Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Plângere penală pentru depozitarea ilegală de deșeuri

Primăria Slobozia ia măsuri

Plângere penală pentru depozitarea ilegală de deșeuri

Aproximativ 30 tone de deșeuri provenind de la autoturisme dezmembrate au fost descoperite depozitate ilegal la platforma de gunoi din zona Cartierului Slobozia Nouă. Potrivit reglementă­rilor în vigoare, în incinta acestei platforme pot fi depozitate doar deșeurile menajere. Reprezentanții administrației locale au sesizat Garda de Mediu Ialomița și au depus o plângere penală la Poliția Municipiului Slobozia.

Verificările sunt în curs Deșeurile depozitate ilegal au fost descoperite de către reprezentanții Poliției Locale Slobozia în timpul unei misiuni de patrulare. Aceștia au făcut primele demersuri și i-au identificat pe cei care le-au aruncat la platforma din zona Cartierului Slobozia Nouă. Responsabili de această situație sunt reprezentanții societății Pandora Prod SRL din Slobozia, firmă care își desfășoară activitatea în domeniul transporturilor. Camerele video din zona platformei de gunoi au surprins momentul în care camioanele societății Pandora Prod SRL depozitează deșeurile provenind din dezmembrări auto. Demersul este unul ilegal, având în vedere că platforma de gunoi din zona Cartierului Slobozia Nouă este destinată exclusiv depozitării gunoiului menajer. Agenții Poliției Locale Slobozia și-au făcut datoria și au prezentat situația administrației locale. Oficialii Primăriei Slobozia au făcut la rândul lor demersuri în sensul înaintării unei sesizări către Garda de Mediu Ialomița. De asemenea, a fost depusă și o plângere penală la Poliția Municipiului Slobozia, pentru încălcări ale legislației în domeniul protecției mediului. Prin demersurile realizate, administrația locală a Sloboziei încearcă să descurajeze practicile care pun în pericol mediul înconjurător. «Au fost sesizate toate instituțiile abilitate pentru ca astfel de situații să nu se mai repete! S-au sesizat chiar și organele judiciare... Trebuie să avem cu toții un interes comun în ceea ce privește păstrarea unui mediu curat!» a precizat Dragoș Soare, primarul municipiului Slobozia. Datele arată că aproximativ 30 tone de deșeuri au fost depozitate ilegal în incinta platformei din zona Cartierului Slobozia Nouă.

18 Iunie 2021, 13:10 (10134 vizualizări - 9 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Dan:
(28 Iunie 2021, 18:58)
Garda ďe mediu se face ca nu vede groapa de gunoi de lângă Munteni Buzău ce arde seara de ani de zile și nici se vede cum învinge buldozerul pământ peste gunoi și ce e și mai rău,cum se apropie nivelul comunei de DN2
Nikipiki:
(20 Iunie 2021, 21:53)
Foarte tare!l-am prins pasta de la slobozia noua si pe nicu pericli care zilnic foloseste buldozeru si impinge moluzul in padurea care ar fi trebuit sa fie perdeaua forestiera a orasului! Domnu primar va rog eu sa-i reamintiti lui Nedelcu de la locala care ii sunt sarcinile de serviciu! Pana la un deznodamant fericit pt acest oras, traim in Sloboxia si asta ne ocupa tot timpul!
Maricel:
(20 Iunie 2021, 20:23)
De deseurile si resturile din constructii depozitate vis a vis de Kaufland langa autobaza si peco Pericle, nu se spune nimic nicaieri?! Lumea trece pe langa si nu vede ca a disparut padurea orasului!!
Solutie:
(19 Iunie 2021, 23:58)
Azi la Timisoara, maine in toata tara: https://www.facebook.com/watch/?v=169878478422914 Vedeti ca se poate?
Taxe și impozite:
(19 Iunie 2021, 23:53)
Răspuns pentru Păgubit : De ce ar conta pentru noi ca exista astfel de cazuri ? In comunitatea noastră exista suficienți contribuabili cu calitatea de cotizanți permanenți ce impulsionează bugetul local suficient cât sa nu ne mai facem griji, aparent. Și apoi... ITM in control? Nu au societăți și/sau angajați! RAR?Nu. Nu au cod Caen specific! Poliția locală? Ehh...este prietenul/Vecinul/ neamul nostru...nu se poate! Și mai ales...poate ne mai reparam și noi una,alta...știți cum zic?! Lasă...ca și taxele astea, impozitele, TVA ,ISCIR,SSM,Metrologie,Autorizare RAR,ISU.....și ma sunt...are cine le plati... ca de ..dacă au ales sa se autorizeze sa plătească?..răspunderea? Ce?! Trebuie sa și-o asume toți bipezii?! Lipsa taxelor și impozitelor și desigur și a răspunderii se reflecta in calitatea serviciilor și mai ales a prețului mic. Ehh lasă...doar nu sunt in joc vieți omenești?! ....doar deșeuri, care costa și ele...dar ei nu colectează “doar arunca”.....concluzie: fraudarea aparatului de stat...cam asa se vad lucrurile!
Pagubit :
(19 Iunie 2021, 18:08)
Mi se umple inima de bucurie cand vad ca autoritatile se implica si apar si rezultatele! Astept totusi sa vad si mai multa implicare din partea Garzii de Mediu, a Politiei Locale, a ITM-ului si a Politiei economice pentru stoparea activitatilor ilegale care au luat amploare atat pe raza judetului Ialomita cat si in tara. Pandora este doar un caz minor in care o societate isi repara probabil masinile proprii si bineinteles ca a generat si deseuri din acesta activitate dar de ce nu fac autoritatile nimic cu cei care fara nici un fel de autorizatie desfasoara activitati de reparatii auto ilegale . Putem sa ne imaginam cate deseuri genereaza aceste activitati, cata munca la negru, cate incasari nefiscalizate etc. doar daca la o analiza simpla uitandu-ne pe situl RAROM.ro vedem autorizate aproximativ 20 de ateliere auto iar in realitata sunt peste 60 in Slobozia. Este plin internetul de anunturi cu reparatii auto sau incarcari de freon prin locatii precum “Ampa , sos Brailei 21,Bucu str. Independentei nr 1 si 3, Paltinis str. Crizantemelor (doua service-uri), Str Garii Slobozia in spate la Pet Star, Str. Garii Noi Slobozia chiar langa cladirea peronului, Stejaru str. Tineretului, DN2A nr.14 vis a vis de Dedeman” si multi altii care lucreaza prin tot felul de cladiri ascunse . De ce nu fac autoritatile nimic pentru a stopa astfel de activitati neutorizate unele cu vechime de peste 7-8 ani ?
Votant:
(18 Iunie 2021, 19:27)
Dragi aleși locali, in frunte cu dl primar, ocupati-vă de asfaltarea străzii Iezerului din Slobozia Nouă, care este intens circulată, poate mai mult ca oricare altă stradă din cartier. Domnul primar să nu uite că a promis asfaltare ei în acest an. Nu ne mai duceți cu vorba că acum vin alegerile.
Primaria buna de plata:
(18 Iunie 2021, 17:16)
Insist. Daca doamne fereste se intimpla vreo nenorocire si are loc vreun incendiu la vreun apartament in spate la R2, merita Primaria data in judecata si ceruta o despagubire frumusica pt ca nu si-a facut treaba desi a fost sesizata de un potential pericol? Dar daca sint si victime? Pe locatar il inteleg, tine cu dintii de terenul care nu-i apartine dar Politia si Primaria ce fac?
Lenina:
(18 Iunie 2021, 17:06)
Mai tovarasi, dar deseurile depozitate pe domeniul public in spatele blocului R2 de pe bdul Cosminului de catre un preacinstit gospodar, nu le vede nimeni? De ani de zile polueaza locul plus ca la un incendiu pompierii or sa aiba ceva de furca pina ajung la apartamentele din zona. Cine plateste pagubele in cazul asta?