dezvoltare al orașului Țăndărei va fi orientat către susținerea investițiilor în Infrastructură, Sănătate, Educație și Servicii Sociale. Printre inves­tițiile de anvergură pe care autoritățile din Țăndărei le preconizează se numără construcția Ambulatoriului (11 milioane de lei) și reabilitarea Secției Psihiatrie a Spitalului (3,4 milioane de lei). Alte 2,5 milioane de lei vor fi investite de auto­rități în dotarea cabinetelor școlare ale liceelor și școlilor din oraș. La nivelul infrastructurii rutiere se estimează că vor fi reabilitate în următorii ani 34 de străzi. Primele lucrări vor debuta în toamna acestui an. Viceprimarul PNL Traian Mitrea este optimist în privința termenelor de finalizare a investițiilor: «Sperăm ca aceste investiții să se deruleze într-un ritm bun și la finalul acestui mandat rea­lizările să fie pe măsura așteptărilor cetățenilor. Important e că acum putem lucra împreună pentru susținerea acestor investiții!». Reamintim că în Consiliul Local Țăndărei se regăsesc 5 consilieri PSD, 3 consilieri PNL, 3 consilieri PRO România, 3 consilieri ALDE, 2 consilieri PI și un consilier PER.

12 Iunie 2021, 15:05 (1601 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
1 milion de euro pentru persoanele aflate «în risc de sărăcie și excluziune socială»
12 voturi pentru Traian Mitrea: Țăndărei are viceprimar PNL!
Buget de 36,7 milioane de lei, la Țăndărei

Comentariile cititorilor:


Cetatean:
(14 Iunie 2021, 08:38)
Ce bine ca exista ,, unitate in diversitate! Poate acum isi unesc forțele  si se rezolva problema  micilor canale venetiene de prin urbea noastră!
Vaska:
(12 Iunie 2021, 20:25)
Era vorba de construcție Secție Psihiatrie, acum vor reabilitare .Cum să reabilitezi o clădire din 1895, în care au fost bolnavi de ciumă, holera,tifos plus două războaie mondiale,mai corespunde standardelor sanitare din 2021 !!! Suntem departe de lumea civilizată !!!
Mar:
(12 Iunie 2021, 18:50)
Să spunem clar ce ii unește p-ăștia - banul, tată. Îi uneste în diversitate, euro, dolari, lire. Orice sa fie. Un oraș sufocat de o parte din cetățenii săi, ajutați de autoritățile statului, care sug și ei din această diversitate. Nu exista siguranță în scoli, pe strada, în casa, impozitele le plătesc prostii, blocurile stau neizolate, cu rahatul in subsol și cu o societate de apa-canal care ii jecmanesc. Legea in oraș e făcută de alt organ denumit stabor, cu complicitatea romanilor lași sau inculți. Apropo, (...) nu era în alt bisnis, pe la ADI, ori e mai lejer consilier fiindcă nu ai program fix, sau le cumulează, ca e plenipotențiar?
Sandy:
(12 Iunie 2021, 16:15)
E posibil ca acest buget să fi fost mai mare dacă se impozita corect tot imobiliarul? Oare se pot civiliza cei ce au fost plecați prin alte țări? Oare există simț civic în această localitate? Da, știu! "E grele, bre!"
Koteanu:
(12 Iunie 2021, 16:14)
Am aflat de pe fb,transmis de edilul inginer de M K tocmai de "Ziua eroilor neamului"ca la M K au murit toti eroii din pacate ,ba nu toti ca mai e unul in viata,si pt asta s  au "pus coroane" si s a dansat sarba langa moniment,dupa ce la biserica s a cantat " vesnica pomenire "Mandru ca s kotean!
Gogu de la borduri:
(12 Iunie 2021, 16:12)
TANDAREI- ORAS, Am crescut si trait in tandareiul de aur, atunci cand pe strada trecand, spuneai la oameni in varsta intalnliti: sarut-mana!  Exista o limita, oameni de valoare respectati. Biserica de referinta cea de la monument.  Preotul, respectat, temator pentru noi dar cald si apropiat. AZI  2021  LUNA IUNIE(CIRESAR)  Biserica  slujita de bunicul meu intors din razboi cu icoana MAICI DOMULUI in ranita, este goala.  Casele noastre au fost demolate, am vandut la tigani, au facut in loc case de rugaciuni( PENTRU A NU PLATI TAXE).  Merg cu baiatul meu, vreau sa-i arat unde m-am nascut, unde am crescur, unde am carpele, pe Soseaua  Brailei.Se rupe  sufletul , sa  vezi in locul casei in care ai trait, pe pamantul in care aveai via ta , gradina ta, ACUM  BETON, CASA CU ZECI DE TURNURI.  Ok.  este un act de vanzare cumparare acceptat de parti, dar  cred ca este timpul sa vedem de ce   , timp de ani buni, intermediarul  tranzactiei  este acelasi. DICOT, ANAF.  daca
auziti verificati.