Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Claudiu Soare, un președinte de filială politică rurală

Politica de după Alegerile USR PLUS

Claudiu Soare, un președinte de filială politică rurală

Politica județeană din Ialomița își caută lideri. Localitățile din mediul rural și i-au găsit deja. Claudiu Soare este președinte al filialei USR PLUS Munteni Buzău. Are 36 de ani și visează ca în 2024 să candideze pentru funcția de primar în localitate. A intrat în politică acum 8 luni și a ales USR PLUS. «Nu e nevoie de un motiv anume ca să faci politică. E de ajuns să te uiți în jurul tău un sfert de oră ca să te hotărăști...» susține Claudiu Soare.

Din pasiune pentru politică Noii lideri politici județeni nu atrag atenția opiniei publice din Ialomița. Paradoxal însă, în mediul rural, oamenii devin tot mai interesați de acest fenomen. Claudiu Soare este unul dintre aceștia. Are 36 de ani și în urmă cu 8 luni a înființat filiala PLUS din Munteni Buzău. Acum e filiala USR PLUS. Și este una dintre cele mai noi filiale de partid din județ. Susține că a făcut-o din pasiune pentru politică: «Sunt interesat de fenomen de când eram adolescent. Într-un fel e normal. Tata a fost primar și la PNL, și la PSD... Dar pe mine nu m-au convins niciodată. Așa că am căutat altceva. Am vrut să activez într-un partid nou...». A ales USR PLUS și nu îi pare rău. După cum nu îi pare rău că a refuzat oferta PSD. Sau pe cea de la AUR: «Mă simt bine unde sunt acum. Și nu încerc să conving pe nimeni de ceva anume! Nu e nevoie de un motiv anume ca să faci politică. E de ajuns să te uiți în jurul tău un sfert de oră ca să te hotărăști...».

Mai mulți candidați pentru Munteni Buzău Claudiu nu mai are vârsta entuziasmului juvenil. A ales un partid pentru că «în România totul e legat de politică!». Și pentru că visează ca peste 3 ani să candideze la el în comună. Dar nu vrea să fie singur: «Vreau să văd la mine în comună 4-5 candidați... Nu doar doi, care se schimbă o dată la 4 ani sau și mai rar. Vreau să văd 4-5 candidați la Munteni Buzău. Să văd că oamenii sunt interesați să lupte pentru ideile lor, pentru proiectele locale, pentru comuna în care trăiesc... Iar dacă unul dintre candidați e mai bun, sunt gata să-l susțin la rândul meu. Chiar și pe primarul în funcție, dacă se hotărăște să facă ceva pentru comunitate...». În așteptarea viitoarelor alegeri, Claudiu Soare visează cu ochii deschiși. Și povestește despre visele sale de politician tânăr prietenilor. Așa a ajuns să atragă în filiala de la Munteni Buzău 20 de membri. Și este convins că acesta e doar începutul.

Gânduri de politician Claudiu Soare nu se consideră un politician de carieră. În fapt, îi e ciudă că «e băiatul lu’ tata», asemeni atâtor alți copii de politiceni din România. Dar Munteni Buzău nu e România. Iar Claudiu Soare deja a demonstrat că poate fi diferit: «Să faci politică într-o comună nu-i la fel ca atunci când activezi în politica mare, la nivel de județ sau la nivel național. La noi contează exemplul pe care îl oferi și cuvântul dat. Acum, aproape peste tot, primarul tratează comuna ca pe o feudă a lui. Mono­polizează toate resursele, oamenii de la 416, angajații din Primărie, rudele... Și pe cei cărora le ară pământul, dacă face asta. Și în felul ăsta stăpânește oamenii! Dar societatea evoluează fie că vrem, fie că nu. Oamenii nu mai vor traseiști politici, nu vor primari care fură, nu vor partide care promit și nu fac nimic... Întotdeauna vor exista interese de partid sau de grup, sunt convins! Dar ca om, nu poți să-ți încalci principiile de dragul banilor și al voturilor. Sau poate că poți, dar mie unul, mi-ar fi rușine! Și n-o să o fac niciodată!». Pentru că e o promisiune frumoasă și asumată, am ales să o consemnăm. Și să o credem până la proba contrarie!

30 Iulie 2021, 13:20 (3231 vizualizări - 10 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Gogu :
(10 August 2021, 19:55)
Tânărul UsR-ist visează și el la scaunul de Primar dar Cetățenii nici nu vor să audă de Soare.
Deturnarea atenției:
(3 August 2021, 21:42)
Între timp, multe comentarii s-au adaugat celui făcut de mine. Ințeleg că dl Claudiu (proaspăt intrat în politică direct pe trambulina de vice-președinte USR-IL) este dezamăgit de rezistența unor cititori la carisma sa. In plus, se leagă de un element secundar, poziționat între parantezele primului meu comentariu, în clasica metodă de distragere a atenției de la celelalte elemente mai greu de combătut. Mai încercați, dle Claudiu. Poate chiar deveniți convingător.
Usetritule:
(3 August 2021, 12:24)
Probabil scorul mare scos pe judet se "datorează" acelei imagini de care s-au folosit liderii :))) . Mai penibil de atât nu se poate
Soare claudiu:
(3 August 2021, 12:19)
Domnule "încă un frustrat", nu mă plâng, ai înțeles greșit, nici măcar nu mi pasa de invențiile și minciunile respectivului/respectivei însă ce am spus rămâne valabil. Daca eu am înscris în Usr persoana de care vorbește îmi dau demisia, mai mult de atât ce vrei? Pe 9 august când bunica mea va împlini 80 de ani o voi înscrie în filiala mea alaturi de bunicul de 84. Este interzis pentru ei să facă parte dintr-un partid? Voiam Nume și Prenume pentru că eu am comentat asumat, nu sub anonimat și așa este corect din punctul meu de vedere, să știm fiecare cu cine vorbim nicidecum să i iau boii de la căruță, nu am nici puterea și nici influenta sa intimidez pe cineva.
usetrist:
(3 August 2021, 09:09)
Din pacate ne-am lamurit ce-i si cu usereaua asta. Tot un fel de pesedea/penelea...adica politica romaneasca! O mizerie. Oamenii buni sunt repede marginalizati si scosi pe tusa, dupa ce in prealabil li s-a folosit imaginea ca sa aduca voturi partidului. Apoi raman la varf numai lichelele si lingaii, pupin*uristii. Vedem exemplul de la centru, unde iluminatul judetului ia lumina de la un fost militian compromis, trecut mai prin toate partidele ca sa se mentina la butoane. Va mai mirati de ce voteaza pr*stimea aur-itii. Satuli de aide voi, ne lasat pacaliti de gargaragii astia care, culmea, sunt la fel ca voi dar mai vocali, mai "patrihoti". Sper ca la alegerile viitoare sa luati mai toti sub pragul electoral, poate asa se ia decizia ca lichelele sa fie aruncate afara din politica.
Sunteti cea mai mare dezamagire din ultimii 31 de ani, deoarece multi ne-am pus speranta aiurea in voi...de penelisti stiam ca sunt papagali si corupti. De voi? aflam acum.
Încă un frustrat:
(2 August 2021, 22:01)
In USR atât îți trebuie să comentezi public ilegalitățile: ești imediat exclus sau, și mai grav, suspendat ca să rămâi atârnat și nici măcar să-ți poți da demisia. Dl Claudiu se plânge că un comentac face dezvăluiri despre persoana sa sub anonimat. E clar că răzbunarea lui va fi mai aprigă ca a comentacului.
@Soare Claudiu:
(2 August 2021, 17:44)
Nu prea inteleg de ce trebuie sa cunosti, cu nume si prenume, pe cei care comenteaza pe aici. Este atat de importanta persoana? Mai importanta decat mesajul transmis? Parca in cabina de vot se voteaza secret fara ca tu sa cunosti cine cum a votat! De unde pretentia asta absurda?! Sau vrei sa apelezi la dom' prefect, poate are vreo metoda de intimidare la indemana? Tu ai un tupeu extraordinar! Dupa ce ati facut un simulacru de alegeri si ocupi o functie fara a avea legitimitate, acum te aperi ca nu ai adus membrii de 80 de ani fiind pe deplin constient ca nu se poate publica asa ceva si nici nu avem acces la asemenea informatii, nici macar in baza legii 544, USR fiind notoriu pentru neonorarea acestor cereri.

Un anonim frustrat! 
Soare claudiu:
(2 August 2021, 10:43)
O campanie de vaccinare alaturi de domnul Prefect in localitatea mea nu cred că înseamnă "ploconire" ci implicare. Daca am înscris în Usr o persoana de peste 80 de ani, Maine îmi dau demisia din partid. Sa scrii sub anonimat și să arunci cu mizerie fara nici o dovadă este lipsa mare de caracter și frustrare maxima.
La vremuri noi, copiiilor, PSD:
(31 Iulie 2021, 10:16)
Băietul viseaza :))) Băietul din Munteni-Buzau aduce 60 de membri noi in USR Ialomița, printre care și cea mai bătrână membră a filialei (peste 80 ani) și își cumpără loc printre "șăfi" că a înțeles din prima că tot politica de comitet merge și la USR. Trage sfori, se ploconeste prefectului, folosește abuziv date personale pentru adeziuni, permite alegeri din pix și instigă la ilegalități în filială -(...)
Agapie Gina Mihaela:
(30 Iulie 2021, 16:14)
Sunt convinsa ca vei reuși ce ti-ai propus. Succes pe mai departe ,știu ca ești un luptător și sper sa schimbi ceva ,sa fii un exemplu pentru cei tineri și îi vei motiva sa-ti fie alături și alături de oamenii gospodari ai comunei Munteni-Buzau.