Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

DSP Ialomița împiedică înființarea unui centru de dializă la Spitalul Slobozia

DSP Ialomița împiedică înființarea unui centru de dializă la Spitalul Slobozia

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a fost amendat cu 10 mii de lei din cauza deficiențelor descoperite de Direcția de Sănătate Publică Ialomița în urma unui control efectuat la stația de dializă a unității medicale. Mai mult, inspectorii DSP Ialomița au propus retragerea autorizației sa­nitare în baza căreia stația putea deveni centru de dializă. Oficialii unității medicale susțin că au remediat problemele și că vor ataca în instanță procesul-verbal de sancțiune. Prin această acțiune, Direcția de Sănătate Publică Ialomița blochează posibilitatea Spitalului Județean de Urgență Slobozia de a obține mai multe fonduri de la Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița pentru acest tip de servicii medicale. În același timp, intenția DSP Ialomița pare favorabilă unei firme de profil, societate care administrează singurul centru de dializă din județul Ialomița.

Sancțiune de 10 mii de lei În luna martie a acestui an, Spitalul Județean de Urgență Slobozia a făcut demersuri în vederea obți­nerii unei autorizații sanitare pentru a transforma stația de dializă în centru de dializă. Prin acest demers, re­prezentanții unității medicale au dorit să suplimenteze veniturile Spitalului Slobozia, obținând mai multe fonduri din partea Casei Județene de Asigurări de Sănătate pentru acest tip de servicii. Centrul de dializă pe care Spitalul Slobozia dorește să-l înființeze ar fi dublat numărul procedurilor de dializă pe care le efectuează de la 25, cât se pot realiza în prezent, la 50. «Este un aspect importat pentru unitatea noastră medicală și mai ales că avem specialiști care pot efectua acest tip de proceduri medicale... Am demonstrat și în perioada când numărul cazurilor de COVID-19 era ridicat că putem oferi îngrijiri medicale pacienților care au nevoie de dializă. Pacienții infectați cu SARS-CoV-2 și care aveau nevoie de dializă au efectuat procedurile în spitalul nostru!» a precizat Liviu Patrichi, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Planurile reprezentanților unității medicale au fost date însă peste cap de un control al Direcției de Sănătate Publică Ialomița. Recent încheiată, verificarea inspectorilor DSP a scos la iveală mai multe de­ficiențe cu privire la spațiile în care funcționează stația de dializă și în care ar fi trebuit «inaugurat» centrul de dializă. În urma celor constatate, Spitalul Slobozia a fost amendat cu 10 mii de lei, inspectorii care au orga­nizat acțiunea de control propunând și retragerea au­torizației sanitare necesară înființării centrului de dializă.

Raport contestat în instanță La momentul de față, oficialii Spitalului Județean de Urgență Slobozia susțin faptul că o mare parte din problemele descoperite în urma controlului au fost remediate. Mai mult, aceștia consideră exagerată sancțiunea de 10 mii de lei pe care au primit-o, motiv pentru care vor contesta procesul-verbal în instanță. «Cu siguranță nu vom accepta această sancțiune și ne vom adresa instanțelor de judecată! Noi am remediat mare parte din deficiențe... Mai sunt câteva aspecte de pus la punct pe care le vom finaliza în cel mai scurt timp! În privința retragerii autorizației, trebuie spus că este vorba despre o intenție, o propunere fă­cută de inspectorii care au venit în control... Noi sperăm ca să nu se concretizeze și să putem deveni centru de dializă, așa cum am stabilit!» a precizat Liviu Patrichi, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Retragerea autorizației sanitare de funcționare va bloca accesul Spitalului Slobozia la fondurile publice oferite de Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița pentru acest tip de servicii medicale și va favoriza centrul privat de dializă administrat la Slobozia de o firmă de profil. «Nu vreau să cred că aceasta este intenția, deși au fost voci care au pus problema și din acest punct de vedere... Eu cred că totul se va rezolva în favoarea pacienților acestui spital!» a mai spus Liviu Patrichi, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Oficialii Direcției de Sănătate Publică Ialomița susțin însă că măsurile pe care le-au dispus sunt în concordanță cu legislația în vigoare. «Verificarea pe care am făcut-o este conform legii. Este dreptul dumnealor să se adreseze instanței de judecată dacă se consideră nedreptățiți... Instanța va stabili, în cele din urmă, cine are dreptate!» au precizat reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Ialomița.

22 Iulie 2021, 08:05 (1740 vizualizări - 1 comentariu)

Citiți și:
Amendă de 10 mii de lei pentru Spitalul Județean de Urgență Slobozia
Ialomițean testat pentru COVID-19 cu 3 ore înainte de a merge la spital!
Tratamentul celor 13 bolnavi care au nevoie de dializă costă 335 mii de lei
Directorul Spitalului Județean Slobozia, dr Vasile Olaru, a refuzat internarea a 40 de dializați!

Comentariile cititorilor:


Gogu de la borduri:
(23 Iulie 2021, 16:18)
Daca menegerul spitalului va avea indrazneala sa conteste decizia DSPului, sa tarasca in instanta pe GUVERATORUL JUDETULUI IALOMITA, va fi schimbat de sistem. GARANTAT!  De ce nu este centru de dializa acceptat la Slobozia?  Pai mai fratilor daca ar fi acest centru, neica inumara banii, cu masinile lui care pe bani CJAS Ialomita(decontati de la casa pentru transport pacienti la dializa la spitalele din bucuresti) ar ramane somer. INTERESUL POARTA FESUL. Este o lupta in interiorul sistemului de sanatate, lupta care speculeaza fiecare locsor in care vad o oportunitate de penetrare si acaparare a unui serviciu. Aceste speculatii sunt instrumentate de oameni din sistem. Astfel veti vedea ca tomograful spitalului nu merge, dar peste drum tomograful din cabinetul particular al doctorului Taiecoaie Vasilievici functioneaza, veti vedea ca nu stiu ce laborator din spital nu mai are rectivi, dar peste drum in cabinetul doamnei doctor Virgineta Curozeta, seara de seara asistenta medicala care o are in particular, vine cu sacosia de rafie plina cu reactivii sutiti din spital. Asa ca mergi pe burta, cu ei de mana menegere. Nu uita viata e frumoasa si o sa te bucuri din inima cand o sa vezi ca buhaii astia care azi fura spitalul, maine loviti de blestemele mortilor si muribunzilor, o sa fie si ei TRANSPORTATI CU AMBULANTA PRIVATA LA DIALIZA IN BUCURESTI.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Marți 30 Nov 2021
123 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
1 2 3 4 5 7 9 10 11 366 367

AJFP Ialomița: Termenul pentru conectarea aparatelor de marcat electronice fiscale la sistemul informatic național al ANAF

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește operatorilor economici încadrați în categoria contribuabililor mici și mijlocii și care încasează, integral sau parțial, cu numerar sau ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2021, 15:05
(1386 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Acordare de zile libere plătite părinților în contextul răspândirii SARS-CoV-2

În contextul epidemiologic generat de răspândirea coronavirusului SARS-CoV-2, AJOFM Ialomița continuă aplicarea măsurilor de protecție socială a angajaților. Astfel, se reia decontarea unor zile libere ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2021, 14:10
(1292 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 274 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 13 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 14181, fiind înregistrate 274 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2021, 13:50
(1275 vizualizări - 0 comentarii)


3

AJFP Ialomița: Încasări la bugetul consolidat de 85,05 milioane de lei

În luna septembrie a anului 2021, Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 85,05 milioane de lei, cu ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2021, 09:25
(629 vizualizări - 0 comentarii)


4

APIA: Plăți pentru apicultori

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că a efectuat plățile către beneficiarii Programului Național Apicol (PNA) pentru anul 2021. Prin Hotărârea de Guvern nr. 339/2020, privind ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2021, 09:15
(600 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: APIA apicultura


5

Grupul de Comunicare Strategică: 179 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Marți, 12 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 13907, fiind înregistrate 179 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2021, 13:40
(1548 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiune a Poliției Rutiere

Luni, 11 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița polițiștii rutieri au acționat pentru preveniea principalelor cauze generatoare de evenimente rutiere dar și pentru verificarea transportului rutier ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2021, 12:25
(816 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi pentru nerespectarea interdicțiilor în localitățile carantinate

Luni, 11 octombrie a.c., au continuat acțiunile desfășurate de personalul MAI, la nivelul județului Ialomița, în contextul situației epidemiologice provocate de virusul SARS-CoV-2. Forțele de Ordine Publică ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2021, 12:10
(1262 vizualizări - 0 comentarii)


8

RAJA Constanța a activat Comandamentul pentru Situații de Urgență

RAJA Constanța a activat Comandamentul pentru Situații de Urgență la nivelul întregii societăți de miercuri, 12 octombrie 2021, orele 14,00, până miercuri, 13 octombrie 2021, orele 16,00, ca urmare a atenționărilor ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2021, 11:55
(1243 vizualizări - 0 comentarii)


9

AJOFM Ialomița: 4,39%, rata șomajului în luna august 2021

La sfârșitul lunii august 2021, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4091 șomeri (din care 1844 femei), rata șomajului fiind de 4,39%, cu 0,26 puncte ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2021, 09:40
(1259 vizualizări - 0 comentarii)


Minor din Bărbulești, «șofer» de ocazie

Duminică, 10 octombrie a.c., în jurul orelor 14,00, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 5 Jilavele au depistat, în flagrant, un minor în timp ce conducea un autoturism pe raza comunei Bărbulești ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2021, 15:05
(911 vizualizări - 0 comentarii)


Constănțean surprins băut la volan pe străzile Sloboziei

Duminică seara, 10 octombrie a.c., în jurul orelor 23,00, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier, în timp ce efectuau acțiuni de control al traficului pe raza municipiului Slobozia, au observat, pe bulevarul ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2021, 14:25
(612 vizualizări - 0 comentarii)


12

IPJ Ialomița: Amenzi pentru nerespectarea măsurilor de izolare/carantinare

La sfârșit de săptămână au continuat acțiunile desfășurate de polițiștii ialomițeni în contextul situației epidemiologice provocate de virusul SARS-CoV-2. Peste 700 de persoane au fost verificate dacă respectă ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2021, 14:20
(1027 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 221 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Luni, 11 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 13728, fiind înregistrate 221 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2021, 14:05
(1092 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Movila

Accident la Movila

Sâmbătă, 9 octombrie a.c., două echipaje de pompieri din Țăndărei au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD la un accident rutier produs în comuna Movila. În eveniment ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2021, 09:50
(597 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movila accident


APIA efectuează plata ajutorului de stat pentru motorina utilizată în agricultură aferentă trimestrului II 2021

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), prin Centrele Județene, informează că a demarat plata ajutorului de stat pentru motorina utilizată în agricultură, aferentă cantităților de motorină ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2021, 09:25
(1093 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 139 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Duminică, 10 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 13507, fiind înregistrate 139 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2021, 14:05
(878 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 148 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 9 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 13368, fiind înregistrate 148 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

9 Octombrie 2021, 13:40
(853 vizualizări - 2 comentarii)


Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița: «Donează sânge, salvează o viață!»

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița: «Donează sânge, salvează o viață!»

Jandarmii ialomițeni s-au alăturat campaniei «Donează sânge, salvează o viață!», desfășurată la nivel național de către Jandarmeria Română. Astfel, vineri, 8 octombrie a.c., reprezentanții Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2021, 16:45
(1254 vizualizări - 2 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 152 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 8 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 13220, fiind înregistrate 152 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2021, 13:50
(1288 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Șoferi beți la volan

În noaptea de joi spre vineri, 7/8 octombrie 2021, în jurul orelor 22,00, polițiștii din cadrul Secției Nr. 6 Poliție Rurală Ion Roată, în timp ce acționau pe raza comunei Sărățeni în vederea reducerii ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2021, 13:25
(572 vizualizări - 1 comentariu)


Razie de prevenire la Slobozia

Razie de prevenire la Slobozia

Întrucât în municipiul Slobozia rata de incidență se ridică la o valoare de peste 9 la mia de locuitori, forțe de ordine cu efective mărite au acționat joi, 7 octombrie a.c., pentru prevenirea răspândirii ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2021, 13:10
(1072 vizualizări - 2 comentarii)


Incendii la Fetești și Bordușelu

Joi, 7 octombrie a.c., pompierii din Fetești au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu produs la o anexă gospodărească a unui feteștean. Două echipaje de pompieri cu două autospeciale ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2021, 09:55
(926 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Pisică salvată de pompieri

Joi, 7 octombrie a.c., pompierii din Fetești, cu mijloacele din dotare, au intervenit pentru salvarea unei pisici. Patrupedul căzuse într-o fosă septică, adâncă de aproximativ 2 metri. ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2021, 09:45
(838 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Concursuri din sursă externă la Inspectoratul pentru Situații de Urgență și Inspectoratul de Jandarmi Județean

Reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița și Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița organizează concursuri din sursă externă. În cadrul ISU Ialomița sunt disponibile 8 posturi ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2021, 16:30
(1615 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 169 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 7 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 13068, fiind înregistrate 169 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2021, 13:30
(648 vizualizări - 0 comentarii)


Maltezi: Sancționată pentru că a încălcat măsura izolării

Polițiștii ialomițeni au aplicat o sancțiune pe numele unei tinere din localitatea Maltezi, care a încălcat măsura izolării, stabilită de Direcția de Sănătate Publică Ialomița. În ziua de miercuri, 6 octombrie ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2021, 12:30
(628 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi aplicate de polițiști pentru încălcarea regulilor de circulație

Miercuri, 6 octombrie, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au desfășurat acțiuni punctuale pentru creșterea gradului de disciplină rutieră, pentru prevenirea și combaterea încălcării normelor rutiere ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2021, 12:15
(708 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Recomandări privind folosirea tehnologiei ca mijloc de protecție împotriva COVID-19

Creșterea îngrijorătoare a ratei de infectare și evoluția constantă a valorii incidenței cazurilor confirmate cu COVID-19 ne determină să lansăm un apel către toți cei interesați, în sensul limitării activității ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2021, 11:45
(964 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Măsurile de protecție sanitară, verificate de polițiști

Polițiștii ialomițeni au continuat, în sistem integrat, acțiunile de verificare cu privire la respectarea măsurilor impuse în contextul Stării de Alertă, în scopul prevenirii răspândirii virusului COVI ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2021, 16:05