Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

DSP Ialomița împiedică înființarea unui centru de dializă la Spitalul Slobozia

DSP Ialomița împiedică înființarea unui centru de dializă la Spitalul Slobozia

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a fost amendat cu 10 mii de lei din cauza deficiențelor descoperite de Direcția de Sănătate Publică Ialomița în urma unui control efectuat la stația de dializă a unității medicale. Mai mult, inspectorii DSP Ialomița au propus retragerea autorizației sa­nitare în baza căreia stația putea deveni centru de dializă. Oficialii unității medicale susțin că au remediat problemele și că vor ataca în instanță procesul-verbal de sancțiune. Prin această acțiune, Direcția de Sănătate Publică Ialomița blochează posibilitatea Spitalului Județean de Urgență Slobozia de a obține mai multe fonduri de la Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița pentru acest tip de servicii medicale. În același timp, intenția DSP Ialomița pare favorabilă unei firme de profil, societate care administrează singurul centru de dializă din județul Ialomița.

Sancțiune de 10 mii de lei În luna martie a acestui an, Spitalul Județean de Urgență Slobozia a făcut demersuri în vederea obți­nerii unei autorizații sanitare pentru a transforma stația de dializă în centru de dializă. Prin acest demers, re­prezentanții unității medicale au dorit să suplimenteze veniturile Spitalului Slobozia, obținând mai multe fonduri din partea Casei Județene de Asigurări de Sănătate pentru acest tip de servicii. Centrul de dializă pe care Spitalul Slobozia dorește să-l înființeze ar fi dublat numărul procedurilor de dializă pe care le efectuează de la 25, cât se pot realiza în prezent, la 50. «Este un aspect importat pentru unitatea noastră medicală și mai ales că avem specialiști care pot efectua acest tip de proceduri medicale... Am demonstrat și în perioada când numărul cazurilor de COVID-19 era ridicat că putem oferi îngrijiri medicale pacienților care au nevoie de dializă. Pacienții infectați cu SARS-CoV-2 și care aveau nevoie de dializă au efectuat procedurile în spitalul nostru!» a precizat Liviu Patrichi, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Planurile reprezentanților unității medicale au fost date însă peste cap de un control al Direcției de Sănătate Publică Ialomița. Recent încheiată, verificarea inspectorilor DSP a scos la iveală mai multe de­ficiențe cu privire la spațiile în care funcționează stația de dializă și în care ar fi trebuit «inaugurat» centrul de dializă. În urma celor constatate, Spitalul Slobozia a fost amendat cu 10 mii de lei, inspectorii care au orga­nizat acțiunea de control propunând și retragerea au­torizației sanitare necesară înființării centrului de dializă.

Raport contestat în instanță La momentul de față, oficialii Spitalului Județean de Urgență Slobozia susțin faptul că o mare parte din problemele descoperite în urma controlului au fost remediate. Mai mult, aceștia consideră exagerată sancțiunea de 10 mii de lei pe care au primit-o, motiv pentru care vor contesta procesul-verbal în instanță. «Cu siguranță nu vom accepta această sancțiune și ne vom adresa instanțelor de judecată! Noi am remediat mare parte din deficiențe... Mai sunt câteva aspecte de pus la punct pe care le vom finaliza în cel mai scurt timp! În privința retragerii autorizației, trebuie spus că este vorba despre o intenție, o propunere fă­cută de inspectorii care au venit în control... Noi sperăm ca să nu se concretizeze și să putem deveni centru de dializă, așa cum am stabilit!» a precizat Liviu Patrichi, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Retragerea autorizației sanitare de funcționare va bloca accesul Spitalului Slobozia la fondurile publice oferite de Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița pentru acest tip de servicii medicale și va favoriza centrul privat de dializă administrat la Slobozia de o firmă de profil. «Nu vreau să cred că aceasta este intenția, deși au fost voci care au pus problema și din acest punct de vedere... Eu cred că totul se va rezolva în favoarea pacienților acestui spital!» a mai spus Liviu Patrichi, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Oficialii Direcției de Sănătate Publică Ialomița susțin însă că măsurile pe care le-au dispus sunt în concordanță cu legislația în vigoare. «Verificarea pe care am făcut-o este conform legii. Este dreptul dumnealor să se adreseze instanței de judecată dacă se consideră nedreptățiți... Instanța va stabili, în cele din urmă, cine are dreptate!» au precizat reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Ialomița.

22 Iulie 2021, 08:05 (1741 vizualizări - 1 comentariu)

Citiți și:
Amendă de 10 mii de lei pentru Spitalul Județean de Urgență Slobozia
Ialomițean testat pentru COVID-19 cu 3 ore înainte de a merge la spital!
Tratamentul celor 13 bolnavi care au nevoie de dializă costă 335 mii de lei
Directorul Spitalului Județean Slobozia, dr Vasile Olaru, a refuzat internarea a 40 de dializați!

Comentariile cititorilor:


Gogu de la borduri:
(23 Iulie 2021, 16:18)
Daca menegerul spitalului va avea indrazneala sa conteste decizia DSPului, sa tarasca in instanta pe GUVERATORUL JUDETULUI IALOMITA, va fi schimbat de sistem. GARANTAT!  De ce nu este centru de dializa acceptat la Slobozia?  Pai mai fratilor daca ar fi acest centru, neica inumara banii, cu masinile lui care pe bani CJAS Ialomita(decontati de la casa pentru transport pacienti la dializa la spitalele din bucuresti) ar ramane somer. INTERESUL POARTA FESUL. Este o lupta in interiorul sistemului de sanatate, lupta care speculeaza fiecare locsor in care vad o oportunitate de penetrare si acaparare a unui serviciu. Aceste speculatii sunt instrumentate de oameni din sistem. Astfel veti vedea ca tomograful spitalului nu merge, dar peste drum tomograful din cabinetul particular al doctorului Taiecoaie Vasilievici functioneaza, veti vedea ca nu stiu ce laborator din spital nu mai are rectivi, dar peste drum in cabinetul doamnei doctor Virgineta Curozeta, seara de seara asistenta medicala care o are in particular, vine cu sacosia de rafie plina cu reactivii sutiti din spital. Asa ca mergi pe burta, cu ei de mana menegere. Nu uita viata e frumoasa si o sa te bucuri din inima cand o sa vezi ca buhaii astia care azi fura spitalul, maine loviti de blestemele mortilor si muribunzilor, o sa fie si ei TRANSPORTATI CU AMBULANTA PRIVATA LA DIALIZA IN BUCURESTI.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Marți 30 Nov 2021
131 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
1 2 3 4 6 8 9 10 366 367

Țăndărei: Un copil de 15 ani a furat scuterul bunicului/Ion Roată: Slobozean beat la volan

În cursul zilei de marți, 19 octombrie a.c., în jurul orelor 17,30, polițiștii rutieri din Țăndărei au oprit în trafic un moped condus de un minor, în vârstă de 15 ani. În urma verificărilor efectuate în ...[citește_toată_știrea]

20 Octombrie 2021, 14:35
(577 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

Marți, 19 octombrie a.c., polițiștii ialomițeni au organizat noi acțiuni pentru creșterea gradului de siguranță al cetățenilor, menținerea ordinii și liniștii publice și verificarea respectării măsurilor ...[citește_toată_știrea]

20 Octombrie 2021, 14:30
(631 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Bucu, arestat pentru «viol»

Polițiștii din cadrul Secției 1 Poliție Rurală Slobozia au acționat pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative de libertate ...[citește_toată_știrea]

20 Octombrie 2021, 14:20
(641 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Bucu arestare viol


3

Grupul de Comunicare Strategică: 268 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 20 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 15674, fiind înregistrate 268 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

20 Octombrie 2021, 13:40
(926 vizualizări - 0 comentarii)


4
Protopopiatul Slobozia: Campanie de donare de sânge

Protopopiatul Slobozia: Campanie de donare de sânge

Marți, 19 octombrie 2021, în parteneriat cu Centrul de Transfuzie Sanguină Slobozia, Protopopiatul Slobozia a organizat o campanie de donare de sânge la sediul Centrului social din Parohia Cocora. Campania ...[citește_toată_știrea]

20 Octombrie 2021, 09:15
(729 vizualizări - 0 comentarii)


5

Broșteni: Accident rutier provocat de un șofer băut

Un accident rutier soldat cu pagube materiale s-a produs luni, 18 octombrie a.c., pe raza localității Broșteni. Potrivit informațiilor, evenimentul s-a produs în urma coliziunii dintre două autovehicule ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2021, 15:00
(949 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Minor depistat la volanul unei mașini

Polițiștii ialomițeni au deschis un dosar penal după ce au identificat în trafic un minor, de 17 ani. Acesta a fost prins conducând pe raza orașului Urziceni, în ziua de luni, 18 octombrie 2021. Oamenii ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2021, 14:45
(1058 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amendați pentru că au încălcat măsura carantinării

Plasați în carantină obligatorie prin decizii ale Direcției de Sănătate Publică Ialomița, 5 ialomițeni au fost amendați de polițiști pentru că nu au fost descoperiți la domiciliul pe care l-au declarat ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2021, 14:30
(687 vizualizări - 0 comentarii)


8

Grupul de Comunicare Strategică: 273 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Marți, 19 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 15406, fiind înregistrate 273 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2021, 13:55
(1120 vizualizări - 0 comentarii)


9

AJFP Ialomița: Încasări la bugetul consolidat de 836,34 milioane de lei în primele 9 luni din 2021

Pentru perioada ianuarie-septembrie 2021, Administrația Județeană a Finanțelșor Publice a contabilizat venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 836,34 milioane de lei, cu ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2021, 09:20
(791 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Acordarea șomajului tehnic

În contextul epidemiologic generat de răspândirea coronavirusului SARS-CoV-2, AJOFM Ialomița continuă aplicarea măsurilor de protecție socială a angajaților. Astfel, se reia plata indemnizației sub formă ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2021, 16:20
(1421 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Ordin de protecție provizoriu pentru «violență în familie»

Duminică, 7 octombrie a.c., în jurul orelor 18,00, polițiștii din Slobozia au fost sesizați cu privire la faptul că o femeie, de 48 de ani, este lovită de concubin. În urma verificărilor efectuate, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2021, 15:45
(1099 vizualizări - 0 comentarii)


12

Urziceni: A comandat un telefon și a primit un cablu!

Sâmbătă, 16 octombrie a.c., polițiștii ialomițeni au fost sesizați de o tânără din Urziceni asupra faptului că a comandat pe un site de comerț on-line un telefon mobil, pentru care a achitat suma de 43 ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2021, 15:35
(924 vizualizări - 0 comentarii)


Scandal în incinta unui magazin între doi feteșteni «carantinați»

În perioada 14-17 octombrie 2021, la nivel național, polițiștii au intensificat acțiunile de informare, prevenire și combatere a răspândirii pandemiei de COVID-19. Astfel, în această perioadă, au fost organizate ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2021, 15:20
(912 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 164 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Luni, 18 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 15133, fiind înregistrate 164 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2021, 13:15
(966 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Start la plățile în avans pentru Campania 2021

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că luni, 18 octombrie 2021, a autorizat la plată în cadrul Campaniei de plăți în avans pentru anul 2021 un număr de 39623 de fermieri ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2021, 11:20
(1172 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Femeie găsită decedată în propriul apartament

Duminică, 17 octombrie 2021, pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină pentru a debloca ușa de acces la un apartament din Slobozia. În interiorul locuinței a fost găsită o femeie, fără funcții ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2021, 09:25
(1131 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 226 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Duminică, 17 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 14969, fiind înregistrate 226 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2021, 13:40
(851 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 124 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 16 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 14743, fiind înregistrate 124 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2021, 13:20
(706 vizualizări - 0 comentarii)


Taximetriștii, în vizorul polițiștilor slobozeni

Taximetriștii, în vizorul polițiștilor slobozeni

Joi, 14 octombrie a.c., în intervalul orar 10,00-12,00, au fost verificate 25 de taxiuri pe raza municipiului Slobozia și au fost constatate 23 de abateri privind activitatea taximetriștilor. Printre obiectivele ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2021, 14:30
(1006 vizualizări - 3 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune de prevenire la Slobozia

În cursul zilei de joi, 14 octombrie a.c., peste 30 de polițiști din cadrul Poliției Municipiului Slobozia, cu sprijinul jandarmilor ialomițeni au acționat atât în filtre rutiere cât și în patrule de Ordine ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2021, 14:25
(715 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 244 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 15 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 14619, fiind înregistrate 244 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2021, 13:20
(1236 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă în Germania

Agenția Federală de Muncă din Germania, ȋn numele companiilor Westfleisch și Tönnies oferă, prin intermediul EURES România, 250 de locuri de muncă ȋn industria de prelucrare a cărnii (tăietor carne și lucrător ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2021, 13:10
(1403 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Incendiu la o biserică penticostală

Fetești: Incendiu la o biserică penticostală

Joi, 14 octombrie a.c., pompierii din Fetești au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu produs la o biserică penticostală. Două echipaje de pompieri cu două autospeciale de stingere ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2021, 09:45
(608 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Pompierii au spart ușa unui apartament

Pompierii din Slobozia au deblocat o ușă de acces a unui apartament din municipiul reședință de județ. Evenimentul s-a produs joi, 14 octombrie a.c., în interiorul locuinței fiind găsită o persoană în stare ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2021, 09:40
(758 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Coșereni, Amara și Bărbulești

Joi, 14 octombrie a.c., trei echipaje de pompieri din Urziceni au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o autospecială pentru descarcerare și o ambulanță SMURD la un accident rutier ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2021, 09:35
(1353 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive desfășurate de polițiști

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au verificat respectarea măsurilor de prevenire a răspândirii noului Coronavirus, pe raza județului. În urma activităților desfășurate, au fost legitimate aproximativ ...[citește_toată_știrea]

14 Octombrie 2021, 13:50
(1101 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 194 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 14 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 14375, fiind înregistrate 194 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

14 Octombrie 2021, 13:40
(1318 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Băuți la volan

În noaptea de marți spre miercuri, 12/13 octombrie a.c., în jurul orei 1,30, polițiștii din cadrul Secției 1 Poliție Rurală Slobozia, în timp ce efectuau un filtru rutier au efectuat semnal de oprire unui ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2021, 15:40
(747 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 37 de amenzi pentru nerespectarea măsurilor sanitare

Pe parcursul zilei de marți, 12 octombrie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pentru menținerea unui climat de ordine și siguranță publică și pentru verificarea modului în care sunt respectate normele ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2021, 15:25