Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Peste 1900 de persoane testate anti-COVID-19 în programul Primăriei Slobozia

Peste 1900 de persoane testate anti-COVID-19 în programul Primăriei Slobozia

Pe data de 27 octombrie a.c., Primăria Slobozia a dat startul unui program de testare gratuită a locuitorilor din oraș, privind depistarea infecției cu SARS-CoV-2. Totul în cadrul programului «Slobozia se testează», inițiat de autoritățile locale. Până în prezent, peste 1900 de persoane au fost testate.

Autoritățile monitorizează situația epidemiologică
Numărul mare de cazuri la nivelul municipiului Slobozia, înregistrat în luna octombrie 2021, a determinat autoritățile locale să adopte măsuri pentru a controla situația epidemiologică. Pri­marul Dragoș Soare a propus Consi­liului Local al Municipiului Slobozia un proiect privind derularea unei campanii de testare rapidă gratuită pentru depistarea infecției cu SARS-CoV-2. «Slobozia beneficiază până în momentul de față de 5000 de teste, bugetul local având fonduri suficiente pentru a permite autorităților să cumpere în următoarele zile alte teste...». «Vrem să scădem rata de infectare și vrem să creștem rata de vaccinare!» a declarat primarul Dragoș Soare, la debutul campaniei de testare gratuită. Astfel, în fața Prefecturii Ialomița a fost amenajat un Centru de testare gratuită, slobozenii fiind așteptați în continuare să-și verifice starea de sănătate. În cadrul campaniei «Slobozia se testează» inițiată de primarul Dragoș Soare au fost efectuate până marți, 16 noiembrie a.c., 1873 de teste. Din numărul total de teste reali­zate de asistenții medicali, angajați în cadrul Direcției de Asistență Socială a Primăriei Slobozia, 111 au avut rezultate pozitive. Potrivit Regulamentului aprobat de către consilierii locali ai Slobo­ziei, rezultatele pozitive sunt transmise către Direcția de Sănătate Publică Ialomița, pentru ca pacienții să fie monitorizați. De asemenea, persoanele cu rezultate pozitive sunt îndrumate către medicii de familie pentru a beneficia de tratamentul adecvat, dacă starea de sănătate o impune. În prezent, rata de incidență a cazurilor de COVID-19 înregistrate la nivelul municipiului Slobozia este de 5,19/1000 de locuitori. Campania de testare gratuită se va desfășura și în perioada următoare.

18 Noiembrie 2021, 08:05 (4622 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Primăria Slobozia a început amenajarea pistelor pentru biciclete
Încep lucrările de modernizare a infrastructurii rutiere din Slobozia
Primăria Slobozia a deturnat fonduri în valoare de 9 milioane de lei pentru plata lucrărilor la «Groapa lui Stoica»!
Slobozia: S-a redeschis Centrul de Testare COVID-19
Peste 2000 de persoane, testate la Centrul amenajat de Primăria Slobozia

Comentariile cititorilor:


Nosfe :
(22 Noiembrie 2021, 17:43)
"Va continua și în perioada următoare.." Care perioada că la o zi după ce ați postat articolul, cortul aka centrul de testare a dispărut...
Corcodel de la Dumitresti:
(19 Noiembrie 2021, 19:28)
Bre SOLEI, felicitari ! Baga-i la testare, pe aia AI DUMITALE. Ca umbla ca depravatii, fara masti, in masinile de serviciu ale politiei locale. ORI ESTE LEGE PENTRU TOTI, ORI NUMAI PENTRU OPINCARI, TIGANI SI BULANGII. Aseara pe inserat, in parcarea de la parc, aia de la autogara, vad o masina a mata, se fuma si bea cafea. Iesea fumul ca la turci, prin cele paru uluci(portiere cu geamuri electrice). Doua locuri ocupate, scaunele rabatate. La volan un comisar, cu o mana pe volan si cu una pe bulan. STOPOARE MARE:  ''Comisarul Sef Hambrus(calare pe magarus), facea curte si gradina, lu GINUTA a lu pistol, fosta de la protocol. Am inregistrat instant, sa nu am batai de cap. Hambrus exclama: '' NU CLACA GINUTA MEA, IARA VINE VREMEA TA, CA IERI A VENIT NASOSU SI NE SCHIMBA IARA ROSTUL. O sa fi la protocol, o sa-ti dea si-un majodom, sa-ti duca mapa si poseta, revenim in primarie, ne punem pe cap tichie. Eu revin la job-ul meu, adjunctul lui SUPERZEU. O sa maresc pretul la spaga, lumea o sa mantele-ga, sunt lihnit, slab si flamand, nu vreau sa stau iar la rand. ROATA ,ROATA SI IAR ROATA- MAI INTOARCE-TE ODATA!
Marius:
(19 Noiembrie 2021, 15:00)
Nu mi e simpatic primarul, dar trebuie felicitat.doar câteva orașe din țară au avut curajul s o facă. Aveti respectul meu dle primar!!!