Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

CAP-ul legumicultorilor de la Gura Ialomiței

CAP-ul legumicultorilor de la Gura Ialomiței

Cultivatorii de legume de la Gura Ialomiței s-au asociat după modelul CAP-urilor comuniste și vor să devină autonomi. Prima hală de depozitare a legumelor ar putea fi gata în 2 ani și va fi dotată cu o... «cameră de frig». Pentru a răzbi prin hățișul legislativ, legumicultorii și-au găsit un aliat în Raluca Dumitrescu, care a fost aleasă deputat PSD de Ialomița după ce a activat 20 de ani în zona de «lobby administrativ».

Oamenii care se răzbună pe istorie Ultimele CAP-uri au murit pe vremea când fetele de la APACA strigau în stradă «nu vrem Kent, nu vrem valută...». Petre Roman era atunci prim-ministru și susținea că noua Românie nu mai are nevoie de Cooperative Agricole de Producție. Ionuț Drăgan nu era născut la vremea aia. Are doar 27 de ani și este membru al celui mai nou CAP din județ, cel de la Gura Ialomiței. Ionuț a fost plecat în Anglia, ca să-și găsească un rost. S-a lămurit pe pielea lui că nicăieri în străinătate nu umblă câinii cu covrigi în coadă: «Am muncit de toate, de la spălat de vase la manager de supermarket... Și n-a fost rău, că am muncit pe bani. Dar nici bine n-a fost, că nicăieri nu e mai bine ca acasă... Iar când mi s-a făcut dor de ai mei și de răsadurile de gogoșari m-am întors!». Când s-a întors după 5 ani, Ionuț Drăgan a știut că nu mai poate face doar ce au făcut ai lui. Întâi a accesat prin programul «Tânărul fermier» un utilaj pentru cele 2 hectare de legume pe care le cultiva. Acum are 7 hectare și a prins curaj... Vrea să le muncească ca în Occident și să vândă ca în Occident. Adică fără pierderi și fără intermediari. Așa a ajuns să viseze la o Asociație de Producători care să îi protejeze investiția și munca de peste an. Și este membru fondator în CAP-ul de la Gura Ialomiței, al cărui președinte e Petrică Ionașcu: «Am ales să muncesc la mine acasă... Și ca mine sunt mulți tineri la Gura Ialomiței. Ne-am întors pentru că am înțeles că e mai bine să muncim pentru noi decât pentru alții! Iar CAP-ul asta va da de muncă tuturor...».

«Cameră de frig» pentru toată comuna CAP-ul de la Gura Ialomiței e departe de visul lui Ionuț. Deocamdată, în CAP sunt doar o mână de membri care visează cu ochii deschiși la ziua când satul nu va mai fi la mâna samsarilor de legume. Prin Grupul de Acțiune Locală «Dunărea de Jos», CAP-ul Gura Ialomiței va accesa o finanțare de 100000 de euro pentru o hală de depozitare modernă și o ...«cameră de frig». Investiția este destinată tuturor membrilor care intră în noul CAP și ar putea reprezenta primul pas către autonomia zonei. Primul care a militat pentru asocierea oamenilor într-un CAP a fost ex-primarul Cristinel Lambru. S-a dus la cele sfinte înainte să reușească... Dar în urma lui au rămas oameni destoinici, hotărâți să se lupte cu sistemul și reglementările din România. Petrică Ionașcu e unul dintre ei. «Îi spunem CAP, dar e diferență mare față de CAP-urile comuniste... Acolo oamenii doar munceau și predau marfa la stat. Aici, predai și primești banii pe munca ta. Iar oamenii au înțeles și încep să vină către noi. CAP-ul le poate proteja interesele, poate negocia prețuri mai bune pentru marfa lor, le poate asigura tratamentele la prețuri mai mici... Deja lucrăm de câțiva ani cu o fabrică de conserve de la Buzău, avem contracte stabile. Încet, încet, vom reuși... Iar hala și „camera de frig“ reprezintă primii pași către o autonomie reală. Se întâmplă deja la Gheorghe Doja, dar noi vom fi mai bine organizați decât ei. Și mai productivi!» ne spune Petrică Ionașcu râzând.

O loterie întinsă pe 200 de hectare Oamenii din Gura Ialomiței spun că suprafață pe care o cultivă cu gogoșari, ardei kapia și vinete depășește 200 de hectare. Iar asta face din comuna lor cea mai mare zonă legumicolă în câmp deschis din România. Fac «meseria» asta de când se știu și din tată-n fiu... Ca să înființeze un hectar de gogoșari, de exemplu, ajung să cheltuie până la 7000 de lei. Uneori, răsplata vine înzecit. De cele mai multe ori, nu... În câmp, pe rândurile de gogoșari care așteaptă să fie culeși, Petrică Ionașcu estimează: «Anul ăsta aș putea face 50 tone de gogoșari la hectar. Cu aproape 15000 de lei chel­tuială... Că nu e doar înființarea culturii și răsadul. Costă tratamentul, costă culesul... Aș putea să spun că sunt mulțumit. Dar când știu că sunt obligat să îl vând pe bani puțini, că nu-l pot depozita, parcă nu-mi vine să mă bucur...». Lângă el, unul dintre proaspeții convertiți la asociere, fluieră a pagubă: «Agricultura e o loterie... Anul ăsta am pus pepeni! Și au rămas pe câmp, nevânduți. Nici cu 20 de bani n-au mai venit să mi-i ia! Asta pentru că nu se vând. Din cauza celor care îi pun la folie și îi tratează ca să-i scoată în iulie, oamenii s-au îmbolnăvit și nu mai cumpără... Noi n-avem bani să facem producție de pepeni pe sute de hectare. Și nici nu-i tratăm! Dar oamenii nu știu. Iar samsarii își bat joc de noi. Până anul trecut câștigam jumătate-jumătate, deși noi făceam toată munca. Acum vor să vindem la o cincime din prețul din piață...».

Sprijin parlamentar la Gura Ialomiței
Pentru că treaba cultivatorilor din Gura Ialomiței este să muncească, nu să umble cu jalba-n proțap la ușile autorităților, membrii CAP-ului Gura Ialomiței și-au găsit un sprijin în parlamentarul ialomițean Raluca Dumitrescu. Venită din zona de «lobby administrativ», Raluca Dumitrescu susține că pentru orice problemă există cel puțin o soluție. În cazul agriculturii însă, știe că e nevoie de mai multe: «Asocierea este doar primul pas dintr-un drum lung pe care îl avem de parcurs împreună. Producătorii români au nevoie de reglementări legislative clare și de sprijin direct pentru a obține performanță. Altfel nu vom putea opri importul de legume din UE și nici nu vom putea oferi consumatorilor produse românești de calitate. Producătorii agricoli din Ialomița au în mine un sprijin permanent, iar modelul implementat la Gura Ialomiței poate fi replicat în oricare dintre comunele județului, în funcție de specificul local.»

11 Septembrie 2021, 10:20 (3828 vizualizări - 1 comentariu)

Comentariile cititorilor:


Corcodel de la Dumitresti:
(11 Septembrie 2021, 13:05)
Sa vina si la noi parlimentara. Ca la Valea Planjeri, avem di zeci di ani CAP. Cel mai tari CAP din heuropa. Preamarele are si prezidentia la CAP , sotia esti contabilosa si fasi acti di donatie di la aia care au pamant si sau scarbit di el. Il aduce in CAP. Melitianul esti si pandar si pi post di sperietoare, fugi grauri numai cand il vedi. Camera frigorifica nu avem, dar facim la iarna o ghetarie numaru unu. O sa coltivam plante tehnice valabile la pret. Canepa mexicana, ciuperci halucinogene si matraguna. Avem un lot experimental di maci, a venit un refugiat din afganistan, preamarul la pus consilier honorific si ia dat di treaba. Daca ni ese lotul, in tri ani sutem mai tari decat aia di la cartelul lu medelin. O sa schimbam denumirea la sat din Dumitresti in El Desperados. Fasim heliport si hexportam supraproductia la holandezi ca au pana di productie. POATE asa sa ni revenim din  holapsul asta capitalist. Cu ce sa mai traiesti, lumina nu mai avem, gaze nu am avut niciodata, di canalizare si apa potabila au ramas doar vise.Stau unori noptile si privesc la stele intreband? Oare tinutul asta este blestemat ca numai rau ne merge, de ce la uni se poate si la noi nu.Nu am primit nici un raspuns, cred ca mi-au taiat netul, nu am avut cu ce sa-l platesc.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Vineri 15 Oct 2021
153 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
1 2 3 4 5 6 8 10 11 12 360 361
Malu: Omorât în timp ce traversa strada de un șofer băut

Malu: Omorât în timp ce traversa strada de un șofer băut

În seara zilei de sâmbătă, 21 august a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au fost sesizați prin apel 112 cu privire la faptul că pe DN2A, în zona Malu, s-a produs un accident de circulație soldat ...[citește_toată_știrea]

22 August 2021, 10:15
(1190 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 6 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 21 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10879, fiind înregistrate 6 noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

21 August 2021, 13:45
(690 vizualizări - 1 comentariu)


2
Fetești: Doi răniți în urma unui accident rutier

Fetești: Doi răniți în urma unui accident rutier

Vineri, 20 august a.c., pe raza municipiului Fetești s-a produs un accident de circulație, soldat cu rănirea a două persoane. Din verificările efectuate a reieșit că evenimentul rutier s-a produs ca urmare ...[citește_toată_știrea]

20 August 2021, 15:30
(791 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


3

Tânăr din Slobozia, reținut după ce ar fi încercat să violeze o bătrână de 74 de ani!

Un tânăr, de 23 de ani, din Slobozia, a fost reținut de polițiștii ialomițeni, pentru 24 de ore, fiind bănuit că ar fi pătruns în locuința unei femei de 74 de ani, ar fi încercat să întrețină relații sexuale ...[citește_toată_știrea]

20 August 2021, 13:35
(825 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 6 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 20 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10873, fiind înregistrate 6 noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

20 August 2021, 13:25
(640 vizualizări - 0 comentarii)


5

APIA continuă eliberarea de adeverințe pentru beneficiarii Campaniei 2021

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) continuă eliberarea de adeverințe beneficiarilor Campaniei 2021 pentru schemele de plăți directe și măsurile de mediu și climă (scheme de plăți ...[citește_toată_știrea]

20 August 2021, 13:15
(703 vizualizări - 0 comentarii)


Femeie din Urziceni, arestată pentru «furt»

Polițiștii din cadrul Secției nr. 4 Poliție Rurală Coșereni au acționat pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative de libertate ...[citește_toată_știrea]

20 August 2021, 12:40
(624 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Acțiune preventivă a polițiștilor în Piața Agroalimentară

Slobozia: Acțiune preventivă a polițiștilor în Piața Agroalimentară

Polițiștii Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității, cu sprijinul polițiștilor de Proximitate din Slobozia au desfășurat activități în scopul prevenirii săvârșirii infracțiunilor contra ...[citește_toată_știrea]

20 August 2021, 12:25
(796 vizualizări - 3 comentarii)


8

Un autoturism a fost furat din Urziceni. Suspecții, identificați în Iași!

Polițiștii de Investigații Criminale au depistat și reținut un tânăr, de 23 de ani, bănuit de săvârșirea infracțiunii de «tăinuire».  Alți doi tineri, de 17 și 18 ani, sunt cercetați pentru comiterea ...[citește_toată_știrea]

20 August 2021, 12:10
(742 vizualizări - 1 comentariu)


Vagon-cisternă CFR cu scurgeri de combustibil la o garnitură de tren staționată în Halta Ovidiu-Fetești

Vagon-cisternă CFR cu scurgeri de combustibil la o garnitură de tren staționată în Halta Ovidiu-Fetești

În urma unui  apel la 112 în cursul dimineții de vineri, 20 august a.c., pompierii din Fetești s-au deplasat pentru asigurarea măsurilor PSI la o garnitură de tren din stația CFR Ovidiu. Apelul a fost ...[citește_toată_știrea]

20 August 2021, 10:50
(695 vizualizări - 0 comentarii)


Accident produs la ieșire din Urziceni

Accident produs la ieșire din Urziceni

Joi, 19 august a.c., in jurul orelor 17,30, pompierii din Urziceni au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o autospecială de descarcerare și un echipaj SMURD la un accident rutier în ...[citește_toată_știrea]

20 August 2021, 10:40
(867 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Tânără din Coșereni, la volan cu permisul suspendat

În ziua de miercuri, 18 august a.c., polițiștii ialomițeni au oprit în trafic, la Urziceni, o tânără de 25 de ani, din Coșereni. În urma verificărilor, oamenii legii au constatat că șoferița avea dreptul ...[citește_toată_știrea]

19 August 2021, 13:45
(1187 vizualizări - 1 comentariu)


12

IPJ Ialomița: Acțiuni preventive desfășurate de polițiști

Pe parcursul ultimelor 24 de ore, polițiștii au fost solicitați să intervină la 113 evenimente, dintre care 104 au fost sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112, totodată fiind sesizate 1 ...[citește_toată_știrea]

19 August 2021, 13:30
(758 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 6 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 19 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10867, fiind înregistrate 6 noi cazuri față de ziua ...[citește_toată_știrea]

19 August 2021, 13:15
(688 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 25 august, termen limită pentru depunerea a 8 declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că miercuri, 25 august 2021 este termenul de depunere a următoarelor declarații, pentru perioada de raportare încheiată ...[citește_toată_știrea]

19 August 2021, 11:00
(665 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Autocamion cuprins de flăcări

Slobozia: Autocamion cuprins de flăcări

În dimineața zilei de joi, 19 august a.c., pompierii din Slobozia au fost solicitați prin apel 112 să intervină la un incendiu izbucnit la un autocamion, în localitatea Slobozia. Militarii ISU au stins ...[citește_toată_știrea]

19 August 2021, 10:00
(665 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Biciclist băut, acroșat de un autovehicul

Marși, 17 august a.c., în jurul orei 9,00, polițiștii din Urziceni au fost sesizați cu privire la faptul că pe strada Arcului din loclaitate s-a produs un accident de circulație, soldat cu rănirea unui ...[citește_toată_știrea]

18 August 2021, 16:10
(566 vizualizări - 0 comentarii)


Copil de 14 ani din Slobozia, surprins la volanul unui autoturism

În cursul zilei de marți, 17 august 2021, în jurul orei 9,00, polițiștii din Urziceni au depistat un bărbat, în vârstă de 47 de ani, din județul Dâmbovița, în timp ce conducea un autoturism pe raza municipiului ...[citește_toată_știrea]

18 August 2021, 16:05
(629 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 4 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 18 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10861, fiind înregistrate 4 noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

18 August 2021, 13:45
(613 vizualizări - 0 comentarii)


Lilieci: Șofer mort într-un accident rutier

Lilieci: Șofer mort într-un accident rutier

Un grav accident rutier s-a petrecut miercuri, 18 august a.c., pe raza localității Lilieci. Din verificările efectuate a reieșit că evenimentul rutier s-a produs ca urmare a coliziunii dintre un autoturism ...[citește_toată_știrea]

18 August 2021, 13:30
(1194 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța a activat Comandamentul pentru Situații de Urgență

Administrația Națională de Meteorologie a emis atenționări de tip Cod Portocaliu și Galben pentru Nordul și Estul Munteniei, cea mai mare parte a Dobrogei, Sudul Moldovei, Sud-Estul Transilvaniei, precum ...[citește_toată_știrea]

18 August 2021, 11:40
(606 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cod Portocaliu de instabilitate atmosferică accentuată

Ialomița: Cod Portocaliu de instabilitate atmosferică accentuată

Începând de miercuri, 18 august a.c., de la orele 14,00, și până joi, 19 august a.c., la ora 06,00, Ialomița se va afla sub efectele Codului Portocaliu de instabilitate atmosferică accentuată. Potrivit ...[citește_toată_știrea]

18 August 2021, 11:30
(958 vizualizări - 0 comentarii)


Luciu: Incendiu din cauza unui scurtcircuit electric

Luciu: Incendiu din cauza unui scurtcircuit electric

Marți, 17 august a.c., în jurul orelor 13,10, un apel primit prin intermediul numărului unic de urgență 112 la dispeceratul integrat al Inspectoratului anunța producerea unui incendiu la o casă în satul ...[citește_toată_știrea]

18 August 2021, 08:40
(786 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Luciu incendiu


RAJA Constanța: Apă oprită la Dridu din cauza unei avarii

Echipele RAJA au intervenit pentru executarea lucrărilor de remediere a unei avarii pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 180 mm, de pe strada Principală nr. 25 din localitatea Dridu. În vederea ...[citește_toată_știrea]

17 August 2021, 16:45
(484 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Cercetat penal pentru că și-a agresat soția

Luni, 16 august a.c., polițiștii din cadrul Poliției Orașului Căzănești au fost sesizați, de o femeie de 50 de ani, cu privire la faptul că ar fi fost lovită de concubinul său în vârstă e 49 de ani. În ...[citește_toată_știrea]

17 August 2021, 14:06
(599 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: La volan sub influența băuturilor alcoolice

În seara zilei de luni, 16 august a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au oprit în trafic, un autoturism care se deplasa pe DN2A-E60. La volanul autovehiculului a fost identificat un bărbat, în ...[citește_toată_știrea]

17 August 2021, 13:45
(599 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 6 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Marți, 17 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10857, fiind înregistrate 6 noi cazuri față de ziua ...[citește_toată_știrea]

17 August 2021, 13:40
(490 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Reținut pentru furt calificat

Polițiștii ialomițeni au identificat un tânăr de 22 de ani, din comuna Movilița, bănuit de comiterea a două infracțiuni de furt calificat. Luni, 16 august a.c., acesta fost reținut pentru 24 de ore și introdus ...[citește_toată_știrea]

17 August 2021, 13:15
(566 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Un tânăr fără permis a provocat un accident rutier

În noaptea de sâmbătă spre duminică, 14/15 august a.c., polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul că pe raza comunei Maia s-a produs un accident soldat cu pagube materiale. Din primele verificări ...[citește_toată_știrea]

16 August 2021, 15:00
(630 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: La volan, sub efectul drogurilor

În acest week-end, polițiștii ialomițeni au desfășurat ample activități de prevenire a accidentelor rutiere pe șoselele din județ. În timp ce efectuau un filtru rutier pe raza municipiului Fetești, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

16 August 2021, 14:40