Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Aparatul administrativ din Slobozia va fi restructurat în luna iulie

E gata noua organigramă!

Aparatul administrativ din Slobozia va fi restructurat în luna iulie

Administrația Soare a finalizat noua organigramă a Primăriei Slobozia. Conform datelor oficiale, vor fi restructurate 30 de posturi. «Scopul nostru nu este să dăm oamenii afară... Dorim o administrație suplă și performantă!» declară public primarul Sloboziei, Dragoș Soare. Noua organigramă va fi votată în cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia de la sfârșitul lunii iulie 2021.

Mult zgomot pentru nimic În campania electorală, primarul Dragoș Soare anunța că restructurarea a 100 de posturi la nivelul administrației locale ar permite asfaltarea unui kilometru de drumuri anual. La 10 luni distanță de la aceste declarații, punerea în practică a acestui deziderat se dovedește imposibilă. Primele intenții de restructurare a aparatului administrativ al Primăriei au fost anunțate în luna februarie 2021. La momentul respectiv, primarul Dragoș Soare susținea că poate schimba percepția publică asupra admi­nistrației pe care o conduce prin restructurarea aparatului administrativ din subordine. La 5 luni distanță de la aceste declarații, în pofida evidenței, Dragoș Soare nu renunță la poziția sa: «Slobozenii au nevoie de o administrație suplă și performantă! Și facem pașii necesari pentru a le oferi această admi­nistrație... Nu este ușor, pentru că există proceduri legale care nu pot fi ocolite. Noi le urmărim întocmai pentru a evita orice posibile abuzuri. Am fost la Agenția Națională a Funcționarilor Publici cu noua organigramă și am primit aviz favorabil pentru ceea ce intenționăm să facem. Este un proces mai lent, dar este irever­sibil. Vă asigur!» susține Dragoș Soare.

«Ori semnezi, ori pleci acasă!» În așteptarea restructurărilor promise, unii dintre funcționarii instituției lansează acuzații grave. Susțin că ar fi fost obligați să demisioneze sau să accepte detașarea în cadrul unor departamente care au deficit de personal. Primarul Dragoș Soare res­pinge public aceste acuzații: «Nu există așa ceva: „ori semnezi, ori pleci acasă!“. Exclus! Noi ne dorim să protejăm toți angajații Primăriei. Unii dintre acești oameni au ajuns la concluzia că nu pot lucra în noile condiții și și-au găsit de lucru în altă parte... Alții urmează să dea concurs pe post, acolo unde sunt 2 sau 3 sau mai mulți care au atribuții similare, dar nu au un volum de lucru adecvat... Alte posturi trebuie relocate, iar aprobarea noii organigrame va permite acest lucru. Tot ceea ce dorim noi este profesionali­zarea instituției!» a explicat Dragoș Soare. Paradoxal, deși vor fi restructurate posturi, Primăria Slobozia continuă să aibă nevoie de forță de muncă cu înaltă calificare. La acest mo­ment, administrația locală caută un arhitect dispus să preia postul de arhitect-șef al orașului, ingineri specializați în domeniul construcțiilor și specialiști în implementarea de proiecte europene.

Lungește-ne, Doamne, boala! Lista cu posturile care vor fi restructurate nu a fost finalizată. Dragoș Soare susține însă că noua organigramă va fi prezentată în plenul Consiliului Local Slobozia la sfârșitul acestei luni. Conform reglementărilor legale în vigoare, după aprobarea acesteia, funcționarii ai cărori posturi vor fi restructurate au la dispoziție două luni pentru a părăsi instituția sau pentru a se înscrie la concursurile organizate de către Primărie pentru posturile nou apărute. Estimările oficiale vorbesc despre un maxim de 30 de posturi care urmează să fie restructurate. Mulți dintre funcționarii vizați de restructurare și-au găsit deja alternative de angajare la alte instituții publice din oraș. Dragoș Soare respinge, de asemenea, zvonurile potrivit cărora ar putea exista mai multe valuri de restructurări la nivelul instituției: «Repet. Slobozenii au nevoie de o administrație suplă și performantă! Cei care înțeleg acest lucru și oferă concetățenilor respect și soluții pentru problemele lor nu au de ce să se teamă... Mulți dintre colegii mei au înțeles acest mod de a munci. Iar cei care nu înțeleg că sunt în slujba cetățeanului, sunt liberi să plece și să facă ce își doresc!» a adăugat Dragoș Soare.

19 Iulie 2021, 07:55 (4651 vizualizări - 22 comentarii)

Citiți și:
Administrația Soare restabilește legalitatea pe scările de bloc din Slobozia
Regulamentele administrației Soare pentru Slobozia
Infrastructura rutieră a Sloboziei așteaptă investițiile administrative
Primarul Sloboziei, Dragoș Soare a decapitat șefii serviciilor din aparatul propriu
Unanimitate la vot pentru noua Organigramă a Primăriei Slobozia

Comentariile cititorilor:


Alt Cetatean:
(25 Iulie 2021, 11:38)
@Cetatean al municipiului slobo: cica au fost părinți la el în audienta și răspunsu a fost simplu ca pe el nu îl interesează ca el nu are bani (de parca ar fi din buzunarul lui și nu din banii contribuabililor), singurul scop al lui este de a desfinta aceasta instituție paza și servicii comunitare (un bun al primăriei). Asta este politica liberala fratilor
Gogu de la borduri:
(24 Iulie 2021, 22:58)
ESTE BAIAT BUN, VORBITI  PE LIMBA LUI-1 VREM AER CURAT FARA TANTARI. 2-Vrem primar ca tine fara intermediari., Vrem apa curata si neevaluata,. Daca tu SOARE POTI FACE ASTA , TE ASIGUR CAVEI FI PE VECI PRIMARUL NOSTRU.
Cetățean al municipiului Slobo:
(24 Iulie 2021, 16:13)
Domnule Primar cu Paza de la școli ce faceți ? ,mai sunt 40 de zile și începe școala, să fie chemați din șomaj vechea pază că cunosc părinții, copii și sunt probleme la școli !!! Măcar la școli să asigurați siguranța copiilor că se întâmplă multe în ziua de azi nu cu camere de supraveghere !!! Paza umană este cea mai bună și eficientă cum a fost până acum și cea veche care a fost în ținuta de comunitar că prezintă încredere în fața persoanelor, părinților și nu în ultimul rând copiilor pe care îi cunosc pe acești Agenți de securitate de atâția ani !!! Vă mulțumesc frumos pentru înțelegere și sper să se rezolve situația !!!
Anastasia:
(20 Iulie 2021, 13:27)
Sa nu se faca restructurari a la,,Urban" si apoi sa angajam,,my family".
praf in ochi:
(20 Iulie 2021, 12:49)
Ar fi OK daca ar da afara pilele angajate de fostul primar, insa sa nu mai angajeze in locul lor alte pile ale lui; insa cred doar ca face loc politrucilor galbeni. De cand s-a instalat in functie "face economii" dand angajati afara; dar o fi dat si ceva externalizari de servicii pentru firme de casa peneliste?
Desi a fost sesizat cu privire la faptul ca anumiti prieteni care cotizeaza la politicieni au construit ilegal prin cartier si deranjeaza linistea publica prin activitatea lor tot asa de ilegala, el tace si nu ia masuri. Aici nu mai sunt vinovati angajatii puturosi/incompetenti, ci chiar soarele orasului. Se inscrie perfect pe traiectoria celorlalti politruci! Il mai stiti pe Zdreantza? cel cu sobolanul la bot, pe flausatul iesit zilele trecute pentru buna purtare? E, tot asa se lauda si el ca reformeaza administratia, ca sa nu mai stea putorile de bugetari la cafele/tutun toata ziulica; iar in paralel isi platea pilele de la partid cu posturi caldute. Ne-am saturat de acesti luceferi/sori/iluminati ai institutiilor publice! Vrem fapte, nu gargara pentru prostirea electoratului. Orasul tot nu are apa potabila, este infect, investitii minime - ioc, investitori - deloc, parcare nefinalizata, etc, oras in pragul falimentului. Doar seful lui politic vede bunastare si crestere economica. In loc sa rasara - asa cum ne-am fi dorit - cred ca va incepe si continua doar cu apusul!
Crd:
(20 Iulie 2021, 07:18)
De Strada Filaturii s a auzit pe la Primarie???!!E jale.rupi masina!!.Dealtfel,o sosea folositoare si cu traditie in Slobozia...
Rod Bogat:
(19 Iulie 2021, 22:54)
Până când faceți restructurări, încercați altă soluție împotriva țânțarilor. Cooperativa "munca în zadar". Așa se numește acțiunea seară de seară, iar țânțarii sunt gâdilați pe banii noștri. Bag seamă că pe voi nu vă ciupesc țânțarii și nu vă miroase urât în toiul nopții a rahat, ori a hoit. În rest toate bune, apa este o mizerie pe care unii o beau neavând bani pentru apa de la magazin. Și cum spuneți? Suntem în Uniunea Europeană?!
Votant:
(19 Iulie 2021, 20:23)
Sper sa nu fie o administratie supla ca domnul primar.Si ce s-a scris ca functionarii au fost obligati sa demisioneze sau sa se mute pe alte posturi este perfect adevarat.Dar adevarat este ca primarele care este nu a fost el ci a trimis oamenii “competenti”pe care i-a angajat domnia sa. Halal primar. PS:Sunt convins ca nu va fi publicat acest comentariu.Orice comentariu care il acuza pe marele primar este radiat din start.Slobozenii stiu de ce.
Un idealist:
(19 Iulie 2021, 20:15)
Așa este Didina, așa este Zamfir! Aveți perfectă dreptate!
Dis:
(19 Iulie 2021, 19:41)
Deja au început sa vina ,,ai noștri,,
mitu v...:
(19 Iulie 2021, 19:30)
FOARTE BUNA INTENTIA !!!!   ASTEPTAM FINALIZAREA CAT MAI REPEDE !!!
WALY:
(19 Iulie 2021, 18:30)
De ce nu organizati un test de competemnta de o saptamana, sa scrie titi ce au facut concret, documentat in acea saptamana, sa vedeti ca nu au ce scrie pe nici o pagina. Dar cred ca nu va pricepete, primare, ca nu s=a p[redat la PNL, administratie.
Didina, coana Didina:
(19 Iulie 2021, 18:08)
Pt Nicolae D.-Nu mai sunt profesioniști în institutiile statului conduse de politic de analfabeți funcțional fără studii ori făcute la apelul gumarilor. Primăriile toate sau aproape toate din ialomita sunt acaparate de lipitori, neveste, cumnate, in general rude cu primari, secretaru, contabila, nașa, fina, amanta și nu in ultimul rând, slugile lipitori de afișe, transportatorii și guriștii, care au ajutat in campaniile electorale, actuali primari, slăbuț mobilată intelectual, rar ori aproape deloc competentă. Asta e ialomita in mare proporție și așa va rămâne. Așa arată ialomita, prostul votant fără cap pe umeri, umilit de pârliți și șmecheri săritori de la un partid la altul, care infulecă roadele.Șansele de revenire, niciodată! Nea Soare acum ca ai invins-o pe, Coana Mita lu’Tinel și ești șef de tarla cu acte in regula, ne zici și noua, dacă ți-ai angajat neamuri ori gagico pe la măcelărie?
Cetatean:
(19 Iulie 2021, 18:07)
100 de posturi/ un km de drum???? Se merita pt 1 km de drum 100 de familii sa ramana fara aceste venituri? Va bateti cu pumnul in piept ca dati oamenii afara? Este o fapta de mandrie? Sa ca fie rusine! De cand ati venit huliti salariatii “ orisemnazi ori pleci”…. Acest lucru este adevarat/ nu incecati sa pacaliti oamenii. Asta faceti in slujba “ cetateanului” Aveti impresia ca sunem prosti!? A trecut un an, sunteti pe val. Peste 3 ani veti fi la “ MAL”. Aduceti profesionisti? Iar ne credeti prosti pt. Ca pleaca si nostri vin ai VOSTRI…
Zamfir:
(19 Iulie 2021, 17:05)
Pt Nicolae D.-Nu mai sunt profesioniști în institutiile statului conduse de politic.Vor plăti cu posturile cei incomozi,care au un cuvânt de spus,care nu-si pleacă privirea in fata edilului iar cei angajați de fostul primar prin examene trucate(Lipitori si distribuitori de corespondenta)in ultimii doi ani de mandat vor migra pe alte posturi mai bune.