Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Gospodărie transformată în focar de infecție, la Slobozia Nouă

Gospodărie transformată în focar de infecție, la Slobozia Nouă

Proprietarul unei gospodării din Cartierul Slobozia Nouă dă mari bătăi de cap vecinilor săi. Oamenii reclamă că bărbatul a transformat respectiva curte într-un adevărat focar de infecție. Cazul a fost reclamat Primăriei Slobozia, instituție care a somat Poliția Locală să ia măsuri în acest sens. «Vom face o verificare în teren, iar dacă se impune vom sesiza la rândul nostru instituțiile abilitate!» au precizat reprezentanții Poliției Locale Slobozia. Nu este prima dată însă când oamenii bat la porțile autorităților locale, iar situația rămâne neschimbată...

Sufocați de mizerie Gospodăria cu probleme se află pe strada Mărului, în Cartierul Slobozia Nouă. Mizeria se poate observa cu ochiul liber de la poartă... Resturi ve­getale, materiale de construcții nefolosite, anexe dărăpănate, păsări și animale care umblă nestingherite prin curte, spre disperarea vecinilor... Deși pare abandonat, acest loc are un proprietar. Potrivit relatărilor vecinilor, bărbatul vine periodic să dea de mâncare păsărilor și animalelor, fără a aduna și mizeria din jur. Oamenii se simt neputincioși și reclamă atât mirosul greu emanat de gunoiul adunat în gospodărie, cât și indiferența pe care vecinul lor o afișează atunci când încearcă să-i ceară explicații pentru situația creată. «De ani de zile este la fel... Am avut și șobolani în casă! Pur și simplu m-am trezit cu ei în camera unde dorm. Și nu vă mai spun de mirosul care vine și mizeria pe care o fac păsările acestea lăsate libere prin curte. Este un adevărat dezastru și ne-am săturat! Nu mai putem trăi în aceste condiții...» susține Georgeta Serbezeanu, a cărei locuință se învecinează cu gospodăria plină de mizerie. Aceeași situație o reclamă și Nicolae Petrescu, a cărei curte se învecinează, de asemenea, cu această gospodărie. «Este așa cum puteți vedea și dumneavoastră... Mizerie, miros greu, nici nu putem sta cu geamurile deschise! I-am spus de atâtea ori să reparăm gardul, l-am rugat să-și curețe curtea, dar nu l-a interesat. Nu știm ce să mai credem. Și stați să vină toamna, că se apucă să facă țuică și toate resturile le aruncă prin curte!» reclamă bărbatul.

Sesizare la Primăria Slobozia Cazul de pe strada Mărului a fost sesizat și Primăriei Slobozia, instituție ai cărei reprezentanți au solicitat Poliției Locale Slobozia să ia măsuri. La rândul lor, oficialii Poliției Locale Slobozia vor sesiza Garda de Mediu Ialomița dacă situația de la fața locului o impune. «Vom face verificările necesare, vom solicita respectivului cetățean să se conformeze și să curețe gospodăria... Dacă nu se va conforma vom sesiza alte instituții abilitate!» a precizat Valentin Nedelcu, șeful Poliției Locale Slobozia. Localnicii revoltați susțin însă că nu este prima dată când aduc problema creată de vecinul lor în atenția autorităților locale. Din păcate, de fiecare dată, situația a rămas neschimbată. «În ultimii 5 ani am tot fost la Primăria Slobozia. Au promis că vin și nu s-a întâmplat nimic... Poate de data aceasta va fi altfel!» susțin cei doi vecini la unison.

22 Iulie 2021, 12:20 (3542 vizualizări - 14 comentarii)

Comentariile cititorilor:


gica pro, nu contra:
(3 August 2021, 10:57)
A nu se intelege ca este vreo razbunare pe firmele care se dezvolta si care produc ceva (bani patronului). Dar...sa nu deranjeze comunitatea! Cum "a facut primul milion" (din banii de spaga de la rutiera) nici nu mai conteaza. Insa, sai fie impus un "T zero" de la care sa fie obligat sa respecte legislatia. Ca a cotizat pe la partidul rosu/galben, nasol! Investitie nesustenabila. Mai pierzi, mai castigi, negustor te numesti. Nu au ce cauta TIRuri de 30 de tone de pepeni pe strazile unui cartier unde limita este de 3,5 tone! Scurt! Altfel, sa treaca cu tirul si pe strada lui soare, sa-i zguduie vila pana-l da cu capul de pereti, sa-i deniveleze strada ca sa-si rupa gipanele cand vine/pleaca de acasa, sa ridice un nor de praf pe care sa-l inspire in plamani, sa faca zgomot ca la balamuc cu toate utilajele defiland pe acolo. Sa mai vina si ala care creste animale si isi parcheaza fierataniile pe ulita, sa i le parcheze lui musiu soare pe strada, sa vedem daca lui ii place! Pune primare un post de politie locala permanent la slobozia noua, trimite-i sa patruleze non-stop pe strazi si sa dea amenzi. Obliga-l pe pepenar sa-si mute punctul de lucru in camp unde are pepenii, nu in cartier. Returneaza-i cotizatia (daca este cazul). Iti acoperim noi paguba, doar iti platim ditai salariul de primar, ca a avut grija mocio sa-l mareasca la vo suta cinzeci de milioane pe luna.
Te-au ales majoritatea (ce-i drept cu aportul USR, ca altfel nu ieseai primar) cetatenilor simpli, nu cativa afaceristi protejati. Urmareste binele colectiv, nu doar de grup, ca esti primarul tuturor, angajat de cetateni in slujba lor si nu stapanul lor.
nemultumitu':
(26 Iulie 2021, 15:35)
@New - ai coborat mult nivelul discutiei . Nu pot sa ma gandesc la continutul inteligent al comentariului tau ,ca ma impiedic de "macac" si "idi". Erai mai profund fara ele.
New:
(23 Iulie 2021, 17:15)
@Cetatean, ești pro sau idi ?ce nu înțelegi din ce a spus mai jos tov. Consilier? Cel cu ferma construită ilegal a dat galbeni adică pe întelesul tău de macac, a dat șpagă partidului ce a dat primarul galben și de aceea primăria nu se executa in ciuda multiplelor sesizări.
Cetățean dezamagitS:
(23 Iulie 2021, 16:14)
Vreau sa întăresc si eu toate afirmațiile facute de concetatenii mei.Au perfecta dreptate vis a vis de mizeria din localitate lipsa trotoarelor si strazi cu gropi neasfaltate.Si culmea marii "fermieri"umbla nestingheriți cu utilaje neimatriculate pe strazi lasand in urma nori mari de praf.Rugam din suflet autoritățile sa se implice,pentru ca noi oamenii de rand am votat un nou primar cu speranță de mai bine.Aplecati-va si asupra dorintelor noastre justificate de altfel de plata taxelor si impozitelor la zi la nivelul la care sunt stabilite (de cartier al orasului Slobozia)
un om al satul:
(23 Iulie 2021, 11:22)
Domnule ni se crapa casele si gardurile de tirurile care circula cu viteza pe stradute. Nu mai vorbesc de viteza cu care circula si masinile mici. Slobozia Noua e pista de curse?
cetatean:
(23 Iulie 2021, 11:20)
Haideti sa facem ceva, sa facem reclamatii. Daca fiecare si-ar spune nemultumirile, ar sesiza organele abilitate, poate, s-ar schimba ceva. Iarba netaiata - dar poate ar trebui sa ne implicam si noi, cel putin in fata casei noastre, statii de autobuz vandalizate, mizerie, muzica la maximum, mese de petrecareti asezate chiar in mijlocul soselei, tiruri vitezomane pe toate stradutele, ateliere de reparat masini peste tot, ferme de animale peste tot, islaz dat in administratie de primarie cuiva care nu are grija de el, zgomot de atv-uri, haite de caini, betivi la volan de iti e si frica sa mergi pe marginea drumului, ca trotuare nu exista... Suntem in anul 2021 si Slobozia Noua arata ca un sat nenorocit, fara asfalt sau unde este asfalt sunt gropi, unde politia locala vine rar spre deloc, sau daca vine pactizeaza cu contravenientul. Poate ar trebui sa fim o comunitate unita, caci numai impreuna putem sa razbim. Ne intalnim la caminul cultural, care nu are nicio utilitate si ne unim,  ca sa facem ceva pentru noi si pentru copiii nostri.
nemultumitu':
(23 Iulie 2021, 10:55)
Problema cu TIRurile trebuie rezolvata urgent ! Casele batranesti sunt pline de crapaturi din cauza lor .  Bietii  oameni sunt disperati! Daca nu se iau masuri ,s-ar putea sa-si faca singuri dreptate. Taiate cauciucurile in fiecare seara.Sa vedem daca le convine sa stea pe loc !
sa te an ...:
(23 Iulie 2021, 08:56)
Satucul asta, cica slobozia noua  cartier al municipiului resedinta de judet, este vai steaua lui: chiar de pe strada principala lipsesc trotuarele, canalizarea, cosurile de gunoi, si uneori chiar iluminatul public. In schimb este pista de formula 1. Viteza minima de deplasare este 120 kmh ptr turisme si 95 pt TIRuri. Mai sunt copiii non-albi cu ATVuri care zboara. Tot Tandareiul s-a mutat aici si strada principala este un locas sfant, de la un capat la altul: adica sunt casele de rugaciune ale conationalilor, palatele cu turnulete, manele in boxe si mertane la poarta - totul facut legal...din ajutoarele sociale platite de cei care muncesc in tara asta.
Apoi mai exista intreprinzatori particulari, care au facut ferme/firme chiar printre case. Pe aastia nu-i mai vede primaria/polis locala; probabil cotizatia a avut un varf asa de mare, incat nu se vede dupa ea. Intra cu tiruri de zeci de tone pe firavele stradute proaspat asfaltate de mocio (in campanie), parcheaza utilaje agricole nesemnalizate noaptea, fiind un real pericol sa te decapiteze daca intri in ele (cositoare tractor, plug, etc. Polis locala de ce mai patruleaza? Daca tot are ordin de la imparatie sa nu amendeze pe cei cu spate politic. Daca cumva iti permiti luxul de a sesiza la polis locala faptul ca la ora 2, 3 dimineata urla manele prin satuc, sa te fereasca sfantul de urgia de la gura organului care preia apelul; iti cere sa te prezinti, ca altfel nu te baga in seama, ba chiar ar vrea sa te incatuseze ca tu deranjezi. Cand le spui ca nici nu trebuia sa ajungi in situatia de a reclama tulburarea linistii publice (la ora 2 dimineata/noaptea), daca ei ar fi patrulat/amendat/descurajat astfel de fapte, este in stare sa-ti traga un glont prin telefon; doar se antreneaza in poligon ultramodern. 
Asa ca nenea tuicaru' asta...e pistol cu apa pe langa altii.
pe pe ne:
(23 Iulie 2021, 08:39)
Poate faceti un articol si despre societatea care se ocupa de cultivarea pepenilor, tot in Cartierul Slobozia Noua si care tranziteaza strazile din cartier, cu camioane de mare tonaj, fiind indiferenti ca acolo este regim de circulatie sub 3.5 tone ( zona de locuit rezidentiala conform Reglementarilor PUG mun. Slobozia ) , ca sunt copii care se joaca pe strada, etc. De cativa ani a construit si construieste in continuare, fara nici un fel de autorizatie, constructii ce se pot vedea pe google maps. Au fost facut nenumarate sesizari catre Primaria Slobozia cat si altor institutii publice abilitate, dar dupa cum ne-am obisnuit nu se intampla nimic.
Consilier:
(23 Iulie 2021, 07:38)
In Slobozia Noua exista o ferma mare construită ilegal. Pentru ca a dat galbeni (sic!) in campanie, nu este demolata desi primăria a primit multe sesizări recente pe aceasta tema. Tic-tac!
@ Relu:
(22 Iulie 2021, 21:08)
Aici, stimabile Relu, cam ai dreptate. Nu sunt mare iubitor de polițiști, dar cel puțin cei din Poliția națională au o altă pregătire, sunt selectați pe criterii mai riguroase.
În schimb, la Poliția locală găsim toate specimenele. unii care nu stăpânesc limba română, alții care nu prea le au cu gramatica (dar cu accente dramatice, nu glumă), unii proști de dau în gropi, alții înfumurați și plini de ei.
Asta este realitate, degeaba încercăm să o cosmetizăm.
Dar nu degeaba se spune, că totul se propagă de la conducere!!!
A Poliției Locale firește, a nu se înțelege altceva!
Relu:
(22 Iulie 2021, 17:13)
Of, iar intervine Poliția Locală Slobozia! Păi angajații ei habar nu au de legislație și noi vrem ca ei să aplice legea! Hai să fim serioși!
anonim:
(22 Iulie 2021, 16:23)
Sunt asemenea situatii si in Slobozia ,chiar in centru si nu poti face nimic.
adi:
(22 Iulie 2021, 12:33)
Pai sa se imbrace primaria in halate si sa vina sa faca curatenie curtea omului!