Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

DSP Ialomița împiedică înființarea unui centru de dializă la Spitalul Slobozia

DSP Ialomița împiedică înființarea unui centru de dializă la Spitalul Slobozia

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a fost amendat cu 10 mii de lei din cauza deficiențelor descoperite de Direcția de Sănătate Publică Ialomița în urma unui control efectuat la stația de dializă a unității medicale. Mai mult, inspectorii DSP Ialomița au propus retragerea autorizației sa­nitare în baza căreia stația putea deveni centru de dializă. Oficialii unității medicale susțin că au remediat problemele și că vor ataca în instanță procesul-verbal de sancțiune. Prin această acțiune, Direcția de Sănătate Publică Ialomița blochează posibilitatea Spitalului Județean de Urgență Slobozia de a obține mai multe fonduri de la Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița pentru acest tip de servicii medicale. În același timp, intenția DSP Ialomița pare favorabilă unei firme de profil, societate care administrează singurul centru de dializă din județul Ialomița.

Sancțiune de 10 mii de lei În luna martie a acestui an, Spitalul Județean de Urgență Slobozia a făcut demersuri în vederea obți­nerii unei autorizații sanitare pentru a transforma stația de dializă în centru de dializă. Prin acest demers, re­prezentanții unității medicale au dorit să suplimenteze veniturile Spitalului Slobozia, obținând mai multe fonduri din partea Casei Județene de Asigurări de Sănătate pentru acest tip de servicii. Centrul de dializă pe care Spitalul Slobozia dorește să-l înființeze ar fi dublat numărul procedurilor de dializă pe care le efectuează de la 25, cât se pot realiza în prezent, la 50. «Este un aspect importat pentru unitatea noastră medicală și mai ales că avem specialiști care pot efectua acest tip de proceduri medicale... Am demonstrat și în perioada când numărul cazurilor de COVID-19 era ridicat că putem oferi îngrijiri medicale pacienților care au nevoie de dializă. Pacienții infectați cu SARS-CoV-2 și care aveau nevoie de dializă au efectuat procedurile în spitalul nostru!» a precizat Liviu Patrichi, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Planurile reprezentanților unității medicale au fost date însă peste cap de un control al Direcției de Sănătate Publică Ialomița. Recent încheiată, verificarea inspectorilor DSP a scos la iveală mai multe de­ficiențe cu privire la spațiile în care funcționează stația de dializă și în care ar fi trebuit «inaugurat» centrul de dializă. În urma celor constatate, Spitalul Slobozia a fost amendat cu 10 mii de lei, inspectorii care au orga­nizat acțiunea de control propunând și retragerea au­torizației sanitare necesară înființării centrului de dializă.

Raport contestat în instanță La momentul de față, oficialii Spitalului Județean de Urgență Slobozia susțin faptul că o mare parte din problemele descoperite în urma controlului au fost remediate. Mai mult, aceștia consideră exagerată sancțiunea de 10 mii de lei pe care au primit-o, motiv pentru care vor contesta procesul-verbal în instanță. «Cu siguranță nu vom accepta această sancțiune și ne vom adresa instanțelor de judecată! Noi am remediat mare parte din deficiențe... Mai sunt câteva aspecte de pus la punct pe care le vom finaliza în cel mai scurt timp! În privința retragerii autorizației, trebuie spus că este vorba despre o intenție, o propunere fă­cută de inspectorii care au venit în control... Noi sperăm ca să nu se concretizeze și să putem deveni centru de dializă, așa cum am stabilit!» a precizat Liviu Patrichi, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Retragerea autorizației sanitare de funcționare va bloca accesul Spitalului Slobozia la fondurile publice oferite de Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița pentru acest tip de servicii medicale și va favoriza centrul privat de dializă administrat la Slobozia de o firmă de profil. «Nu vreau să cred că aceasta este intenția, deși au fost voci care au pus problema și din acest punct de vedere... Eu cred că totul se va rezolva în favoarea pacienților acestui spital!» a mai spus Liviu Patrichi, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Oficialii Direcției de Sănătate Publică Ialomița susțin însă că măsurile pe care le-au dispus sunt în concordanță cu legislația în vigoare. «Verificarea pe care am făcut-o este conform legii. Este dreptul dumnealor să se adreseze instanței de judecată dacă se consideră nedreptățiți... Instanța va stabili, în cele din urmă, cine are dreptate!» au precizat reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Ialomița.

22 Iulie 2021, 08:05 (2519 vizualizări - 1 comentariu)

Citiți și:
Amendă de 10 mii de lei pentru Spitalul Județean de Urgență Slobozia
Ialomițean testat pentru COVID-19 cu 3 ore înainte de a merge la spital!
Spitalul Slobozia susține înființarea unui Centru de Dializă
Tratamentul celor 13 bolnavi care au nevoie de dializă costă 335 mii de lei

Comentariile cititorilor:


Gogu de la borduri:
(23 Iulie 2021, 16:18)
Daca menegerul spitalului va avea indrazneala sa conteste decizia DSPului, sa tarasca in instanta pe GUVERATORUL JUDETULUI IALOMITA, va fi schimbat de sistem. GARANTAT!  De ce nu este centru de dializa acceptat la Slobozia?  Pai mai fratilor daca ar fi acest centru, neica inumara banii, cu masinile lui care pe bani CJAS Ialomita(decontati de la casa pentru transport pacienti la dializa la spitalele din bucuresti) ar ramane somer. INTERESUL POARTA FESUL. Este o lupta in interiorul sistemului de sanatate, lupta care speculeaza fiecare locsor in care vad o oportunitate de penetrare si acaparare a unui serviciu. Aceste speculatii sunt instrumentate de oameni din sistem. Astfel veti vedea ca tomograful spitalului nu merge, dar peste drum tomograful din cabinetul particular al doctorului Taiecoaie Vasilievici functioneaza, veti vedea ca nu stiu ce laborator din spital nu mai are rectivi, dar peste drum in cabinetul doamnei doctor Virgineta Curozeta, seara de seara asistenta medicala care o are in particular, vine cu sacosia de rafie plina cu reactivii sutiti din spital. Asa ca mergi pe burta, cu ei de mana menegere. Nu uita viata e frumoasa si o sa te bucuri din inima cand o sa vezi ca buhaii astia care azi fura spitalul, maine loviti de blestemele mortilor si muribunzilor, o sa fie si ei TRANSPORTATI CU AMBULANTA PRIVATA LA DIALIZA IN BUCURESTI.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Miercuri 28 Sep 2022
55 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
1 2 3 5 7 8 9 402 403

Ialomița: 31 de noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 24 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29054, fiind înregistrate 31 de cazuri noi față de ziua de marți, 23 august a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

24 August 2022, 13:40
(946 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 5 incendii în 24 de ore

În cursul zilei de luni, 22 august 2022, pompierii ialomițeni au raportat 5 intervenții pentru stingerea unor incendii pe teritoriul județului Ialomița. Primul dintre acestea a fost stins în satul Piteșteanu ...[citește_toată_știrea]

23 August 2022, 14:50
(1726 vizualizări - 0 comentarii)


2

Ialomița: Accident cu 3 autoturisme pe A2

O intervenție soldată cu victime a avut loc luni, în jurul orei 8,00, pe Autostrada A2, la km 156. Două echipaje din cadrul Stației de Pompieri Fetești au intervenit la un accident rutier produs între ...[citește_toată_știrea]

23 August 2022, 14:40
(1955 vizualizări - 0 comentarii)


3

Ialomița: 38 de noi cazuri de COVID-19

Marti, 23 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29023, fiind înregistrate 38 de cazuri noi față de ziua de luni, 22 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

23 August 2022, 14:20
(2064 vizualizări - 0 comentarii)


4

AJFP Ialomița: 25 august 2022, termenul de depunere a unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că joi, 25 august 2022, este termenul de depunere a următoarelor declarații, pentru perioada de raportare încheiată: Formularul ...[citește_toată_știrea]

23 August 2022, 13:45
(1794 vizualizări - 0 comentarii)


5

IPJ Ialomița: Recrutare și selecție candidați

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița desfășoară în perioada următoare activități de recrutare și selecție a candidaților pentru participarea la concursul de admitere-programul de studii universitare ...[citește_toată_știrea]

23 August 2022, 11:10
(2881 vizualizări - 0 comentarii)


Cotorca: Un mort și șase răniți, în urma unui accident rutier

Cotorca: Un mort și șase răniți, în urma unui accident rutier

Pompierii din Urziceni au intervenit marți, 23 august a.c., în cazul unui accident rutier petrecut pe raza localității Cotorca. În urma impactului dintre două autoturisme, o persoană a decedat și alte șase ...[citește_toată_știrea]

23 August 2022, 09:45
(1673 vizualizări - 0 comentarii)


7
IPJ Ialomița: Verificări la transportatorii de persoane

IPJ Ialomița: Verificări la transportatorii de persoane

În dimineața zilei de luni, 22 august a.c., în intervalul orar 6,00-9,00, polițiștii din cadrul structurilor rutiere ale IPJ Ialomița au desfășurat o acțiune pe linia transportului public de persoane. ...[citește_toată_știrea]

22 August 2022, 16:35
(2089 vizualizări - 0 comentarii)


8
Acțiune preventivă a polițiștilor la Stația de Taxare de pe Autostrada A2

Acțiune preventivă a polițiștilor la Stația de Taxare de pe Autostrada A2

Luni, 22 august a.c., la Stația de Taxare Fetești pe Autostrada A2, polițiștii din cadrul IPJ Ialomița, împreună cu polițiștii Biroului de Poliție Autostrada A2 București-Constanța și polițiștii de frontieră ...[citește_toată_știrea]

22 August 2022, 16:25
(2141 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 26 de noi cazuri de COVID-19

Luni, 22 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28985, fiind înregistrate 26 de cazuri noi față de ziua de duminică, 21 august a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

22 August 2022, 13:10
(1005 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Incendiu la o casă din cauza unui scurtcircuit

Trei echipaje de pompieri din Țăndărei, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD au intervenit pentru localizarea și lichidarea unui incendiu produs la locuința unui cetățean ...[citește_toată_știrea]

22 August 2022, 12:10
(1282 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Vlădeni incendiu


Accidente la Grivița și Țăndărei

Vineri, 19 august a.c., în jurul orelor 15,30, două echipaje de pompieri din Slobozia, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD au fost solicitate să intervină la un accident rutier ...[citește_toată_știrea]

22 August 2022, 11:55
(2875 vizualizări - 0 comentarii)


12

MADR acordă ajutoare excepționale producătorilor agricoli din sectorul vegetal

Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, prin Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), informează potențialii beneficiari că, în perioada 19 august-2 septembrie 2022 inclusiv, primește ...[citește_toată_știrea]

22 August 2022, 09:25
(2103 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Și-au pierdut viața căzând într-un canal

Doi bărbați, în vârstă de 38 și 53 de ani, au murit duminică, 21 august a.c., în timp ce se aflau la serviciu. Împreună cu un alt coleg, un bărbat de 34 de ani, aceștia au încercat să curețe un canal de ...[citește_toată_știrea]

21 August 2022, 18:40
(2423 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 noi cazuri de COVID-19

Duminică, 21 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28959, fiind înregistrate 3 cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 20 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

21 August 2022, 13:35
(847 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Incendiu la o hală de sortare a deșeurilor

Pompierii din Slobozia au intervenit în seara zilei de sâmbătă, 20 august a.c., în cazul unui incendiu produs la o hală de sortare a deșeurilor, amplasată pe raza municipiului Slobozia. La locul solicitării ...[citește_toată_știrea]

21 August 2022, 00:15
(2211 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 17 noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 20 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28956, fiind înregistrate 17 cazuri noi față de ziua de vineri, 19 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

20 August 2022, 13:50
(1051 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Distrugere de muniție rămasă neexplodată

ISU Ialomița: Distrugere de muniție rămasă neexplodată

Specialiștii pirotehniști din cadrul ISU Ialomița au executat joi, 19 august a.c., o acțiune de distrugere controlată a unor elemente de muniție neexplodate, identificate în urma misiunilor de asanare executate ...[citește_toată_știrea]

19 August 2022, 16:30
(1869 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Hoții ar fi recoltat 30 ha de floarea-soarelui!

Reprezentanții unei firme cu profil agricol din Balaciu au sesizat Poliția după ce hoții ar fi recoltat 30 hectare de floarea-soarelui. Paguba provocată se ridică la peste 200 mii de lei, fiind culeasă ...[citește_toată_știrea]

19 August 2022, 15:10
(2242 vizualizări - 2 comentarii)


Razie organizată de polițiști, la Țăndărei

Joi, 18 august a.c., polițiști au desfășurat o acțiune de amploare pe raza orașului Țăndărei, în vederea prevenirii infracționalității stradale și reducerea riscului de producere a accidentelor rutiere ...[citește_toată_știrea]

19 August 2022, 15:00
(1298 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Țăndărei razie


Ialomița: 36 de noi cazuri de COVID-19

Vineri, 19 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28939, fiind înregistrate 36 de cazuri noi față de ziua de joi, 18 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

19 August 2022, 13:15
(1385 vizualizări - 0 comentarii)


Tabără de vară pentru copii, organizată de Catedrala Urziceni

Tabără de vară pentru copii, organizată de Catedrala Urziceni

În perioada 16-18 august a.c., copiii din cadrul gruplui de cateheză «Vlăstare Ortodoxe» au participat la o tabără de vară organizată de Catedrala Urziceni. Tabăra s-a desfășurat la Bușteni, pe Valea Prahovei ...[citește_toată_știrea]

19 August 2022, 11:40
(1768 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură la Centrul Cultural «Ionel Perlea»

Luni, 22 august a.c., Centrul Cultural «Ionel Perlea» va fi gazda expoziției de pictură, organizată de artistul Dan Constantinescu-Cocoru. Evenimetul începe de la orele 17,00. ...[citește_toată_știrea]

19 August 2022, 11:00
(1999 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: 242 de candidați, prezenți la ultima probă a Bacalaureatului de toamnă 2022

Sesiunea august-septembrie 2022 a Examenului Național de Bacalaureat s-a încheiat joi, 18 august a.c., cu proba la alegere a profilului și a specializării, fiind organizată la nivelul județului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

19 August 2022, 09:00
(1827 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Clubul de vară» la Muzeul Național al Agriculturii

Protopopiatul Slobozia: «Clubul de vară» la Muzeul Național al Agriculturii

Cu binecuvântarea PS Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, miercuri, 17 august 2022, Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Școala Gimnazială «Sfântul Ierarh Nicolae» Bucu și Muzeul Național ...[citește_toată_știrea]

18 August 2022, 15:00
(1743 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 60 de noi cazuri de COVID-19

Joi, 18 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28903, fiind înregistrate 60 de cazuri noi față de ziua de miercuri, 17 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

18 August 2022, 13:15
(1249 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 43 de noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 17 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28843, fiind înregistrate 43 de cazuri noi față de ziua de marți, 16 august a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

17 August 2022, 13:40
(937 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 28 de noi cazuri de COVID-19

Marți, 16 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28800, fiind înregistrate 28 de cazuri noi față de ziua de luni, 15 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

16 August 2022, 13:15
(1306 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: A început Bacalaureatul de toamnă 2022

Marți, 16 august a.c., s-a desfășurat prima probă scrisă a Bacalaureatului de toamnă 2022. La nivelul județului, potrivit Inspectoratului Școlar Județean, au fost organizate 3 centre de examen. La prima ...[citește_toată_știrea]

16 August 2022, 12:15
(4618 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Polițiștii au aplicat amenzi de peste 284 mii de lei

În perioada 12-15 august a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la peste 500 de evenimente, majoritatea sesizate prin 112. Au fost aplicate 725 de sancțiuni contravenționale, iar în urma acțiunilor și ...[citește_toată_știrea]

16 August 2022, 11:45