Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

CAP-ul legumicultorilor de la Gura Ialomiței

CAP-ul legumicultorilor de la Gura Ialomiței

Cultivatorii de legume de la Gura Ialomiței s-au asociat după modelul CAP-urilor comuniste și vor să devină autonomi. Prima hală de depozitare a legumelor ar putea fi gata în 2 ani și va fi dotată cu o... «cameră de frig». Pentru a răzbi prin hățișul legislativ, legumicultorii și-au găsit un aliat în Raluca Dumitrescu, care a fost aleasă deputat PSD de Ialomița după ce a activat 20 de ani în zona de «lobby administrativ».

Oamenii care se răzbună pe istorie Ultimele CAP-uri au murit pe vremea când fetele de la APACA strigau în stradă «nu vrem Kent, nu vrem valută...». Petre Roman era atunci prim-ministru și susținea că noua Românie nu mai are nevoie de Cooperative Agricole de Producție. Ionuț Drăgan nu era născut la vremea aia. Are doar 27 de ani și este membru al celui mai nou CAP din județ, cel de la Gura Ialomiței. Ionuț a fost plecat în Anglia, ca să-și găsească un rost. S-a lămurit pe pielea lui că nicăieri în străinătate nu umblă câinii cu covrigi în coadă: «Am muncit de toate, de la spălat de vase la manager de supermarket... Și n-a fost rău, că am muncit pe bani. Dar nici bine n-a fost, că nicăieri nu e mai bine ca acasă... Iar când mi s-a făcut dor de ai mei și de răsadurile de gogoșari m-am întors!». Când s-a întors după 5 ani, Ionuț Drăgan a știut că nu mai poate face doar ce au făcut ai lui. Întâi a accesat prin programul «Tânărul fermier» un utilaj pentru cele 2 hectare de legume pe care le cultiva. Acum are 7 hectare și a prins curaj... Vrea să le muncească ca în Occident și să vândă ca în Occident. Adică fără pierderi și fără intermediari. Așa a ajuns să viseze la o Asociație de Producători care să îi protejeze investiția și munca de peste an. Și este membru fondator în CAP-ul de la Gura Ialomiței, al cărui președinte e Petrică Ionașcu: «Am ales să muncesc la mine acasă... Și ca mine sunt mulți tineri la Gura Ialomiței. Ne-am întors pentru că am înțeles că e mai bine să muncim pentru noi decât pentru alții! Iar CAP-ul asta va da de muncă tuturor...».

«Cameră de frig» pentru toată comuna CAP-ul de la Gura Ialomiței e departe de visul lui Ionuț. Deocamdată, în CAP sunt doar o mână de membri care visează cu ochii deschiși la ziua când satul nu va mai fi la mâna samsarilor de legume. Prin Grupul de Acțiune Locală «Dunărea de Jos», CAP-ul Gura Ialomiței va accesa o finanțare de 100000 de euro pentru o hală de depozitare modernă și o ...«cameră de frig». Investiția este destinată tuturor membrilor care intră în noul CAP și ar putea reprezenta primul pas către autonomia zonei. Primul care a militat pentru asocierea oamenilor într-un CAP a fost ex-primarul Cristinel Lambru. S-a dus la cele sfinte înainte să reușească... Dar în urma lui au rămas oameni destoinici, hotărâți să se lupte cu sistemul și reglementările din România. Petrică Ionașcu e unul dintre ei. «Îi spunem CAP, dar e diferență mare față de CAP-urile comuniste... Acolo oamenii doar munceau și predau marfa la stat. Aici, predai și primești banii pe munca ta. Iar oamenii au înțeles și încep să vină către noi. CAP-ul le poate proteja interesele, poate negocia prețuri mai bune pentru marfa lor, le poate asigura tratamentele la prețuri mai mici... Deja lucrăm de câțiva ani cu o fabrică de conserve de la Buzău, avem contracte stabile. Încet, încet, vom reuși... Iar hala și „camera de frig“ reprezintă primii pași către o autonomie reală. Se întâmplă deja la Gheorghe Doja, dar noi vom fi mai bine organizați decât ei. Și mai productivi!» ne spune Petrică Ionașcu râzând.

O loterie întinsă pe 200 de hectare Oamenii din Gura Ialomiței spun că suprafață pe care o cultivă cu gogoșari, ardei kapia și vinete depășește 200 de hectare. Iar asta face din comuna lor cea mai mare zonă legumicolă în câmp deschis din România. Fac «meseria» asta de când se știu și din tată-n fiu... Ca să înființeze un hectar de gogoșari, de exemplu, ajung să cheltuie până la 7000 de lei. Uneori, răsplata vine înzecit. De cele mai multe ori, nu... În câmp, pe rândurile de gogoșari care așteaptă să fie culeși, Petrică Ionașcu estimează: «Anul ăsta aș putea face 50 tone de gogoșari la hectar. Cu aproape 15000 de lei chel­tuială... Că nu e doar înființarea culturii și răsadul. Costă tratamentul, costă culesul... Aș putea să spun că sunt mulțumit. Dar când știu că sunt obligat să îl vând pe bani puțini, că nu-l pot depozita, parcă nu-mi vine să mă bucur...». Lângă el, unul dintre proaspeții convertiți la asociere, fluieră a pagubă: «Agricultura e o loterie... Anul ăsta am pus pepeni! Și au rămas pe câmp, nevânduți. Nici cu 20 de bani n-au mai venit să mi-i ia! Asta pentru că nu se vând. Din cauza celor care îi pun la folie și îi tratează ca să-i scoată în iulie, oamenii s-au îmbolnăvit și nu mai cumpără... Noi n-avem bani să facem producție de pepeni pe sute de hectare. Și nici nu-i tratăm! Dar oamenii nu știu. Iar samsarii își bat joc de noi. Până anul trecut câștigam jumătate-jumătate, deși noi făceam toată munca. Acum vor să vindem la o cincime din prețul din piață...».

Sprijin parlamentar la Gura Ialomiței
Pentru că treaba cultivatorilor din Gura Ialomiței este să muncească, nu să umble cu jalba-n proțap la ușile autorităților, membrii CAP-ului Gura Ialomiței și-au găsit un sprijin în parlamentarul ialomițean Raluca Dumitrescu. Venită din zona de «lobby administrativ», Raluca Dumitrescu susține că pentru orice problemă există cel puțin o soluție. În cazul agriculturii însă, știe că e nevoie de mai multe: «Asocierea este doar primul pas dintr-un drum lung pe care îl avem de parcurs împreună. Producătorii români au nevoie de reglementări legislative clare și de sprijin direct pentru a obține performanță. Altfel nu vom putea opri importul de legume din UE și nici nu vom putea oferi consumatorilor produse românești de calitate. Producătorii agricoli din Ialomița au în mine un sprijin permanent, iar modelul implementat la Gura Ialomiței poate fi replicat în oricare dintre comunele județului, în funcție de specificul local.»

11 Septembrie 2021, 10:20 (4000 vizualizări - 1 comentariu)

Comentariile cititorilor:


Corcodel de la Dumitresti:
(11 Septembrie 2021, 13:05)
Sa vina si la noi parlimentara. Ca la Valea Planjeri, avem di zeci di ani CAP. Cel mai tari CAP din heuropa. Preamarele are si prezidentia la CAP , sotia esti contabilosa si fasi acti di donatie di la aia care au pamant si sau scarbit di el. Il aduce in CAP. Melitianul esti si pandar si pi post di sperietoare, fugi grauri numai cand il vedi. Camera frigorifica nu avem, dar facim la iarna o ghetarie numaru unu. O sa coltivam plante tehnice valabile la pret. Canepa mexicana, ciuperci halucinogene si matraguna. Avem un lot experimental di maci, a venit un refugiat din afganistan, preamarul la pus consilier honorific si ia dat di treaba. Daca ni ese lotul, in tri ani sutem mai tari decat aia di la cartelul lu medelin. O sa schimbam denumirea la sat din Dumitresti in El Desperados. Fasim heliport si hexportam supraproductia la holandezi ca au pana di productie. POATE asa sa ni revenim din  holapsul asta capitalist. Cu ce sa mai traiesti, lumina nu mai avem, gaze nu am avut niciodata, di canalizare si apa potabila au ramas doar vise.Stau unori noptile si privesc la stele intreband? Oare tinutul asta este blestemat ca numai rau ne merge, de ce la uni se poate si la noi nu.Nu am primit nici un raspuns, cred ca mi-au taiat netul, nu am avut cu ce sa-l platesc.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Joi 21 Oct 2021
105 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
1 2 3 4 5 7 9 10 11 361 362
Accident rutier cu două victime în zona Popas Chirana

Accident rutier cu două victime în zona Popas Chirana

Marți, 7 septembrie a.c., pompierii din Țăndărei au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD la un accident rutier produs pe DN2A, zona Popas Chirana, în care au fost ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2021, 10:05
(566 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: 4 autoturisme, implicate într-un accident rutier

Coșereni: 4 autoturisme, implicate într-un accident rutier

Pompierii din Urziceni au intervenit luni, 6 septembrie a.c., la un accident rutier produs în comuna Coșereni în care au fost implicate 3 autoturisme și o autoutilitară. În urma evenimentului rutier au ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2021, 09:50
(418 vizualizări - 0 comentarii)


2

ISU Ialomița: 5 incendii de vegetație uscată

În ultimele 24 de ore, pompierii ialomițeni au intervenit pentru stingerea a 5 incendii de vegetație uscată produse pe raza localităților Țăndărei, Fetești și Slobozia. În toate cazurile, cel mai probabil ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2021, 09:40
(483 vizualizări - 0 comentarii)


3

Se întâmplă în Ialomița: Șoferi DROGAȚI la volan!

Polițiștii ialomițeni au depistat în flagrant delict în noaptea de sâmbătă spre duminică, 4/5 septembrie a.c., doi bărbați, în vârstă de 29 de ani, în timp ce conduceau autoturisme pe drumurile publice ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2021, 15:30
(1278 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

În noaptea de sâmbătă spre duminică, 4/5 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției 5 Jilavele au oprit, pentru control, un autoturism ce se deplasa pe DN1D în comuna Jilavele, din direcția Ploiești ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2021, 15:25
(477 vizualizări - 0 comentarii)


5

Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

În perioada 3-5 septembrie a.c., polițiștii Postului de Poliție Transporturi Navale Fetești au acționat în zona limitrofă a habitatelor piscicole, pentru combaterea braconajului piscicol. Pentru neregulile ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2021, 15:20
(422 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 10 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Luni, 6 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10983, fiind înregistrate 10 noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2021, 13:50
(487 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: 6 accidente în 3 zile

Vineri, 3 septembrie a.c., 3 echipaje de pompieri din Urziceni au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o descarcerare  și o ambulanță SMURD la un accident rutier produs în comuna ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2021, 12:10
(573 vizualizări - 0 comentarii)


8

Urziceni: Grenadă neexplodată descoperită pe un teren viran

Vineri, 3 septembrie a.c., specialiștii pirotehniști ai Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița au intervenit cu promptitudine cu o autospecială pirotehnică și au ridicat o grenadă defensivă ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2021, 11:55
(392 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni grenadă


ISU Ialomița: Incendii de vegetație uscată la Fetești, Săveni și Stelnica, case în flăcări la Bărbulești, Țăndărei, Vlădeni și Grindu, mașină arsă la Orboești

ISU Ialomița: Incendii de vegetație uscată la Fetești, Săveni și Stelnica, case în flăcări la Bărbulești, Țăndărei, Vlădeni și Grindu, mașină arsă la Orboești

Vineri, 3 septembrie a.c., pompierii din Fetești au fost solicitați să intervină la un incendiu de vegetație uscată, produs pe raza municipiului Fetești, pe terasamentul căii ferate.  Un echipaj de ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2021, 11:45
(520 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 2 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Duminică, 5 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10973, fiind înregistrate 2 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2021, 13:50
(442 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 11 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 4 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10971, fiind înregistrate 11 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2021, 14:05
(427 vizualizări - 0 comentarii)


12
Bucșa: Accident rutier produs de un șofer băut

Bucșa: Accident rutier produs de un șofer băut

Vineri, 3 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au fost sesizați cu privire la producerea unui accident de circulație în localitatea Bucșa, soldat cu rănirea a două persoane. Din verificările ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2021, 15:25
(661 vizualizări - 2 comentarii)


Vlădeni: La volan în stare de ebrietate

Joi, 2 septembrie a.c., polițiștii din Stelnica au depistat pe DN3B, în comuna Vlădeni, un bărbat în vârstă de 52 ani, din Fetești, în timp ce conducea un ansamblu de vehicule aflându-se sub influența băuturilor ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2021, 15:10
(438 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive

Joi, 2 septembrie a.c., polițiștii ialomițeni împreună cu reprezentanți din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița și lucrători ai celorlalte instituții cu atribuții în domeniu au continuat ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2021, 14:50
(445 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 9 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 3 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10960, fiind înregistrate 9 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2021, 13:50
(540 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Termen de depunere a mai multor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele impozabile, înregistrate în scopuri de TVA conform art. 316 din Legea 227/2015, care nu au depășit plafonul de scutire și care ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2021, 12:55
(485 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,47%, rata șomajului în iulie 2021

La sfârșitul lunii iulie 2021, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4191 șomeri (din care 1874 femei), rata șomajului fiind de 4,47%, cu 0,18% sub valoarea ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2021, 11:25
(408 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziția «De la brazdă la cuptor» și lansare de carte la Muzeul Național al Agriculturii

La Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia se va deschide vineri, 17 septembrie 2021, orele 10,00, expoziția «De la brazdă la cuptor», care prezintă principalele etape ale drumului pâinii, începând ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2021, 11:20
(417 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Alege cariera de POMPIER!

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița recrutează candidați pentru participarea la concursul de admitere organizat în cadrul Școlii de Subofițeri de Pompieri și ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2021, 10:45
(544 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: 551 de locuri în cadrul școlilor militare ale Jandarmeriei Române

IJJ Ialomița: 551 de locuri în cadrul școlilor militare ale Jandarmeriei Române

Începând de joi, 2 septembrie 2021, Jandarmeria Ialomița desfășoară o nouă campanie de recrutare pentru cei care doresc o carieră militară în Jandarmeria Română. Astfel, la Școala Militară de Subofițeri ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2021, 15:15
(627 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive pe raza județului

IPJ Ialomița: Acțiuni preventive pe raza județului

Forțe de ordine cu efective mărite au acționat miercuri, 1 septembrie a.c., pe raza orașului Țăndărei și comunei Gura Ialomiței, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale asociate extinderii ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2021, 15:10
(570 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 13 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 2 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10951, fiind înregistrate 13 noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2021, 13:35
(493 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Programul «Tezaur» continuă și în luna septembrie

Ministerul Finanțelor emite, începând cu miercuri, 1 septembrie 2021, 3 noi emisiuni de titluri de stat în cadrul Programului «Tezaur», cu maturități de 1, 3 și 5 ani și dobânzi de 3,25%, 3,75% și 4,15 ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2021, 15:50
(532 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Beat și fără permis, la volan

Marți, 31 august a.c., în jurul orelor 11,00, polițiștii din Țăndărei, în cadrul unui filtru rutier, au efectuat semnal de oprire unui autoturism care se deplasa pe strada Căprioarei din localitate. Pentru ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2021, 14:55
(468 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Vacanța s-a terminat! Sunteți pregătiți pentru un nou început?»

«Vacanța s-a terminat! Sunteți pregătiți pentru un nou început?» este sloganul campaniei de prevenire a victimizării minorilor derulată de Poliția Română prin Institutul de Cercetare și Prevenire a Criminalității ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2021, 14:45
(370 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 6 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 1 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10938, fiind înregistrate 6 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2021, 13:40
(395 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric!

În perioada 1-3 septembrie 2021, E-Distribuție Dobrogea anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se vor desfășura în localitățile ...[citește_toată_știrea]

31 August 2021, 17:10
(605 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 53 mii de lei

Pe parcursul zilei de luni, 30 august a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pentru menținerea unui climat de ordine și siguranță publică și pentru verificarea modului în care sunt respectate normele impuse ...[citește_toată_știrea]

31 August 2021, 15:25
(399 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: Marți, 7 septembrie 2021-termen limită pentru depunerea Formularului 092

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor înregistrați în scop de TVA care utilizează ca perioadă fiscală trimestrul și care au efectuat o achiziție intracomunitară ...[citește_toată_știrea]

31 August 2021, 14:50