Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

DSP Ialomița împiedică înființarea unui centru de dializă la Spitalul Slobozia

DSP Ialomița împiedică înființarea unui centru de dializă la Spitalul Slobozia

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a fost amendat cu 10 mii de lei din cauza deficiențelor descoperite de Direcția de Sănătate Publică Ialomița în urma unui control efectuat la stația de dializă a unității medicale. Mai mult, inspectorii DSP Ialomița au propus retragerea autorizației sa­nitare în baza căreia stația putea deveni centru de dializă. Oficialii unității medicale susțin că au remediat problemele și că vor ataca în instanță procesul-verbal de sancțiune. Prin această acțiune, Direcția de Sănătate Publică Ialomița blochează posibilitatea Spitalului Județean de Urgență Slobozia de a obține mai multe fonduri de la Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița pentru acest tip de servicii medicale. În același timp, intenția DSP Ialomița pare favorabilă unei firme de profil, societate care administrează singurul centru de dializă din județul Ialomița.

Sancțiune de 10 mii de lei În luna martie a acestui an, Spitalul Județean de Urgență Slobozia a făcut demersuri în vederea obți­nerii unei autorizații sanitare pentru a transforma stația de dializă în centru de dializă. Prin acest demers, re­prezentanții unității medicale au dorit să suplimenteze veniturile Spitalului Slobozia, obținând mai multe fonduri din partea Casei Județene de Asigurări de Sănătate pentru acest tip de servicii. Centrul de dializă pe care Spitalul Slobozia dorește să-l înființeze ar fi dublat numărul procedurilor de dializă pe care le efectuează de la 25, cât se pot realiza în prezent, la 50. «Este un aspect importat pentru unitatea noastră medicală și mai ales că avem specialiști care pot efectua acest tip de proceduri medicale... Am demonstrat și în perioada când numărul cazurilor de COVID-19 era ridicat că putem oferi îngrijiri medicale pacienților care au nevoie de dializă. Pacienții infectați cu SARS-CoV-2 și care aveau nevoie de dializă au efectuat procedurile în spitalul nostru!» a precizat Liviu Patrichi, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Planurile reprezentanților unității medicale au fost date însă peste cap de un control al Direcției de Sănătate Publică Ialomița. Recent încheiată, verificarea inspectorilor DSP a scos la iveală mai multe de­ficiențe cu privire la spațiile în care funcționează stația de dializă și în care ar fi trebuit «inaugurat» centrul de dializă. În urma celor constatate, Spitalul Slobozia a fost amendat cu 10 mii de lei, inspectorii care au orga­nizat acțiunea de control propunând și retragerea au­torizației sanitare necesară înființării centrului de dializă.

Raport contestat în instanță La momentul de față, oficialii Spitalului Județean de Urgență Slobozia susțin faptul că o mare parte din problemele descoperite în urma controlului au fost remediate. Mai mult, aceștia consideră exagerată sancțiunea de 10 mii de lei pe care au primit-o, motiv pentru care vor contesta procesul-verbal în instanță. «Cu siguranță nu vom accepta această sancțiune și ne vom adresa instanțelor de judecată! Noi am remediat mare parte din deficiențe... Mai sunt câteva aspecte de pus la punct pe care le vom finaliza în cel mai scurt timp! În privința retragerii autorizației, trebuie spus că este vorba despre o intenție, o propunere fă­cută de inspectorii care au venit în control... Noi sperăm ca să nu se concretizeze și să putem deveni centru de dializă, așa cum am stabilit!» a precizat Liviu Patrichi, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Retragerea autorizației sanitare de funcționare va bloca accesul Spitalului Slobozia la fondurile publice oferite de Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița pentru acest tip de servicii medicale și va favoriza centrul privat de dializă administrat la Slobozia de o firmă de profil. «Nu vreau să cred că aceasta este intenția, deși au fost voci care au pus problema și din acest punct de vedere... Eu cred că totul se va rezolva în favoarea pacienților acestui spital!» a mai spus Liviu Patrichi, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Oficialii Direcției de Sănătate Publică Ialomița susțin însă că măsurile pe care le-au dispus sunt în concordanță cu legislația în vigoare. «Verificarea pe care am făcut-o este conform legii. Este dreptul dumnealor să se adreseze instanței de judecată dacă se consideră nedreptățiți... Instanța va stabili, în cele din urmă, cine are dreptate!» au precizat reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Ialomița.

22 Iulie 2021, 08:05 (2303 vizualizări - 1 comentariu)

Citiți și:
Amendă de 10 mii de lei pentru Spitalul Județean de Urgență Slobozia
Ialomițean testat pentru COVID-19 cu 3 ore înainte de a merge la spital!
Tratamentul celor 13 bolnavi care au nevoie de dializă costă 335 mii de lei
Directorul Spitalului Județean Slobozia, dr Vasile Olaru, a refuzat internarea a 40 de dializați!

Comentariile cititorilor:


Gogu de la borduri:
(23 Iulie 2021, 16:18)
Daca menegerul spitalului va avea indrazneala sa conteste decizia DSPului, sa tarasca in instanta pe GUVERATORUL JUDETULUI IALOMITA, va fi schimbat de sistem. GARANTAT!  De ce nu este centru de dializa acceptat la Slobozia?  Pai mai fratilor daca ar fi acest centru, neica inumara banii, cu masinile lui care pe bani CJAS Ialomita(decontati de la casa pentru transport pacienti la dializa la spitalele din bucuresti) ar ramane somer. INTERESUL POARTA FESUL. Este o lupta in interiorul sistemului de sanatate, lupta care speculeaza fiecare locsor in care vad o oportunitate de penetrare si acaparare a unui serviciu. Aceste speculatii sunt instrumentate de oameni din sistem. Astfel veti vedea ca tomograful spitalului nu merge, dar peste drum tomograful din cabinetul particular al doctorului Taiecoaie Vasilievici functioneaza, veti vedea ca nu stiu ce laborator din spital nu mai are rectivi, dar peste drum in cabinetul doamnei doctor Virgineta Curozeta, seara de seara asistenta medicala care o are in particular, vine cu sacosia de rafie plina cu reactivii sutiti din spital. Asa ca mergi pe burta, cu ei de mana menegere. Nu uita viata e frumoasa si o sa te bucuri din inima cand o sa vezi ca buhaii astia care azi fura spitalul, maine loviti de blestemele mortilor si muribunzilor, o sa fie si ei TRANSPORTATI CU AMBULANTA PRIVATA LA DIALIZA IN BUCURESTI.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Vineri 01 Iul 2022
147 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
1 2 8 9 10 12 14 15 16 392 393

DJST Ialomița: Recensământul populației și locuințelor

Direcția Județeană de Statistică Ialomița informează că în intervalul 14-28 martie 2022 al perioadei de autorecenzare și autorecenzare asistată pentru recensământul populației și locuințelor 2021 au fost ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2022, 11:25
(3355 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Țăndărei și Sărățeni

Incendii la Țăndărei și Sărățeni

Sâmbătă, 26 martie a.c., pompierii din Țăndărei, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, au acționat pentru lichidarea unui incendiu produs la locuința unui cetățean din Țăndărei. La sosirea forțelor ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2022, 14:10
(2624 vizualizări - 0 comentarii)


2

Traian: Și-ar fi bătut părinții

Polițiștii din Grivița au fost sesizați în cursul zilei de sâmbătă, 26 martie a.c., în jurul orelor 11,00, de o femeie din Traian cu privire la faptul că fratele său îi agresează pe părinți. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2022, 13:35
(2714 vizualizări - 0 comentarii)


3

Grivița: Incendiatorul unei șire de baloți, reținut

Polițiștii Secției 2 Poliție Rurală Grivița au documentat activitatea infracțională a unui bărbat, de 38 de ani, din Grivița, bănuit de comiterea infracțiunilor de «distrugere prin incendiere» și «violare ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2022, 13:25
(2787 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grivița incendiu


4

Ialomița: 7 noi cazuri de COVID-19

Luni, 28 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26937, fiind înregistrate 7 noi cazuri față de ziua de duminică, 27 martie ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2022, 13:15
(1378 vizualizări - 0 comentarii)


5

IPJ Ialomița: 30 de permise reținute, amenzi de peste 150000 de lei

Sâmbătă și duminică, 26/27 martie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului pentru prevenirea evenimentelor negative și creșterea siguranței rutiere. Astfel, au intervenit la 207 evenimente ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2022, 13:05
(2429 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1 nou caz de COVID-19

Duminică, 27 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26930, fiind înregistrat 1 nou caz față de ziua de sâmbătă, 26 martie ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2022, 13:20
(1886 vizualizări - 0 comentarii)


7

Ialomița: 13 noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 26 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26929, fiind înregistrate 13 noi cazuri față de ziua de vineri, 25 ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2022, 13:25
(1645 vizualizări - 0 comentarii)


DN2A: Și-a pierdut viața într-un accident rutier

DN2A: Și-a pierdut viața într-un accident rutier

În dimineața zilei de sâmbătă, 26 martie a.c., pe DN2A, în zona Popasului Chirana s-a produs un accident rutier. Din verificările efectuate a reieșit că în timp ce un bărbat, în vârstă de 68 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2022, 11:45
(2367 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: Casă distrusă de flăcări

Jilavele: Casă distrusă de flăcări

Pompierii din Urziceni au intervenit vineri, 25 martie a.c., pentru localizarea și lichidarea unui incendiu izbucnit la locuința unui cetățean din localitatea Jilavele. Flăcările se manifestau violent în ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2022, 19:30
(1041 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele incendiu


«Ziua Porților Deschise» la IPJ Ialomița

«Ziua Porților Deschise» la IPJ Ialomița

Vineri, 25 martie a.c., în Parcul Tineretului din Slobozia, a fost organizată «Ziua Porților Deschise», activitate organizată de Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița cu ocazia «Zilei Poliției ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2022, 14:00
(966 vizualizări - 1 comentariu)


APIA: Cereri de sprijin pentru măsura de stocare a cărnii de porc

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează potențialii beneficiari că în perioada 25 martie-29 aprilie 2022, la sediul APIA-Aparat Central, se primesc Cererile de sprijin privind ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2022, 13:40
(2729 vizualizări - 0 comentarii)


12

Ialomița: 12 noi cazuri de COVID-19

Vineri, 25 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26916, fiind înregistrate 12 noi cazuri față de ziua de joi, 24 martie ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2022, 13:15
(2074 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,20%, rata șomajului înregistrat în luna februarie 2022

La sfârșitul lunii februarie 2022, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 3913 șomeri (din care 1716 femei), rata șomajului fiind de 4,20%, cu 0,98 puncte ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2022, 11:50
(3402 vizualizări - 0 comentarii)


Anexe gospodărești cuprinse de flăcări la Borănești, Maltezi și Bucu

Anexe gospodărești cuprinse de flăcări la Borănești, Maltezi și Bucu

În ultimele 24 de ore, pompierii ialomițeni au intervenit pentru stingerea incendiilor care au cuprins 3 anexe aflate în incinta unor gospodării din localitățile Borănești, Maltezi și Bucu. Cel mai puternic ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2022, 11:30
(2334 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Recomandări ale pompierilor pentru prevenirea incendiilor de vegetație uscată

ISU Ialomița: Recomandări ale pompierilor pentru prevenirea incendiilor de vegetație uscată

În ultima săptămână, pompierii au intervenit pentru stingerea unui număr de 14 incendii, produse pe raza județului Ialomița, în care flăcările s-au întins cu repeziciune, arzând aproximativ 28 hectare de ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2022, 11:15
(2712 vizualizări - 0 comentarii)


Accident între Movila și Fetești: Intervenție cu elicopterul SMURD!

Accident între Movila și Fetești: Intervenție cu elicopterul SMURD!

Un grav accident rutier în care au fost rănite cinci persoane (trei adulți și doi copii) s-a produs joi, 24 martie a.c., pe DJ212, între Movila și Fetești în județul Ialomița. Potrivit primelor cercetări ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2022, 16:50
(6204 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Evenimente dedicate «Zilei Jandarmeriei Române»

IJJ Ialomița: Evenimente dedicate «Zilei Jandarmeriei Române»

Pe data de 3 aprilie se împlinesc 172 de ani de la înființarea Jandarmeriei Române. Pentru a marca acest eveniment, Inspectoratul Județean de Jandarmi Ialomița organizează o serie de manifestări. Astfel ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2022, 15:00
(557 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Reținut pentru «tâlhărie calificată»

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au depistat miercuri, 23 martie a.c., un bărbat bănuit de comiterea unei infracțiuni de «tâlhărie calificată» asupra unei persoane ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2022, 14:40
(1084 vizualizări - 0 comentarii)


19

Ialomița: 16 noi cazuri de COVID-19

Joi, 24 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26904, fiind înregistrate 16 de noi cazuri față de ziua de miercuri, 2 ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2022, 13:15
(1310 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Movilița

Incendiu la o casă din Movilița

Miercuri, 23 martie, în jurul orelor 22,45, Detașamentul de Pompieri Urziceni a intervenit pentru stingerea unui incendiu produs la o locuință din comuna Movilița. Pompierii s-au deplasat la locul intervenției ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2022, 09:55
(1545 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Este interzisă arderea miriștilor și a resturilor vegetale pe terenul arabil!

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează fermierii cu privire la obligația de a respecta normele de ecocondiționalitate. Ecocondiționalitatea este o componentă a Politicii Agricole ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2022, 09:40
(3179 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Razie de amploare a polițiștilor

Țăndărei: Razie de amploare a polițiștilor

Peste 130 de autoturisme au fost controlate, 28 de sancțiuni contravenționale aplicate și 2 proprietari de imobile, racordate ilegal la rețeaua de energie electrică, au fost depistați în flagrant. Este ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2022, 15:30
(1564 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: Țăndărei razie


ISU Ialomița: 3 incendii produse în gospodăriile unor cetățeni

ISU Ialomița: 3 incendii produse în gospodăriile unor cetățeni

Marți, 22 martie a.c., pompierii ialomițeni au intervenit în cazul a 3 incendii produse în incinta a 3 gospodării de pe raza localităților ialomițene Valea Ciorii, Fetești și Movilița. În cazul incendiului ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2022, 13:50
(750 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Peste 1600 fermieri ialomițeni au depus Cereri Unice de Plată

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) se află în plină Campanie de primire a cererilor unice de plată pentru anul 2022. Astfel, în perioada 1-22 martie 2022, în județul Ialomița au fost ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2022, 13:40
(528 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 30 de noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 23 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26888, fiind înregistrate 30 de noi cazuri față de ziua de marți, ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2022, 13:15
(614 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni de control ale DSVSA Ialomița

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează cu privire la faptul că, în intervalul 23.03.2022-01.05.2022, vor fi dispuse măsuri specifice, precum intensificarea controalelor ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2022, 13:00
(2200 vizualizări - 0 comentarii)


Exercițiu de simulare a unui cutremur la Liceul Teoretic «Paul Georgescu» Țăndărei

Exercițiu de simulare a unui cutremur la Liceul Teoretic «Paul Georgescu» Țăndărei

Joi, 24 martie a.c., în cadrul Liceului Teoretic Paul Georgescu» Țăndărei se va desfășura un exercițiu tactic de simulare a unui cutremur. Exercițiile de acest tip sunt absolut necesare și urmăresc modul ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2022, 10:30
(5198 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 43500 de lei

În ultimele 24 de ore, polițiștii au intervenit la 77 de evenimente, dintre care 73 au fost sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112 și au constatat 19 infracțiuni. Din totalul acestora, ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2022, 13:50
(2866 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 18 noi cazuri de COVID-19

Marți, 22 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26858, fiind înregistrate 18 noi cazuri față de ziua de luni, 21 martie ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2022, 13:35