Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Se lucrează la «Orășelul Copiilor»!

Primul din cele 11 proiecte europene de la Slobozia

Se lucrează la «Orășelul Copiilor»!

Unul dintre cele 11 proiecte de investiții care urmează a fi implementate la Slobozia vizează «regenerarea spațiului urban zona Orășelul Copiilor». Lucrările au început în urmă cu două saptămâni, iar valoarea proiectului este de 4,5 milioane de lei. Deși este singurul proiect care a intrat în execuție, termenul de finalizare al lui a fost aprilie 2021.

A început «balul» investițiilor Investiția în «regenerarea spațiului urban zona Orășelul Copiilor» ar fi trebuit demarată, conform termenului de implementare, în luna martie a anului 2020, pentru ca în aprilie 2021 să fie finalizate. Administrația locală a solicitat o amânare a termenului de execuție până la sfârșitul anului în curs. La începutul lunii iulie 2021, DADP a eliberat zona, iar acum «Orășelul Copiilor» se adaugă celorlalte șantiere deschise existente la nivelul orașului. Valoarea investiției este de 4540804,68 de lei. Primăria Slobozia asigură în cadrul acestui proiect o cofinanțare de 90816,17 de lei. Obiectivul general al proiectului este «îmbunătățirea mediului urban și reducerea poluării aerului în municipiul Slobozia prin crearea unui spațiu urban pietonal multifuncțional în zona centrală a municipiului». Administrația locală speră ca investiția să asigure o soluție modernă de utilizare a spațiului pietonal și să reprezinte o zonă de recreere și agrement în centrul orașului Slobozia.

6 August 2021, 12:50 (2183 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Slobozia: «Orășelul Copiilor» va fi gata în 2022
«Groapa lui Stoica», sacul fără fund al Sloboziei
Administrația Soare restabilește legalitatea pe scările de bloc din Slobozia

Comentariile cititorilor:


Eu:
(16 August 2021, 19:51)
Perfect pentru vacanța copiilor, minunat! De ce să iasă în parc, mai bine punem betoane și băncuțe pentru pensionari.
Corcodel de la Dumitresti:
(8 August 2021, 09:09)
Hauzi bre, daca preamarele aista Sorel cu capu di fer(Intra tare pi turnanta in bulangii) face horaselul copiilor, ce taxe le ia, di municipiu sau ca la verii mei di la hamara taxa di oras. O sa-l vezi pi seriful HAMBRUS , cum sta la bariera de la intrare si taie belete di intrare si hamendeaza pi aia care parcheaza pi trotoar. Aseara am fost la salonul ala di fite, baraca aia di vis a vi di mozeul taranilor, sa ma tund ras si frizat. M-a tuns 5G, nu ma mai recunosc, dar SORPREZA: A venit seriful HAMBRUS, a parcat ototurismul cu girofarele in fonctiune a intrat furtunos in freazarie si a spus; Fa-ma si pi mine iubit -o ca arde.Hala care tundea (fost cioban la stana lu jiji di la hurziceni, havea experienta la tuns oile ) a ramas compromis cu foarfecele in mana. Am saritu eu cu gura: Ce faci mai bulangiule, sari peste rand, nu vezi ca este hocupatu. Stai un pic si asteapta, CA ATUNCI CAND VOR AFLA TIGANII LA CARE AI PROMIS MULTE SI VOR REALIZA CA FIIND ACUM UN NIMENI, TE VOR FACE ASA CUM VREI TU. As da zile di la mine sa te vad facut pi tine. Da, sparcait si gaunos ai fost o viata, te credeai pe veci la butoane, azi nu sti de unde se da drumu la sirena din masina. Te sfatuiesc sa nu o folosesti, oameni sunt sensibili la sirena, se uita ce cretin si ratat o foloseste. Am intrat pi grupul tau di adoratoare si vrem sa te salvam di la decaderea asta inumana, ieri sef di sef, azi serif cu insigna di cacat, cu pistol cu apa si centura din pieli di caine maidanez. Puti di la tri poste a prost.(PENTRU MONICA TATOIU, SATUL DUMITRESTI IN TRECUT ERA  NUMIT DE LOCUITORI POSTA) Asa ca ham stransu eu cam 3000 di heuroi si ti-am luat un vibrator din ala industrial cu care vibreaza constructorii tai  betonul. O SA TE FACI SINGUR, O SA TREMURE CASA SERIFILOR LOCALI CAND TE APUCA DAMBLAUA. Vezi sa nu patesti si tu ca ala di la BARLAD, care lacom ca tine fiind, l-a bagat cu tot cu stecher inauntru. CITESTE INSTRUCTIUNILE SI NU MAI INPROVIZA, PROTEJEAZA-TI INIMA.
Răduță Aurelian-Constantin:
(7 August 2021, 11:19)
Oricum o să distrugă și castelul! Oricum m-am lăsat de Parkour după 20 de ani de practică acest sport. Oricum nu se promovează absolut nici un sport în acest oraș! Așa că am ales să practic acest sport doar pentru mine atât. Terenul sintetic s-a dus, coșurile de baschet, s-au dus. Așa că în acest oraș nu se va face absolut nimic din punct de vedere sportiv!!! Dar de distrus DA! Felicitările mele! Se miră autoritățile locale de ce ne pleacă tineretul, din cauza voastră!
Balan Ghe.:
(7 August 2021, 10:05)
Bun, facem oraselul copiilor, este bine. Dar cand vom face oraselul SLOBOZIA, un loc fara tantari, fara miros de HOIT DE LA INCINERATOR, fara cersetori pe strada, fara tigani la furat, fara tigani fara permis care te omoara pe trecere , fara tineri care nu au unde lucra si se refuleaza in drog si bautura. Ce spui SOARE, incepem sa ne miscam, sauo dam pe vechea administratie. Da afara incapabili, angajeza oameni noi tineri, dar nu clantai de partid si o sa vezi ca se schimba ceva. Dac nu , o sa povestesti la batranete la nepoti ca ai vrut sa faci ceva pentru ei, dar ai fost INVINS DE SISTEM.
Copii:
(6 August 2021, 18:48)
Multumim ca ati distrus singurul loc unde se putea juca fotbal pe un teren sintetic mai mare ! În scoli nu mai este voie, la orasel ati distrus locul unde se antrenau copii sau veneau in timpul liber sa faca miscare! De aceea aveam copii obezi, pentru ca majoritatea nu au bani sau nu vor sa se duca sa dea bani la privati ori la csm ptr a închiria un teren sintetic si prefera sa nu se mai ducă ! O sa ziceti ca afi facut acum 1 an teren la mb-uri , prin spate la express! Pai pe acele terenuri incap maxim 6 persoane
Andrei:
(6 August 2021, 13:55)
Dacă va arăta că Piața Revoluție unde betonul este la el acasă, sigur va fi un spațiu pietonal funcțional, iar poluarea va fi redusă considerabil, probabil de pavajul cu dale gumate precum cele de la locurile de joacă pentru copii. Este un model nou adoptat bazat pe autoântreținere, adică să îl spele cine o vrea, dar mai bine când o ploua.
prioritate 0:
(6 August 2021, 13:51)
Iar pavele puse prost si banci direct sub razele soarelui? (astrul de pe cer, nu de pe pamant). Totul supraevaluat; ce drq investesc in 3-4000 mp de teren de ne costa 1 milion de euro? vreun zgarie-nori?
DADP a eliberat zona...pai zona nu trebuia eliberata cel putin patinoarul, de catre marele investitor neacsu? a luat banii pe proiect si...dus a fost. A lasat mizeria aia acolo ani de zile nedaranjat. Trebuia sa aduca terenul la stadiul initial pe banii lui, nu ai nostri. Deh, politica asta, ca maine intra pe usa din fata si in peneleu.