Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

DSP Ialomița împiedică înființarea unui centru de dializă la Spitalul Slobozia

DSP Ialomița împiedică înființarea unui centru de dializă la Spitalul Slobozia

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a fost amendat cu 10 mii de lei din cauza deficiențelor descoperite de Direcția de Sănătate Publică Ialomița în urma unui control efectuat la stația de dializă a unității medicale. Mai mult, inspectorii DSP Ialomița au propus retragerea autorizației sa­nitare în baza căreia stația putea deveni centru de dializă. Oficialii unității medicale susțin că au remediat problemele și că vor ataca în instanță procesul-verbal de sancțiune. Prin această acțiune, Direcția de Sănătate Publică Ialomița blochează posibilitatea Spitalului Județean de Urgență Slobozia de a obține mai multe fonduri de la Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița pentru acest tip de servicii medicale. În același timp, intenția DSP Ialomița pare favorabilă unei firme de profil, societate care administrează singurul centru de dializă din județul Ialomița.

Sancțiune de 10 mii de lei În luna martie a acestui an, Spitalul Județean de Urgență Slobozia a făcut demersuri în vederea obți­nerii unei autorizații sanitare pentru a transforma stația de dializă în centru de dializă. Prin acest demers, re­prezentanții unității medicale au dorit să suplimenteze veniturile Spitalului Slobozia, obținând mai multe fonduri din partea Casei Județene de Asigurări de Sănătate pentru acest tip de servicii. Centrul de dializă pe care Spitalul Slobozia dorește să-l înființeze ar fi dublat numărul procedurilor de dializă pe care le efectuează de la 25, cât se pot realiza în prezent, la 50. «Este un aspect importat pentru unitatea noastră medicală și mai ales că avem specialiști care pot efectua acest tip de proceduri medicale... Am demonstrat și în perioada când numărul cazurilor de COVID-19 era ridicat că putem oferi îngrijiri medicale pacienților care au nevoie de dializă. Pacienții infectați cu SARS-CoV-2 și care aveau nevoie de dializă au efectuat procedurile în spitalul nostru!» a precizat Liviu Patrichi, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Planurile reprezentanților unității medicale au fost date însă peste cap de un control al Direcției de Sănătate Publică Ialomița. Recent încheiată, verificarea inspectorilor DSP a scos la iveală mai multe de­ficiențe cu privire la spațiile în care funcționează stația de dializă și în care ar fi trebuit «inaugurat» centrul de dializă. În urma celor constatate, Spitalul Slobozia a fost amendat cu 10 mii de lei, inspectorii care au orga­nizat acțiunea de control propunând și retragerea au­torizației sanitare necesară înființării centrului de dializă.

Raport contestat în instanță La momentul de față, oficialii Spitalului Județean de Urgență Slobozia susțin faptul că o mare parte din problemele descoperite în urma controlului au fost remediate. Mai mult, aceștia consideră exagerată sancțiunea de 10 mii de lei pe care au primit-o, motiv pentru care vor contesta procesul-verbal în instanță. «Cu siguranță nu vom accepta această sancțiune și ne vom adresa instanțelor de judecată! Noi am remediat mare parte din deficiențe... Mai sunt câteva aspecte de pus la punct pe care le vom finaliza în cel mai scurt timp! În privința retragerii autorizației, trebuie spus că este vorba despre o intenție, o propunere fă­cută de inspectorii care au venit în control... Noi sperăm ca să nu se concretizeze și să putem deveni centru de dializă, așa cum am stabilit!» a precizat Liviu Patrichi, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Retragerea autorizației sanitare de funcționare va bloca accesul Spitalului Slobozia la fondurile publice oferite de Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița pentru acest tip de servicii medicale și va favoriza centrul privat de dializă administrat la Slobozia de o firmă de profil. «Nu vreau să cred că aceasta este intenția, deși au fost voci care au pus problema și din acest punct de vedere... Eu cred că totul se va rezolva în favoarea pacienților acestui spital!» a mai spus Liviu Patrichi, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Oficialii Direcției de Sănătate Publică Ialomița susțin însă că măsurile pe care le-au dispus sunt în concordanță cu legislația în vigoare. «Verificarea pe care am făcut-o este conform legii. Este dreptul dumnealor să se adreseze instanței de judecată dacă se consideră nedreptățiți... Instanța va stabili, în cele din urmă, cine are dreptate!» au precizat reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Ialomița.

22 Iulie 2021, 08:05 (2389 vizualizări - 1 comentariu)

Citiți și:
Amendă de 10 mii de lei pentru Spitalul Județean de Urgență Slobozia
Ialomițean testat pentru COVID-19 cu 3 ore înainte de a merge la spital!
Spitalul Slobozia susține înființarea unui Centru de Dializă
Tratamentul celor 13 bolnavi care au nevoie de dializă costă 335 mii de lei

Comentariile cititorilor:


Gogu de la borduri:
(23 Iulie 2021, 16:18)
Daca menegerul spitalului va avea indrazneala sa conteste decizia DSPului, sa tarasca in instanta pe GUVERATORUL JUDETULUI IALOMITA, va fi schimbat de sistem. GARANTAT!  De ce nu este centru de dializa acceptat la Slobozia?  Pai mai fratilor daca ar fi acest centru, neica inumara banii, cu masinile lui care pe bani CJAS Ialomita(decontati de la casa pentru transport pacienti la dializa la spitalele din bucuresti) ar ramane somer. INTERESUL POARTA FESUL. Este o lupta in interiorul sistemului de sanatate, lupta care speculeaza fiecare locsor in care vad o oportunitate de penetrare si acaparare a unui serviciu. Aceste speculatii sunt instrumentate de oameni din sistem. Astfel veti vedea ca tomograful spitalului nu merge, dar peste drum tomograful din cabinetul particular al doctorului Taiecoaie Vasilievici functioneaza, veti vedea ca nu stiu ce laborator din spital nu mai are rectivi, dar peste drum in cabinetul doamnei doctor Virgineta Curozeta, seara de seara asistenta medicala care o are in particular, vine cu sacosia de rafie plina cu reactivii sutiti din spital. Asa ca mergi pe burta, cu ei de mana menegere. Nu uita viata e frumoasa si o sa te bucuri din inima cand o sa vezi ca buhaii astia care azi fura spitalul, maine loviti de blestemele mortilor si muribunzilor, o sa fie si ei TRANSPORTATI CU AMBULANTA PRIVATA LA DIALIZA IN BUCURESTI.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Luni 08 Aug 2022
85 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
« 1 3 4 5 6 7 8 9 396 397

Ialomița: 20 de noi cazuri de COVID-19

Duminică, 7 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28484, fiind înregistrate 20 de cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 6 august a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

7 August 2022, 13:40
(91 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 35 de noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 6 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28464, fiind înregistrate 35 de cazuri noi față de ziua de vineri, 5 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

6 August 2022, 13:20
(241 vizualizări - 0 comentarii)


2

Razie la Fetești

Efective mărite din cadrul IPJ Ialomița au acționat joi, 4 august a.c., sprijiniți de luptătorii Serviciului pentru Acțiuni Speciale și jandarmi ialomițeni, pentru prevenirea faptelor antisociale, combaterea ...[citește_toată_știrea]

5 August 2022, 14:05
(348 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești razie


3

Ialomița: 40 de noi cazuri de COVID-19

Vineri, 5 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28429, fiind înregistrate 40 de cazuri noi față de ziua de joi, 4 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

5 August 2022, 13:30
(332 vizualizări - 0 comentarii)


Recensământul Populației și Locuințelor 2021: Cercetare post-recensământ

Conform art.29 pct. g) din O.U.G. nr. 19/2020 privind organizarea și desfășurarea Recensământului Populației și Locuințelor din România în anul 2021, cu modificările și completările ulterioare și a Programului ...[citește_toată_știrea]

5 August 2022, 10:20
(462 vizualizări - 0 comentarii)


5

Ialomița: 50 de noi cazuri de COVID-19

Joi, 4 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28389, fiind înregistrate 50 de cazuri noi față de ziua de miercuri, 3 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

4 August 2022, 13:55
(404 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Facilități fiscale accesate de contribuabili în primul semestru al anului 2022

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează că la nivelul judetului, în prima jumătate a anului 2022, se aflau în derulare 282 de eșalonări la plată pentru suma totală de 22,96 milioane ...[citește_toată_știrea]

4 August 2022, 13:40
(453 vizualizări - 0 comentarii)


7

Ialomița: Arestat pentru «complicitate la furt»

În cursul zilei de marți, 2 august a.c., polițiștii de Investigații Criminale din Fetești au acționat pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea ...[citește_toată_știrea]

3 August 2022, 15:15
(568 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 86 de noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 3 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28339, fiind înregistrate 86 de cazuri noi față de ziua de marți, 2 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

3 August 2022, 13:25
(531 vizualizări - 0 comentarii)


9

AJFP Ialomița: 16 august 2022, termen pentru depunerea situațiilor financiare semestriale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că sistemul de raportare contabilă la 30 iunie 2022 a operatorilor economici se aplică entităților cărora le sunt ...[citește_toată_știrea]

3 August 2022, 13:10
(453 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Județean Ialomița: «Zâmbiți, vă rog!»

Muzeul Județean Ialomița: «Zâmbiți, vă rog!»

Istoria fascinantei arte a fotografiei a fost trăită de micuții înscriși în programul muzeal-educațional «Șezătoarea Copiilor», miercuri, 3 august a.c., la Muzeul Județean Ialomița, sub genericul  ...[citește_toată_știrea]

3 August 2022, 11:40
(526 vizualizări - 0 comentarii)


Grădina de Vară Amara, inaugurată

Duminică, 7 august a.c., Primăria Amara va inaugura noua Grădină de Vară, locație reabilitată printr-un proiect cu fonduri europene. Evenimentul va fi marcat de un spectacol de operetă românească «Centenarul ...[citește_toată_știrea]

3 August 2022, 08:10
(612 vizualizări - 0 comentarii)


12

Crunți: Urmărit de polițiști în lanul de floarea-soarelui

Luni, 1 august a.c., un bărbat de 49 de ani din localitatea Crunți a fost depistat în flagrant de polițiștii ialomițeni în timp ce conducea un autoturism sub influența alcoolului. Oamenii legii au observat ...[citește_toată_știrea]

2 August 2022, 13:30
(1016 vizualizări - 4 comentarii)


Ialomița: 90 de noi cazuri de COVID-19

Marți, 2 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28253, fiind înregistrate 90 de cazuri noi față de ziua de luni, 1 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

2 August 2022, 13:15
(604 vizualizări - 0 comentarii)


Recensământul Populației și Locuințelor 2021: 96,90% dintre ialomițeni s-au recenzat

Conform statisticilor Direcției Județene de Statistică Ialomița, la data de 31 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița s-au recenzat 238812 de persoane, reprezentând 96,90% din populația rezidentă țintă ...[citește_toată_știrea]

2 August 2022, 13:04
(780 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 3,72%, rata șomajului în luna iunie 2022

La sfârșitul lunii iunie 2022, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 3467 șomeri (din care 1584 femei), rata șomajului fiind de 3,72%, cu 0,69% sub valoarea ...[citește_toată_știrea]

2 August 2022, 10:45
(651 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Campanie de donare de sânge

Protopopiatul Urziceni: Campanie de donare de sânge

Luni, 1 august 2022, Protopopiatul Urziceni a organizat o nouă acțiune în cadrul campaniei naționale susținută de Patriarhia Română, respectiv «Donează sânge, salvează o viață!». Astfel, o echipă medicală ...[citește_toată_știrea]

1 August 2022, 13:30
(900 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 26 de noi cazuri de COVID-19

Luni, 1 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28163, fiind înregistrate 26 de cazuri noi față de ziua de duminică, 31 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

1 August 2022, 13:15
(590 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Locuință cuprinsă de flăcări

Țăndărei: Locuință cuprinsă de flăcări

Sâmbătă, 30 iulie a.c., trei echipaje de pompieri din Țăndărei, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD au intervenit pentru localizarea și lichidarea unui incendiu produs ...[citește_toată_știrea]

1 August 2022, 12:00
(711 vizualizări - 0 comentarii)


19
Accidente rutiere la Coșereni și Gura Ialomiței

Accidente rutiere la Coșereni și Gura Ialomiței

Duminică, 31 iulie a.c., pe raza localităților Coșereni și Gura Ialomiței s-au produs două accidente rutiere, în urmă cărora au rezultat opt victime. La fața locului au intervenit paramedicii SMURD însă ...[citește_toată_știrea]

1 August 2022, 11:50
(781 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 8 noi cazuri de COVID-19

Duminică, 31 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28137, fiind înregistrate 8 cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 30 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2022, 13:50
(813 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 41 de noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 30 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28129, fiind înregistrate 41 de cazuri noi față de ziua de vineri, 29 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2022, 13:40
(842 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 59 de noi cazuri de COVID-19

Vineri, 29 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28088, fiind înregistrate 59 de cazuri noi față de ziua de joi, 28 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2022, 14:40
(812 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Nerespectarea legii 241/2005 are consecințe penale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că, potrivit art. 6^1 alin. (1) din Legea nr. 241/2005, pentru prevenirea și combaterea evaziunii fiscale, cu modificările ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2022, 14:30
(1024 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Imnului Național al României», sărbătorită la Muzeul Județean Ialomița

«Ziua Imnului Național al României», sărbătorită la Muzeul Județean Ialomița

«Ziua Imnului Național al României» a fost sărbătorită vineri, 29 iulie a.c., la Muzeul Județean Ialomița, printr-o manifestare cu caracter educațional, adresată copiilor înscriși în programul muzeal « ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2022, 13:10
(985 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 49 de noi cazuri de COVID-19

Joi, 28 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28029, fiind înregistrate 49 de cazuri noi față de ziua de miercuri, 27 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2022, 13:15
(1106 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A încercat să-și pună capăt zilelor

Joi, 28 iulie a.c., pompierii au intervenit în cazul unei tentative de suicid la Fetești Gară. Este vorba despre un tânăr de 26 de ani care s-a urcat pe un stâlp de electricitate, înalt de 30 de metri, ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2022, 11:15
(1676 vizualizări - 0 comentarii)


Gura Ialomiței: Incendiu la o anexă gospodărească

Gura Ialomiței: Incendiu la o anexă gospodărească

Miercuri, 27 iulie a.c., pompierii din Țăndărei au intervenit cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD pentru lichidarea unui incendiu produs la o anexă gospodărească în comuna ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2022, 09:40
(1172 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: În primul semestru al anului 2022, valoarea sumelor colectate a fost de 560,27 milioane de lei

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în primele 6 luni ale anului 2022, încasări nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 560,27 milioane de lei ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2022, 16:00
(1324 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Câini ținuți în condiții necorespunzătoare de către stăpâni

Marți, 26 iulie a.c., o femeie din orașul Amara a sesizat IPJ Ialomița cu privire la faptul că într-o curte din apropierea locuinței sale s-ar afla 5 câini răniți și flămânzi. Polițiștii din cadrul Biroului ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2022, 14:40