Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Start excelent pentru galben-albaștri

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Dej-Unirea Slobozia 0-2

Start excelent pentru galben-albaștri

Unirea Slo­bozia a fost net superioară adversarei din prima etapă a ligii secunde. De pe margine, am privit cu teamă deplasarea de la Dej. Ardelenii sunt nou promovați în Liga a II-a, au o echipă omogenă și s-au descurcat foarte bine în jocurile de pregătire. Arătau, într-un fel, ca Unirea Slobozia de anul trecut și n-aveai cum să nu te duci cu gândul la victoria cu Turris Turnu Măgurele. Jucătorii noștri și-au făcut bine temele și s-a dovedit că temerile noastre au fost de prisos. Cum spunea antrenorul Adrian Mihalcea: «Diferența de valoare a fost în favoarea noastră...». Totodată, pe această pagină spuneam că un punct forte al echipei noastre ar putea fi cei doi jucători «under» și ne bucurăm că nu ne-am înșelat. Conducerea a avut mână bună la transfe­ruri și acest aspect a fost evidențiat chiar la Dej, unde s-a remarcat tânărul Robert Mustacă, 19 ani, venit în această vară de la Viitorul Constanța, cu puțin înainte ca aceasta să se transforme în Farul.

Mustacă, ce debut! Adrian Mihalcea a dat credit, pentru meciul cu Unirea Dej, următorilor jucători: Gurău-Ibrian, Dinu, Perju, Toma-Mustacă (Matei ’84), Coadă, Cruceru (Trașcu ’84), Bolohan-Afalna (Turcu ’78), Greu (Suciu ’75). Așadar, o echipă de start cu 6 jucători noi care s-au integrat foarte repede. Mihalcea a trimis în teren jucătorii aflați în cea mai bună formă la Unirea, ca la orice echipă care-și propune să progreseze, fiind exclusă noțiunea de titular de drept. Este o rețetă care funcționează în majoritatea cazurilor și a funcționat și la Dej. Prima repriză a fost molcomă, ca graiul ardelenilor, meciul aprinzându-se cu adevărat abia în mi­nutul 36. Toma a lansat o centrare de pe stânga, Ibrian a culcat balonul în spate, iar Mustacă, din 12 metri, l-a învins pe Răilean. Iată că, după ce în urmă cu mai bine de 3 decenii Cristian Mustacă încânta publicul din Slobozia, fiul său, Robert, arată, tot în tricoul Unirii, că așchia nu sare departe de trunchi. Unirea noastră a căutat desprinderea de Unirea lor și în partea secundă, dar până acolo au curs ceva ocazii. Una dintre acestea a fost ratată de Coadă, iar Afalna l-a evidențiat pe Răilean, care îl știe bine de când apăra la Recea. Golul doi a venit după o suită de 6 cornere ale gazdelor. Mingea ajunge undeva, la mijlocul terenului, la Kereki... Acesta este luat în primire de Bolohan și, apoi, deposedat de Afalna. Atacantul Unirii ia acțiunea pe cont propriu, pătrunde pe dreapta și pasează pentru Robert Mustacă. Acesta reia, din interiorul careului, lângă bara din stânga și realizează dubla! Nici că se putea un debut mai bun pentru tânărul jucător al Unirii! Era minutul 67 și victoria deja se contura, chiar dacă și gazdele au lovit o dată bara. Pe final, Turcu putea face 3-0, dar, scăpat singur, îl ia la țintă pe Răilean. Se termină 2-0 pentru Unirea Slobozia, rezultat care sporește considerabil moralul echipei încă din startul campionatului.

Urmează Șelimbăr Meciurile cu echipe proaspăt promovate în liga secundă continuă și în etapa a II-a când la Slobozia vine CS Comunal Șelimbăr. Echipa sibiană vine, la rându-i, după victoria cu 3-1 în fața celor de la Dacia Unirea Brăila. Șelimbărul are un lot destul de solid, cu jucători care au multe meciuri în Liga I, respectiv Alexandru Curtean, Daniel Tătar sau portarul Cosmin Vâtcă. Meciul dintre Unirea Slobozia și CS Comunal Șelimbăr se va juca pe «1 Mai», sâmbătă, 7 august 2021, de la orele 11,00.

Alexandru Stoica, ultima achiziție
Unirea Slobozia a reușit transferul tânărului atacant Alexandru Stoica de la FC Voluntari. În vârstă de 21 de ani, Stoica a mai evoluat pentru Balotești și Farul Constanța. Are meciuri în Liga I pentru FC Voluntari, reușind să și marcheze un gol. Atacantul de 1,81 m are 3 prezențe și un gol în Naționala U19. Conform conducerii, o dată cu aducerea lui Stoica, Unirea încheie campania de transferuri.

3 August 2021, 14:05 (1549 vizualizări - 14 comentarii)

Citiți și:
Gură(u) de oxigen
Înfrângere pentru Recolta, punct pentru Fetești
Remiză echitabilă

Comentariile cititorilor:


Dulapule:
(13 August 2021, 21:28)
A fost anul trecut si unde a fost echipa? Din cate stiu a jucat cu retorgradarea pe masa de 2 ori cu Resita si Recea ! Ma repet: in afara ca are joc de cap foarte bun, nu il recomanda nimic ! Pe la ce echipe a fost nu a rezistat mai mult de 6 luni pentru ca si-a dat seama de el si al sau caracter ! Si pentru ca este ialomitean a fost mereu primit inapoi la echipa, dar nu mai suntem in liga3 , suntem in liga2 si nu trebuie sa mai tremuram ca anul trecut !
Dulap:
(13 August 2021, 09:26)
Cu tot respectul,mie imi pare putina rautate in gandirea ta..el nu face parte din cei care au dus greul si au promovat?el nu este ialomitean?legatu de faptul ca poate juca maxim la liga 3,eu stiu ca anul trecut a fost integralist la liga 2,ba chiar cu meciuri foarte bune.
Dulapule:
(13 August 2021, 09:11)
Exact asta s-a spus! Ca era bun la liga3, nivelul lui este de liga3! Mai sus , adica la Liga2 este o palarie prea mare pentru el, a pacalit si el cateva luni pe la Braila pana si-au dat aia seama de el si cam atat ,in rest el a jucat la liga3, iar la Unirea cand a jucat la liga2 era junior de aceea juca ca este acea regula cu juniorii! Daca era asa bun cum spui tu , mai statea sa se bata la retrogradare la Slobozia? Nu era si el la alta echipa mai sus ! Hai sa ne vedem lungul nasului si sa constientizam ca sunt jucători de liga3, de liga2, de liga1 ,iar Manole este de liga3, toata lumea stie
Dulap:
(12 August 2021, 13:43)
Anul trecut a fost bun Manole ?golurile lui au fost bune ?scarba imi e se voi astia care vorbiti din spatele tastaturii.
Zule:
(10 August 2021, 19:00)
Xule ...in sfârșit un cunoscator de fotbal.
Xule:
(10 August 2021, 15:23)
Manole mai mult de liga 3 nu poate juca ! Daa, e foarte ok la jocul cu capul , dar in rest lasa de dorit ! De ce pe unde a fost nu a făcut multi purici?? Si mereu a venit inapoi la Slobozia. Plus ca nu poti avea pretenții de la cineva ca Manole !
x:
(10 August 2021, 09:14)
Pai echipa nu este condusa de Mihalcea. Echipa este condusa de nas, fin si mai sus altii cu interese. Deja fundasul Lazar nu mai joaca. Incet, incet ii va lua soarta lui Raduca si lui Moise? Le doresc bafta si vom vedea adevarul din etapa 4.
Bai Vladee:
(9 August 2021, 10:09)
Rezultate sunt pentru ca am jucat cu 2 nou promovate, meciurile grele încep abia din a 4-a etapa, iar faptul ca am rămas in liga a 2-a jucând un baraj de retrogradare nu reprezinta un rezultat extraordinar, ținând cont bugetul alocat. Eu zic sa asteptam ca meciurile sa curgă si sa vedem care sunt rezultatele abia prin etapa a 11-a.
Vladee:
(9 August 2021, 02:35)
Peste tot e asa ! Fiecare antrenor vine cu jucatorii lui si da afara ce era la echipa! Si atat timp cat rezultatele vorbesc nu ai ce sa-i faci ! Si iti mai zic ceva si daca nu o sa aibe rezultate el pleaca si tot greul ramane pe (...) si restul de acolo care au acceptat sa fie condusi de (...) din toate punctele de vedere! Lumea la club din punctul meu de vedere este doar cu numele, deoarece (...) este si presedinte, si antrenor si patron si medic si de toate, el decide tot pentru ca are putere. Dar repet atat timp cat are rezultate si isi atinge obiectivul nu ai ce sa-i zici.
Vlad:
(8 August 2021, 00:34)
(...), ce ai fost si ce ai ajuns! Acum esti cățelul tuturor. Ti ai bătut joc de valorile județului si te ai lasat călcat in picioare de un neica-nimeni , cum e (...). Sunt prea putine fapte la cate cuvinte arunci in stanga si in dreapta. Cand o sa dai de greu tot la ușile vechi o sa bati. Iar in legatura cu (...), antrenorul care a reusit sa antreneze un nr maxim de 2 luni pe oriunde a fost si a venit sa toace banii județului, sa ii fie rusine ca a uitat de unde a plecat. Rusine (...), rusine (...), rusine CJ IALOMITA! De fapt… (...) … nici rusine nu meriti, pentru ca ti ai pierdut toata puterea! :)
Carol:
(6 August 2021, 23:14)
Veniți tata la Doja, acolo e echipa noastră, a ialomițenilor! Hai Recolta!!
Eugene :
(6 August 2021, 18:59)
A plecat si Nastase ! Stii foarte bine ca la aceasta echipa jucatorii adusi din alte parti sunt mai importanti decat cei din judet ! Daca un junior din judet se accidenteaza nu il baga nimeni in seama, dar daca cineva din alt judet se accidenteaza nu se stie cum sa il faca bine mai repede ! Nastase a fost bun cat timp a fost junior si le dadea goluri meci de meci la Liga3, acum ca nu mai e junior nu mai e bun. La fel au patit toti juniorii care au fost luati pe valoare la echipa de seniori
Eugen:
(6 August 2021, 12:42)
Respect Mihalcea, dar se zvonește căde a plecat și  Nastese, păcat ca juca bine față de alții și era și crescut aici.
Viorel:
(5 August 2021, 15:59)
Felicitări pentru victorie!abia astept sa vin pe stadion sâmbătă. Respect profesionalismul,respect Adi Mihalcea, respect Ilie Lemnaru!