Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

«Escadrila de Aur» a generalului Strâmbeanu de la Săveni

«Escadrila de Aur» a generalului Strîmbeanu de la Săveni

De Înălțare, la Săveni, viața curge domol, ca în secolul trecut. Copiii de grădiniță duc flori eroilor la monument, preoții dau slavă lui Dumnezeu, elevii recită poezii despre soldații care nu s-au mai întors acasă de pe front, oamenii întregi își văd de grijile lor... Numai generalul Victor Strîmbeanu se pregătește pentru lansarea cărții lui. A ales să o facă aici, în satul în care s-a născut, la 11.00, la Căminul Cultural. Cartea se numește «Așii aviației de vânătoare din România-Escadrila de Aur» și este ultima dintr-un șir de cărți prin care generalul Strîmbeanu ne restituie Istoria națională.

Moștenirea generalului Strîmbeanu
Generalul Victor Strîmbeanu are un CV cât o carte. Soldat la baza aeriană Borcea în anii ’80 și general al aceleiași baze 20 de ani mai târziu, pilot de vânătoare pe zeci de avioane, de la IAR 823 până la MIG 21 și C-130 Hercules, comandant al aeroportului din Kabul, în anii războiului din Afganistan, medaliat cu mai toate medaliile Aviației militare și civile... La Căminul Cultural din Săveni însă, generalul Victor Strîmbeanu e doar un om care deschide elevilor fereastra către lumea cea mare. De aceea ge­neralul nu le vorbește copiilor despre cartea lui, ci despre zbor. Și despre îndrăzneala de a visa la lumea de dincolo de granițele Săvenilor: «Noi, oamenii, avem sădită în noi această sămânță a zborului... Și cea mai mare frică după ce ai făcut primul zbor rămâne aceea că nu te vei putea întoarce acolo sus. Și din momentul ăla lumea se schimbă și lupți pentru a-ți împlini acest vis... Dacă veți alege să zburați, veți simți și veți înțelege ce încerc să vă spun. Dar orice veți decide să faceți în viață, puneți-vă întrebări. Nu vă mulțumiți cu ce vi se spune, cu ce știți! Întrebați mereu, fiți iscoditori. Și căutați să vă înconjurați de oameni care au ochii mai mari deschiși către lume. Așa veți reuși de fiecare dată...». În sala Căminului Cultural din Săveni e liniște și răcoare. Copiii îl privesc nevinovați pe generalul care transformă trecutul în viitor. Oare simt că se întâmplă asta?

Lecția de Istorie națională
Generalul Strîmbeanu știe că răbdarea copiilor e măsurată. Nu se teme de audiență... A fost reprezentantul României în NATO, a stat la masă cu reprezentanții tuturor Pute­rilor lumii ăsteia. Dar nu cu elevii școlii din Săveni! Generalul are însă în spate un secol de Istorie și toți eroii României de la Al Doilea Război Mondial. Începe cu cei 7000 de români mitraliați la Fântâna Albă, din ținutul Herța. O dramă a Istoriei pe care puțini și-o mai amintesc. Apoi despre eroii fără monumente, eroii celui de Al Doilea Război Mondial. Despre tratate strâmbe, oameni care au făcut România Mare, despre regii care ne-au făcut cinste, despre toxicul rege Carol al II-lea, despre Antonescu, despre Mihai, despre generali asemeni lui... Și despre soldați. Mai ales despre soldați! Oameni care au luptat pentru țara lor din tranșee, oameni care au văzut și au trăit ororile unui război pe care nu l-au vrut și au murit cu gândul la România Mare. Generalul nu e naționalist. Discursul lui nu are accente extremiste. E tonic, pozitiv, plin de vervă! Nu cere răzbunare, nu vrea. Amintește momente cheie, ani negri, date istorice precum cea de 10 iunie, ziua tuturor eroilor care de-a lungul veacurilor au murit pentru apă­rarea neamului românesc. Și, evident, despre cei 25 de ași de vânătoare ai României, pe care cartea sa îi restituie țării... Unul dintre ei încă mai trăiește. Are 102 ani și se numește Ion Dobran: «Vă vorbesc despre Istorie și despre aviație cu speranța că, la sfârșit, veți rămâne cu un sentiment de recunoștință față de acești eroi ai națiunii române. E tot ce pot să sper!».

Aripi pe care Istoria nu le frânge
În sala Căminului Cultural de la Săveni, cartea generalului, «Așii aviației de vânătoare din România-Escadrila de Aur», devine doar un pretext pentru a învia o Istorie pe care oamenii mari au ales să o uite. Istoria aviației militare române. Așii aviației militare române se numesc Cantacuzino, Șerbănescu, Milu, Vizanty, Chirvasuta, Maga, Mucenica, Gavriliu, Greceanu, Lungulescu, DiCesare... Și tot așa, până la 175. Unii au fost prinți, alții au fost militari de carieră, alții doar piloți și atât... Dar toți au iubit zborul și țara pe care au apărat-o în aer până la jertfa de sine. Iar generalul este chezaș și mărturisitor al eroismului lor. «Bâzu» (n. red.: prințul Constantin Cantacuzino) a doborât 69 de avioane, Dan Vizanty a doborât 43 și a putrezit 5 ani în închisorile comuniste pentru că și-a apărat țara... Tudor Greceanu a murit în 1994, într-o garsonieră mi­zeră din Ferentari, fără picioare și uitat de toată lumea. Iar generalul Ion Dobran s-a întâlnit în 2010 cu colonelul american Barrie Davis, pe care a refuzat să-l ucidă după ce i-a doborât avionul de vânătoare. La 13,00, tributar unei rigori militare de-o viață, generalul Victor Strîmbeanu tace, iar copiii se risipesc către casele lor. Eroii «Escadrilei de Aur» continuă însă să vorbească din paginile unei cărți care ne restituie istoria nescrisă și neuitată a Ro­mâniei. La Săveni, în Ialomița!

19 Iunie 2021, 09:55 (9083 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Stație modernă de epurare și tratare a apei în comuna Săveni
Sănătate la preț redus, în comuna Săveni
Un nou proiect la Săveni

Comentariile cititorilor:


Iva:
(20 Iunie 2021, 21:08)
Mult respect . Am avut onoarea să-l cunosc fără a ști de fapt cine este și pot afirma că este un om deosebit cum nu putem afirma despre mulți în ziua de astăzi. Numai bine și multă sanătate și de ce nu să-i calce pe urme din cei tineri câți mai mulți .
Emil:
(19 Iunie 2021, 10:17)
Respect! Asemenea OAMENI ar trebui bagati in seama de autoritati, nu toate nulitatile mai mult sau mai putin politizate, pardon, cosmetizate, de farfaronii politicii de azi....