Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Gâlceava parlamentarilor ialomițeni cu PNRR-ul lui Ghinea

Gâlceava parlamentarilor ialomițeni cu PNRR-ul lui Ghinea

Planul Național de Redresare și Reziliență, operă guvernamentală antumă atribuită lui Cristian Ghinea, ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, a transformat Parlamentul României într-un teatru de război. Printre beligeranți se numără, ine­vitabil, și parlamentarii ialomițeni. Așa că ne-am gândit, dacă tot nu înțelege nimeni cei cu PNRR-ul ăsta, să oferim electoratului care a trimis patru deputați și doi senatori să ne reprezinte, o sinteză a reacțiilor politice ale acestora. Cât despre cele 29,2 miliarde de euro cât ne promitea UE la ultima strigare cu tot cu împrumuturi, rămâne cum s-a stabilit. Nici ei nu-i au, nici noi nu-i vedem!

De ce trag clopotele, Fănică? Deputatul PSD Ștefan Mușoiu a început săptămâna furtunos declamând de la înăl­țimea Tribunei Parlamentului o moțiune de cenzură funebră a PSD împotriva ministrului Ghinea: «Fiecare zi cu Ghinea la butoane înseamnă pierderi imense din fondurile europene și scufundarea în abisul auste­rității. Absorbția curentă este la pământ. PNRR este un dezastru! Iar programele din cadrul finan­ciar 2021-2027 nu există nici pe hârtie. În fiecare zi România pierde bani mulți din cauza in­competenței ministrului Ghinea. Faptele și cifrele vorbesc!». În varianta declamată de Ștefan Mușoiu, citirea moțiunii durează 13 minute, concluziile sunt fatidice, iar soluția una singură: demisia ministrului Ghinea! Mai discretă, Raluca Dumitrescu, colegă de partid și bancă parlamentară cu domnul Mușoiu, trece în revistă pe pa­gina sa de Facebook, sub hashtag-ul «#era pe când nu s-a zărit, azi o vedem și nu e», câteva din declarațiile eclectice ale miniș­trilor Ghinea și Oros. Ne-a zgâriat retina următoarea afirmație: «Putem să producem energie verde în cantitate mare și foarte ieftină». Și am înțeles că prin Ialomița nu va trece niciodată canalul Siret-Bărăgan pentru simplul fapt că acesta nu va fi construit!

Balaurul PNRR, juna Rodica și Adrian Parlamentarii ialomițeni ai PSD nu luptă singuri cu mi­nistrul Ghinea și PNRR. În eșalonul doi al acestei bătălii epice stau neclintiți senatorii AUR, Rodica Boancă și Adrian Costea. Prima, pentru că nu înțelege absolut nimic din PNRR, repostează pe pagina ei de Facebook luări de poziție publice ale colegilor cu mai multă glagore politică, poezii patriotarde și afirmații de genul «PNRR este un veritabil act de trădare națională! #Dreptate pentru România!». Mai cerebral, colegul Adrian Costea, își amintește de talentele lui de blogger și încropește un discurs care se dorește ucigător la adresa ministrului Ghinea: «În cel mai bun caz, poate să îți scrie o schiță gen listă de cumpărături. Dar ăsta nu e management de proiect. Și nici nu te poți pretinde a fi ministrul Proiectelor Europene. Ești doar o gospodină casnică care soli­cită soțului (Comisia Europeană) bani pentru mers la piață. Mai pui de la tine un 0, poate îți iese de un parfum, o rochie și niște dresuri faine!». Niciunul, nici celălalt, ca de altfel nici parlamentarii PSD de Ialomița, nu propun alternative, nu identifică soluții și nu construiesc «meca­nismele» de accesare a acestor fonduri, așa împuținate de incompetența lui Ghinea și de lipsa de transparență a Guvernului.

Parlamentari ialomițeni non-beligeranți
O notă aparte în vacarmul războiului parlamentar pentru PNRR fac deputatul AUR Titus Silviu Păunescu și deputatul PNL Luminița Barcari. Primul a înțeles că subiectul îl depășește și a ales să reprezinte Ialomița în gamă minoră, susținând cauza copiilor cu dizabilități din în­treaga țară. Cât despre doamna Barcari, aceasta e prea ocupată cu campania electorală pentru președinția PNL Ialomița pentru a se lăsa distrasă de războiul politic pentru PNRR. Pagina ei de Facebook consemnează harnic că a bifat vizite electorale la Miloșești și Căzănești, printre membrii de partid din aceste filiale. Iată o mostră a discursului său public: «Îi doresc mult succes președintelui organizației PNL Miloșești, domnul Nelu Chițoiu, în eforturile domniei sale de a întări fibra liberală în comună și le mulțumesc tuturor membrilor organizației din Miloșești pentru pasiunea cu care își dedică din timpul lor politicii liberale!». Nu-i așa că e înduioșător? Și că, de fapt, doamna Barcari e singura care ne explică clar că în politică interesul public este urmărit doar atunci când el se suprapune interesului personal. Că altfel, cine s-ar agita degeaba demonizând PNRR!?

15 Iunie 2021, 17:40 (1887 vizualizări - 5 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Presedinte...:
(25 Iunie 2021, 01:03)
Va dati seama la ce nivel a ajuns județul nostru!? Niciunul dintre parlamentarii acestui judet nu au habar de ce înseamnă acest PNRR. Ei își dau cu părerea fără sa înțeleagă principiile și mecanismele repartizării acestor bani pentru România. Cetatenii acestui judet au trimis în ele mai importante funcții de reprezentare cele mai proaste variante! Sigur ca acesti cetateni au avut de ales între variantele propuse de partidele tradiționale și partidele noi, variante care de care mai proaste.Mai grav este ca cei doi ,,conducători importanți", presedintele de CJ si primarul municipiului, sunt la fel (...) ca și unii parlamentari. Eu ma asteptam ca acești lideri de carton sa ne spună cati bani va absorbi județul nostru din acest PNRR. Tare sunt curios sa aflu ce proiecte județene sunt finanțate din PNRR si cati euro vor ajunge în Ialomița.ASTEPT!
vigi.....:
(16 Iunie 2021, 19:41)
Eu zic ca cel mai frumos e sa va dati demisia toti din functiile pe care le aveti .....in afara de senatoarea (...) care si dumneaei in afara de liveurile care le face pe facebook si acolo cite o aparitie sau luare de cuvint de la tribuna parlamentului si nici acolo concret nu spune ce face ptr ialomita sau citi bani va reveni proiectelor din ialomita conform PNRR care din pacate nici un leut de restul Parlamentarilor nici nu am auzit de ei probabil sta cit se poate de ascunsi pe unde poate .....si asa sa mai duce inca 4 ani si nimic pentru judetul asta concret sa se faca.....!!!!!!!   Ce poti sa le spui la asemeni de oameni ....decit ....RUSINE SA VA FIE !!!!!....veniti sa ne cereti voturi si sa ne mintiti ca dregeti ca faceti si nimic in teren .....!!!!!!!
Nimeni Altu':
(16 Iunie 2021, 13:27)
Toti o apa si-un pamant. (...) (profesor de limba romana) face greseli elementare de limba romana, iar ea crede ca intelege PNRR-ul?!!!! Mediocrii parlamentari ialomiteni isi dau cu parerea.
Armando:
(16 Iunie 2021, 07:38)
Acesti noi deputati si senatori au invatat repede ce inseamna sa "esti" politician:nu conteaza ce spune adversarul, il contrazici! Daca mai vorbim si despre bani, cu atat mai bine, ne sustinem cauza(care?
PSD ist turmentat:
(16 Iunie 2021, 07:29)
Va dati seama, acești aleși nu obțin de la stat decât 60.000 euro lunar. Ce mare bine ne aduc asa zisii politicieni? Doar pozează în eminente morale... altceva nimic. Oportunism și hoție. Tara e scufundata de astfel de indivizi... oportunismul și prostia a ajuns la rang de noblețe. Copii ne pleacă, am devenit sezonieri prin Europa. S a dus cu tara românească.