Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Procurorul vitezoman Vasilescu s-a întors la Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia

După ce a fost sancționat disciplinar

Procurorul vitezoman Vasilescu s-a întors la Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia

Suspendat din funcție și achitat în primă instanță în dosarul de «abuz în serviciu» deschis pe numele său, procurorul Mihai Laurențiu Vasilescu și-a reluat activitatea în cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia. Reamintim faptul că, în anul 2018, magistratul a fost în centrul unui scandal public după ce i-a amendat pe polițiștii Serviciului Rutier Ialomița care l-au sancționat pentru abateri la Codul Rutier. În comuna Ciochina, Procurorul a fost tras pe dreapta pentru că depășise viteza legală în localitate. Mai mult, acesta avea Inspecția Tehnică Periodică la vehicul expirată. Dosarul penal se judecă acum la Înalta Curte de Casație și Justiție.

Filmul unui scandal În anul 2018, în timp ce se deplasa către serviciu, venind dinspre București, magistratul Mihai Laurențiu Vasilescu a fost tras pe dreapta de doi polițiști din cadrul Serviciului Poliției Rutiere Ialomița. Oamenii legii au stabilit faptul că procu­rorul circula cu 36 km/h peste limita le­gală admisă și, mai mult decât atât, acesta avea Inspecția Tehnică Periodică a automobilului la volanul căruia se afla expirată. În momentul în care polițiștii i-au solicitat documentele, procurorul le-a prezentat legitimația de seriviciu și le-a comunicat faptul că îi va sancționa, considerând gestul agenților de a-l trage pe dreapta abuziv. La câteva săptămâni, cei doi agenți au primit acasă, prin Poștă, or­donanțele de sancționare semnate de către procurorul Mihai Laurențiu Vasilescu. Fiecare dintre aceștia a fost amendat cu câte 5000 de lei. Cazul a intrat și în atenția Inspecției Judiciare, instituție care a stabilit faptul că magistratul a comis 4 abateri disciplinare, prevăzute în Legea 303/2004, privind statutul magistraților. În urma concluziilor Inspecției Judiciare, magistratul a fost suspendat din funcție în baza unei decizii a Consiliului Superior al Magistraturii.

A revenit la serviciu În baza cercetării disciplinare a Inspecției Judiciare a fost deschisă și o anchetă penală, dosarul fiind trimis spre judecare la Curtea de Apel București. Instanța din Capitală s-a pronunțat pe fondul cauzei, stabilind faptul că procu­rorul Mihai Laurențiu Vasilescu nu se face vinovat de faptele de abuz în serviciu de care este acuzat. Între timp, măsura de suspendare din funcție a expirat, iar magistratul a revenit în cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia. «Într-adevăr, domnul Vasilescu s-a întors la Parchetul Slobozia!» au confirmat repre­zentanții unității de Parchet. În prezent, acesta a fost desemnat să re­prezinte insti­tuția în instanță și coordo­nează activitatea Biroului pentru Protecția Animalelor din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Între timp, la Înalta Curte de Casație și Justiție se judecă apelul făcut de unul dintre agenții amendați de pro­curorul Vasilescu împotriva sentinței de achitare a Curții de Apel București. Urmă­torul termen în acest proces a fost stabilit pentru luna septembrie a acestui an.

14 Iunie 2021, 12:10 (2824 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Ialomița: Procurorul care a amendat doi polițiști a fost achitat în primă instanță
Abateri disciplinare grave reținute în cazul procurorului acuzat că a sancționat mai mulți polițiști
Inspecția Judiciară, sesizată în cazul procurorului din Slobozia care a sancționat abuziv polițiștii

Comentariile cititorilor:


Mirela:
(13 August 2021, 06:34)
Ce sistem de justitie avem în tara.. lasa de dorit.. sa repui in functie un asa om.. de-a rasu'-plansu'.. Astia care se cred mici Dumnezei sunt iertati... si sistemul doar ca sa se apere își salvează "rebuturile". Rușine! Asta e o nimica toată.. e varful aisberg-ului.. De ce nu ii luați la bani mărunți pe astia.. sa le mai faceți controale?!?! Unul d-asta care isi terorizează colegii la munca și isi terorizează si familia mai are cum sa stea în asa sistem?? Duceti-l pe munte.. in pădure.. nu intre oameni. De ce nu verificați sa vedeți ce dosare mai are la sectia speciala?? Cum si-a terorizat sotia... cum tipa.. cum urla. cum o ameninta si cum o bătea... si dupa ce femeia a prins putin curaj și a luat-o la sanatoasa impreuna cu copilul, a mai stresat-o si prin tribunale de nu mai știa pe unde merge. Cautati pe net, ca a avut și ordin de protectie acest individ! Si justitia ii tine partea ca sa nu se afle niste chestii grave. Curățați SISTEMUL de asa oameni!! Cine a ajuns sa ne ancheteze pe noi.. niste frstrati care se cred buricul pământului. Cauze pierdute.... Rușine.. rușine.. rusine.. Bravo independent ca a mai scos la lumina niste lucruri.
Nuti spaima Constitutii:
(14 Iunie 2021, 22:53)
Acuma' nu ca zic ... da' vreau sa spui ....:))) De obicei si pe mine ma arde la lingurica cand aud de justitie. Nu de alta dar este ultima speranta a noastra sa mai rezolvam ceva ... vreodata.... Este adevarat ca sunt multe exemple negative. Si jur ca n-am avut tangente cu justitia ... de pe baricade opuse. Si sper sa nu fie cazul vreodata. Totusi am auzit si de ceva cazuri de judecatori corecti. De procurori insa .... In primul rand nu se strofoaca nici unul sa vada daca nu cumva esti nevinovat de zici ca au norma la condamnari obtinute. Si cred ca au. Probabil ca asa avanseaza ei dar .... ar fi cred normal ca sa fie si retrogradati atunci cand gresesc grav. In afara de asta nici nu stii cum sa fie bine ... Nu i bine daca faci sectia de investigatie a infractiunilor din justie ca te trage coana Europa de urechi ... si o parte a presei. Nu mai zic ca fiind gaselnita PSD ului doar sa zici ca esti de acord si toata lumea te face cu ou si cu otet. Da'' nici daca i lasi de capul lor in varful lantului trofic nu i bine ca uite ce am ajuns. Nu mai zic de sute de procese pierdute la CEDO si prin alte locuri (ultima stire fiind cu Puiu Popoviciu) pt care ei nu raspund absolut deloc. Toata lumea raspunde pt ce face doar ei nu. Felicitari Independent ca ai avut curajul sa aduci subiectul in discutie. Chiar ai curaj .... nu te incearca asa o mica spaima ?? :))
Carmen:
(14 Iunie 2021, 17:46)
Funcția de procuror presupune echilibru si decență, atribute pe care omul acesta nu prea le are. Interesul public ar trebui să primeze in fata intereselor personale ale acestui individ.
Psd:
(14 Iunie 2021, 15:10)
D nu-l procuror este un foarte bun profesionist ..mai ales acum după ce a simțit chiar pe pielea dumnealui cum funcționează minunata justiție românească ! Respect !
Raisa:
(14 Iunie 2021, 14:38)
Scârbos sistem de justitie si corupt, pâna la dezinfectantul de la wc. Sistemul batjocoreste si ultima picatura de transpiratie o cetateanului de rând. Procurori, judecatori, nu sunt corupti, hm si pensii speciale, pe baza la ce? Române, române, vai steaua ta de ticalos, dormi linistit fara sa-ti pocneasca arterele din cauza tensiunii. Ma bucur enooorm foarte mult cand vad ca prostia naste pui de monstru in fiecare zi. De revenit niciodata, sa dus dracu Romania!