Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: Urban SA pierde jumătate din apa furnizată în rețea

Investiții pentru eficiență economică

Slobozia: Urban SA pierde jumătate din apa furnizată în rețea

Urban SA înregistrează pierderi la nivelul rețelei de apă existente la Slobozia care depășesc 45% din apa captată și livrată în sistem. Administrația locală și județeană caută soluții pentru redu­cerea acestor pierderi. «Rețeaua este deteriorată... Practic, se înregistrează pierderi pe tot traseul, încă de la extragerea ei din stratul freatic. Avem nevoie de investiții pentru a reduce pierderile!» declară Adrian Stoicescu, directorul Urban SA. Primele echipamente care urmează să fie achizițio­nate sunt niște contoare de apă care vor permite citirea «la distanță» a debitelor înregistrate la nivelul rețelei de apă exploatate de firmă.

Gânduri mari, posibilități limitate Urban SA pierde peste 45% din apa pe care o extrage din subteran pentru alimentarea cu apă a Sloboziei. Procentul este confirmat oficial de către directorul Urban SA, Adrian Stoicescu: «Vom monta, în primă fază, contoare de apă care pot fi gestionate on-line în punctele nodale ale rețelei... Așa vom descoperi mai ușor unde apar proble­mele și cum le putem remedia. Pierdem apă...». Pe lângă contoare, Urban SA are nevoie de un sistem Scada care să interpreteze infor­mațiile furnizate și să permită adoptarea de soluții punctuale de rezolvare a pro­blemelor apărute. «Practic, pierderile sunt de mai multe tipuri... Avem contorizare și când extragem apa, și când o pompăm, și când o tratăm, și când o ducem în rețea. Peste tot sunt pierderi care grevează asupra eficienței economice a socie­tății!» declară directorul Urban SA. La pierde­rile înregistrate la nivelul rețelei se adaugă apa consumată și necontori­zată. «Furtul de apă reprezintă și el un prejudiciu important care se adaugă la proble­mele existente... Contoarele cu citire la distanță vor permite și identificarea acestui tip de pierderi!» a mai precizat Adrian Stoicescu.

Auditul, primul pas spre normalitate Investițiile de care are nevoie Urban SA nu pot fi realizate până când Primăria Slobozia nu rezolvă problema recepției lucrărilor parțiale la stația de epurare a orașului Slobozia. Printre investițiile rea­lizate acolo, dar nerecepționate, se numără și un sistem Scada care ar permite automatizarea operațiilor tehnolo­gice din cadrul stației. Reamintim că investiția a fost recepționată parțial, în 2011, fără ca echipamentele să de­vină operaționale. Primarul Sloboziei, Dragoș Soare a susținut în repetate rânduri că va solicita un audit care să clarifice stadiul fizic, tehnic și financiar al obiectivului de investiții «Modernizare stație de epurare-treapta biologică», însă până la acest moment nu au fost demarate demersuri concrete. Valoarea investiției recepționate parțial în 2011 este de 7 milioane de euro. În acest context, noile investiții solicitate de Urban SA ar putea fi întârziate. Conducerea firmei susține însă că tergiversarea acestor investiții ar putea genera noi pierderi, care se vor adăuga celor produse la acest moment de crește­rile de tarif la energie electrică.

12 Noiembrie 2021, 08:10 (2816 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Urban SA contestă în instanță datoriile istorice
Operatorul regional Urban SA Slobozia are 110470 de beneficiari
A început războiul Urban SA împotriva «poluatorilor olfactivi»

Comentariile cititorilor:


Ionut:
(13 Noiembrie 2021, 13:09)
La Urban sunt pensionari care incaseaza si pensie si salariu, la birou tehnic,formatie pluviala, laboratoare de apa. De ce sunt tinuti in functie pensionari doar sa incaseze bani? Tevile toate sunt de plastic nu ti-au zis pensionarii de la Urban?
Mary :
(12 Noiembrie 2021, 20:02)
Am mai scris, să ni se dea diferența de preț facturată al apei așa zisă potabilă, care în realitate este apă menajeră. Hai, scoateți banii! De ani de zile ne tâlhăriți și nimeni nu ia nicio măsură.
Corcodel de la Dumitresti:
(12 Noiembrie 2021, 19:58)
Bre, oficiosul asta nou de la HURBAN. Matale nu sti ca exista in Slobozia, din anul 2000 si pana in prezent, 2(DOUA) HARTI cu RETEAUA DE FURNIZARE. 1 (UNA)  oficiala, de pe urma careia matale si birocratii matale de sus, incasati. A DOUA HARTA, CEA MAI IMPORTANTA, sunt bransatii barosani, care au decartat la oamenii valorosi, aia de sub tine, care au doua joburi, si nu platesc, decat cat uda florile la gradina. IA CAUTA IN MEMORIA TA SI VEZI, CATA  APA PLATESTE O SPALATORIE AUTO A LU BAROSANU? -UN NIMIC. Stai o zi in fata spalatoriei, fa calculul ca cata apa utilizeaza la o sparare un client, inmulteste cu clienti la o zi siiiiiiiiiiiiii SORPREZA:  O sa iesi la fata cu apa consumata. Din 2000, pana acum sunt firme bransate pe conducte, care au dublu de retea, una masurata , una furata, spalatorii auto, case de locuit si exista si o firma care zice ca este depozit de livrare apa la bidon, pura si de izvor, care tot la conductele tale se adapa, dar au fost smecheri si au filtre, ca dedeau faliment cu apa voastra PURA.Nu te mai vaita, pune mana si sapa si vei vedea doua tevi. Ai curaj s-au cand comanzi excavatorul, esti schimbat?
bidonar:
(12 Noiembrie 2021, 17:35)
" inca de la extragerea ei ", conductele sunt noi. mai exact, de cand s-a facut investitia.
magistrala in interiorul orasului, a fost si ea inlocuita acum vreo 10 - 12 ani ( pe vremea lui ionascu ) , cand tot m. basarab a fost rascolit.
poate noul director  cauta mai atent cauzele pierderilor. ca de aia a fost adus, ca ar fi mai bun decat precedentul. sau asa s-a crezut.
si, mai important, le gaseste si le si rezolva.
ca de informatii si, mai ales de promisiuni, suntem satui.
De unde pierderi:
(12 Noiembrie 2021, 10:49)
Pai tov. Ionascu a refacut intreaga retea urban de distributie a apei(prin celebra metoda"teava prin teava"), de unde atatea pierderi?
Gigel:
(12 Noiembrie 2021, 10:02)
Domnule Stoicescu, logica mea elementara imi spune altceva. De un an de cand ati fost uns in aceasta functie (pe criteriu exclusiv politic - nu ca precedentul ar fi fost mai breaz), abia acum ati constatat faptul ca sunt pierderi? Pai in cazul acesta, trebuie sa va dati demisia imediat. Asta ar fi constatat oricine in primele zile de mandat, nu dupa un an!
Eu cred ca acum vreti sa motivati aceste cheltuieli (cu sau fara paraindarat) si ati aruncat asa, o cifra la intamplare, 45%. Cum ati obtinut aceasta cifra? Trebuia sa ne spuneti: din totalul de 100.000 metri cubi lunar (dau un exemplu), pierdem 45.000. Devreme ce insa nu aveti aceste date, ati aruncat o cifra la intamplare (si foarte mare!) doar ca sa manipulati cetatenii, sa aratati ca este imperios necesar. Alti bani, alta distractie, tot banii nostri aruncati pe geam si apa tot nepotabila este.
Cumparati acum si soft pentru interpretarea datelor??? Unde suntem, intr-o metropola din China cu mii de noduri in retea? Ce ziceti sa invatati sa cititi datele, sa le comparati, sa le interpretati? Cat costa un astfel de sistem Scada, dar mai ales mentenanta lui permanenta? Ne permitem oare, v-ati gandit?
Si cand te gandesti ca oameni competenti nu au loc de sefi d-astia si mai competenti...
Curiosul :
(12 Noiembrie 2021, 09:13)
1. Adică se pierde apă de la extractie puțuri si se comandă audit la epurare,păi poate astia ca oameniimai slab cu banii o mai pun pe la mancare,o mai beau ,sau iriga prin curte sau o dau la animale sau. .. 2.Reteaua de apă in Municipiului Slobozia s_a reabilitat in totalitate pana la apometrul de scara sau consumatorul final,pierderile suferite sau diferentele de contouar sunt suportate de clientul final,doar cei care au individual sunt scutiti de plata. 3.In goana după bani a-ți extins rețeaua si rural ,dar a-ți calculat prost,pe consumatorii de la nivele superioare ale blocurilor ,fara hidrofor ,duc grija presiunilor scazute pe lângă calitate apei,iar stația de tratare a fost achiziționat pt a asigura o calitate a apei la un volum mult mic decât actualul consum,dar noi nu facem lucrurile pentru oameni facem așa ,sa fie .In concluzie Urban firma aservita politic asigură caldurica financiară sinecurilor .