Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Inițiativă: Primarul Sloboziei cere consilierilor locali să se implice într-o campanie publică pro-vaccinare

Inițiativă: Primarul Sloboziei cere consilierilor locali să se implice într-o campanie publică pro-vaccinare

Consiliul Local Slobozia s-a întrunit joi, 30 septembrie a.c., în cadrul unei ședințe ordinare. După epuizarea ordinii de zi, primarul Dragoș Soare a cerut plenului să participe la o campanie pro-vaccinare de conștientizare a populației. «Trebuie să oferim un exemplu... Și să fim noi exemplele!» a susținut primarul Sloboziei, Dragoș Soare, printre altele. Reamintim că Slobozia se apropie de procentul de 6 cazuri la 1000 de locuitori, iar îngrijorarea administrație locale este că incidența va atinge în următoarele zile cifra de 10 cazuri la 1000 de locuitori.

Din rău în mai rău Slobozia se apropie de pragul de 6 cazuri la 1000 de locuitori infectați cu COVID-19. În acest context, primarul Dragoș Soare a făcut un apel public în plenul Consiliului Local solicitând consilierilor locali implicarea directă într-o campanie pro-vaccinare de conștientizare a populației. «Interesul nostru este să ne protejăm orașul... Incidența virusului la acest moment este de 5,39. Și este mai periculos decât prima variantă! Nu mai există paturi la ATI în spitalele din Ialomița. Se așteaptă moartea unui pacient pentru ca un pat să fie ocupat de alt bolnav... Motivul pentru care am ajuns la această situație dramatică e pentru că oamenii nu sunt vaccinați. Vă rog să ieșim din zona de populism ieftin și să îndemnăm lumea să se vaccineze! Eu m-am vaccinat, soția mea s-a vaccinat... Mama, fratele, toată familia mea! Vaccinul nu te salvează de o nouă infectare... Dar îți salvează viața!» a declarat în plenul ședinței primarul Dragoș Soare. Inițiativa presupune ca fiecare consilier local și oficialii administrației din Slobozia să participe în mod organizat la această campanie, susținând necesitatea vaccinării în cel mai scurt timp posibil. O primă întâlnire comună pe această temă va avea loc în cursul săptămânii viitoare. Până atunci vor fi stabilite la nivelul Primăriei Slobozia direcțiile de acțiune. «Trebuie să oferim un exemplu... Și să fim noi exemplele! Ne confruntăm cu o situație gravă. Iar dacă nu vom face nimic, această pandemie ne va afecta atât economic, cât și social...» a mai susținut primarul municipiului Slobozia. Dragoș Soare a avansat, de asemenea, un scenariu îngrijorător potrivit căruia în următorul interval de timp procentul de persoane infectate ar putea atinge incidența de 10 cazuri la 1000 de locuitori.

1 Octombrie 2021, 09:10 (2474 vizualizări - 10 comentarii)

Citiți și:
Undă verde pentru rețeaua de canalizare din Cartierul Slobozia Nouă
Slobozia susține construirea primului Campus Tehnologic din Ialomița
Primăria Slobozia organizează «Târgul de Crăciun 2021»
Oamenii din «linia întâi»
Cortul de testare gratuită de la Slobozia

Comentariile cititorilor:


cetatean:
(8 Octombrie 2021, 17:19)
Felicit directoarea de la autofinantate ca a scapat de ciobanul angajat de curind la piete si cimitir .
Mary :
(4 Octombrie 2021, 08:42)
Domnule primar, un impuls în a fi făcut vaccinul nu este rău. Totuși un cadru medical era mai indicat. Menirea dumneavoastră este ca acest oraș să se înscrie pe orbita orașelor europene. Cu gropi în asfalt, fără apă potabilă, fără un cadru economic atractiv pentru crearea lacurilor de muncă și nu în ultimul rând,fără un proiect de anveloparea blocurilor care să schimbe fațade vechi și degradate, fără un plan urbanistic de bun gust, nu putem vorbi de oraș reședință de județ european.
Raluca M:
(4 Octombrie 2021, 07:29)
Am și eu o nelămurire! În scandalul provocat de incompetența celor de la Urban SA, când are de gând să adopte și Primăria Slobozia o poziție oficială?
Cei de la Urban o tot dau prin porumb, că au fost înțeleși greșit, că ei nu obligau pe nimeni, doar că, în realitate, săracii de ei cred că au probleme cu limba română și nu prea contextualizează ce scot pe guriță.
Dar Primăria trebuia să se disocieze clar de această ceată organizată de incompetenți. 
Felicitări Independent pentru curajul de a prezenta astfel de situații iscate din tenebroasele creiere urbaniste!
Cici:
(3 Octombrie 2021, 06:21)
ASFALTEAZA STR FILATURII!!!!!ERA O PRAFARIE ACOLO....NU MAI PUTEAM SA RESPIR....!!!!
Curiosul:
(2 Octombrie 2021, 17:16)
Domnule primar ,noi suntem afectati economic de vreo 30.de.ani si.nimeni nu a gasit motivarea necesară creeri locurilor de muncă, cât despre vaccinare lăsați bastanii DSP să lucreze ca de aceea sunt plătiți, iar voi ocupați-va de centura sud Filaturii,rondul Kaufland,parcari plantari copaci in general de administrare domeniului public.Pote așa o sa apropiem si noi satele europene ca de orașe nu mai vorbim.
Corcodel de la Dumitresti:
(2 Octombrie 2021, 14:27)
Bre, nea Solei, noi suntem vacinati di la nascare, am facut polididin(super vaccin ce te apara pi viata di tot), (VERIFICA- TOTI VACCINATI CU POLIDIN IN ANII 1979 AU ANTICORPI LA COVID 19). Si matali uiti o chestiune importanta, daca la roumanes du ialomita spui ca vavcinezi gratis este o suspiciune. Daca dadeai o masa la privighecioara, tri mici si o bere expirata, sau o zi de amor la blocuri, cu masca si pi cautate(ca la adventisti, ce puneai mana a ta era), poate ni atarageai. Dar asa, nimic de dat, nimic de luat, si sa platim noi belet la transport la metroul lu bulachi, nu se cadiii. Di ce nu faci  precum romanii, care alegorice, trase di tri magari si pi platforma zeitee in trupul gol, acoperite di o matase, care spune la populatie: VINITI SI VA VACINATI, DACA VRETI SA  FIM TOTI FRATI, CA DUPA VACINARE, FACEM REDUCERE LA PARCARE, LA AMENZI SI RELOCARE. Asa aveai castig, di 300/%. Prima ar fi fost Ginuta, care s-a vaccinat cu 7 doze( ca ala di la barlad ramas cu vibratorul in anumiti organe) di la toate partidele, ca poate prine un loc de veci la bora central, videre spre combinat. Hambrus, hala calari pi magarus, vrea loc di vacinare aproapi di casa, la cate blesteme are, dupa tri pasi, are reactiune adversa drastica automortala prin deces sucombat, (el fiind supranumit supercacat autorizat di la stat care cerea tratamentul numit spaga, pentru semnatura, in EURO, cand fontiona la ORBANISMUL LOCAL) Nea Solei DI  Slobozia, da maine o hordonanta, di amnistie pintru aia din preamaria matali, spuni ca-i lesi liberi di servici si di reposabilitati. ASA I-I VACINEZI SI SCAPAM SI NOI DI VIRUSUL CORUPTIEI! COVID 1990-2021-OCTOMBRIE!.
Mary:
(1 Octombrie 2021, 19:12)
Deranjez gușterii?! Nu publicați tot, sunteți cumpărați și voi. Când nu va mai fi cașcaval sunteți primi tăiați de la pachet. Fiți imparțiali și aveți mai mult de câștigați.
Gogu:
(1 Octombrie 2021, 17:42)
Vaccinarea e compromisă la nivel național, dați drumul la corturi prin oraș, nici să nu vă prind că vă filmați și voi cu lacrimi în batistă.
NuConteaza:
(1 Octombrie 2021, 14:59)
Treaba asta cu vaccinarea... e ca atunci cand ploua si mergi pe afara - daca eu vreau sa am umbrela si sa fiu mai protejat de ploaie, ce ma intereseaza ca ala de trece pe langa mine nu vrea si nu are umbrela ? Sa se ude... eu sunt protejat.
Cine vrea sa se protejeze, sa se protejeze...cine nu vrea sau e riscant (varsta,conditie,etc - sunt motive...) problema lui/ei.

Apoi mai este un aspect epidemiologic - "imunizarea" in masa poate fi o greseala CATASTROFALA - deoarece daca virusul fenteaza vaccinul si sufera o mutatie, la care vaccinurile nu mai fac fata, din cauza ca virusul a fentat deja vaccinarea in masa si a fentat-o ... Dumnezeu cu mila atunci...
Gigel:
(1 Octombrie 2021, 14:27)
Pai Domnule Primar, lucrurile sunt foarte simple. Initiativa este foarte buna, si o salutam. Ceea ce nu inteleg este de ce se face atata tam-tam, cand centrele de vaccinare in strada lipsesc cu desavarsire. Daca am avea in oras in cateva puncte principale, macar 2-3 corturi ale DSP, cu siguranta lucrurile ar sta altfel. Dar nu le avem! Inchipuiti-va doar, in aceste corturi puteti sa dati un exemplu, sa fiti prezent din cand in cand, sa impulsionati lumea, la fel pot face si consilierii locali la care faceti apel. In rest, doar vorbitul, stim si noi de 30 de ani, ca nu aduce nimic...